Ita Rina, prva glumica sa naših prostora
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    Ita Rina, prva glumica sa naših prostora

    ITA RINA


    Ita Rina pravo ime Italina - Ida Kravanja, filmska glumica. Rođena u Divači kod Trsta, Italija 7. jula 1907, a umrla je u Budvi 10. maja 1979. godine.

    Pohađala gimnaziju u Ljubljani. Godine 1926. izabrana je za Mis Jugoslavije, a posle toga učestvuje i na izboru za Mis Evrope. Nakon potpisivanja trogodišnjeg ugovora sa producentskom kućom Ostermajer film seli se u Berlin a 1927. počinje njena glumačka karijera: prvi film u kom je glumila bio je Dvoje ispod nebeskog svoda Johanesa Gutera i Ernsta Volfa iz 1927. „gde pored lepote iskazuje i znatan glumački dar“

    Proslavila se ulogom u filmu Erotikon Gustava Mahatija „koji je znalački iskoristio njenu fotogeničnost i sposobnost izražavanja strasti senzualne mlade žene“.

    U Beograd se preselila 1931. godine a 1932.]udala se za inžinjera Miroslava Đorđevića



    kada je prešla u pravoslavlje, promenila način života i uzela ime Tamara Đorđević. Nakon udaje nastupala je ređe, „a sa filma se povukla 1939. godine, na vrhuncu popularnosti“

    Posle Drugog svetskog rata na filmu se pojavila samo još jednom: u manjoj sporednoj ulozi u filmu Rat (zajedno sa Batom Živojinovićem)u režiji Veljka Bulajića, koji je nominovan za Zlatnog lava na filmskom festivalu u Veneciji 1960. godine.

    Ita Rina je ukupno igrala u 18 filmova, uglavnom čehoslovačke i nemačke proizvodnje, s tim da su neki snimani i u Jugoslaviji (Fantom Durmitora i Na plavom Jadranu).


    wikipedija
    Poruku je izmenio Lilith_021, 09.06.2010 u 23:08

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  2. #2

    Odgovor: Ita Rina, prva glumica sa naših prostora

    Važniji filmovi


    Buđenje proleća (1929)
    Erotikon (1929) - Andrea
    Sramota (1929) - Marta
    Proleće se budi (1929) - Ilza
    Kraljica valcera (1930) − Zajna Tohter
    Toniška (1930) − Tonka Šibenka
    Valovi strasti (1930)
    Fantom Durmitora (1932) - Jela Gruić
    A život teče dalje (1935) - Marija
    Na plavom Jadranu (1937) - Anka Vuković
    Centrala Rio (1939)
    Rat (1960)

    Filmovi u kjima je igrala naša prva glumica sa prostora bivše Jugoslavije.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

Slične teme

  1. Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 27.02.2015, 14:17
  2. Ti glumac/glumica? Uzasno...
    Autor starsica u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 19.12.2011, 22:56
  3. Trebalo bi mi malo vremena, prostora...
    Autor Goga u forumu Ljubav
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 14.09.2009, 08:45
  4. Rođena prva panda u Evropi
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 24.08.2007, 23:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •