Religiozno moralisanje i greh...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Religiozno moralisanje i greh...

    Zaista sam se uverila, da tokom istorijskog razvoja ljudskog drustva ,hriscansko moralisanje snosi strasnu krivicu za ogromnu patnju ljudi, izazvanu njegovim apsurdnim stavovima o raznim bolestima koje su harale svetom..U tom smislu .ostah zapanjena nad opakom bolescu''sifilisom'' pocetkom sesnaestog veka u Evropi i tretmanom obolelih,koji je nastao ,pre svega, kao rezultat pogresnih i izopacenih stavova o sexu..
    .
    Odgovor crkve bio je izjava ,kako je bolest bozija kazna za pohotu,a kako su oboleli sami sebi naneli kaznu, i zati ih treba izbegavati...
    Pomoci zrtvama bolesti znacilo bi osujetiti boziju nameru da im muci tela kako bi im spasao duse.

    Pomoci ljudima da se ne zaraze time sto bi ih informisali ili upucivali na koriscenje zastitnih sredstava znacilo je dopustiti i podsticati sladostrasce...

    I tako se crkva protivila prevenciji,a kada bi se ljudi razboleli,protivila se lecenju...

    E sada, sta je mene ovde, onako bas ''razalostilo'' mada ne i iznenadilo u toj meri kao neke... to sto danas, odgovor na epidemiju side u savremenoj Americi (gde smo onda mi...)gotovo u potpunosti je isti kao i odgovor na sirenje sexualno prenosivih bolesti u srednjem veku...

    Lideri verske desnice nazivaju to bozjom kaznom za porocnost i smatraju da su ljudi sami odgovorni...Prema tome ,oboleli od side zasluzuju kaznu ,a,ne sazaljenje.
    U jednom periodu zivota verska desnica snosi ogromnu odgovornost za desetine hiljada smrti od side,smrti koje su mogle biti odlozene,olaksane ili sasvim sprecene...da se nije cutalo,i da se nisu protivili informisanju javnosti i merama kojima bi se sprecilo sirenje bolesti...

    Zaista ova prica nije nova i najtuznije i najzalosnije je to,sto se u istoriji dogadjaji, zaista konstantno ponavljaju, a,sa razvojem i napredovanjem civilizacije odgovor na pojavu novih bolesti je identican,.ako ne i suroviji...

    Pa onda,od svih bolesti koje pogadjaju covecanstvo religiozno moralisanje spada u najgore(zajedno sa psihickim epidemijama...)...

    Greh...znaci neposlusnost.(ne bih sada iz ugla dinamicke psihologije i psihijatrije...tu je prica drugacija ....)..Ako mi je Bog naredio da ''ubijem'' sina (kao sto je Jehova naredio Avramu),.a ja odbijem,.onda sam gresnik...Ako se povinujem,onda se smatram dobrom osobom...

    Znamo svi da je prvi covekov greh bio po Knjizi postanja ,sustinski akt neposlusnosti...Adam i Eva kusali su plod sa drveta znanja uprkos bozjoj zabrani da to cine, a kao posledica toga citavo je covecanstvo zauvek kaznjeno da radi i umire...

    Ovako ,zaista se ponekad upitam da li mi uopste ''napredujemo''..shodno razvoju nauke i drustava u celini......Cini mi se da stojimo u mestu i ne pomeramo se ...nazadujemo ,i krecemo se unazad ,ali, imamo, brutalnije metode u pokoravanju masa ...

    Sta mislite, da li hriscansko moralisanje spada u teske bolesti covecanstva i kuda ga konacno moze dovesti...?
    Poruku je izmenio dankaBg, 17.04.2010 u 02:58
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  2. #2

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Aj zamisli da se hrišćanstvo nikada nije ni desilo...?

    Da li bi tok istorije drugačije tekao pod mnogobožačkim narodima koji su redovno prinosili ljudske žrtve svojim malim bogovima...? I da li bi se oboleli sidaši samo okarakterisali kao "Božija kazna" , ili bi se nabijali na kolac i razapinjali na krst?



    Ljudi su generalno glupi...i podvodljivi...

    A sami su krivi za to....

  3. #3

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku

    Ljudi su generalno glupi...i podvodljivi...

    A sami su krivi za to....
    Zasta su krivi..?Za to sto su glupi ili sta je u pitanju?

    Opet ista prica i vecito ista...Ljudi kao najrazvijena kategorija u klasi zivih organizama, imaju veoma razvijene klice zla u sebi...i tu je koren svega...ljudi strasno uzivaju u tudjim mukama i patnjama,nesrecama i neuspesima...Oni koji imaju moc i vlast ,veoma ispoljavaju takve tendencije...

    Ako si mislio da su ljudi krivi zato ''sto su glupi''.ne mogu se nikako ni sa tim, sloziti..Ko je kriv nama sto mi ocekujemo jedni od drugih da sijamo pamecu.i razboritoscu..A,inace, biti pametan-i to je privilegija manjeg broja ljudi...zapravo pamet u sluzbi realizacije pravih stvari...Dzaba nam pamet koja osta ''jalova'' zbog nemogucnoscu da dodje do izrazaja...!

    Opet onim visoko senzibilnima ,koji su veoma intelig.nista ne vredi,jer ih dusevna ranjivost i tananost uvek kaznjava...tako da im pamet onda samo smeta ...

    Nama rukovode i komanduju nekakve emocije...ili jasnije iracionalne struje .i .pamet tu ne pomaze...A,covek je oduvek u istoriji trazio razloge za svoja zla dela...zapravo,opravdanja za zadovoljenje tih ''demonskih potreba''...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  4. #4

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Sta mislite, da li hriscansko moralisanje spada u teske bolesti covecanstva i kuda ga konacno moze dovesti...?
    Religija je bolest čovečanstva. Zar u Psihologiji samo verovanje i strah od nečega što ne postoji, nije vidljivo ni osetljivo, nema nikakvu fizičku manifestaciju, ne predstavlja znak psihičkog poremećaja ili poremećaja ličnosti? Religija je upravo to.

    A religiozno (Hrišćansko između ostalog) moralisanje jeste najobičnije prodavanje M za B, da prostite. "Očuvanje moralnih vrednosti" nanelo je čovečanstvu više štete od sveg oružja ikad proizvedenog zajedno. Primeri koji su navedeni u uvodnom postu su samo kap u moru "dobročinstava" koje kriminalna organizacija maskirana kao Katolička Crkva sprovodi nad populacijom sveta. Ni ostale Crkve i verske organizacije ne zaostaju mnogo za pomenutom.

    A kuda će to odvesti? Poubijaćemo se međusobno u "ratu iluzija", boreći se za čast nepostojećih bogova. Život ima smisao za ironiju.

  5. #5

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Religija je bolest čovečanstva. Zar u Psihologiji samo verovanje i strah od nečega što ne postoji, nije vidljivo ni osetljivo, nema nikakvu fizičku manifestaciju, ne predstavlja znak psihičkog poremećaja ili poremećaja ličnosti? Religija je upravo to.
    ...
    Morf,nisam sigurna...Bolest...(svaku stvar mozemo posmatrati i kao zdrav i kao bolestan fenomen...jedno bez drugog ne ide...)

    Poreklo religije (religare-lat..),sto znaci ponovno uspostaviti neku izgubljenu vezu''ponovno vezivanje coveka za nesto sto ga transcendira,a nalazi se u dalekoj proslosti coveka i covecanstva...Tesko je dokazati,ali i pretpostaviti da je nakad bilo neke ljudske zajednice koja nije upraznjavala ,makar i najprimitivniju,vrstu kulta....

    Slavni rimski filozof Plutarh iz Heroneje pisao je:''Obidjite sve zemlje,naci cete ljude bez kuca i gradova ,bez odela i obuce.Ali nigde necete naci narod bez vere u Boga i duhovni svet,niti grad bez bogomolje....''

    Stari spor da li je religija potekla iz magije ili magija iz religije izgubio je danas gotovo potpuno na znacaju...Ali,izvesno je da je u najstarijoj fazi religije magija,kao i verovanje u duse i duhove,imalo prvorazrednu ulogu...

    Religija nije nikako bolest covecanstva,a da je covecanstvo bolesno ,to svakako...
    Koji znaci psihickog poremecaja..Psihicki poremecaju mogu biti izvedeni iz bilo koje pojave u drustvu...ali to je sada drugo pitanje...

    Primeri koji su navedeni u uvodnom postu su samo kap u moru "dobročinstava" koje kriminalna organizacija maskirana kao Katolička Crkva sprovodi nad populacijom sveta. Ni ostale Crkve i verske organizacije ne zaostaju mnogo za pomenutom.

    A kuda će to odvesti? Poubijaćemo se međusobno u "ratu iluzija", boreći se za čast nepostojećih bogova. Život ima smisao za ironiju.
    Stanovnici tih verskih objekata su lljudi..a ja se ''ubih ovde od objasnjenja ''da je covek palo,nistavno,bolesno bice...!.

    Zaista je jako tesko poverovati da mi nismo ni tako lepi,ni tako dobri i plemeniti, ni tako inteligentni.,niti empaticni i saosecajni...tacno je da imamo svest..ali ona je sve vise u sluzbi onog demonskog u nama...Covek je od svog postanka samo''zivotinja koja misli''...zato su nam ''poklonjeni'' oni daroviti,majstori svog zanata,fenomenalni umetnici na svim poljima..da bi nam olaksali...ili mozda ''da bi nas ''zaveli'' u verovanjima kako je covek divno i raskosno bice...

    Na zalost nije tako...Misao se oblaci u rec...to svi znamo!...Umislili smo da smo stvoreni za najdublja i najlepsa osecanja...,ali sve vise se razotkrivamo...kao bica koja su cini mi se vise sklonija zlu nego dobru...

    Eto kakvi smo ....(ona tuzna i zaista potresna prica o kerusi kojoj su odsekli sve sapice..potresla je ''svet''...a sta je sa sakacenjem ljudi i mucenjima koja se desavaju svakoga sec. u svetu..ma i kod nas sigurno...)
    Zar covek nije dostojan da ipak kao naj bice bude ispred..svega...(naravno da je strasno to sto se cini zivotinjama..i ja sam pisala ovde o tome...samo skrecem paznju na nemerljivu glupost kod ljudi, koji ne vide ''svoje osakacene udove ''...,a jos vise u svojim glavama...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  6. #6

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    .
    Zar covek nije dostojan da ipak kao naj bice bude ispred..svega...
    Čovek nije nikakvo najbiće. Čovek je inteligentna životinja, podvrsta sisara, grabljivac. Ništa više od toga.

  7. #7

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Čovek nije nikakvo najbiće. Čovek je inteligentna životinja, podvrsta sisara, grabljivac. Ništa više od toga.
    ...
    Ali,on je na prvom mestu u hijerarhijhi zivih bica...prema tome jeste naj...
    Nije to moja teprija

    Zar se covek ne smatra najintelig.bicem od svih zivih....
    Zelela sam samo da kazem..da mnoge stvari koje se coveku zameraju...nisu na mestu..jer covek je nesto sasvim drugo od onoga sto mi mislimo da jeste i u cemu nam pomazu knjige,filmovi..mediji...(on jednostavno nije sposoban za bolje...njime rikovode nagoni na celu sa sex .i agresivnim...pa onda sadrzaji nesvesnog,koji su ''pusteni sa lanaca'' na slobodu..i td...)

    Ovo nije daleko od istine..eno pisah u istoriji...

    Od rodjenja do smrti,objasnjava Lotario,ljudi su jednostavno ''odvratni''...Zaceti u ''smradu pozude'' i nastali od ''najprljavije sperme'',svetovne dane provodimo u nesreci,mukotronom radu i degradaciji.Iskidani zaviscu i pohlepom,muceni tastinom i gnevom,unisteni prozdrljivoscu,lenoscu i pozudom,zauvek smo zarobljeni u mrezi sedam smrtnih greha,uhvaceni u zamku sopstvene iskvarenosti.Uzalud pokusavamo da pobegnemo.''Ko je ikada proveo jedan jedini dan u radosti i uzivanju?''pita Lotario.Krivica ,ljutnja ili pohota uvek su nadohvat ruke da upropaste trenutak.''Nenadana zalost uvek prati svetovnu radost,i sto pocne veseljem zavrsi sa tugom.''

    Kako s prozdrljivoscu tako i sa ishodom svih nasih zelja:''Sto udje na odvratan nacin,izlazi na odvratan nacin,ispustajuci gadne gasove gore i dole,i proizvodeci grozan zvuk.''Rezultat ljudskog apetita je,recju,prljavstina!!.

    Ovo su covekovi nusproizvodi.''Dok je ziv,u njemu se kote vasi i gliste...kad umre,u njemu se mnoze crvi i muve...dok je ziv,stvara izmet i povracku...kad je mrtav,stvara trulez i smrad.''
    Mi smo uzavrela ,smrdljiva masa greha koja pati na ovom svetu.I svi oni koji ne budu spaseni nastavice da pate u sledecem,raspadajuci se u uzasnoj pomracini pakla i prolazeci kroz ''neiscrpnu kolicinu muka''...S razlogom,izgleda Lotario nudi novi blagoslov:''Blago onima koji umru pre nego sto se rode,koji upoznaju smrt pre nego sto dozive zivot.''S razlogom bebe placu kad se rode.'
    Poruku je izmenio dankaBg, 18.04.2010 u 15:31
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  8. #8

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    U svojim postovima prožimaš čoveka religijom, kao da su neodvojivi delovi jednog istog. Nisu. Čovek može biti dobar, loš, zao sa ili bez religije, potpuno svejedno. Čovek je inteligentno biće, i to je ujedno njegova prednost i najveća mana. Prednost jer je svojom inteligencijom stigao do pred vrh lanca ishrane, i obezbedio sebi hranu i bez potrebe da lovi. Mana, jer inteligencijom pokušava da dokuči nedokučivo, materijalizuje stvari koje ne postoje.

    Čovek živi po prirodnim zakonima, tu najjači opstaju. Čovek je inteligentan, pa ne mora nužno biti fizički jači. Tu dolazimo do morala, kojeg religiozni i drugi elementi vekovima koriste kao oružje ili kao izgovor za držanje ljudi pod kontrolom. Moralno je ono što oni smatraju moralnim, a definicija morala se menja u zavisnosti od potrebe. Ekstremizam onih koji "su od Boga" je isti danas kao i pre 15 vekova, samo je oblik kontrole i represivnih mera promenjen. Naime, više ne spaljuju ljude.

  9. #9

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    U svojim postovima prožimaš čoveka religijom, kao da su neodvojivi delovi jednog istog. Nisu. Čovek može biti dobar, loš, zao sa ili bez religije, potpuno svejedno.
    .
    ...
    Nikako religijom...a,verom moguce-to su potpuno razlicite stvari...

    Licno , prilicno sazaljevam religiozne ljude( a,to su oni koji se klanjaju ikonama,posecuju verske objekte,ljube ruke svestenicima,a po prirodi su prilicno losi,zavidni,osvetoljubivi,bezosecajni i mrznjom prozeti ljudi...)

    Biti vernik, je nesto sasvim drugo,a,to sada nije ovde tema...
    A,covek moze biti dobar ili zao i on to jeste,ali ako je pravi vernik,velika je verovatnoca da ce imati dominantne pozitivne crte u svom karakteru...jar znamo sta svaka vera uci,pa prema tome i nasa hriscanska ...

    Religioznost kao osobenost nekih ljudi je prosto religioznost...a,covek je to sto jeste ..naravno bez obzira na ''bilo sta''....Mogi ljudi su religiozni,a da nisu nikakvi vernici...i onda mogu biti sta pozele...

    Ekstremizam onih koji "su od Boga" je isti danas kao i pre 15 vekova, samo je oblik kontrole i represivnih mera promenjen. Naime, više ne spaljuju ljude
    Spaljuju,spaljuju...Evo jos uvek u Indiji..u nekim njenim oblastima ,zena kada joj umre muz,biva spaljivana zajedno sa njim...(ali nije samo Indija...ima sigurno jos na kugli zemaljskoj....)
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  10. #10

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Zasta su krivi..?Za to sto su glupi ili sta je u pitanju?
    U brzini zaboravih staviti znake navoda na reč -> glupi! Da bi čovek spoznao šta je dobro a šta zlo, uopšte ne mora da bude nuklearni fizičar ili da ima završene visoke škole, i da mu ispred imena stoji - dr, prof, mg...i sl...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Ako si mislio da su ljudi krivi zato sto su glupi.ne mogu se nikako ni sa tim, sloziti..Ko je kriv nama sto mi ocekujemo jedni od drugih da sijamo pamecu i razboritoscu..A,inace, biti pametan-to je privilegija manjeg broja ljudi...

    Dakle, glupi su jer nisu MUDRI!

    Nije mudar onaj koji zna sve, nego onaj koji zna ono što mu je potrebno za život
    Ili:
    Znati mnoge stvari ne znači biti mudar (Heraklit)

    Ono što sam želeo da kažem u prethodnom postu, je da čoveka nikada ne treba deliti ni po jednoj osnovi (rasnoj, verskoj...itd) osim isključivo po osnovama dobra i zla! A koliko pametan treba biti pa razlučiti šta je dobro, a šta zlo? Kao što rekoh, ne moram biti nuklearni fizičar, ili Dr nauka, pa da to spoznam...To me i razlikuje od životinje. Bog nam je, za razliku od njih, dao šesto čulo -> savest, u kojem su podsvesno zapisane sve moralne Zapovesti, i preko kojeg On može da komunicira sa nama da nam tokom celog našeg života sugeriše ono što je dobro...a mi sami donosimo odluke...!
    A šta predstavlja najveću blokadu ljudskoj mudrosti i onome što nam Bog sugeriše kroz šesto čulo? Pa sopstveni ego ja pa ja, samoljublje, ponos, bahatost, tvrdoglavost....! I zbog toga smo sami krivi!

    Mudrost ne zahteva mnogo učenja (Seneka)

    Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje ono je najplemenitije. Odgoj on je najlakši. Iskustvo ono je najneugodnije. (Konfučije)

    Mudrost je glavna. Pribavi mudrost, i za sve imanje svoje pribavi razum. Podiži je i ona će te uzvisiti, proslaviće te kad je zagrliš. (Biblija)

    Mudrost je glavna!

    E sad možemo da se vratimo na tvoj first post. Nije hrišćanstvo i kako ti kažeš: religiozno moralisanje, krivo za stanje u svetu i ogromnu patnju ljudi! Krivi su zli, pokvareni, malo manje zli i polupokvareni - ljudi! Plus, dobar deo krivice snosi večina pasivnih(u glavi), ne-mudrih ljudi, koji ih slede i slepo slušaju/veruju ono što im ovi serviraju!
    I to su činjenice!
    Koncept hrišćanstva nema ama baš nikakve veze s tim! Ali ima debele veze njegovo izvrtanje, manipulisanje i zloupotrebljavanje od strane lepo zamaskiranih zlih vukova sa Biblijom u ruci, koji se komotno i bez stida nastaniše pod hrišćanskim krovom...A sve zarad svoje sopstvene koristi...vlast, moć, materijalizam...pa i ideologija suprotna hrišćanstvu , koja se lakše sprovodi ako deluje iz neprijateljskih redova...itd...

    Zbog takvog stanja, potrebna je MUDROST! Mudrost da se prepozna žito od kukolja , da se ne ide na veče bezbožničko , i da se na kraju krajeva, raspozna šta je dobro a šta zlo, odnosno -> lepo i u 'dobro' upakovano zlo...
    Kako će tako osposobljene i u mudrost obučene ljude, neko od ovih - u hrišćanstvu sakrivenih vukova - pozvati na recimo -> paljenje na lomači, mučenja za ime Hristovo, verske ratove, mržnju, nasilje, ubijanje u ime Boga.....protivljenje prevenciji i lečenju razbolelih ? Kako?
    U svojim pozivima oni bi u najmanju ruku ostajali usamljeni, bez kritičnog broja mase/podrške, koja bi im omogučila da svoje namere sprovedu u dela...
    Ali kada mudrost zameni i preovlada egoizam, tvrdoglavost i glupost - a to vodi u zavist, pakost i mržnju - onda nije teško ovima da manipulišu takvim ovcama i da ostvaruju svoje planove...
    Sami smo krivi....
    Svi imamo slobodnu volju da odlučimo na koju stranu ćemo! I kada podjemo tom stranom koju smo izabrali, snosimo zaslužene posledice svi kolektivno. Jer sve u univerzumu funkcioniše po Zakonu, pa i mi i naši životi nismo (a i zašto bi smo bili) izuzetak...Život ne može funkcionisati i ne može opstati bez Zakona po kojem se odvija! Svako kršenje zakona vodi u kaznu! Kada mi kršimo Životne Zakone, naša kazna je bolest, patnja i SMRT!
    Vrlo prosto i razumljivo...naravno za mudre

    Jedan od svežijih primera u istoriji je koncept komunizma i bratstvo i jedinstvo (50 g. hrišćanstvo nije ni postojalo, odbačeno i saterano u podrumske čoškove Golog otoka)...Kako se to bratstvo završilo? Ko je kome tu bio brat? A ko polubrat? A ko kome kum, šurak, otac i majka? m?
    Odgovor nije potreban, sami smo svedoci...posledičnog - bratoubilačkog rata...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Greh...znaci neposlusnost...Ako mi je Bog naredio da ubijem sina(kao sto je Jehova naredio Avramu), a ja odbijem, onda sam gresnik...Ako se povinujem,onda se smatram dobrom osobom...
    Kakvo izvrtanje!

    Greh znači neposlušnost, a neposlušnost znači kršenje Životnih Zakona! Dakle, greh je kršenje Zakona! Hoćeš ponovo da ponovim priču o pušenju ?
    Pušiš -> kršiš ZAKON zdravlja -> šta možeš da očekuješ? Pa bolest kao posledicu...(Banalnije pojašnjenje od ovoga ne može )
    Dakle, Bog kaže ...Ovo što dajem čoveku je Moralni Zakon po kojem ŽIVOT jedino može da se odvija...! Čovek to odbija -> neposlušan je -> i snosi kaznu/posledicu neposlušnosti!

    A što se tiče tvog komentara oko Avrama, on pokazuje tvoje apsolutno neznanje Biblije!
    Jer da nije tako, znala bi da je Bog odabrao Avrama da od njega potekne jedan narod koji će biti VIDELO MUDROSTI drugim narodima...A za takvu misiju Avram je morao da dokaže Bogu svoju potpunu predanost, nesalomivi karakter, veru u Njega, i apsolutnu veru u Njegov plan! Avram zna da ovozemaljska smrt nije kraj za pravedne...On se pokorava Božijoj zapovesti ma kako ona njemu tada izgledala, ali ko je on da se uzdigne iznad Božije mudrosti i promisli?
    I?
    Ono što si izostavila(mudro) iz svog komentara, je da Bog zaustavlja Avrama i da njegov sin ostaje da živi...A Avram? E od Avrama Bog ispunjava obečano! I iz njega nastaje narod, sa konceptom koji će u istoriji poraziti sve ostale koncepte mnogobožačko paganskih naroda, djuture sa njihovim malim bogovima i idolima...I iz tog naroda-od Avrama, širiće se Reč Božija....Tako je i bilo...

    A Izrael i danas OPSTAJE nasuprot svim zakonima verovatnoće!

    Koga zanima neka pogleda ->

    Dakle, hrišćanstvo ne da ne može spadati u teške bolesti kako si ti to okarakterisala, nego sasvim suprotno...ono spada u jedini izvor izlečenja od svake bolesti i napasti koje nas u stopu prate tokom naših života...naravno, samo ako mi to želimo i odaberemo...
    A onaj koji tako odabere i tim putevima usmerava svoj život, može se nazvati mudrim!

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Zar u psihologiji samo verovanje i strah od nečega što ne postoji, nije vidljivo ni osetljivo, nema fizičku manifestaciju, ne predstavlja znak psihičkog poremećaja ličnosti? Religija je upravo to.
    Dakle, po toj logici ispada da si i ti psihički poremećena ličnost dragi_ naš_ Morfi > jer veruješ da postoje neki nevidljivi talasi koji se konvertuju preko nekakve antene u nekakvu sliku na tvom malom ekranu...a nit ih vidiš, nit čuješ, niti osetiš.
    Ti pre veruješ u te nevidljive talase koje ne vidiš, i njihovu manifestaciju kroz MRTVU fizičku materiju nazvanu televizor, a neveruješ u nevidljiv duh i njegovu manifestaciju kroz ŽIVU fizičku materiju nazvanu čovek?
    Vrlo zanimljivo gledište mogu ti reči...hmm
    Vrlo vrlo zanimlj....

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    A kuda će to odvesti? Poubijaćemo se međusobno u ratu iluzija , boreći se za čast nepostojećih bogova.
    Kakvih bogova?
    Bog je jedan! Pod broj jedan.
    A pod broj dva, poubijaće-te se! A ne -> poubijaće-mo se! Mene ne trpaj u taj koš - ubijanja...
    Pod broj tri, ratovi se vode isključivo iz materijalnih razloga teritorije, vlast, moć, novac... a ne duhovnih! Belosvetske vodje mogu rat zakuvati samo pod izgovorom nekakvih duhovnih razloga...Ali, kao što napisah u gornjem delu posta, ko je ne-mudra-ovca da ih sledi?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Čovek živi po prirodnim zakonima, tu najjači opstaju. Čovek je inteligentan, pa ne mora nužno biti fizički jači. Tu dolazimo do morala...
    Čekaj malo, odakle čoveku medj' milionima vrsta živih bića, inteligencija da raspoznaje šta je moralno a šta ne!?
    Kako to da je samo čovek razvio razum? Odnosno majmun, pa se tako s razumom transformisao u čoveka? Otkud sad to? Kako to da medved nije razvio razum? Ili lisica, zec, mačka, žirafa, slon...?m? Kako?
    Da nije slučajno?

    Ti tvrdiš da su verni ljudi - psihički poremećene osobe, a istovremeno sam veruješ u neverovatne i zdravome razumu neshvatljive stvari, odnosno veruješ u BAJKE, a imaš 28 god ? Hmm...
    Meni je prosto neshvatljivo da danas u 21 veku, neko i dalje VERUJE da je čovek samo visokointeligentna životinja nastala od nižeinteligentne životinje bakterije! Koja se nekakvim hokus-pokus-abraka-dabra SciFi trikovima sama od sebe pretvorila u čoveka! Hehehe...neshvatljivo, i žalosno...

    Biti mudar...

    Sve oko tebe i u samome tebi - materijalno, je toliko kompleksno, savršeno dizajnirano, da isključuje i samu pomisao u nepostojanje Dizajnera Tvorca!
    ((Jedna obična muva, kompleksnija je od najsavremenijeg space-shuttle-a...kako će onda nastati slučajno? Kad ni sam shuttle ne nastaje sam od sebe i slučajno))

    A to što smo mi to savršenstvo oskrnavili, to je jer smo tako birali...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Biti vernik, je nesto sasvim drugo,a,to sada nije ovde tema...
    Ma daaaa...

    A kada je to tema? I gde?
    Da mi je znati.....

  11. #11

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    U brzini zaboravih staviti znake navoda „“ na reč -> glupi! Da bi čovek spoznao šta je dobro a šta zlo, uopšte ne mora da bude nuklearni fizičar ili da ima završene visoke škole, i da mu ispred imena stoji - dr, prof, mg...i sl...
    –...

    Zar je moguce da zaista mislis, da o ovome ,treba da pises...ili je ovo neki tvoj ''stos''

    Mudrost je glavna!
    Ovo nije post o mudrosti.

    Koncept hrišćanstva nema ama baš nikakve veze s tim! Ali ima debele veze njegovo izvrtanje, manipulisanje i zloupotrebljavanje od strane lepo zamaskiranih zlih vukova sa Biblijom u ruci, koji se komotno i bez stida nastaniše pod hrišćanskim krovom...A sve zarad svoje sopstvene koristi...vlast, moć, materijalizam...pa i ideologija suprotna hrišćanstvu , koja se lakše sprovodi ako deluje iz „neprijateljskih“ redova
    Sve ima veze ...A,sto se tice izvrtanja ,manipulacije...pa to je sastavni deo zivota coveka vec poodavno(vec malo dete ,pocinje da manipulise roditeljima..) ...Zasto bi onda hriscanstvo bilo izuzeto?Covek je izvanredan manipulator sa biblijom ili bez nje...nebitno je ...od malena se uci tome ,kao i strahu i mnogim drugim stvarima....

    ..
    Sami smo krivi....
    Svi imamo slobodnu volju da odlučimo na koju stranu ćemo!
    Netacno...!!!Mi predstavljamo psihicki proces kojim ne upravljamo,ili to ostvarujemo dlimicno...i nismo u stanju da donesemo nikakav konacan sud o sebi niti o svom zivotu..
    ''Baceni smo u ovaj svet neprijateljski i nemilosrdni bez svoje volje i znanja....
    Vise puta sam napisala da se radjamo sa klicama i dobra i zla...i sta ce prevagnuti zavisi od mnogo cega,ali isto tako ,nebrojano puta sam ponovila da je covek palo,nistavno i lose bice,losije nego sto mi mislimo...prema tome njemu je zlo svojstvena kategorija...

    Ali,Zlo,postoji radi dobra,pa bi neophodno bilo makar postici nekakvu ravnotezu izmedju njih...Poreklo zla coveku (njegovom razumu i umu)ostaje neshvatljivo,kao sto je i Bozija sustina coveku nedokuciva:''Znam da Bog postoji,ali ne znam sta je njegovo sustastvo''(sv.Jovan Zlatousti...)...
    Mi ni ocemu ne odlucujemo..Mi samo mislimo da nesto cinimo...A,posebno, jer proces individuacije traje celoga zivota...(ovaj takodje dozivotan cilj,nazvan je u hriscanstvu obozenje-ohristovljenje covekovo...)

    I da....Smrt, nije nikakva kazna...to je sastavni deo zivota..Na stranu to sto mnogi dremaju i sto su umrli,pre ''nego sto su se rodili''...tj,.probudili...

    Kakvo izvrtanje!

    Greh znači neposlušnost, a neposlušnost znači – kršenje Životnih Zakona! Dakle, greh je kršenje Zakona
    Koja projekcija???...

    Potrebno je malo vise da citamo....

    Evo ''Hriscanskog odgovora''...Covek je u grehu ,jer cini zlo drugom coveku...a greh je u
    prisnom srodstvu sa urodjenim,ontickim svojstvima svakog coveka-krivicom...I jos..I ako su svi ljudi gresni i dalje grese (svesno i nesvesno...)ali postavlja se sutinsko pitanje:''Znaju li da grese''?...

    A što se tiče tvog komentara oko Avrama, on pokazuje tvoje apsolutno neznanje Biblije!
    ...

    Komentar oko Avrama je prosto naveden kao primer u sasvim drugom kontekstu...
    Sto se tice mog neznanja oko Biblije...,zaboravih da ti kazem ..da sam ja inace, veoma neobrazovana ,i zaista imam jako malo znanja uopste ...narocito saznanja...(nadam seda znas tu razliku...)
    Samo bih ti dala jedan ne moze se reci savet,ali dobronameran ,drugarski podstrek..da bi stvari bile jasnije...''Ponekad je bolje baviti se sobom onako kako treba ,.nego knjigama..pa makar se ona zvala i Biblija...Zato,bi bilo pozeljno da se cesce bavis sobom......nije na odmet udubiti se ponekad u sebe..malo vise...

    Drzis se knjiga ...(ne bih imenovala).''kao roditelja''...tu je problem...opustiti se,izaci iz tog krutog i ustirkanog odela..I .Drzeci se Biblije (aj sad rekoh..) kao majke...ili oca....''Kako je divno skrivati se iza necega,zar ne''?

    Ma daaaa...

    A kada je to tema? I gde?
    Da mi je znati.....
    ...

    Ponovo nervoza... 'Cemu ta zajedljivost,nepopustljivost,nestrpljivost sa primesama ''ujedanja''(eno nam teme o zubima..)...
    Svadjalacka namera...Opet se pitam..Kakav si ti vernik?Da ti nisi ,zalutao mozda???
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  12. #12

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Dakle, po toj „logici“ ispada da si i ti psihički poremećena ličnost – dragi_ naš_ Morfi –> jer veruješ da postoje neki nevidljivi talasi koji se konvertuju preko nekakve antene u nekakvu sliku na tvom malom ekranu...a nit ih vidiš, nit čuješ, niti osetiš
    Ne vidim ih i ne čujem, ali je njihovo postojanje dokazano. Da postoji mogućnost da se vratim 1000 godina unazad i pokažem tadašnjim ljudima antenu i televizor, sliku, šta bi pomislili? Ili da sam Mesija, ili da sam sam Antihrist. Ne bi pokušali da logikom dokuče odakle se stvorila slika na tom uređaju. Na nesreću versih fanatika, ljudi danas razmišljaju svojom glavom. Bar kada je fizika u pitanju...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Kakvih bogova?
    Bog je jedan! Pod broj jedan.
    A pod broj dva, poubijaće-te se! A ne -> poubijaće-mo se! Mene ne trpaj u taj koš - ubijanja...
    A ne. Ja neću nikoga ubiti. Poubijaće se međusobno Hristovi i Alahovi sledbenici. I jedni i drugi slepo veruju u gluposti, pa im neće ni biti potrebna 4 jahača Apokalipse da sruše sve što je čovek gradio 10.000 godina.

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Čekaj malo, odakle čoveku medj' milionima vrsta živih bića, inteligencija da raspoznaje šta je moralno a šta ne!?
    Moral je reč. Reč koja nema nikakav poseban značaj. Reč koja označava društveno prihvatljivo ponašanje, ne nekakav ljudski ili Božji zakon koji treba slediti. Čovek je, kao inteligentno biće, razvio svest o tome da ne treba ubiti, ukrasti, prevariti, slagati. One među sobom koji to rade čovek izopšti iz svog društva - kazni ih na neki način.

    Bog i vera nemaju ništa s tim. I među tim medvedima i vukovima postoje određena pravila. I vuk koji se ne povinuje pravilima čopora biva iz njega izbačen.

  13. #13

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Zar je moguce da zaista mislis, da o ovome ,treba da pises...ili je ovo neki tvoj ''stos''
    Pa kakva pitanja postavljaš, takav i odgovor dobijaš...A postavljaš pitanja na nivou štoseva.
    Šta se sada čudiš?

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Ovo nije post o mudrosti
    Mislio sam prvo da mi se pričinjava....da nekako ipak nešto ne vidim ili previdjam u čitanju tvojih postova!
    Ali sad sam potpuno siguran u ono što sumnjah...
    Ti si osoba koja sedi na dve stolice....nit smrdi, nit miriše (kako to naš narod kaže)...Kontradiktorna si u svojim rečenicama....Kod tebe u jednome trenutku je ovako, a već u sledećem pasusu je onako...Minut pre je belo. Minut kasnije je crno. Totalna konfuzija u mislima i rečima...U jednom postu kod tebe Bog postoji...u drugom, Bog nepostoji...I svi se radjamo sa klicama zla...?
    Niko se neradja sa nikakvim klicama zla! Klice zla se stiču načinom života!
    Neko ti je na drugoj temi lepo odgovorio: Gde vidiš klice zla u trogodišnjem detetu?

    Maločas citirah tvoju rečenicu : Ovo nije post o mudrosti ....Post ranije, citirah tvoju prethodnu rečenicu gde kažeš : Biti vernik, je nesto sasvim drugo,a,to sada nije ovde tema...

    Pa posle tih izjava, izjaviš sledeće: Sve ima veze

    Da li Sve ima veze jedino u kontekstu koji si ti osmislila? Ili, sve ima veze u svemu?
    Ako sve ima veze, onda su i Post o mudrosti i Biti vernik usko povezani sa pitanjem o Religioznom moralisanju .... ? Ne?

    Dalje, na moju konstataciju:

    Citat gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Greh znači neposlušnost, a neposlušnost znači kršenje Životnih Zakona! Dakle, greh je kršenje Zakona
    Ti se iščudjavaš i odgovaraš:

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Koja projekcija???
    Evo ''Hriscanskog odgovora''...Covek je u grehu ,jer cini zlo drugom coveku...
    Pa zar ne vidiš da sam isto to i ja napisao?
    A ako ne vidiš, onda ti ne znaš šta je Životni Zakon i njegove zapovesti! Najveća zapovest u tom Zakonu je i : Ne čini zlo drugome čoveku... Odnosno u originalu zapisano: Ljubi bližnjega svoga, kao samoga sebe... !

    U nastavku, ti dalje potvrdjuješ moju malopredjašnju konstataciju o : nit smrdi, nit miriše ->

    Prvo kažeš i mirišeš:
    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Potrebno je malo vise da citamo....
    Pa odmah potom smrdiš :
    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Samo bih ti dala jedan ne moze se reci savet,ali dobronameran ,drugarski podstrek..da bi stvari bile jasnije...''Ponekad je bolje baviti se sobom onako kako treba ,.nego knjigama..
    Drzis se knjiga ...(ne bih imenovala).''kao roditelja''...tu je problem
    E sad se dogovori sama sa sobom: Da li treba čitati, ili ne čitati? Da li treba saznavati iz knjiga, ili ne?

    Istina je da nam knjige služe kao putokaz, ali ne sve!
    Ako mene interesuje tema o recimo biljkama, pa neću pobogu čitati knjige o gradjevini?!?

    Eto mudrosti na delu: Nije mudar onaj koji zna sve, nego onaj koji zna ono što mu je potrebno za život

    Citat gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Svi imamo slobodnu volju da odlučimo na koju stranu ćemo!
    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Netacno...!!!Mi predstavljamo psihicki proces kojim ne upravljamo,ili to ostvarujemo dlimicno...i nismo u stanju da donesemo nikakav konacan sud o sebi niti o svom zivotu..
    Pa dobro, kojim trikovima si povezala slobodnu volju i donošenje konačnog suda o sebi ??

    Slobodna volja podrazumeva slobodu izbora! Svako može dobrovoljno da izabere hoće li kršiti Životne Moralne Zapovesti, ili ne! Svako može da izabere hoće li činiti (svesno i sa namerom) zlo drugome, ili ne!

    Da banalizujem-> Svako može da izabere hoće li ustati u prepunom autobusu starijoj gospodji, ili ne!
    Svako može da izabere hoće li krasti, ili ne!
    Svako može da izabere hoće li vršiti preljubu, ili ne!
    Svako može da izabere hoće li pušiti, ili ne!
    Svako može da izabere hoće li se drogirati, ili ne!

    Pravo pitanje je: Zašto ljudi večinom biraju ono što i sami svesno ili nesvesno znaju da nije dobro za njih, ono što je zlo?
    I kako se jedino možemo spasti od zla?

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    nebrojano puta sam ponovila da je covek palo,nistavno i lose bice,losije nego sto mi mislimo...
    Ako sve generalizuješ kako onda objašnjavaš postojanje ne tako loših bića od kojih je svakako najsjajniji primer bio pokojni Patrijarh Pavle?

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Ali,Zlo,postoji radi dobra,pa bi neophodno bilo makar postici nekakvu ravnotezu izmedju njih...
    Netačno!
    Zlo postoji kada nema dobra! Odsustvo dobra čini da zlo egzistira!
    Šta je mrak?
    Odsustvo svetlosti!
    Gde je svetlost, tamo mrak ne postoji!
    Ni svetlost ni mrak ne postoje jedno radi drugog....to je prazna filozifija...
    Mrak nikada nema svoj izvor!
    Svetlost ima!

    Bog je savršeno dobro. Tamo gde je Bog, tamo zlo ne postoji...Tamo gde Boga nema, tamo se zlo razvija...A Bog je tamo gde Ga mi pozovemo...i ako Ga pozovemo!

    Ko ovo ne razume, ili neće da razume...
    ...taj nije mudar!

  14. #14

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    ser_gogsy@

    Pa kakva pitanja postavljaš, takav i odgovor dobijaš...A postavljaš pitanja na nivou „štoseva“.
    Šta se sada čudiš
    Pa si se ti osetio prozvanim da dajes''prave'' odgovore..! Oprosti, sam si se pozvao da ucestvujes u svemu ovome...onda trpi posledice ... I prestani da racionalizujes stvari onda kada ti ne odgovaraju...

    Ti si osoba koja sedi na dve stolice....nit smrdi, nit miriše (kako to naš narod kaže)...Kontradiktorna si u svojim rečenicama....Kod tebe u jednome trenutku je ovako, a već u sledećem pasusu je onako...Minut pre je belo. Minut kasnije je crno. Totalna konfuzija u mislima i rečima...U jednom postu kod tebe Bog postoji...u drugom, Bog nepostoji...I svi se radjamo sa klicama zla...?
    Niko se neradja sa nikakvim klicama zla! Klice zla se stiču načinom života!
    Prvo,nepostoji se pise odvojeno...
    Drugo ne sedim na dve stolice ..nego na najmanja tri...

    Trece...procitaj malo nesto iz psihologije i psihijatrije o dodbru i zlu pa onda pricaj...
    Cetvrto...problem izmedju mene i tebe je u nivoima svesti...zao mi je ali ja sam nesto otisla dalje...pa posmatram stvari i pojave drugacije ..taj tvoj nivo sam prevazisla....a,ti opet se drzis..kao za mamu...

    Neko ti je na drugoj temi lepo odgovorio: „Gde vidiš klice zla u trogodišnjem detetu?
    ...

    E,moram da te razocaram...to nije meni upuceno...''pogubio si se ponovo''...
    (Inace zle klice donosimo sa sobom na svet jos kao male bebe...)

    Pa posle tih izjava, izjaviš sledeće: „Sve ima veze“
    Naravno sve je povezano...i nije..e,sada pokusaj to da razumes...''presvuci se malo''...da bi razumeo...

    Pa zar ne vidiš da sam isto to i ja napisao?
    A ako ne vidiš, onda ti ne znaš šta je Životni Zakon i njegove zapovesti! Najveća zapovest u tom Zakonu je i : „Ne čini zlo drugome čoveku...“ Odnosno u originalu zapisano: „Ljubi bližnjega svoga, kao samoga sebe...“ !
    Sve je izvuceno iz konteksta...krsenje zakona ,zivotnih zakona ..i zlo...tj greh u kontekstu krivice..koju si ti naravno preskocio....

    Pisala .potrebno je da citamo...mislila na siru literaturu..a ne samo Biblije...ali nekako baviti se i sobom...''Mirisi i ono odvratno''-Pogresno i naopako si razumeo...sasvim sam drugo htela reci..ali ti i ja -dva sveta i tu je....nesporazum...

    Tvoj problem je sto si ti bukvalista...sve shvatas bas onako...bez ideja da dublje osetis sta bi se moglo skriti u tim mojim recima...

    E sad se dogovori sama sa sobom: Da li treba čitati, ili ne čitati? Da li treba saznavati iz knjiga, ili ne?
    Ja sam to vec obavila..ali nisam sigurna za tebe..zaista nisam...

    Da banalizujem-> Svako može da izabere hoće li ustati u prepunom autobusu starijoj gospodji, ili ne!
    I svako moze da izabere neki drugi post,a,ne ovaj,i da pise sta mu padne na pamet ,i da donosi o necijem pisaniju proizvoljne i iskrivljene zakljucke...Zato...

    Zlo postoji kada nema dobra! Odsustvo dobra čini da zlo egzistira!
    Ovo je ...Jedno bez drugog nikada ne mogu,ali nikada...(ovo je teorija velikih mislilaca..pa ces morati sa njima ..a ne samnom...)

    Poruku je izmenio dankaBg, 19.04.2010 u 22:43
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  15. #15

    Odgovor: Religiozno moralisanje i greh...

    Lična rasprava - stop. Ko je šta kome rekao i na kom je nivou svesti - na pp. Ovde - religizno moralisanje. Hvala.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Serija - Greh njene mame
    Autor Invisibleman u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 16.12.2009, 21:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •