Religiozno moralisanje i greh...
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21

Threaded View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Religiozno moralisanje i greh...

    Zaista sam se uverila, da tokom istorijskog razvoja ljudskog drustva ,hriscansko moralisanje snosi strasnu krivicu za ogromnu patnju ljudi, izazvanu njegovim apsurdnim stavovima o raznim bolestima koje su harale svetom..U tom smislu .ostah zapanjena nad opakom bolescu''sifilisom'' pocetkom sesnaestog veka u Evropi i tretmanom obolelih,koji je nastao ,pre svega, kao rezultat pogresnih i izopacenih stavova o sexu..
    .
    Odgovor crkve bio je izjava ,kako je bolest bozija kazna za pohotu,a kako su oboleli sami sebi naneli kaznu, i zati ih treba izbegavati...
    Pomoci zrtvama bolesti znacilo bi osujetiti boziju nameru da im muci tela kako bi im spasao duse.

    Pomoci ljudima da se ne zaraze time sto bi ih informisali ili upucivali na koriscenje zastitnih sredstava znacilo je dopustiti i podsticati sladostrasce...

    I tako se crkva protivila prevenciji,a kada bi se ljudi razboleli,protivila se lecenju...

    E sada, sta je mene ovde, onako bas ''razalostilo'' mada ne i iznenadilo u toj meri kao neke... to sto danas, odgovor na epidemiju side u savremenoj Americi (gde smo onda mi...)gotovo u potpunosti je isti kao i odgovor na sirenje sexualno prenosivih bolesti u srednjem veku...

    Lideri verske desnice nazivaju to bozjom kaznom za porocnost i smatraju da su ljudi sami odgovorni...Prema tome ,oboleli od side zasluzuju kaznu ,a,ne sazaljenje.
    U jednom periodu zivota verska desnica snosi ogromnu odgovornost za desetine hiljada smrti od side,smrti koje su mogle biti odlozene,olaksane ili sasvim sprecene...da se nije cutalo,i da se nisu protivili informisanju javnosti i merama kojima bi se sprecilo sirenje bolesti...

    Zaista ova prica nije nova i najtuznije i najzalosnije je to,sto se u istoriji dogadjaji, zaista konstantno ponavljaju, a,sa razvojem i napredovanjem civilizacije odgovor na pojavu novih bolesti je identican,.ako ne i suroviji...

    Pa onda,od svih bolesti koje pogadjaju covecanstvo religiozno moralisanje spada u najgore(zajedno sa psihickim epidemijama...)...

    Greh...znaci neposlusnost.(ne bih sada iz ugla dinamicke psihologije i psihijatrije...tu je prica drugacija ....)..Ako mi je Bog naredio da ''ubijem'' sina (kao sto je Jehova naredio Avramu),.a ja odbijem,.onda sam gresnik...Ako se povinujem,onda se smatram dobrom osobom...

    Znamo svi da je prvi covekov greh bio po Knjizi postanja ,sustinski akt neposlusnosti...Adam i Eva kusali su plod sa drveta znanja uprkos bozjoj zabrani da to cine, a kao posledica toga citavo je covecanstvo zauvek kaznjeno da radi i umire...

    Ovako ,zaista se ponekad upitam da li mi uopste ''napredujemo''..shodno razvoju nauke i drustava u celini......Cini mi se da stojimo u mestu i ne pomeramo se ...nazadujemo ,i krecemo se unazad ,ali, imamo, brutalnije metode u pokoravanju masa ...

    Sta mislite, da li hriscansko moralisanje spada u teske bolesti covecanstva i kuda ga konacno moze dovesti...?
    Poruku je izmenio dankaBg, 17.04.2010 u 02:58
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

Slične teme

  1. Serija - Greh njene mame
    Autor Invisibleman u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 16.12.2009, 21:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •