Da li treba stalno pitati:Zasto?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 28
  1. #1

    Da li treba stalno pitati:Zasto?

    E,ovo je bas retko i neobicno interesantno pitanje ,a,verovatno i jedno od najprirodnijih pitanja koje postavlja samo covek.I istina..Jos dok smo sasvim maleni,gotovo neprekidno cemo pitati ''zasto'',i uglavnom i necemo dobiti odgovor...
    Kasnije u adolescentnom dobu,koje je inace doba nestrpljivosti i zelje da se mnogo toga sazna .takodje cemo pitati...i pitati ...

    Kasnije ,cemo mozda jos brizljivije da postavljamo pitanja,i da nastavljamo da istrazujemo one tajne, koja su nas interesovale kada smo imali, recimo ,20.god,ali sada nesto studioznije ,jer u dobu kada je individuacija (stupanj zrelosti-Jungov termin....) uspesno odmakla.,to pitanje,dobija, spektralne boje ,jer nekadasnje odgovore,sada podvrgavamo sumnji,pa svako novo Zato....samo je povod za dublje i svestranije -zasto...?

    Nesto treba reci...:

    Kod obicnih,jednostavnih ,porodicnih ljudi..ni posebno glubih,ni specijalno pametnih,nije u velikoj meri uocena posebna upitanost ili zacudjenost pred tajnama zivota...i redje se kod njih moze cuti ono...''zasto''...Zivot se prihvata takav kakav je (doduse danas sve manje..ali jos uvek...)
    Ali kada se zavrse vise i visoke skole ,pitanja nicu sama od sebe,i sve ih je vise...nekada nas obuzimaju kao neki demon i mi sa ogromnom strascu ulazimo u rasprave i pokusaje da odgonetnemo zagonetke postojanja zivota i smrti,Boga i nistavila...

    Cesto smo citajuci strasne filozofe kao sto su Heraklit,Platon,Paskal,Kjerkegor,Vajnenger,Hajdege r i drugi...zajedno sa njima prisno prozivljavali sosptvenu dramu pitanja ,svesni da nikad ne bi bili u stanju da tako istinito ,duboko pitamo i da tako isto odgovaramo...
    Medjuti, svi nas oni jako malo zadovoljavaju u tim odgovorima i nas i sebe i pravi su mucenici misli..a sa njima naravno i naucnici i umetnici posebno...

    I sada ima li odgovora ...pa evo ...odgovora od filozofa i religioznih mislilaca ''nove gnose''-novi gnosticari...(drugi izraz za dubinsku psihologiju...)...V.J....
    Robert Evans..:''Tek je Martin Hajdeger shvatio i Majster Ekharta i Angelius Sileziusa kada su pisali da treba ziveti bez zasto,jer ruza mirise bez zasto''...

    I sada se ja pitam.:., Da li treba stalno pitati''zasto'.'? Ma ne treba pitati stalno,ali ,naravno...treba pitati....Ai Hristos je porucio:Ko kuca otvorice mu se...Kucanje na Bozija vrata nije lupanje,niti monotono kuckanje.....

    Zasto?...

    Da li vi cesto pitate druge,a i sebe naravno...?
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  2. #2

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku

    Zasto?...

    Da li vi cesto pitate druge,a i sebe naravno...?
    Pitam se ...
    Kad zivot ispisuje slovca na stranici svoje knjige, potaman i bez trzavica, to pitanje i ne zvuci tako strasno.
    Kad iznenada dune vetar pa ispretumba stranice, da ne znam gde je kraj, a gde pocetak, pitam se cesto ... cak mozda i precesto.
    Na moje hiljadu zasto, dobijem svega par odgovora, ali onih sablonskih, ocekivanih.

    Mozda su i ove godine moje lude, kad se trazim.
    Kad pokusavam da proniknem u svrhu postojanja.
    Kad mi zivot napravi klopku, a ja upadnem u nju,nemoc i bes pomesani u meni postavljaju samo to pitanje zasto ... zasto ... zasto bas meni?

    Mozda je i dobro sto neke odgovore necemo dokuciti.
    Mozda je i dobro sto nikad necemo saznati zasto bordo ruza mnogo jace mirise, od bele.
    Ali muci me to zasto ... muce me i odgovori, koji nemaju smisao i koji se okrecu na stranu boga ili sudbine , kao sudija.
    Muci me iz razloga sto ne mogu da imam kontrolu nad tim jednim, jedinim zasto ...
    Ponekad ...

  3. #3

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Rekao bih da Zašto? ima dva lica.

    Prvo lice je korisno. Bez "zašto?" i odgovora na njega bismo i dalje bežali u sklonište kad sevne munja. "Zašto?" znači da imamo u sebi želju da otkrivamo, pronalazimo odgovore na čuda svakodnevice, bez "zašto?" tapkamo u mestu. Da "zašto?" nije pokretalo mnoge naučnike, filozofe, umetnike, mnoge velikane, danas ne bismo bili ovde gde jesmo.

    U odnosima među ljudima "zašto?" je u velikoj meri nepotrebno pitanje. Ljudi su različiti, vode se različitim idealima, imaju drugačija interesovanja, sistem vrednosti. "Zašto? samo stvara probleme, produbljuje nesuglasice.... sagledati nečije postupke racionalno, bez prodiranja u razloge koji su do njih doveli, je sasvim dovoljno. Ali, to je već drugo pitanje....

    Dakle, pitam zašto nešto ne funkcioniše da bih pronašao rešenje problema, Pitam zašto je vrednost akcija na berzi baš takva i zašto dinar vredi baš onoliko koliko vredi da bih bio dobar ekonomista, pitam zašto Sunce izlazi na istoku, šta je izazvalo zemljotres...... Ona lična "zašto?" ne postavljam. Ako me neko smatra vrednim te informacije, naći će način da mi je saopšti.

  4. #4

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Pitam se ...
    Mozda je i dobro sto neke odgovore necemo dokuciti.
    Mozda je i dobro sto nikad necemo saznati zasto bordo ruza mnogo jace mirise, od bele.
    Ali muci me to zasto ... muce me i odgovori, koji nemaju smisao i koji se okrecu na stranu boga ili sudbine , kao sudija.
    ...
    Svet koji bi bio savrseno predvidljiv i razuman...coveku bi postao nepodnosljiv..jer ga nista ne bi moglo iznenaditi..fascinirati i zacuditi...

    Dostojevski...
    Kada bi sve bilo razumno...nista se ne bi dogodilo!

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku

    U odnosima među ljudima "zašto?" je u velikoj meri nepotrebno pitanje. Ljudi su različiti, vode se različitim idealima, imaju drugačija interesovanja, sistem vrednosti. "Zašto? ...

    Dakle, pitam zašto nešto ne funkcioniše da bih pronašao rešenje problema, Pitam zašto je vrednost akcija na berzi baš takva i zašto dinar vredi baš onoliko koliko vredi da bih bio dobar ekonomista, pitam zašto Sunce izlazi na istoku, šta je izazvalo zemljotres...... .
    Upitnu recicu ''Zasto''..postavljamo i drugima i sebi i to je dakle normalno...(ja cak verujem da i pojedini velikani, koji su se izolovali od ljudi, na nekim tajnovitim mestima -recimo Diogen koji se zatvorio u bure,su postavljali , to cuveno - ''zasto''...)...

    A i zivot ne bi imao takva svojstva raskosnosti(mada zemlju nazivaju tvrdo i neprijateljsko tlo na koju smo pali..kada je covek prvi greh nacinio...)..razlicitosti,specificnosti,kompleksno sti...Zagonetnost i tajanstvenost ljudskog bica,prirode,kosmosa,toliko je i dalje velika,da i najvecu umovi u nauci i filozofiji,i danas kao i nekada nisu u mogucnosti da bilo sta pouzdano i sigurno tvrde o coveku,prirodi ili o Bogu...

    Prema tome i te kako je potrebno postavljati tu recicu, da bi se dobili priblizno istiniti odgovori na neka fundamentalna pitanja ,na kojima se gradi citav sistem funcionisanja covekovog postojanja i njegovog bitisanja i ovde dole na zemlji, i gore, u vasioni.... Naravno,i dobio bolji uvid ,o njegovoj unutrasnjosti , o mracnim pecinama i zamrsenim lavirintima njegovog tajnovitog bica .....pa mozda onda nekako i saznamo,....zasto je vrednost akcija takva i takva...

    Medjutim,Ukoliko nauka dalje napreduje,a ona zbilja kao da neprestano i silno napreduje,sve je manje jasno,bilo talentovanom fizicaru,biologu,astronomu ili psihologu,sta se jos krije u atomu,u celiji,u svemirskom prostranstvu,u ljudskoj psihi...pa opet onda to pitanjce..''Zasto''...

    Treba pitati,i uvek cemo pitati,ali ne stalno...jer zbilja,mnoge pojave i cuda se dogadjaju, bez ''Zasto''...naprosto se dogadjaju...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  5. #5

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Da počnem od spremanja za noćni odmor,
    večernja toaleta,moš misliti kao da idem ko zna gde,a ne u prnjr,,,pa se pitam zašto?
    Noć je za spavanje,jedva uspevam dušu da smirim stotinu bolnih događanja,ništa lepo
    u tom danu,,,ajme zašto?
    Prevrćem se ,konačno uspem da zaspim,i eto me opet kao zornjača san ni da drcnea kao da sam spavala ko zna koliko,tek nekih pola sata.Češkam se,ustajem pijem vode pušim zadimila kuhinju,mrkla noć,pa zašto?
    Konačno jutro bol u leđima,neustaje mi se iz kreveta,i šta sad.Hoću neću ipak ustajem.jutarnja kafa dupla,kao bela u detinjstvu,slatka,neverovatno u šta sam se pretvorila.
    I opet se pitam za ime Boga zašto.Zaključih da drukčije neće biti jer ništa više nije kao pre i samo svaki dan mogu beznadežno da se pitam zašto,što nenameravam.Ma šta će mi to zašto.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  6. #6

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Citat tetkaD kaže: Pogledaj poruku

    Ma šta će mi to zašto.
    Zato sto covek ne poznaje sebe,a dato mu je da se dozivotno upoznaje,a sto se vise upoznaje sve je nesrecniji...a,posto ne poznaje sebe,ni druge ne moze razumeti,a,i ovi drugi isto tako...pa je to jedno kolo koje se vecito okrece ...

    U nepoznavanju sebe nastupamo spolja i reflektujemo to nase ,nama nepoznato bice ,pa nam je onda , sve ... ''Zasto''...mada bi trebalo kao sto sam kazala u uvodnom postu ''ostaviti neke stvari i pojave kakve jesu...''jer ruza mirise bez zasto''...i mnogo toga se dogadja bez te recce...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  7. #7

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Treba uvek pitati - Zašto - iz razloga što ništa, na ovom svetu, nije do kraja razjašnjeno. Kada se nešto dokaže, kada se naučno dokaže istina o nečemu, uvek postoji onaj mali promil koji nam ne dozvoljava da se uljuljkamo u uspeh koji je postignut, jer savršenstva zapravo i nema. Ne mora se nešto naučno dokazati da bi se dokazala superiornost ljudske rase, njegova nadmoć.
    U životu "običnih" ljudi ima mnogo ličnih primera kada sami sebi možemo reći da smo nešto uradili perfektno. Pa ipak, sa protokom vremena, vidimo da ipak nije baš sve tako idealno. I onda treba da se zapitamo zašto nije uspelo u potpunosti. Ne treba sebe opterećivati time jer dokle god sebi postavljamo to pitanje, možemo napredovati, to pitanje će nas primoravati da i dalje mislimo, snalazimo, usavršavamo se i težimo boljem. I tako stalno, celog svog života.
    Prvi utisak uvek vara

  8. #8

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    jer ruza mirise bez zasto''...i mnogo toga se dogadja bez te recce...
    Samo bih dodao da ipak "ruža miriše" zbog nečega...A to je da usreći čoveka!
    Sve nam je dato kao na tacni - i sve smo oskrnavili...zapustili...i zloupotrebili...

    Pa nam je uvek neko drugi kriv...

    I svako zašto, uvek ima svoje - zato!

  9. #9

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Samo bih dodao da ipak "ruža miriše" zbog nečega...A to je da usreći čoveka!
    Sve nam je dato kao na tacni - i sve smo oskrnavili...zapustili...i zloupotrebili...

    Pa nam je uvek neko drugi kriv...

    I svako zašto, uvek ima svoje - zato!
    .....I svako zato ima svoje zasto

  10. #10

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Samo bih dodao da ipak "ruža miriše" zbog nečega...A to je da usreći čoveka!
    !
    To je odgovor na pitanjce''Zbog cega''...a ne Zasto?..tako da to ne stoji bas...

    A,i nisam sigurna da ce miris ruze usreciti bas svakoga..(sta sa onima koji su recimo,alergicni..na njene mirise...?)

    Sirijus@
    dobar post....
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  11. #11

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    To je odgovor na pitanjce''Zbog cega''...a ne Zasto?..tako da to ne stoji bas...
    Ideš iz krajnosti u krajnost....a ne vodiš nikuda!

    Ako "zbog čega" i "zašto" nije isto, odnosno ne spadaju u isti kontekst, onda tebi treba za pitanje "zašto" - tema o biologiji...pa tamo pitaj stručnjake koji će ti na naučnim osnovama objasniti "zašto ruža miriše"...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    A,i nisam sigurna da ce miris ruze usreciti bas svakoga..(sta sa onima koji su recimo,alergicni..na njene mirise...?)


    E pa onda će taj koji je alergičan na njene misise, uzeti tu istu ružu, osušiti je, skuvati, i popiti kao čaj - lek, koji će ga izlečiti od alergije

    Daj da se uozbiljimo malo, ili će tema prerasti u prazne priče - blablaonicu i mlaćenje isto tako prazne slame!

    Dakle, "ruža miriše" zbog toga jer je data čoveku - besplatno - da mu služi!
    Sve što čovek treba da uradi je - da je čuva!

    Ispraviću moj komentar iz prethodnog posta->
    Svako KONSTRUKTIVNO zašto, ima svoje sasvim REALNO zato!
    Ako pitanja - "zašto" - predju tu granicu ozbiljnosti i realnog, zdravog/konstruktivnog razmišljanja, onda više ne postoji - "zato" !

    Primer:
    Zašto se ti zoveš Danka?
    Zato jer su mi to ime dali mama i tata.
    A zašto su ti to ime dali mama i tata?
    Zato jer im se to ime svidelo, pa su se složili da bude.
    A zašto im se to ime svidelo?
    Zato jer mi se baka tako zvala.
    A zašto ti se baka tako zvala?

    E ovde pitanje "zašto" prelazi tu granicu o kojoj sam govorio...

    Sada svako "zato" neće više biti ozbiljno, konstruktivno, edukativno i zdravo...a svako naredno "zašto" može da se vrti u krug, potpuno istim odgovorima....

    Do koje granice dakle možemo ići sa največim pitanjem koje postoji ->

    Zašto mi živimo?
    Zato da bi smo umrli.
    A zašto mi umiremo?
    Zato da bi smo živeli.


  12. #12

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Mislim da ne treba to ciniti stalno,ali da ipak povremeno treba pitati...A,iz razloga sto nemamo odgovore na mnoga pitanja ili pak,iz razloga ,sto ih ima previse, pa ne znamo ,cemu se i kojem prikloniti...
    Nekako uvek imamo to ''zasto''...i bez zato cak..pa opet 'zasto''..

    Znamo da je citav zivot jedno bolno odvajanje,pre svega deteta od majke u trenutku radjanja,od grudi kad prestane dojenje,pa odvajanje coveka od sveta detinjstva,potom mladosti,kasnije rastavljenja od porodice,sire nacionalne zajednice i mesta zivljenja ,od poziva,od onoga koga se voli...
    Celoga zivota ,prinudjeni smo da budemo odvajani i odvojeni od zbrinutosti koja nam je pruzena ili do koje smo mukom sami dosli i neprestano se odvajamo od samog sebe ,da bismo se konacno morali odvojiti i od svog zivota...

    Od prirode smo vec toliko odvojeni...,da je nase udaljavanje od nje postalo deo nase istorije,kulture pa i nase sudbine...

    Zasto??? Zasto je to put..zasto nije drugacije..?

    Uzimajuci iz mitova covekov pad sa Neba na Zemlju ,koji je usledio iz nama neshvatljivih razloga,kao pratraumu rodjenja i kao prauzor svakog kasnijeg odvajanja...otpocinjemo zivot sa traumom fizickog rodjenja koja se ponavlja iz dana u dan,iz sekunde u sekundu od kada je coveka injegovog ovakvog zivljenja na zemlji....Zasto?
    Poruku je izmenio dankaBg, 30.04.2010 u 01:28
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  13. #13

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    Ne trivijaliziram to pitanje ''Zašto'' pa ga pitam doista onda kada želim da uistinu znam odgovor. Nažalost, većini ljudi je to pitanje da li vrsta poštapalice ili jednostavno nekad nemaju što da kažu pa ih preko usana samo prijeđe pitanje ''Zašto''.

    Stoga, kad me zanima - pitam ako ne mogu ama da zaključim logični odgovor.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  14. #14

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    A Zašto bi smo stalno pitali Zašto??

  15. #15

    Odgovor: Da li treba stalno pitati:Zasto?

    A zašto ne bi smo stalno pitali zašto?

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Knjiga kojoj se stalno vraćam
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 95
    Poslednja poruka: 11.09.2019, 18:10
  2. Birate li stalno pogrešne partnere?
    Autor Lady S u forumu Ljubav
    Odgovora: 69
    Poslednja poruka: 07.09.2015, 18:37
  3. Zasto....?
    Autor Bombica u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 03.09.2013, 07:50
  4. Zasto bas taj avatar
    Autor Mind_reset u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 247
    Poslednja poruka: 20.04.2012, 01:16
  5. Zasto - Zato
    Autor HLEBmaster u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 10.10.2010, 22:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •