Depresija
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 40

Tema: Depresija

  1. #1

    Depresija

    Depresija spada u skup poremećaja karakterisanih kao poremećaji raspoloženja (unipolarni poremećaj).

    Depresivno raspoloženje karakteriše povlačenje bolesnika u sebe, potištenost, pad vitalnih dinamizama, nesanica, gubitak apetita, opsednutost crnim mislima, usporeni misaoni tok, beznadnost i bespomoćnost.

    izvor Wikipedia

    Najlakse je upoznati depresiju kroz osnovne simptome:

    * Gotovo obvezni simptom je nedostatak zivotne radosti ili barem smanjenje uzivanja u mnogim aktivnostima u odnosu na period prije bolesti.
    * Osjecaj tuge ili zalosti koji nije uzrokovan nedavnim gubitkom. Bolesnik se nekada osjeca vise prazan nego tuzan, ili navodi da je istovremeno i tuzan i prazan
    * Bezvolja, kao gubitak interesa za hobije i sve u cemu je bolesnik prije uzivao
    * Strah se javlja kod mnogih bolesnika, najcesce vezan uz misli kako ce se nesto lose dogoditi
    * Smanjenje sna, najcesce kao nesanica i rano budjenje, ali kod mladih osoba i kao pojacana potreba za snom
    * Lose misli najcesce o bolesti, samoubojstvu i smrti
    * Teskoce u donosenju odluka
    * Niska energija i brzo umaranje
    * Osjecaj krivnje, bezvrijednosti i bespomocnosti
    * Stalne fizicke smetnje kao glavobolja, probadanja, zanosenje, kronicni bolovi
    * Razdrazljivost
    * Nemogucnost opustanja
    * Gubitak tjelesne tezine ili debljanje

    Što depresija nije

    Depresija nije nešto što je "samo u tvojoj glavi". Ona nije izmišljena bolest, nije lijenost ili nekoliko dana kada se osjećate tužni ili loše. Ona nije PMS ili stres. Ona nije Božje odbacivanje i napuštanje. Ako jest od Boga, kao rezultat određenog grijeha (npr. odbijanje prekida preljubničke veze), tada ćete to znati. Nećete biti ostavljeni da se pitate.



    Neki uzroci depresije
    (Ovo nije potpun popis, postoje i drugi uzroci)

    Fizički uzroci:

    * pred-menustrualne i postnatalne hormonalne promjene;
    * neke vrste manične depresije su pokazale da imaju genetsku osnovu;
    * hormonalni nedostaci (kao što su poremećaji štitnjače);
    * općenite bolesti kao što su bubrežne ili bolesti jetre;
    * nedostatak prirodnog svjetla tijekom zime kod osjetljivih ljudi;
    * alkoholizam;
    * ovisnost o drogama;
    * alergije na hranu i lijekove, kemijeske elemente ili dodatke u hrani.


    Mentalni uzroci:

    * nesvjesni impulsi (psihologija Freuda i Junga);
    * krivo naučeno suočavanje s poteškoćama;
    * naučena bespomoćnost (behavioristička psihologija);
    * preopterećenost ili stres.


    Duhovni uzroci:

    * (najčešće kod nekršćana) osjećaj očaja/ispraznosti života; smrt bliske osobe.

    Zastrasujuc je podatak da od depresije oboli jedna od 20 osoba. Posle silnih ratova koje smo na ovim prostorima nazalost preziveli ova pojava je i ocekivana. Treba uzeti u obzir da se depresija javlja kao pratnja i drugim psihickim poremecajima, u kom je slucaju lecenje znatno otezano. Depresija se moze leciti jednom grupom medikamenata - antidepresivima koji daju veoma uspesne rezultate, kao i raznim terapijama.




    - Da li ste bili ili jeste depresivni? Kako se to ogleda? Da li ste nekada tražili stručnu pomoć, koje vrste, i koliko vam jeste ili nije pomogla?

    - Da li je depresija jedan od fenomena novog doba?

    - Kakvo je vaše mišljenje o ovoj pojavi? Da li se radi o "pravoj" bolesti ili ste mišljenja da je to samo oruđe u rukama slabića?

    - Zašto mislite ovako ili onako?
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  2. #2

    Odgovor: Depresija

    Citat euridika kaže:
    .........
    - Da li ste bili ili jeste depresivni? Kako se to ogleda? Da li ste nekada tražili stručnu pomoć, koje vrste, i koliko vam jeste ili nije pomogla?

    - Da li je depresija jedan od fenomena novog doba?

    - Kakvo je vaše mišljenje o ovoj pojavi? Da li se radi o "pravoj" bolesti ili ste mišljenja da je to samo oruđe u rukama slabića?

    - Zašto mislite ovako ili onako?

    Depresija ali prava depresija je bolest i time se netreba igrati. Samo doktori i psiholozi /strucnjaci mogu pomoci u zavisnosti od tezine bolesti.

    Depresija koja nije bolest netreba tako ni da se naziva.

    Opasnost je u tome sto se u svakodnevnom zivotu koristi rec ...joj sto sam dperesivan/na kada je covek nerasplozen ili tuzan...
    ...Ovakav nacin ophodjenja prema depresiji cini da se i prava depresija/bolest ne shavata ozbiljno sto je veoma opasno po onog ko je bolestan a i glupo od okoline ako misli da se neko moze sam izleciti...

    Depresija je toliko opasna da covek moze umreti...jednostavno kako psihicko tako i fizicko stanje otkaze...covek postaje kao biljka...tu je a nije...prekidaju se sve funkcije organizma...
    ...druga opasnost je da izvrsi samoubistvo...
    ...prema tome time se netreba nikada saliti...to je veoma ozbiljna bolest...
    ...treba uvek zatraziti pomoc doktora...
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  3. #3

    Odgovor: Depresija

    Dosta sam chitala o depresiji na raznim forumima i site-ovima i plashim se da priznam da mi definitivno treba pomoc. Malo sam se raspitala o cenama poseta psiholozima na privatnim klinikama, i uopshte mi nisu pristupachne. Mada, ne bi trebalo da naplacuju prvu seansu dok ne vide da li je uopshte njihova pomoc neophodna. A uvek bih se odluchila za privatnu kliniku jer smatram da u drzavnim institucijama nisu toliko posveceni...
    Bila sam u vezi sa dechkom koji je posecivao i psihologa tako da sam malo upucena u sve to kako funkcionishe...
    Mada, svi smo m razlichiti...

  4. #4

    Odgovor: Depresija

    Kao i većina psihosomatkih bolesti i ova je podmukla i nije "nova".Različito su je naučnici doživljavali,opisivali i klasifikovali kroz vreme.A čovek koga zadesi se kroz isto to vreme menjao, pa je i on opisivao na svoj način.
    I bez obzira na to što danas raspolažemo masom što teoretskih što praktičnih (sa)znanja,jedno je,čini mi se, isto.To važi,naravno,za sve bolesti,ali kod psihe koja je tanana, treba reagovati na prve znake.Euridika ih je nabrojala u uvodnom postu, a ja bih samo da dodam ono što svi znamo kad smo zdravi,ali,ono što obolele mrzi i što odlažu do momenta kada je već neophodno potražiti stručnu pomoć,jer kvalitet života u suprotnom postaje sve lošiji.
    1.Kretnje podstiču pozitivne emocije. Prisilite se i dignite iz kreveta. Radite nešto što vas inače raduje, čak ako isprva u tome ne
    nalazite užitak.

    2 .Pustite svoju najdražu pesmu.
    3.Nazovite prijatelja ili napišite pismo.
    4.Napišite "pismo" sebi,neku vrstu dnevnika,ali ne negujte bolest,ne ugađajte joj posvećivanjem prevelike pažnje najsitnijim detaljima.
    5.Izbegavajte šećer i kofein. Jedite zdraviju neprerađenu hranu .
    6.Negujte se. Naručite masažu ili se opustite u toploj kadi.
    7.setite se vi još nečeg korisnog,budite od koristi drugima.

  5. #5

    Odgovor: Depresija

    8. Putujte. Promena okoline jako prija.
    Blizu, daleko, najdalje...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  6. #6

    14 Odgovor: Depresija

    Depresija je bolest koja dovodi do toga da se osoba oseca tužno i depresivno većim delom vremena. Razlikuje se od ostalih osećanja tuge, žalosti ili sniženog energetskog nivoa.






    Svako može biti depresivan. Čest je slučaj da više članova porodice ima depresiju. Ali ne mora uvek da postoji porodična istorija bolesti. Možete imati depresiju jednom u životu ili više puta.

    Depresija se obično uspešno leči uz pomoć medikamenata, profesionalnog savetovanja ili kombinacijom oba. Međutim, ponekad je neophodno isprobati nekoliko različitih lekova i psihologa da bi se pronašao pravi tip medikamenta ili savetovanja koje je najbolje za vas.
    Obično je potrebno od 6 do 8 nedelja da bi se video veći napredak. Ukoliko posle 3 nedelje ne vidite nikakav napredak popričajte sa vašim doktorom.

    Vrlo je bitno da vodite računa i o nekim drugim aspektima terapije:

    -Budite na umerenoj dijeti.
    -Izbegavajte alkohol, kafu i cigarete.
    -Vežbajte.
    -Spavajte dovoljno.


    ( preuzeto sa neta )
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  7. #7

    Odgovor: Depresija

    Slažem se sa svim predloženim akcijama u cilju sprečavanja da depresija uzme maha, ali to možemo samo ukoliko su odbrambeni mehanizmi donekle očuvani. U slučajevima "rastakanja" ličnosti mislim da jedino pomaže medikamentozna terapija uz nadzor psihijatra terapeuta.
    Postoji endogena i egzogena depresija, dakle ona nije uvek problem psihe, ponekad disbalans hormona i funkcija organizma dovodi do depresije. Treba je razlikovati od anksioznosti, fobičnih stanja ili bipolarnih poremećaja, jer se često dešava da takva stanja podvedemo pod depresiju.
    Mislim da depresija pogadja odredjeni tip ličnosti. Zato je neophodna odgovarajuća psihoterapija (obično kognitivno-bijehvioralna) jer se učenjem pravilnog mišljenja uči izbegavanje zamki ove lukave bolesti. Onda može da se putuje, upražnjava joga, meditacija ili pak fizički rad u zavisnosti od tipa ličnosti, šta kome odgovara.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  8. #8

    Odgovor: Depresija

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se sa svim predloženim akcijama u cilju sprečavanja da depresija uzme maha, ali to možemo samo ukoliko su odbrambeni mehanizmi donekle očuvani. U slučajevima "rastakanja" ličnosti mislim da jedino pomaže medikamentozna terapija uz nadzor psihijatra terapeuta.
    Postoji endogena i egzogena depresija, dakle ona nije uvek problem psihe, ponekad disbalans hormona i funkcija organizma dovodi do depresije. Treba je razlikovati od anksioznosti, fobičnih stanja ili bipolarnih poremećaja, jer se često dešava da takva stanja podvedemo pod depresiju.
    Mislim da depresija pogadja odredjeni tip ličnosti. Zato je neophodna odgovarajuća psihoterapija (obično kognitivno-bijehvioralna) jer se učenjem pravilnog mišljenja uči izbegavanje zamki ove lukave bolesti. Onda može da se putuje, upražnjava joga, meditacija ili pak fizički rad u zavisnosti od tipa ličnosti, šta kome odgovara.
    Ovo što ti pišeš jeste prihvaćeno i doktrina je u psihijatriji.Lek(ovi)+psihoTh i postepeno vraćanje u normalne tokove.Vrlo često i jedini izbor.Pomalo smo izgubili sluh da osluškujemo i sebe i drage nam,pa ode bolest i dalje nego što bi smelo da se desi.

    Ono što ja mislim je da je depresivnom čoveku pre svega potreban neko ko ga puno,puno voli i ko može i hoće da tu golgotu prođe zajedno sa njim.Kljukanje lekovima jeste često neophodno,ali dzaba oni i razgovori sa psihoterapeutom,ako uz sve to ne ide kretanje i rad koji ga je nekada činio srećnim.Podržan od te voleće osobe koja će onako,kao slučajno,da povremeno pusti neku dragu mu(im) muziku,da do besvesti crno vraća u belo,da ga izmoli da šetaju,šetaju i šetaju,pričaju...I čistog vazduha što više u plućima i glavi.Vrate se onda brže i sećanja na lepo i želja za novim lepim.Sigurna sam.I za endogenu patogenezu,a kamoli egzogenu.

  9. #9

    Odgovor: Depresija

    Ko ne zna kako je logično da se i drži literature i definicija... Apostrofiraću par stvari koji sa naukom veze nemaju,bar ću ja tako napisati,mada i imaju,ali od izvora do izvora ili stvar autora...

    1. Svako fobično stanje,anksioznost i sl. jeste posledica jedne od preko stotinu deset vrsta depresije u nauci poznatih i definisanih...

    2. Brkaju se žabe i babe... Fobije i stanja psihosomatskih poremećaja gde srce lupa,adrenalin sipa u prazno,znojne i sve druge žlezde rade kako ne treba,pritisak od 140/90 je meni zdravom npr. bilo stanje u kojem nisam mogao da hodam duze od 5 metara... sve to ne dozvoljava floskulu uzmi motiku i radi,treniraj nesto i sl. i bice ti bolje i to leči sve... pa svako bi radio i trenirao kada ne bi bilo lupanja čuke i ostalog,pa neko ako bi slučajno probao tako mogao bi sebi da izazove i gore posledice...

    3. Pustiti hormone i toliki stres makar on trajao pola sata organizmu je gora usluga istom nego sa dobrim lekom ili kao sto nekom običan bensedin od 10mg resi probleme za 15-20 minuta,sprečiti cimanje,jer svako stanje šoka samo doprinosi pojavljivanju i učestalosti sledećeg...

    4. Strah od straha je posle saznanja šta ti je često takođe isti problem kao što je i bio,ali malo manjeg intenziteta...

    5. Raditi ono što voliš i šta voliš jeste predispozicija koja jedino pomaže uz adekvatne lekove,ali... ko radi šta hoće? skoro niko...

    6. Apatične epizode,tuga i radost,nezadovoljstvo trenutno ili povremeno ne treba mešati sa psihosomatskim promenama gde mozak,bubrezi,jetra,srce i pluća počinju da podražavaju sve što i ide iz mozga...zaista ubrzano radi srce,jetra kao da stoji,bubrezi rade 200 na sat,želudac i dijafragma podignu srce i pritisnu aortu...U tim prilikama ko može da trenira ili radi ili potrči... Provereno...

    Lečenje za većinu depresija jeste pod red.br. 5 sa jednim,dva leka 3 meseca kontinuiranog korišćenja... ali ako posle toga pukneš opet 150.000e budi srećan da opet ne pomisliš da se ubiješ i da opet sa samo malo terapije ponovo preboliš pominjanu bolest koju mnogi i ne računaju u bolest...

    I bez potpune slobode i nezavisnosti ne možeš se nadati izlečenju... ili bar je kod mnogih tako... Neki ljudi jednostavno ne trpe nešto i to jednom pukne na ovaj ili onaj način...

    Ljudi se ubijaju zbog izgubljenog posla i 300e plate..... e to je takođe depresija , ali neka druga od meni poznate gora očigledno...

    Depresija i ono što je manifestuje je zapravo odgovor organizma na čovekov nedostatak odgovora na pitanja koja mu život stavlja na rešavanje ili na suočavanje samo...

  10. #10

    Odgovor: Depresija

    Ti pišeš o depresiji udruženoj sa agorafobijom i paničnim poremećajem.Plus poremećaj ličnosti(pasivno-zavisni).Jeste kompleksno,samo niko nikada nije umro od te bolesti a ni od pokušaja da radi ono što ga plaši ili ga mrzi.
    I nisi zdrav ako 5 metara ne možeš da hodaš zbog nekog razloga koji te psihički inhibira.
    Od lekova prepisanih od specijaliste ne bežati,ni od psihoterapije,ali ne bežati ni od problema.Od ljubavi takođe.Seti se koliko i šta možeš kada voliš.O tome pričam,a ne o sticanju slobode i nezavisnosti,kako kažeš,bez suočavanja sa osnovnim problemom.Zvuči komplikovano,ali bez multidisciplinarnog pristupa problemu,teže se i rešava.

  11. #11

    Odgovor: Depresija

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    Ti pišeš o depresiji udruženoj sa agorafobijom i paničnim poremećajem.Plus poremećaj ličnosti(pasivno-zavisni).Jeste kompleksno,samo niko nikada nije umro od te bolesti a ni od pokušaja da radi ono što ga plaši ili ga mrzi.
    I nisi zdrav ako 5 metara ne možeš da hodaš zbog nekog razloga koji te psihički inhibira.
    Od lekova prepisanih od specijaliste ne bežati,ni od psihoterapije,ali ne bežati ni od problema.Od ljubavi takođe.Seti se koliko i šta možeš kada voliš.O tome pričam,a ne o sticanju slobode i nezavisnosti,kako kažeš,bez suočavanja sa osnovnim problemom.Zvuči komplikovano,ali bez multidisciplinarnog pristupa problemu,teže se i rešava.

    Ovo je meni psihijatar sve rekao kada sam se lečio... da mi želudac ne vari,da bubrezi rade prebrzo,jetra takođe... i to su psihosomatski poremećaji ili prosto ne samo psiha već poremećen zbog prvo pomenute i organski red u organizmu... Usput kao veterinar i ja se malo razumem...

    Snagom volje se može prevazići sve,ali to kod glupljih uspeva definitivno...

    Pritisak mi je i sada 115/75...... kada popijem 6 piva pada na 100/70 i smiruje me tih 6 Nisam merio posle 12 limenki da li ima promena ili posle 2-3l vina...

    Kada sam imao pola sata pre 7 godina 140/90 nisam mogao da hodam kroz kuću to je za mene visok (za bubrežne bolesnike je to smešno) ali to se desilo kada mi je pas pojeo za 5 min komsijinog psa,a ja nisam mogao da ga spasem,pa sam se toliko iznervirao da mi je prvi put i jedini u životu pritisak skocio na 140/90 i tako mi je bilo lose da sam otisao u hitnu i primio valijum u venu...

    Nisam nikada padao u nesvest ili kolabirao,osim u udesu 1984.

    I nema niti jedne fobije u 80% slučajeva , a da nije posledica depresije i to se može saznati iz više izvora od više autora , ali ko kako samo prihvati ili ne isto tumačenje...

    Paljenje sveće u bolnici i otpisivanje iz živih 1984 kao što se da primetiti u nekom dobu kada se ćelije više ne regenerišu više nego li odumiru,se vrati na način koji se naziva depresijom...mada to meni nikada niko sem dr nije poverovao niti veruje...

    Ma iza su pare zapravo ili strah od bolesti,pre nego li strah od smrti,ako to nije i isto u suštini... ili oboje zajedno,što je najbliže istini...
    Poruku je izmenio euridika, 17.02.2008 u 22:50 Razlog: velika slova

  12. #12

    Odgovor: Depresija

    Depresija je patoloska promena raspolozenja.Pracena je i drugim psihickim i somatskim simptomima.Karakteristicni simptomi su:tuga tj tuzno raspolozenje,gubitak inicijative i voljnih dinamizama uopste,povlacenje u sebe,anksioznost,prestanak interesovanja za sve zivotne radosti i razonode.Pokusaji prijatelja da salama razvesele depresivnu osobu mogu postici suprotne efekte.Osobe su osiromasene psihomotorike sa depresivnim izrazom lica,imaju hipohondrijske ideje raznovrsnog sadrzaja,prisutna je slaba koncentracija,puno somatskih tegoba,nesanica,kosmarni snovi,smanjenje ili potpuni gubitak seksualnog interesovanja,impotencija...Depresivno raspolozenje praceno je samoubilackim preokupacijama,i osoba pati od gubitka samopostovanja.Osoba ne prepoznaje ili ne priznaje svoju depresiju,ispoljava svesne ili nesvesne otpore i ne prihvata pomoc.

  13. #13

    Odgovor: Depresija

    Ja sam imala depresiju u periodu kada sam imala anoreksiju i morala sam uzimati lekove.Ne secam se vise kako se lek zove.Vise je nemam ni jedno ni drugo hvala Bogu!Sad imam nesto trece-epilesiju,pa mi treba Neron,jer ja pijem rivotril(vidla sam da pije i on) ali u kombinaciji sa topamaxom.Ako budes dolazio veceras na forum mozes li mi reci zasto ti jos koristis rivotril,posto sam ja skoro krenula da ga primenjujem,(imala sam kontraindikacije pa me malo hvata frka)a u delu za epilepsiju su svi izpametovali a niko nije epilepticar!
    Sutra je novi dan!

  14. #14

    Odgovor: Depresija

    Ja se pet godina lečim od situacione, atipične depresije.
    dakle, moje stanje zavisi od okolnosti, naročito od bolesti moje ćerke. Imam nevidjenu energiju, da prikrivam kada se loše osecam, jer tada ni njoj ne mogu pomoći.
    Po prirodi sam optimista, zato i ovako česte promene raspoloženja kod mene.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  15. #15

    Odgovor: Depresija

    Depresija....kod mene to traje po 2,3 dana. Upadam u depresiju zbog gluposti kao sto su skola,drustvo i tako jos ponesto...Ne lecem je nicim jer prodje sama od sebe ili mi se tako bar cini.
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sex, ljubav i depresija
    Autor suzy73 u forumu Psihologija
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 09.07.2015, 18:25
  2. Horoskopski znaci i depresija
    Autor bellissima u forumu Astrologija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 07.07.2010, 11:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •