Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi

    Iako postoji tema o sektama koja se bavi više dogmatskim razlikama u shvatanjima vere kod različitih verskih zajednica, a potaknut angažovanjem jednog člana ovog foruma na PDF Religija, pomislio sam da bi bilo dobro da se ukaže na, verujem, najveću opasnost koje razne sekte mogu imati na praktični život običnih ljudi i njihove dece.

    Ne ulazeći u formalno pravni status neke verske zajednice (sekta može biti formalno pravno zavedena, odnosno registrovana kao nevladina ili verska zajednica, ili kao udruženje građana) ukazao bih na suštinsko obeležje sekti koje se ogleda u mentalnoj manipulaciji svojim članovima, odnosno ljudima koje vrbuju za svoje redove.
    U zemljama Evropske unije taj pojam je regulisan čak i zakonom. Istraživač sekti Aleksandar Senić napominje da sve sekte izazivaju oštećenje fizičkog i metalnog zdravlja kod svojih članova: Imamo sekte sa ritualima puštanja krvi, sa prinošenjem krvne žrtve, imamo obred silovanja, imamo oblike patološkog seksualnog ponašanja, zloupotrebu psihoaktivnih supstanci narkotika, sve to u nekom kraćem ili dužem vremenskom periodu dovodi do oštecenja fizičkog zdravlja, a što se tiče mentalnog zdravlja, tu poremećaji takođe zauzimaju širok opseg od najblažih do najtežih poremećaja zdravlja i mora da se kaže da je kod nas prisutan veliki broj samoubistava koja su posledica delovanja sekti koja ne mogu da se prepoznaju.

    Da li je to baš tako? Da li po vašem mišljenju ima i takvih verskih zajednica (sa suštinskim obeležjima sekti) koje zaista mogu da pogubno utiču na zdravlje svojih pripadnika i svih onih koje vrbuju za svoje članove?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi

    Ne znam kako koja od njih funkcionise, nesto mi se bas i ne da da se upustam u to, jer mi je jeziva i sama pomisao na to. Uglavnom, to sto koriste vec oslabljen mentalni sklop pojedinih ljudi (bilo da ih privremeno muce problemi pa nisu sposobni trezveno da razmisljaju, bilo da su i inace lakoverni pa ih je lako upecati) mi deluje kao najgori oblik manipulacije ljudima i trebalo bi ga, ako ne kaznjavati, onda bar kontrolisati. Drzave poput nase, u kojima vecina stanovnistva zivi u materijalnoj bedi, su ovek bile pogodno tlo za razvoj ovih samozvanih otvaraca ociju


    Uglavnom, fuj. Ne postoji dovoljno odvratna rec kojom bih opisala koliko mi se gade.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #3

    Odgovor: Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi

    Glede sekti i njihovih uticaja, to su najdosadniji ljudi koje sam sreo u životu, u odnosu na njih je čir na bulji prava razonoda
    Moj slučaj susretanja s istom bandom je bio prvi put 1994 godine, ali tada smo ih zlostavljali jer su u neke kasne sate prolazili kroz Braće Jerković, dva dengosa sa gomilom beskorisnih knjiga.
    Elem, 2005 godine kada mi je umro otac posle 15 dana nađem u sandučetu pamflet Ima li života posle smrti. Mislim, prvo me boli baš šta će biti kada riknem, što se mene tiče, može i smak sveta da se odigra. Drugo, u žalosti sam jerbo mi je umro najbliži srodnik i ne znam kako se zovem, a ti mi tu mrsiš muda o životu posle smrti.
    Znao sam ko je to ubacio, jer u kraju ima jedna porodica njihova i neka fina ženica mi svaki put kad me sretne priča kako je svet propao, kako ovo, kako ono, ali je ja uvek prekinem pričom o situaciji u Burkini Faso.
    Prođe neko vreme sretoh je na ulici baš kada sam se vraćao s faxa i poče ona o Hriistu, vaskrsenju, u stvari, znam da je nešto, ali je nisam sluš'o
    Elem, nisam joj rekao da sam pravoslavac, ali mi u tom trenutku pade na pamet da krenem ja da njoj pričam o nekim tako stvarima religijskog tipa, mitologija i slične te neke lepe stvari i lepo kažem ženi da sam ja paganin, kao i keva i sestra, i krenem da joj tupim o Svetovidu, Perunu, Svarogu i ekipi i mislim da sam je smorio za medalju A to umem da radim, mislim da sam šampion
    Gledala me je zabezeknuto i mislim da je klela majku što je rodila, ali dobro, sve je za ljude, pa čak i da ih neko udavi s vremena na vreme

    Meni ni danas, kao ni tada, nije jasno, kako može neko u 21 veku da uopšte razmišlja na način na koji je razmišljao srednjovekovni sebar, jebem li ga, valjda u te sekte ulaze dengosi, pa je zato i njihov pogled na svet skučen.

    Meni se u suštini jebe ko će u šta verovati, pa makar verovao i u Duška Dugouška, jer je sloboda veroispovesti zagarantovana Ustavom, ali bi država trebalo da odradi neštA po tom pitanju, da ta gomilia nesrećnih ljudi prestane da smara narod koji šeta ulicom, ili da ubacuje takva sranja kao i meni što ubaciše.

    A sad malo o temi , njih nema mnogo, ali ih ima dovoljno da nam svojim nebuLjozama dosađuju, i njihov najveći uticaj je taj što će nekom normalnom i inteligentnom čoveku koji ih sluša da podignu pritisak na 200, a da za to realno nema potrebe.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  4. #4

    Odgovor: Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi

    meni onomad bili na vratima
    ne znajuci ko zvoni ja sva zarozana i u poslu (mesim pogacu i pecem pitu) otvorim,kad ono dve fine zenice,pocesljane (kako ja nikad necu biti) ...i krenu odma` s mrsomudjenjem..
    ja kazem,Izvinte,ja sam muslimanka,zalim slucaj i zatvorim vrata...

    pa sta cu......
    Ploviti se mora i bez broda ..

  5. #5

    Odgovor: Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi

    @believer
    To te ne štiti

    @Memento
    Bilo je više naučnih radova o uticaju sekti i "odvikavanju".
    Da bi se bivši pripadnik neke sekte oporavio potrebno je ponekad i više od godine.
    Posledice koje trpe za vreme a i posle napuštanja su često jako teške.
    Jehovini svedoci imaju čitav niz alatki kontrole svesti kojima sprečavaju članove da samostalno misle.
    Na mnoge načine ih drže u stalnom strahu i pod kontrolom,neka vrsta Orvelove 1984.
    Od članova se traži da "paze" jedni na druge i da prijave odmah pretpostavljenima ako se bilo šta sumnjivo desi.
    Pretnja da nakon isključenja budu ignorisani od svojih roditelja ,prijatelja dece...
    izaziva stalnu podozrivost.Svi znaju da ako budu isključeni da su potpuno izgubljeni jer su sve ostale veze koje nisu iz organizacije prekinuli.
    Tako da niko od njih ne želi da rizikuje isključenje.
    Možda nekom sve ovo zvuči preterano ,ali u sve to može da se uveri na blogu gde sam postavio njihove knjige gde se (naravno u Božije ime) traži od članova da prekidaju prijateljstva od ljudi koji nisu JS.To dovodi postepeno do potpune izolacije i član više nema realnu sliku ni sebe ni društva u celini.
    Šta se sve dešava s tim ljudima,teško je reći.
    I naš drugar ako pročita ovo i bude komentarisao ,jedini komentar koji bi mogao da napiše da je sve ovo gomila laži
    Moj odgovor u takvim situacijama je :
    Pročitajte ljudi sami i odlučite šta će te verovati a šta nećete.

Slične teme

  1. Uticaj partnera na posao
    Autor Aiko u forumu Posao
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 04.11.2019, 13:54
  2. Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 18.05.2011, 22:45
  3. Uticaj sna na zdravlje
    Autor Charlie Harper u forumu Zdravlje
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 28.04.2010, 16:23
  4. Vaspitanje vs Uticaj okoline
    Autor leptirić u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 15.05.2009, 19:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •