Nada - slabost ili vrlina
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Nada - slabost ili vrlina

    U dobra vremena,kazu oni koji podrzavaju optimizam, nada je bila nagovestaj jos lepsih
    dogadjaja...U zla vremena,ona je uteha ,jer odrzava zivom ideju o olaksanju i spasu,o
    nagradi ili bar o konacnoj pravdi.
    Cak i u najgorim vremenima kada prihvatamo da nade varaju,priznajemo da nam ipak pruzaju ''ugodan put'',kako to La Rosfuko rece,''do kraja naseg zivota''...

    Ali,naravno,uvek ima onih koji se nece sloziti i koji pozivajuci se na istoriju,tvrde da su
    mrkle noci coveku cesto nanosile manje boli od laznih svitanja.

    Nada je izasla na zao glas zbog svoje varljivosti...Na svakih deset hiljada ljudi ima miliona nada,ali tek po koja ostvarena..Ona nam nudi laz kao istinu,i hvata ljude u zamku zaludnih teznji zbog koji se kasnije samo jos vise razocaraju..

    Zbog cinjenice da se uvek odnosi na buducnost,nada je jeftin proizvod,koji se moze
    beskonacno obnavljati-ovo poslednje stoga sto kad stare nade umru...nove se na njihovo mesto radjaju brzo i lako kao misao.
    ..

    ''Nada je najgore zlo'',cuvena je Niceova izreka.''jer produzava ljudsku agoniju''.

    Iz smese uzaludnih nada ,(uprkos brojnih dokaza koji govore suprotno...),sklonosti ka
    sanjaraenju i mastanju,nerealnih ocekivanja i ambicija, katkad nikne cudesan cvet svezine i uspeha...

    Vecina onoga sto pokrece svet napred zapocelo je kao nada..sve ono sto ga unazadjuje
    poticalo je od srusenih nada...

    Kruto glediste koje tumaci nadu kao slabost,kaze da moramo da se uzmemo u pamet i prigrlimo istinu..A,.njeni branitelji kazu :''sta bismo ucinili od sebe da nemamo nadu''?

    Licno(kao i Grejling...) mislim da je nada vrlina,i to elementarna, nezavisno od toga da li ce se ostvariti ili ne ...Vrlina cista ,jer ima cilj u samoj sebi,srodna hrabrosti i masti,i jedan pozitivan stav prepun mogucnosti i stremljenja.

    Da li se nadate i cemu?(da li ste se nadali i ranije...?)

    Da li ste se ikada nadali bez osnova (lazna nada...misleci da je to prava stvar...)?..recimo vecitoj ljubavi ili odanosti...

    Da li ste se ikada osecali kao neko koga jedino nada spasava...?

    Da nije nade,srce bi puklo...tomas fuler
    ..
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  2. #2

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Abdulah Sidran
    "Koja li je, Bože,
    pustoš u duši
    onog što se davno
    rastao s nadom..."
    (Sarajevski tabut)

    Antoine de Rivarol
    "Nada je preduslov koji uzimamo na svoju sreću."

    Aristotel
    "Nada je san budnih."

    Dante Alighieri
    "Ostavite svu nadu, vi koji ulazite..." (Pakao)

    Erica Jong
    "Ljutnja je izneverena nada."

    Fernando Pessoa
    "Napor je sve teži, nada sve sporija, razilaženje između onoga što jesam i onoga što sam pretpostavljao da mogu, biti sve je veća u noći moje duboke ispraznosti." (Stoički odgoj)

    Gracian
    "Ako nestane ovisnosti zasnovane na nadi, tada obično nestaje i poštovanja."

    Goethe
    "Svi ljudi bivaju u svojim nadama razočarani, u svojim iščekivanjima prevareni."

    Gustave Flaubert
    "Kad čovjek očajava, uvek treba da se nada; a kad se nada, treba da sumnja."
    "Ljubav je proletna biljka koja sve prožima nadom, pa čak i ruševine uz koje prijanja."

    Habiba Stočević-Rizvanbegović

    "O Habiba, spasiti se teško
    Od ljubavnih - neprebolnih jada;
    Kao i ti, mnoga nesretnica
    Pustoj sreći nikad se ne nada." (Kad od tvog oštrog pogleda...)


    Hesiod

    "Ali ta žena skine sa posude poklopac velji
    Pa ih pusti, a ljud'ma tad pribavi žalosne brige.
    Pod nerazrušivim krovom, unutra ostade samo
    Nada, posudi onoj pod otvorom, te ne izlete
    Van, jer prije Pandora na posudu poklopac stavi
    Egidonoša Zeus, oblačitelj, tako je htio."
    (Djela i dani)

    Ivan Cankar
    "Nema lepše nade od one što je nikla iz tuge i nema lepših snova od onih što ih rađa bol."

    Jean-Jacques Rousseau

    "Manje uživamo u onome što smo postigli nego u onome čemu se nadamo."

    Marcel Achard
    "Nada...jedan od onih lekova koji uopće ne leče, nego samo produžuju patnju."

    Nura Bazdulj-Hubijar
    "Čovek bi trebao sagraditi barku i ispuniti je nadama. Onda gledati kako mu nade plove po pučini." (Amanet)

    Robert F. Kennedy

    "Svaki put kada se čovek bori za ideal, ili se trudi da poboljša sudbinu drugih, ili se bori protiv nepravde, on šalje mali zračak nade."

    Spencer Johnson
    "Nada je sama po sebi jedna vrsta sreće i možda najveća sreća što nam može dati ovaj svijet."

    William Shakespeare
    "Često nas nada, velika k'o more,
    Potpuno izda, dok nam uspeh dođe
    Gdje mu se nije nadalo nimalo,
    I gde se već u očaj bilo palo." (Sve je dobro što se dobro svrši)
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  3. #3

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...


    Kruto glediste koje tumaci nadu kao slabost,kaze da moramo da se uzmemo u pamet i prigrlimo istinu..A,.njeni branitelji kazu :''sta bismo ucinili od sebe da nemamo nadu''?
    Covek i kada je svestan svoje istine, ovde govorim o onim surovim istinama, ostaje mu jedino nada u bolje sutra.
    Sta bi bilo od njega da nema nadu i ne zivi sa njom?
    Postao bi covek bez duse, a takav covek, osudjen je na propast, jer kad dusu izgubis,nestaju, svi oni snovi, ideali, zelje, kojima svaki ziv covek tezi.
    Nada jeste uteha,ali ne gledam na nju kao na slabost.
    Potrebna nam je, jer bez nje bili bi poput robota.
    Bez osecanja, bez vere.
    A veRa i nada uglavnom idu zajedno, jer to je smisao covekovog zivota.
    Verujes u bolju sutrasnjicu, iako ti je sadasnjost na dnu provalije.
    A sta ako ne bi verovali?
    Cemu onda zivot i teznja za istim?
    Ako je oko tebe oblak pesimizma iz dana u dan.



    Da li se nadate i cemu?(da li ste se nadali i ranije...?)
    Nadam se.
    Oduvek sam se nadala i radovala svakom novom danu, ziveci u toj nadi, da ce doneti boljitak.
    I ne odustajem od nje.
    Covek bez nade je samo pola coveka.
    Covek bez nade je rusevina.
    A ja zelim da se nadam.

    Da li ste se ikada nadali bez osnova (lazna nada...misleci da je to prava stvar...)?..recimo vecitoj ljubavi ili odanosti...
    Svaka nova ljubav, nosi sa sobom san o vecitoj odanosti i ljubavi.
    Sta kad bi usli u ljubav sa predrasudom, da ne donosi taj osecaj?
    Tome tezimo i zelimo.
    Mi smo pioni na tabli zivota i ne znamo sta nam donosi novi potez njegov,
    Nase je da pustimo zivot da ide svojijm tokom, tu i tamo odigramo koji geg u nasu korist, ali bez nade, sve bi to bilo uzalud.

    Da li ste se ikada osecali kao neko koga jedino nada spasava...?
    Jesam.
    Bilo je momenata, kad sam sedela pored necije samrtnicke postelje i jedino me je nada odrzavala u tim danima.
    Bilo je momenata, kada je neciji zivot se gasio, a samo nada mi je pomogla da izadjem normalne glave iz svega.
    Bilo je momenata kada sam pala na samo dno, a ta nada me je izvukla.
    Nada da delic ovog velikog neba postoji i za mene.
    Nada da nije sve tako crno, kao sto je u tim momentima izgledalo.

    Ta, nada, spasila me je ... bez nje,ko zna sta bi samnom bilo.

  4. #4

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Nema toga što ne možemo tumačiti na razne načine.
    Ako je nada slabost...zašto su svi oni koji su želeli da potčine druge upravo želeli da ih uvere "da ostave svaku nadu" i zašto su proganjali i kažnjavali sve one koji su potlačenima je nudili ?
    Nada je vrlina jer nam pomaže da prevaziđemo postojeće stanje, zadržimo prisustvo duha i ostanemo "normalni". Oni kojima je oduzeta nada...samo robijaju život. Beznađe je sigurno jedna od najgorih stvari sa kojima se kao jedinke možemo susresti.
    "Zavaravanje" ? Ne bih rekao...jer nada je ono što nam daje snage da nastavimo iako sve izgleda izgubljeno. Kada se moglo desiti da pređemo mnoge interne granice ako nismo imali nade ?
    Ja bih razdvojio nadu od zavaravanja...jer nada daje pogled u bolje, a zavaravanje nam "veže oči" da nešto ne vidimo.
    Da, nadam se, pomaže mi da uvek zadržim osmeh na licu...ali se ne nadam ničemu megalomanskom i nerealnom...jer bih onda bio često razočaran i namćor .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  5. #5

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    .

    A veRa i nada uglavnom idu zajedno, jer to je smisao covekovog zivota.
    Da li verujemo da bismo se nadali,ili se nadamo da bismo verovali...?

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku

    "Zavaravanje" ? Ne bih rekao...jer nada je ono što nam daje snage da nastavimo iako sve izgleda izgubljeno. Kada se moglo desiti da pređemo mnoge interne granice ako nismo imali nade ?
    Ja bih razdvojio nadu od zavaravanja...jer nada daje pogled u bolje, a zavaravanje nam "veže oči" da nešto ne vidimo.
    .
    Ali,ponekad nam nada zaista nudi laz kao istinu...zbog vec uveliko prihvacene i popularne tzv. iskrivljene realnosti u kojoj zivimo ..I zato se mi zavaravamo...Poneki ljudi sa strane to uvidjaju,ali mi i dalje igramo istu ulogu u nasem filmu...

    ''Bas kao sto se bezumne zivotinje namame hranom,ljudi se ne mogu uhvatiti dok ne okuse malo nade'',rekao je Petronije.Nada-nastavljaju neki,-sve izvrce....ono sto je istinski ruzno i lose u zivotu, ona predstavlja samo kao privremenu prepreku onome sto je lepo i dobro.I stoga je srodna obmani:''Jednoga dana sve ce biti dobro,to je nasa nada'',rekao je Volter.''Danas je sve dobro,to je nasa iluzija''.
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  6. #6

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Da li verujemo da bismo se nadali,ili se nadamo da bismo verovali...?
    Samim tim sto se nadas, moras da verujes.
    Nikako mi ne ide da se mozes nadati, necemu , a neverovati u to sto bi trebalo da sledi.
    Jedno bez drugog ne moze.

  7. #7

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Samim tim sto se nadas, moras da verujes.
    Nikako mi ne ide da se mozes nadati, necemu , a neverovati u to sto bi trebalo da sledi.
    Jedno bez drugog ne moze.
    ..

    Moguce ...ali meni se licno dogadjalo da ne verujem,da zaista ne verujem....ali ocekivanje su postojala(javljala su se kao intruder,uljez..koji me opominjao....)...Pitala sam se odakle,kako.?..ali to se desavalo......a onda sam shvatila da iz mog najtajnovitijeg dela nesvesnog ... ''vristi ''neka iskra nade...pa sam zakljucila da smo mi ljudi,u svojoj sustini pored drugih odrednica i ''bica nade'' kakvu god realnost prozivljavali..i sta god nam se dogadjalo....To nam je,takodje u prirodi...

    Samo dubokom bolescu opkoljeni ljudi , psihickim i dusevnim poremecajima zigosani ...nemaju taj poznati plam iscekivanja da ce nesto krenuti....onako kako bi oni zeleli,ili su nekad imali tu zelju... ...da ce ih mozda nesto povuci iz dubine na povrsinu i spasti im zivote.....
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  8. #8

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Za mene, ni nada ni vrlina, već način života.
    A da boli kad se ispostavi da je nada zapravo bila horizont budale, boli. Ali, bože moj, i to je život. Vremenom se naučimo drugačije da se nadamo i drugačije te nade da projektujemo. I u te nade ugradimo više sebe nego druge. I prihvatimo da mnogo više zavisi od nas samih koliko su nade zablude, a koliko šanse.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #9

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Za mene, ni nada ni vrlina, već način života.
    A da boli kad se ispostavi da je nada zapravo bila horizont budale, boli. Ali, bože moj, i to je život. Vremenom se naučimo drugačije da se nadamo i drugačije te nade da projektujemo. I u te nade ugradimo više sebe nego druge. I prihvatimo da mnogo više zavisi od nas samih koliko su nade zablude, a koliko šanse.
    ...Ko je za to sposoban...Nazalost nisu svi...

    E,sada htela sam da izbegnem,ali ne vredi,nuzno je ...tj..trebalo bi reci..:

    Za neke je ,svakako smrt jedina alternativa nadanju(Nihilisticki stav..prisutan kod mnogih ljudi ...)da je zivot gori od smrti...Postoje takvi zivoti.., a, Albert Kami je postavio centralno pitanje filozofije''Hocu li izvrsiti samoubistvo?'',jar ako je odgovor, Ne.pretpostavka je da postoji nesto cemu se vredi nadati...

    Ipak ...mora se reci ,ponovo ,da je nada vrlina nezavisno od toga hoce li se ostvariti ili ne !
    Imamo tu mogucnost da otkrivamo mnogo vise o nekoj osobi ,ako saznamo cemu se nada,nego ako prebrojimo njene uspehe u zivotu,jer ono sto je najbolje u nama jeste ono sto se nadamo da cemo postati...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  10. #10

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    ...Ko je za to sposoban...Nazalost nisu svi...
    Narašće. Naučiće. Bitno je samo da ne zaborave na nadanja.

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    .
    Za neke je ,svakako smrt jedina alternativa nadanju(Nihilisticki stav..prisutan kod mnogih ljudi ...)da je zivot gori od smrti...Postoje takvi zivoti..,
    Ili, kada smo kod varki, nada i smrti, ono što je Ivo Andrić napisao:
    Mnogo samuješ i dugo ćutiš sine moj, zatravljen si sa snovima, izmoren putevima duha. Lik ti je pognut i lice blijedo, spuštene vjeđe i glas kao škripa tamničkih vrata. Iziđi u ljetnji dan, sine moj.
    - Šta si vidio u ljetni dan, sine moj?
    - Vidio sam da je zemlja jaka i nebo vječno, a čovjek slab i kratkovjek.
    - Šta si vidio, sine moj, u ljetnji dan?
    - Vidio sam da je ljubav kratka, a glad vječna.
    - Šta si vidio, sine moj, u ljetni dan?
    - Vidio sam da je ovaj život stvar mučna koja se sastoji u nepravilnoj izmjeni grijeha i nesreće, da živjeti znači slagati varku na varku.
    - Hoćeš da usneš, sine moj?
    - Ne, oče, idem da živim.
    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    .
    Imamo tu mogucnost da otkrivamo mnogo vise o nekoj osobi ,ako saznamo cemu se nada,nego ako prebrojimo njene uspehe u zivotu,jer ono sto je najbolje u nama jeste ono sto se nadamo da cemo postati...
    Da, tačno. Ne volim ljude bez nade. Ubijaju me. Mada, mislim da mnogo više ubijaju sebe.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #11

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Za mene, ni nada ni vrlina, već način života.
    Upravo.

    Mada je moja slika o tome šta je u stvari nada prilično zamagljena, mešam je s optimizmom. Nikad se nisam nadao nečemu određenom, nekom događaju, osobi, uspehu... više je to stalno gledanje napred, izvlačenje nečeg pozitivnog iz svakog trenutka, neosvrtanje ka prošlosti, očekivanje pozitivnog ishoda i kada je on malo verovatan.

    I ne razočaram se kada do tog pozitivnog ishoda ne dođe, stoički ga prihvatam i idem dalje. Ne držim se svojih nadanja toliko slepo da bih se razočarao ako se ne ostvare.

    "I'm afraid hope is an indulgence I don't have time for."
    Poruku je izmenio Morpheus, 22.04.2010 u 00:51

  12. #12

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Mish@

    Divan je i istinit ovaj Andricev citat...koji si navela ,zaista...mada ima ono od Dzona Lilija..
    ''Mnogo udaraca obori i najvisi hrast...ali ,evo nadamo se da ce hrast izdrzati...(evo nada ...uvek nada...)

    Nada ,kao i hrabrost,zavisi cesto od jedne presudne vrline , ..a to je istrajnost......,sposobnosti da se nanovo ide ..i ide dalje u nepovoljnim prilikama-i veselog drzanja ako je moguce ,ali ako nije ,a ono makar u duhu reci Seneke,umornog od zivota:''Cak i posle lose zetve mora se saditi''...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  13. #13

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Živeti samo od nadanja kao i živeti bez ikakve nade - to nije život.
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  14. #14

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Covek koji ima nadu - optimista
    covek koji zivi od nadanja- idealista
    covek koji nema nadu - pesimista
    Najveca vlast je vladati sobom.

  15. #15

    Odgovor: Nada-slabost ili vrlina...

    Nada je reč koja u sebi zaista sadrži dvojako značenje. U zavisnosti iz kog se ugla gleda i kakva je osoba koja o tome razmišlja, kakva je životna iskustva imala.
    Ako o njoj razmišlja osoba koja je optimistična, uspešna, ona će svakako reći da se treba nadati, jer ko se nada nečemu, taj će raditi na tome, imaće motivaciju i taj niz se završava uspehom.
    Ako o nadi razmišlja osoba koja je indisponirana, deprimirana, depresivna, bezvoljna, reći će sebi da je nadanje naivnost jer nada može proizvesti mnogo patnji. Kad se čovek nađe u naizgled bezizlaznoj situaciji, kada takoreći nema nade u uspeh, on će razmišljati kako je sve izgubljeno, kako se ne vredi boriti jer je situacija bezizlazna. Da li tada treba čekati na razvoj događaja, i misliti da će nam se sreća osmehnuti?
    Nadanje zaista često zna da nanese patnju. Valjda je u ljudskoj prirodi nadati se. Da li je u nadanju, nagon, borba za opstanak, želja za ostankom u životu? Dok god postoji iskra života, misao da treba iskoristiti svaki dan života koji nam je priroda podarila, moramo se boriti. Život je poklon i bilo bi zaista besmisleno zbog, zaista, nekad i vrlo teških okolnosti u kojima se nađemo, da pokleknemo i predamo se, ma koliko nam se činilo da je to jedini izlaz.
    Ma koliko nepravdi na ovom svetu ima, ma koliko nas one sputavale, razni nas neuspesi obeshrabrivali, sve to ne sme biti izgovor za predaju i prepuštanje okolnostima u kojima se možemo naći. Nekad je potrebno samo se malo pokrenuti i stvari pokrenuti sa mrtve tačke.
    Prvi utisak uvek vara

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Za mene mana, a za tebe vrlina
    Autor starsica u forumu Ljubav
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 06.05.2010, 11:58
  2. Skromnost - vrlina ili mana?
    Autor Lady S u forumu Filozofija
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 19.11.2009, 17:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •