Svetionici
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6

Tema: Svetionici

  1. #1

    Svetionici

    Upravo gledam u dva priveska koja nosim oko vrata, i razmišljam kako oni imaju jedan poseban značaj, po jedno divno podsećanje na ljude i događaje koji me čine ili su me činili onim što jesam.

    Jedno je, oni koji me znaju će se nasmejati, krst. Kršten sam, a kuma beše jedna divna gospođa po imenu Evangelia (Ευαγγελία). Neko je u temi pomenuo osobu koja zrači toplinom i saosećanjem, dobrotom. To je ona. Svetionik.

    Drugo je malo dublje i tužnije. Nosim privezak sa početnim slovom mog imena. Isti onakav kakav je moj otac nosio ceo život i jedino što je posle njega ostalo... a ni to nije sačuvano. Ono je sećanje, ono je opomena. To je drugi svetionik.

    Imate li vi svoje svetionike? Tu mislim pre svega na predmete koji predstavljaju uspomene na drage osobe ili značajne događaje iz života za koje ste posebno emotivno vezani. U kom obliku se nalaze i šta vam znače? Nosite li ih, ili ih ljubomorno čuvate na nekom specijalnom kutku vašeg univezuma?
    Poruku je izmenio Morpheus, 24.04.2010 u 00:06

  2. #2

    Odgovor: Svetionici

    Imam svoj svetionik, mali krstic od tisovine..nosim ga na nekom obicnom kanapcicu oko vrata i to mi je jedini nakit..
    Dobio ga je sin od monaha na prvoj ekskurziji u zabavistu u nekom od fruskogorskih manastira..i bio je tako vazan kad mi ga je poklanjao jer mu je monah rekao da ce taj krstic cuvati onog kome bude poklonjen..

    Da li me je sacuvao?
    Ne bas..
    Ali bez njega ne mogu ni pet minuta..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  3. #3

    Odgovor: Svetionici

    Имам...
    Нешто што ми је остављено буквално у аманет.
    Икона од руског сликара Врубеља која се зове...Нерукотвотни образ.
    Уствари реплика оригиналне иконе која се налази у Кијеву.
    На њој је Исус када је кренуо на голготу и успут потражуо да се умије и обрише и на пешкиру је остао отисак његовог лика...
    Оно што је занимљиво је када се дуже посматра, он отвори очи...
    Добила је он једног деде, дисидента, белогвардејца... која га у пар критичних ситуација спасила.

    Друго је један мали златни прстенчић, поклон од моје маме за моје венчање...
    Једини накит који носим и мени јако драг.
    Budi pametan i pravi se lud

  4. #4

    Odgovor: Svetionici

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Upravo gledam u dva priveska koja nosim oko vrata, i razmišljam kako oni imaju jedan poseban značaj, po jedno divno podsećanje na ljude i događaje koji me čine ili su me činili onim što jesam.

    Imate li vi svoje svetionike? Tu mislim pre svega na predmete koji predstavljaju uspomene na drage osobe ili značajne događaje iz života za koje ste posebno emotivno vezani. U kom obliku se nalaze i šta vam znače? Nosite li ih, ili ih ljubomorno čuvate na nekom specijalnom kutku vašeg univezuma?


    Mi nosimo taj neki ''krstic''oko vrata... i mi znamo da je to...zbog Toga,ali mi nismo sve spoznali...to zna da bude samo pocetak...



    Nemam uspomenu takve vrste niti sitnicu,niti dogadjaj..koji me je vezao do te mere da sam postala njegov rob,ali ipak prizeljkujem takve lance...da bih se secala...da bih pricala da bih konacno znala .......ali bih zelela da imam sposobnost da..... na neki nacin i ja obelezim svoj zivot...

    A,koji je izbor...na primer!

    .Postoje najmanje dva merila po kojima se nesto racuna kao trivijalno:prvo,ako je nesto malo i neupadljivo,i drugo,ako je obicno,prepoznatljivo,prizemno.U oba slucaja potrebno je pazljivo posmatrati da bi se to izdvojilo i uvidelo kakvo je .''Samo se slepom oku cini da su dve stvari iste'',-Volter Pejter..
    U ogromnoj raznovrsnosti sveta malo se lako izgubi,a isto tako i ono obicno jer uobicajenost uvek nosi sa sobom i nevidljivost.Umeti opaziti takve stvari u mnostvu, poseban je talenat,ali koji se moze steci paznjom i pozornoscu.Sposobnost da se uvidi ono malo i obicno u svoj njihovoj osobenosti otkriva mi svo bogatstvo sveta u punom svetlu ,i iznenadjuje me jer pokazuje kako male stvari mogu biti od velikog znacaja,i da na kraju krajeva ,gotovo nista nije obicno...

    Tako cu pronaci put do onih koji ce me darivati...istim ili slicnim takvim stvarcicama..koje ce me povesti u svoje odaje zivotne raskosi...da bih se secala...pricala i znala...da bih na kraju imala svoj svetionik...
    Poruku je izmenio bellissima, 24.04.2010 u 08:07 Razlog: nepotreban komentar
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  5. #5

    Odgovor: Svetionici

    Znam da je off, ali samo da kazem da mi je ova tema mnogo lepa
    Napisacu nesto adekvatno, ali nekom dugom prilikom, trenutno nisam u stanju
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  6. #6

    Odgovor: Svetionici

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku

    Imate li vi svoje svetionike? Tu mislim pre svega na predmete koji predstavljaju uspomene na drage osobe ili značajne događaje iz života za koje ste posebno emotivno vezani. U kom obliku se nalaze i šta vam znače? Nosite li ih, ili ih ljubomorno čuvate na nekom specijalnom kutku vašeg univezuma?
    Imam.
    Jednu malu ikonicu, sacuvanu od poplava, seoba, ratova.
    Ostala kao amanet od mojih predaka.
    Sasvim slucajno sam je nasla na tavanu, jos kao dete i od tad se ne odvajam od nje.
    Moj tata ju je cuvao u jednom starom kovcegu, sa dragim mu uspomenama.
    Od momenta kad sam je pronasla, ne odvajam se od nje, uz nju sam dobila i pricu, koja se cuva godinama u nasoj porodici.
    Uvek je uz mene,prvo sto ugledam kad zaspim i kad se probudim.
    Da li me cuva?
    Imam osecaj da kroz nju, vidim svetlost na kraju tunela, kad je tesko, kad padam.
    Jednom sam je dok sam se selila izgubila.
    I nista mi nije bilo vaznije nego da je pronadjem, zbog njenog znacaja i price, koja je veze uz moje pretke.
    Kad mi je bilo najteze, kad su se desavali neki surovi momenti u mom zivotu, kad sam mislila da izlaza nema, pronadjoh je.
    Ne znam da li me cuva i stiti.
    Znam da sam vezana za nju, jako.

    Drugo je prsten od moje bake, koji isto ima neku svoju pricu i koji nisam skinula sa ruke od dana, kada sam ga dobila.

    Svetionik ili samo zal za nekim vremenima satkanim kroz predmete, ne znam, ali znaci mi ... mnogo mi znaci.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •