Miroslav Mandić
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Miroslav Mandić

    Miroslav Mandić je krajem aprila 1998. godine nanizao svojim koracima 40 hiljada kilometara. Za taj podvig u slavu umetnosti trebalo mu je šest i po godina. I dok su, u vreme sankcija i izolacije Jugoslavije obični građani željni normalnog života iščekivali vize danima i noćima pred zatvorenim vratima stranih ambasada pokušavajući da pobegnu u nekakvu fiktivnu inostranu slobodu, jedan čovek je - slučajno rodom iz Novog Sada - spokojno, neometano, svakodnevno pet do šest časova koračao sve dotle dok nije opasao svojim hodom Zemljin polutar. Svojim koracima preobražavao je planetu u nežan nevidljivi cvet, u prekrasnu plavu ružu. Predstavljamo, dakle, Miroslava Mandića izumitelja neprocenjivo vredne umetničke tvorevine pod nazivom Ruža lutanja. Ruža je planirana kao desetogodišnje hodanje Evropom, kao hodanje-poklonjenje u slavu reči.

    Zakazujemo intervju i po Mandićevoj želji, nakon što je dovršio još jedno dnevno hodanje, u toplo majsko popodne srećemo se na prometnom Miletićevom trgu. On već čeka, sav u plavom, osmehnut. Gledamo ljude i golubove, srkućemo vodu. Razgovor sa Miroslavom Mandićem ranijih godina bio je praznik za uši, a od kako u tla planete koracima ucrtava Ružu lutanja, svaki susret s njim postaje i praznik za dušu. I to je najmanje što možemo očekivati od čoveka koji svakog dana uposli svoje noge hodanjem, a um traganjem za lepotama sveta. I što razgovor dalje odmiče, sve mi se življe prikazuje slika nekakve ogromne vage: na jednom njenom tasu ovo ludilo Rata-neRata, ovaj Prezir ostatka sveta za zemlju u kojoj mi živimo, zatvorene geografske granice, sankcije, kazne, svađe i podele, nemaština, besperspektivnost, paranoja, međusobno izjedanje ljudi nemoćnih da komandu nad svojim životom uzmu u svoje ruke, a na drugom tasu Miroslav Mandić i armija njemu sličnih, tihih, nežnih, čednih, kreativnih, volećih i verujućih ljudi čijem velikom srcu možemo zahvaliti da jezičak na vazi odstupa tek maličak na jednu, pa na drugu stranu, pa opet nazad.

    Miroslav Mandić šest i po godina svakodnevno po Evropi, a u poslednje vreme pretežno u Srbiji, najviše u okolini Novog Sada, prehoda približno 20 km. Tokom tih 20 kilometara, ponekad u društvu prijatelja, ponekad sam, obavi planom predviđena dnevnička beleženja rečima, crtežom, fotografijom. Posle svake završene godine objavi knjigu dnevničkih zapisa. Čvrsto se drži forme koju je sebi zadao na početku projekta, ali unutar te forme kroz koju realizuje Ružu lutanja on raste, preobražava se. Recimo zasad toliko fakata i pređimo na prvo pitanje:
    Artmagazin: Kako Miroslav Mandić želi da bude predstavljen?

    Miroslav: Malopre, dok sam dolazio zaokruživao se današnji dan, a završio se osećajem, ja sam dečak što pogledom posmatra leptire. To sam osetio pre dvadesetak minuta, a to je osećaj u zbiru svih današnjih osećaja, u zbiru onoga što osećam svaki dan, što sam osećao većim delom svoga života. Da, mislim da to može biti jedna od definicija za mene.

    Artmagazin: Krajem aprila si obišao Zemlju u tvojoj Ruži lutanja. Napravio si taj korak. Kako si se osećao kada je taj 40-hiljaditi kilometar ostao iza tvojih stopala?

    Miroslav: Tačnije 40076, 594 metra, što je obim Zemlje na polutaru. Pošto ja svaki dan beležim kilometre i korake koje pređem, u stvari to radi jedan pedometar umesto mene, bio sam u situaciji da s velikom tačnošću napravim baš taj korak kojim energetski zatvaram krug oko sveta. To se desilo na Titelskom bregu. Bio sam sam. Nisam želeo da budem ni sa kim, jer za ovih šest godina i pet meseci svi su ljudi odustali i nekako najistinitije je bilo da budem sam. Popeo sam se na taj breg i znao sam da ću se za jedan kilometar, za petsto metara, za sto metara, za dvadeset metara približiti tom koraku. Titelski breg je inače čudesan, to je jedan od svetski značajnih energetskih toponima na Zemlji jer se tu ulivaju tri reke, pa se tu neko brdo ustanovilo kao prirodni artefakt prelepe jednostavnosti i lepote. I sad, ja sam bio gore na tom bregu, a dole se puštala ravnica. Uvek je veoma lepo videti odgore stvari. I tada sam u daljini ugledao čoveka na dvokolicama koje je vukao magarac. Bilo je to toliko lepo, zagledao sam se. Kad sam pogledao u pedometar, video sam da sam za dvadeset koraka već premašio cilj.

    Artmagazin: Lepota te je sprečila da budeš precizan...

    Miroslav: Jeste. U tom trenutku sam rekao: "Jao, ja sam pogrešio!" Ali, tada me je obuzela neka sreća. Pa, to jeste tako. Zašto toliko voditi računa o metrima i broju koraka kad je ta ravnica toliko lepa i taj magarac koji vuče gazdu.

    Artmagazin: Koju si metaforu zapisao tog trenutka? U ravni činjenica je ta preciznost brojanja: "Napravio sam toliko i toliko koraka", ali, kada si sebi rekao: "Sada sam obišao Zemlju", sigurno se pojavila nekakva metafora zbog koje i hodaš Ružu lutanja.

    Miroslav: Moja metafora više nije metafora. Metafora znači prenošenje, prevoz, a ja sam se bukvalno preneo, prevezao preko Zemlje. I zaista Zemlja od sada nije ništa drugo nego plava ruža. Sada osećam da je ona zapravo vrlo mala. Sada je slika Zemlje koju ja imam sasvim drugačija: to što mi ovog časa sedimo na jednom trgu Novog Sada, to je samo jedno od naselja koje postoje na toj ruži. I imam utisak da sam, ustvari, jednim korakom obišao Zemlju, tj. da se između jednog mog ljudskog koraka, i drugog božanskog u čizmama od sedam milja, nalazi Zemlja koja je, zapravo, ruža. Veoma volim cveće, a slika ruže za mene je stvar harmonije u smislu: "Ja sam mir!" Tu ne mislim na mir politički, društveni, ljudski, već ontološki, onako kako ga Kant tumači kao večni mir, kada kaže da je rat niži nivo stvari, i da je ideja "Rat je Otac svih stvari" po svojoj ontologiji niže vrste od ideje "Mir je Majka svih bića". Eto, tako je ruža za mene harmonija, savršena lepota, nepropadljiva, kao što je Bog lepota. I to je za mene slika prave ruže, jednog savršenog cveta. Tih 40 i nešto hiljada kilometara, dakle, izmenili su stvari: desilo se da je jedan čovek krenuo da hoda i svojim je koracima pretvorio Zemlju u ružu.

    Artmagazin: Pošto će ovaj tekst ići diljem sveta koji si ti nedavno opkoračao, reci nam koji su bili tvoji početni motivi da kreneš u hodanje za književnost, literaturu, za reči?

    Mandić: Sada se toga tačno ne sećam. Tu sam odluku doneo jednog trenutka u Tibingenu 10. oktobra 1988, a ovog oktobra će tome biti 10 godina. Jedne sekunde sam rekao: "Da, ja ću deset godina da hodam Evropom". To je bio trenutak rađanja ideje. I inače smatram da stvari žive samo u trenutku, kao i energije što samo u trenutku žive. Život se začne u jednom času, posle se stvar odrađuje, ali začeće pripada jednom trenutku. Tako se i ova ideja začela. Ja sam u to krenuo iz mnogo razloga, mogao bih reći iz hiljadu razloga i svaki razlog mi je važan, ali se oni mogu svesti na sledeće: od Gertrude Stein, koju veoma volim i koja je, mogao bih tako reći, majka pogleda na umetnost s onim njenim "Ruža je ruža je ruža" preuzeo sam taj moto za moju Ružu lutanja. Drugi moto je preuzet od Angelusa Silesiusa severnorajnskog mistika iz 16. veka koji kaže: "Ruža cveta bez zašto. Cveta jer cveta". I kod mene nema zašto. Jednostavno sam krenuo sa ciljem da napravim plavu ružu. Hteo sam da stvorim, dakle, jedno nevidljivo delo, nevidljivo ali postojeće, zato da bi se prostor ljudskog delovanja mogao proširiti, da ne bi bio zatvoren na polju vidljivog. Nisam hteo da slikam ružu, niti da je izdeljem u drvetu, ni da je isklešem u kamenu, ni da je napravim na Internetu, ili na videu, niti da je zasadim, hteo sam da je napravim samo energijom, tako da možemo da je zamišljamo. I to da je zamišljamo baš u tom smislu da je Zemlja ruža. I sad, naša planeta nema više samo astronomske definicije, nije isključivo geološko-biološki fenomen ili politički i tako dalje, ne može se definisati novim svetskim poretkom, levim, desnim, ovim ili onim. Ne, definisaćemo je kao ružu. Jer je čovek islikao ružu, stvorio je nevidljivu, plavu ružu. Moj osnovni motiv bio je stvaralaštvo na polju nevidljivog. Kao što sam više puta rekao, mislim da je danas Mikelanđelo živ i on bi tako klesao svoje delo, a ne u kamenu.

    Artmagazin: U nekoj drugoj dimenziji?

    Miroslav: Da, klesao bi ovim energijama, u tom nevidljivom a prisutnom svetu. Za mene je, osim toga, Ruža lutanja jedan most. Mi smo generacija koja u ovom brojanju vremena pripada prelazu između dva milenijuma. A pošto sam sreo divne stvari u mome životu, neke retke i zaista predivne ljude, koji su postojali pre i za mene su realniji nego postojeći živi ljudi, Ruža lutanja predstavlja most u želji da i u budućnosti bude tako fantastičnih ljudi.

    Artmagazin: Da li bi naveo neka imena?

    Miroslav: Vitgenštajn, Gertruda Stejn, Dostojevski, Hrist, Buda, Platon, Franjo Asiški, Artur Rembo... To je samo maleni deo... Ruža je slika jednog ljudskog vrta, prekrasnog buketa. Svi ti predivni ljudi predstavljaju buket. I kao što nam je u osnovi dužnost da u životu budemo savršeni po liku našeg stvoritelja, ako ne znamo ko je on bar znamo za ove ljude i bilo bi lepo da budemo kao oni.



    -intervju preuzet iz časopisa Artmagazin-razgovarala Nevena Simin






    Miroslav Mandić je Miroslav Mandić je Miroslav Mandić
    Gertruda Stejn je Gertruda Stejn je Gertruda Stejn
    ruža je ruža je ruža
    put je put je put
    Bog je Bog je Bog
    jedan Bog
    jedan put
    jedna ruža
    jedna Gertruda Stejn
    jedan Miroslav Mandić
    jedno je sve
    jedno je sve sve je jedno
    jedno svejedno
    Miroslav Mandić je rad bivanje i stvaranje Miroslav Mandić
    Miroslav Mandić je sve što Miroslav Mandić kaže da je Miroslav Mandić
    Miroslav Mandić je pesma Miroslav Mandić
    Miroslav Mandić je hodanje Miroslav Mandić
    Miroslav andić je umetnost Miroslav Mandić
    Miroslav Mandić oseća da nema nikakva prava u životu i ovom
    svetu i zato Miroslav Mandić govori samo o Miroslavu Mandiću
    govoreći samo o sebi Miroslav Mandić
    jeste sve pa i AutoBioGrafija Miroslav Mandić
    podatke o sebi sam počeo da prikupljam
    u mojoj četrdesetoj godini pripremajući se za Ružu lutanja
    svi datumi radova i knjiga su zabeleženi u trenutku njihovog nastajanja
    izvinjavam se ako sam pogrešio neki datum



    -odlomak iz Ruže lutanja -AutoBioGraf i Ja-Miroslava Mandića-

  2. #2

    05 Odgovor: Miroslav Mandić

    1949
    ROĐENJE
    od krvi Milomira Mandića i krvi Katice Oprin-Mandić
    4. decembra oko pola sedam ujutru rođen je Miroslav Mandić
    i
    1950
    JEDNOGODIŠNJAK
    te godine se ničega ne sećam kao ni trenutka Velikog praska u kome sam
    stvoren kao i sva bića u spasonosnoj zabludi svake priče i istini svake pesme
    i
    1951
    NADA
    devojčica sa kojom sam se igrao u prvoj i drugoj godini života
    i
    1952
    STRAH OD LJUDI KOJI SU MI SE UNOSILI U LICE
    osećao sam grubost u njihovom iskazivanju ljubavi
    i
    1953
    GREBU ME PANTALONE
    užas koji mi je dolazio preko kože klica otpora prema vojsci i svakoj grubosti
    i
    1954
    FOTOGRAFISANJE
    trauma od fotografisanja. stid me je ubijao i jačao
    i
    1955
    JEDNA OD PONIŽENOSTI
    dečak od koga sam bio i stariji i jači bio je hrabriji i bezobrazniji
    i bacio mi kapu u blato a ja sam se uplašio i posramio. čast mi je
    spasao i još više me posramio mlađi brat koji ga je odmah napao
    i
    1956
    GAĐENJE NAD KAJOM
    trenuci gađenja nad majkom i biologijom ali i posejano seme ljubavi za Kaju-Majku
    i
    1956
    PRVI DAN U ŠKOLI
    ruže na klupama i učiteljica Jelica Alečković
    i
    1956-1957-1958
    GLUMIM BIOSKOP
    satima sam glumio filmove za mlađeg brata i
    sebe. za njega avanturističke za sebe idilične
    i
    1957-1969
    LJUBICA
    devojčica-drug od drugog razreda osnovne
    škole do njene smrti u devetnaestoj godini
    i
    15. avgust 1958
    MILOMIROVA ŽRTVA
    očevo samoubistvo. bilo je užasno i preporađajuće
    umetnost žrtvovanja i pesma vaskrsavanja



    -nastavak Ruže lutanja-

  3. #3

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1963
    LARIGEN
    usamljeni kauboj iz crtanog filma koji je u dvoboju pobedio Zlog
    najbržeg revolveraša. kada je Zli ležeći na zemlji pred izdisajem pitao
    Larigena zašto mi nisi rekao da si toliko brz Larigen mu je odgovorio nisi me pitao
    i
    1963
    PRVI POLJUBAC
    poljubac sa Oljenkom
    Oljenka ti si me otvorila ljubljenju za ceo život ljubim te zauvek
    i
    1963-1966
    PRAVDA
    samoća i pravda u glavi. borba za pravdu. svi dečaci ovoga sveta
    su već mrtvi svaki dečak spašava ovaj svet za svaku devojčicu
    i
    1963-1968
    FUDBAL
    radosti tela. lopta u nogama i lopta u letu
    i
    1966-1969
    BIOSKOP FILMOVI I FILMSKI JUNACI
    bio sam film i njegovi junaci. hrabrost dobrote me je vodila lepoti hrabrosti
    i
    1966
    PRVA VEĆA POBUNA
    pobuna protiv
    vojske ubijanja
    muškosti ubilačke civilizacije
    vlasništva muške kulture
    i
    1966
    BRANISLAV ŠTRBOJA
    stariji drug sa kojim je počelo je mišljenje vatra u glavi
    i
    1967
    PROMENA-ODLUKA
    neću biti inženjer nego umetnik
    i
    1967
    NAPOR U UKUSU
    um mi je čistio uprljano srce. srce me je čistilo od ludila uma
    i
    1968
    UMETNOST JE ULETELA U MENE
    lepota me je spašavala od života na koji su me svi navodili
    i
    1968
    DRENA
    prva žena u kojoj sam bio i koju proslavljam
    i
    1969
    FILMSKI FESTIVAL U PULI
    prvo stopiranje. neuspeh u zarađivanju novca. gladovanje. odgledao sve filmove
    i
    1969
    OZARENOST UMETNOŠĆU
    u jednom trenutku sam doživeo umetnost
    odmah nestati
    odmah biti umetnost
    nestati i postati
    ne stvarati umetnost biti umetnost sama

  4. #4

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1969
    NEVENKA
    i njena dvogodišnja ćerka Jasna. voleo sam ih obe
    i
    1969
    SLOBODAN TIŠMA
    prijatelj
    i
    1970
    HARIZMA
    od mene zavisi sve
    pogotovu umetnost
    pogotovu ako se oslobodim harizme
    i
    1970-1971
    KOD
    Slobodan Slavko Mirko Miroslav
    strela umetnosti koja se u kosmičkoj noći zapalila od brzine
    sve što sam te godine radio doživeo i stvorio pripada grupi Kod
    sve što sam kasnije čuo i pročitao o grupi Kod ne odgovara mom osećanju
    odrekao sam se grupe Kod da bih joj bio odan
    za mene je to bila godina
    senzibiliteta
    silovitosti
    neposrednosti
    ideja
    nevidljivog
    tautologija
    celine
    nebeleženja
    velike umetnosti
    pobune umetnošću
    pobune u umetnosti
    otkrića ja
    ja umetnosti
    ja u umetnosti
    niko nije mogao da me prati i u proleće 1971. sam napustio grupu Kod
    trebalo je krenuti putem svog genija
    i
    1971
    MIROSLAV MANDIĆ JEBE SVIMA MATER
    poslednje veliko umetničko delo u dvadesetom veku
    krajem januara sam se vraćao kući. noću. sam. mlada zver
    razgnevljen i čedan. povređen i zgađen nad sobom. ponesen i već raznesen
    stvaralačkom i neobuzdanom snagom u mislima sam proeteo kroz umetnost dvadesetog veka i spoznao da je priča završena i
    da je u njemu ostalo poslednje veliko delo
    Miroslav Mandić jebe svima mater
    delo-grom koje me je ubilo i spasilo
    30. septembra 2009. sam dopisao:
    krenuti
    sebe voditi sebi
    genijem puta genijem ruže
    dete umetnosti dvadesetog veka je umrlo za umetnost svih vekova
    grom stvaranja
    Miroslav Mandić jebe svima mater
    je poslednje veliko delo koje je odnelo
    sve ljudske zločine i sve zločine umetnosti
    Miroslav Mandić jeste svima mater
    Pupoljak
    i
    1971
    PREKID
    sa
    umetnošću studijama filmom
    kada sam shvatio da se estetsko najbolje može izraziti kroz zlo i
    da je tako načinjeno mnogo zla i mnogo estetskog i da kao umetnik mogu
    da uspem samo ako postojeću količinu estetskog prevaziđem sa još više zla odlučio
    sam da prekinem sa umetnošću. čeznuo sam za nepoznatim i divotnim putevima umetnosti. slutio sam da je umetnost ljubav Božija. Božiji dah
    prekidom sa umetnošću sam skočio u bezdan nepoznatog
    prekinuo sam i studije književnosti jer sam naslutio kakva opasnost za
    ljudski duh književnost stvaralaštvo dolazi sa univerziteta koji je postao moderna
    inkvizicija. mesto na kome se stvara mafija profane elite. univerzitet darovite ljude
    porobljava i opija ih sujetom da bi mogli bezdušno i bez odgovornosti da vladaju ljudima
    i drugim bićima. prekidom studija sam se oslobodio okova banalne učenost
    prekinuo sam i sa filmom koji je do tada bio moja najveća ljubav. mislio sam da
    ću čitavog života gledati filmove i u njima pronalaziti sve ono što je više od života
    ali film je bio surovo i pljačkaški skup i zato sam ga se odrekao. prekidom sa
    filmom sam u bolu rastanka naslutio slast božanske odanosti
    izgubiti postojeće da bi se primilo sve

    i

  5. #5

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i

    1971-∞

    JEDAN ČOVEK

    14. jula 1971. sam u Veneciji napravio prvu fotografiju svog

    lica i to činim svakog meseca i činiću do kraja ovog života

    i

    1971

    ČUDESNO DELO

    dok smo prelazili ulicu kod Radničkog univerziteta rekao sam Čedi Drči

    da bih voleo da stvorim čudesno delo. na primer - delo sačinjeno od godišnjih doba

    i

    1971

    CRVENA SVESKA

    25. avgusta 1971. sam počeo da pišem razne beleške i pesme u

    jednu crvenu svesku velikog formata i to ću činiti do kraja ovog života

    i

    1971

    PESMA O FILMU

    posle neuspešnog odlaska u Evropu rešio sam da

    za kaznu odem u vojsku. u vrelom novosadskom letu sam napisao tekst

    Pesma o filmu. taj tekst je bio film kojim sam se zauvek oprostio od filma

    i

    1971

    NIKOGA NIJE BILO

    kada sam odlazio u vojsku

    i

    1971-1972

    VOJSKA

    odlazak u vojsku u septembru. u decembru istraga zbog teksta

    Pesma o filmu. u februaru sam osuđen na devet meseci zatvora

    1972

    META

    obeležen sam. meta za odstrel. u kasarni kao u kavezu. slomljen. sam

    i

    1972

    PUPOLJCI

    stražareći sam prvi put video dolazak proleća i pupljenje drveća.

    pupoljci su zamenili umetnost i poveli me ka večnoj umetnosti

    i

    1972

    NIKOGA NIJE BILO

    kada sam 9. novembra 1972. odlazio u zatvor

    i

    1972-1973

    ZATVOR

    9. novembar 1972 9. avgust 1973.

    strogi zatvor u Sremskoj Mitrovici drugih devet meseci u mom životu

    nije bilo zločina ali je bilo kazne i zato Kazna i sloboda

    nikada se nisam osećao krivim za ono zbog čega sam osuđen

    ali sam u zatvoru milošću Gandija Hrista Muhameda Dostojevskog

    Tolstoja Rolana Ramakrišne Nervala Kafke Poa Kelera Meterlnika Lao Cea

    otkrio mnogo veću krivicu

    krivicu prvog čoveka

    krivicu jer sam rođen

    bilo je nepodnošljivo i to me je spasilo

    kriza na smrt

    moja snaga je bolno mučena od ljubavi

    razapinjali su me

    sa jedne strane postojeće društvo koje zovem policija

    sa druge strane sva znanja koja zovem tajna društva

    ja sam krenuo pravo i direktno

    Bogu

    i

    23. april 1973.

    KRIZA NA SMRT BORBA ZA ŽIVOT

    u zatvoru sam na jednom papiriću napisao

    Ne. Ne verujem da se ova rečenica ne čuje

    to će trinaest godina kasnije postati naslov moje knjige

    i

    11. maj 1973.

    PODIGNUTA RUKA U ZATVORU

    pružim šaku ka nebu. i kažem to je umetnost. zašto? zato što to niko nije video

    i

    1973

    ODLUKE

    sa kojima sam izašao iz zatvora

    vegetarijanstvo mnogo mi je pomoglo. bio sam obeležen. otvorilo me ka nematerijalnoj ishrani

    nenasilje vrsta nežnosti. moj prijatelj

    ne zaposliti se ne biti u lažnoj nužnosti izložen frazetinama

    skratiti korak pripitomiti svoju agresivnost. vinuti se u smiraj

    ćutati oh! to je često bilo tako dobro. bilo je i teško. ličilo je na muziku

    ne govoriti jezikom obrazovanih ljudi što dalje od korumpiranosti i prosečnosti

    ne posedovati bila je to zrelost mladog čoveka. odgovornost za postojanje

    podeliti knjige pomisao na to me je mučila jer su mi knjige bile sve a kada sam odlučio da ih podelim osetio sam slast neposedovanja

    beskućništvo odgovornost slobodom

    siromaštvo trošiti svoju snagu na saosećanje

    skromnost snagu i divljinu sujete smirivati u tišini skromnosti

    ne kupovati odeću što manje se baviti sobom

    brinuti o drugima uživati u drugima kao nekada u filmovima

    davati krv kako sam se tome radovao

    biti strpljiv ta meka mila snaga

    ne čitati knjige bio je to odmor u glavi. sam do novih nivoa svesti

    ne posećivati kulturne manifestacije ostati po strani. u sebi biti sve

    biti neposlušan prema policiji i tajnim društvima dostojanstvo graditi na idealima i svom putu

    biti na strani odbačenih i živeti saosećajući sa njima hvala vam ljubljeni moji. vi ste gospodstvo čuvari svesti i savesti

    ne gledati se u ogledalo joj što je to dobra stvar

    i

  6. #6

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    9. avgust 1973.
    IZLAZAK IZ ZATVORA
    u autobusu sam. upravo sam izašao iz zatvora.
    dvadeset četvrta mi je. spuštamo se niz Frušku goru. prepun sam snage i želja.
    niko i ništa. bez ikakve šanse. i odjednom gledajući kroz prozor u nebo osetih
    život je nestao – želim u nebo. ocu svom. majci u meni. slobodi na radost.
    nebom je počelo moje hodanje
    i
    9. avgust 1973.
    VEČE POSLE IZLASKA IZ ZATVORA
    verujem jedino deci i mrtvima – rekao sam Čedi Drči na uglu Temerinske i Kisačke
    i
    1973
    MANASTIRI
    obilazak manastira sa prijateljem
    fizički radovi. u lončarskoj radionici. nema me
    nevidljiv za druge. samoposmatrao sam se
    i
    1974
    OVO TEBI
    zbog Dušanke koju sam zavoleo odlučio sam da se
    zaposlim. ljubav se prekinula. usledila je velika ljubavna patnja
    i odlazak na gradilište. nova samoća i ljubav za bulke koja je ostala
    i

  7. #7

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1974
    TEKSTOVI NIZAŠTA
    bolna i strastvena pisanja o pisanju i nepisanju
    i
    1974
    ŽUDNJA ZA VELIKIM ŽIVOTOM I JOŠ VEĆIM STVARALAŠTVOM
    treba da radim nešto što može da uradi svako. obično. svakodnevno
    ni manje ni više. korak po korak. nešto što počinje prvim korakom. i krenuo
    sam. kada sam posle trideset pet godina pogledao unazad video sam da to što sam uradio niko drugi nije mogao da stvori
    i
    1975-1985
    LIŠĆE DRVO ŽIVOTA
    prva desetogodišnja slika
    i
    1975
    GRADILIŠTE
    godinu dana na gradilištu. vrsta kazne. vetar samoće
    bujanje života. odluka da krenem ka novoj nevinosti
    i
    1975
    TEKSTOVI NA PAPIRIĆIMA OD CIGARETA
    kada bih popušio kutiju cigareta na papiru
    koji bi od nje ostao pisao sam da bih preživeo
    i
    1976
    ODRICANJA
    uzdržavanje od umetnosti do bola i poništenja. početak
    trčanja. razlaz sa komunama. uzaludnost koja spašava
    i
    1976
    LIČNA KARTA
    zavet dobroti na jednoj strani fotografija deteta
    na umoru od gladi a na drugoj veselo bogato dete
    i
    1977
    DRVEĆE I ŠUMSKA STAZA
    otkrio sam drveće. patnja zbog asfaltiranja zemlje. fizički rad. sam na Fruškoj gori u
    vinogradarskoj kući Aleksandra Tišme. trčanje po šumskim stazama
    i
    1978
    KRUG VOJVODINOM
    tri dana hodajući i stopirajući napravio sam krug Vojvodinom
    i
    1978
    BICIKL
    prvo putovanje biciklom. pranje prozora
    gospodstvo lišavanja i neposedovanja
    i

  8. #8

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1978
    POČETAK FIKTIVNE EKONOMIJE
    početak ekonomije savesti. pupoljka novca. umetnosti
    novca i svega onoga što novac čini tako seksualnim i čestitim
    i
    1978
    NEDELJNI CRTEŽI
    crtao sam ih sedam godina. iako sam želeo dvadeset
    u februaru 2009 sam ih gledao i poželeo da ih nastavim
    i
    1979
    APSOLUTNI CRTEŽ
    zamolio sam dvadesetak poznatih umetnika da mi pošalju nešto što je po njima apsolutni crtež. još jedan od neprimećenih vapaja u životu
    i
    1979
    ISKORENJIVANJE
    ne-ljudsko. ne-znanje. mistika. čuđenje
    samosvest. duhovnost. samospoznaja. trešenje tepiha
    i
    1979
    KSENIJA
    prvi put sam osetio da me neko voli volim te zauvek Ksenija
    i
    1980
    JA SAM ASFALT I TRAVA
    drugi sonetni venac ne zapostavljaj me
    i
    1980
    PESME NA PESMAMA
    jednu preko druge prepisao sam pedesetak pesama. pesme
    su nestajale u nebeskom jezeru stvaralaštva iz kog su i nastale
    i
    1980
    NACRTAH TRI CRTE NIKADA NACRTANE
    sve me boli od lepote. postoji samo original. nema reprodukcije istog. isto je isto
    i
    1980
    TRI LINIJE
    samo bih još. još nešto. linijama ljubio
    i
    1980
    PONOVO UMETNOST
    u noći između 14. i 15. oktobra posle ogromne krize odlučio
    sam da se ponovo bavim umetnošću. nekom drugom umetnošću
    i

  9. #9

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1980-1981
    12 PLANINA
    lepotom linije ljubim da bi svako bivao lepotom
    i
    1980
    RAZLAZ
    razlaz sa Božidarom Mandićem
    i
    1981
    JA SAM TI JE ON
    proleće. leto. jesen. zima
    Ja sam proleće prva rečenica moje prve knjige
    svaki dan je ja sam
    Ja sam pupoljak je poslednja rečenica
    otkrovenje ja i umetnosti ja
    i
    1981
    BOLEST
    razboleo sam se od žutice. počeli su strahovi od smrti
    i
    1981
    KAPLJANJE
    kapljao sam tuševima svih boja po hameru
    svaka kap je predstavljala jednu godinu
    tako sam putovao kroz vreme
    prvi hamer 33 kapi za 33 godine Miroslava Mandića
    drugi hamer 150 kapi za 150 godina modernog vremena
    treći hamer 2000 kapi od Hristovog rođenja
    četvrti hamer 5000 kapi za 5000 godina od pojave klinastog pisma
    peti hamer 16000 kapi za 16000 godina od pećinskih crteža Altamire
    na hameru od 16000 godina je bilo najviše od svake boje ali
    su se sve one pretvorile u crnilo u kome su nestale sve boje
    i
    1981-1985
    RAD NA FILMU
    s ljubavlju sam asistirao Želimiru Žilniku
    i
    1982
    VESNA
    žena
    i
    1983
    NIČEMU
    pre-davanje o ničemu
    i
    1983
    PUT U AMERIKU ILI NOVI ŽIVOT INDIJANACA
    za osam sati sam hodao osam metara uz muziku osam vekova
    u izboru Lazarova Miodraga Pashua
    i
    1983
    ODLUKA
    odluka o velikom hodanju jedan čovek može i treba da
    uradi sve ono što urade svi ljudi u nekoliko hiljada godina
    i
    1983
    VARŠAVA
    knjiga koju sam napisao tokom jedne noći
    i
    1984
    PRVO HODANJE ZA POEZIJU
    hodanje od B. Radičevića do P.P. Njegoša i F. Prešerna
    i
    1985
    MUZIČKI STUB
    24 sata pevanja sa prijateljima
    i
    1985-1986-1987
    PREPISIVANJE ROMANA
    od reči do reči sam prepisao romane M. Crnjanskog. A. Tišme
    R. Petrovića. M. Danojlića. B. Ćosića. I. Vrkljan. D. Mihailovića
    D. Kiša. D. Dragojevića. S. Basare. V. Despotova. D. Albaharija
    i tako sam od reči stvorio dvanaest slika
    i

  10. #10

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1985-∞
    ZOVEM SE MIROSLAV MANDIĆ
    početak pisanja pesama Zovem se Miroslav Mandić
    i
    1985
    VERICA
    poverenje prapoverenju
    i
    1986
    ODLAZAK
    otišao sam sa Podbare. napustio sam Novi Sad
    stranac u Beogradu. stranac u Zemunu. stranac
    i
    1986
    MIROSLAV JANIŠTA
    pokušao sam da promenim ime u Miroslav Janišta ali mi u opštini nisu dozvolili
    i
    1986
    NE, NE VERUJEM DA SE OVA REČENICA NE ČUJE
    knjiga tihog zatvorskog pevanja čitaocu na uho
    i
    1986
    SVE I NIŠTA
    uloga Šekspira u predstavi Kaće Čelan po Borhesovoj priči Sve i ništa
    i
    1987
    NE RAĐATI BIOLOŠKI RAĐATI DUHOVNO
    stvarati i biti roditelj svim bićima
    i
    1987
    DRUGO HODANJE ZA POEZIJU
    hodanje od F. Prešerna do F. Helderlina
    i
    1987
    HODANJE ZA POEZIJU
    knjiga hodačkih tekstova sa Prvog i Drugog hodanja
    hodanje je muzika
    i
    1987-1988
    ČOVEK KOJI PIŠE
    treći put devet meseci u mom životu
    devetomesečno javno pisanje romana u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu
    i
    1987
    MOLITVA
    velika izloženost pred ljudima u devetomesečnom
    javnom pisanju me je dovela do molitve koja me je od tada čuvala
    i
    1988
    VENČANJE MUZEJA I BIBLIOTEKE
    jednom šakom sam dodirnuo muzej - drugom biblioteku
    venčao sam ih dodirom i belom mermernom pločom sa rečima
    muzej na jednoj i biblioteka na drugoj strani koju sam
    na dan proleća 1988. bacio u Savu sa sredine Brankovog mosta
    i
    1988
    KORACI KA BRDU
    pre-davanje u hodanju
    i
    1988
    PUT UMETNOSTI I UMETNOST PUTA
    pre-davanje u budućoj Đurđevačkoj školi
    i
    1988
    TREĆE HODANJE ZA POEZIJU
    hodanje od F. Helderlina do A. Remboa
    i odluka o desetogodišnjem hodanju koja mi se dogodila pre polaska
    i
    1988
    DETE DEČAK
    knjiga sa Trećeg hodanja za Poeziju. knjiga o večnosti svakog dečaka
    i
    1989
    PISMO PRIJATELJIMA
    u ponoć nove godine napisao sam pismo kojim sam 49 prijatelja
    obavestio o desetogodišnjem hodanju koje ću kasnije nazvati Ruža lutanja
    i
    1989
    BOLOVI U LEĐIMA
    posle pola godine priprema za desetogodišnje hodanje
    jaki bolovi u leđima. pola godine sam bio iskrivljen
    i
    1989
    JAVNO ČIŠĆENJE KLOZETA U BANJALUCI
    zahvalnost čistačima ulica i klozeta. zasukao sam rukave
    i oprao javni klozet u Banjaluci posvećeno Mahatma Gandiju

  11. #11

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1990
    ČETVRTO HODANJE ZA POEZIJU
    hodanje od A. Remboa do V. Blejka
    i
    1990
    NEVINI PUT
    knjiga sa Četvrtog hodanja za Poeziju
    sa kojim sam stvorio Nevini put kroz Evropu
    knjige
    Hodanje za Poeziju
    Dete dečak
    Nevini put
    su jedna knjiga
    knjiga puta lepote i dobrote jednog jedinog puta
    i
    1991
    KAZNA I SLOBODA
    moj prvi tv film celina koju čine
    Zločin i kazna 1975-1985 ja sam put
    Kazna i sloboda 1991-2001 ja sam ruža
    Sloboda i ljubav 2006-2016 ja sam leptir
    Ljubav je Bog 2011-2021 ja sam Bog
    i
    1991-1992
    KAJA
    proleće. leto. jesen. zima
    knjiga koju sam napisao deset godina posle knjige Ja sam ti je on
    kroz deset godina 2001-2002 sam napisao i knjigu Ja ime
    (2011-2012. me čeka i četvrta knjiga godišnjih doba i Božijeg ja)
    i
    9. novembar 1991.
    PRVI KORAK
    prvi korak Ruže lutanja
    i
    1991-2001
    RUŽA LUTANJA
    desetogodišnje hodanje
    1991-2001
    RUŽA LUTANJA
    deset knjiga
    i
    1991-2001
    TRAVE
    druga desetogodišnja slika
    i
    1991-1992
    SPOMENICI ANONIMNIM SNAGAMA LJUBAVI
    nasuprot muškim i ratnim spomenicima neznanim junacima
    napravio sam četiri ženska spomenika anonimnim snagama ljubavi
    Emilu Sioranu. Beli Hamvašu. Danilu Kišu. Edvardu Stahuri
    i
    1992
    TI
    neprestano Tvoje prisustvo ovo je posvećeno Tebi
    osećam Te celoga života a krajem 1992. dok sam se spuštao
    planinskim putevima Rumunije osetio sam Te najsnažnije
    ovaj zapis o Tebi sam dopisao sam 6. oktobra 2009.
    i
    1994
    AGNEŠ
    ljubav je ljubav. beskrajna i bezvremena
    i
    1994
    ČETVRTA UMETNOST
    shvatio sam da postoje četiri vrste umetnosti
    1. nacionalna
    2. akademska
    3. talentovana
    4. genijalna
    i

  12. #12

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1994
    PASOŠ ČOVEKA U KRETANJU
    pasoš-krik kojim dozivam osnovno pravo
    da budem ljudsko biće kome je svaka stopa na Zemlji
    dom. kome su svi ljudi i sve životinje i sve bilje i sve vode
    nebo sa suncem mesecom i zvezdama jedno jedino telo i duša
    i
    1994
    PEVANJE SA OBOJENIM PROGRAMOM
    prvo od dva pevanja sa grupom Obojeni program
    i
    1995-2006
    KULTURA STANOVANJA
    dobročinstvo familije Varadi
    i
    1997
    SVA SELA
    knjiga o sto dana hodanja kroz petsto sela Vojvodine
    i
    1998
    NIKOGA NIJE BILO
    kada sam obišao Planetu i od nje stvorio ružu-pupoljak
    i
    1998
    OBIŠAO PLANETU ZEMLJU I PRETVORIO JE U RUŽIN PUPOLJAK
    posle 2357 dana hodanja sam sa 52 732 360-im
    korakom obišao Planetu i nastavio hodajući Svemirom
    i
    1998
    SVEMIROM
    bez javnosti i medija
    i
    1998
    PLIVANJE EKSPEDICIJE LJUBAVI
    četiri višečasovna plivanja Dunavom
    i
    1998
    STO KORAKA
    sto reči koje sam hodao da sprečim bombardovanje i da nikada više
    niko ne bi bio bombardovan. u ovom obliku sam ih napisao nakon Ruže Lutanja
    sa ovih sto koraka je jedan čovek više od svih ljudi zajedno
    Prvi Drugi Treći Četvrti Peti Šesti Sedmi Osmi Deveti Deseti
    Korak Jer Kada Ovih Sto Koraka Pomnožim Sa Svim Koracima
    Koje Sam Načinio Desetogodišnjim Lutanjem Dobićemo Osam
    Milijardi Dva Milona Dvadeset Pet Hiljada Koraka Tada Mogu
    Svakom Čoveku Ženi Muškarcu Siromašnom Bogatom Detetu
    Starom Crnom Belom Žutom Dobrom Zlom Voljenom Nevoljenom
    Pokloniti Po Jedan Korak Plave Svemirske Ruže Koju Sam Stvorio
    Kao Živu Radost Nadu Lepotu Dobrotu Ljubav Jer Sve Što Je Manje
    Od Svih Ljudi Je Bol Sa Ovih Sto Koraka Svi Ljudi Su Se Pretvorili
    U Jedno Biće Kome Se Obraćam Sa Ti Sada Si Ti Sve Ja
    i
    1999
    DETE BOŽIJE
    lična karta umetnosti istovetnosti
    adresa: U TVOM SRCU
    narod: ŽIVOT
    država: SVEMIR
    religija: BOG
    članstvo: SAM ZA SVE
    svojstvo: DETE BOŽIJE
    profesija: PESNIK-UMETNIK-HODAČ
    i


    -nastaviće se-

  13. #13

    Odgovor: Miroslav Mandić

    i
    1999
    BDENJE ZA TVOJ ŽIVOT
    24 dana bdenja za vreme bombardovanja hodao sam u svakom od 24 sata
    i
    1999
    GERDA HVALA TI ZA TVOJU NEŽNOST
    sistem novog novca koji sam stvorio i nazvao ga
    po ženi koja mi je dala novac iako me nije poznavala
    i
    1999-2000
    NIKOGA NIJE BILO
    na noćnom hodanju između milenijuma
    i
    1999-2000
    MILENIJUMSKO NOĆNO HODANJE
    novogodišnje noćno hodanje sam da bih bio sa svima
    i
    2001-2002
    JA IME
    proleće. leto. jesen. zima
    treća knjiga godišnjih doba
    svakoga dana drugi glagol
    čudesno iskustvo da svaka reč znači isto što i svaka druga reč
    u svakoj reči su sve reči
    činiti je isto što i biti
    i
    2001
    PLAVA RUŽA
    ishodana i stvorena ruža u Svemiru
    nevidljiva plava ruža oko planete Zemlje slika obima 180000km
    i
    8. novembar 2001.
    POSLEDNJI KORAK
    82025168. korak Ruže lutanja
    i
    2001
    NADA
    hvala Nadi Petronijević-Čović koja je jedina
    prisustvovala i prvom i poslednjem koraku Ruže lutanja
    hvala Tebi jer Ti si bila-bio i u središnjem-pustinjskom delu Ruže lutanja
    hvala Tebi Bože Ti si bio sa mnom u svakom trenu Ruže lutanja
    i
    2001-2004
    PETA UMETNOST
    otišao sam u Petu umetnost
    neimenovanu umetnost velikih anonimnih umetnika
    i
    2002-2009
    SVEMIRSKI RUŽIČNJAK HRAM DUŠE HAREM LJUBAVI
    svakodnevni crteži u rokovniku kojima sam promovisao
    Plavu ružu. čistio hram duše u svakom biću i radovao se ljubavi samoj
    i
    2002
    DRAGANA
    ljubav Božija hvala Dragana za minđušu u uhu
    i
    2003
    MANASTIR VREMENA
    u 24-časovnom krugu tokom jedne godine 24 čitanja s ljubavlju
    1. januara 2003. u ponoć čitanje V. K. Vilijamsa
    15. januara u 01h čitanje S. Beketa
    1. februara u 02h čitanje H. L. Borhesa
    15. februara u 03h čitanje P. Miloradovića
    1. marta u 04h čitanje Č. Bukovskog
    15. marta u 05h čitanje F. Pesoe
    1. aprila u 06h čitanje G. Stejn
    15. aprila u 07h čitanje R. Valzera
    1. maja u 08h čitanje Dž. Kejdža
    15. maja u 09h čitanje F. Ničea
    1. juna u 10h čitanje A. Remboa
    15. juna u 11h čitanje V. Blejka
    1. jula u 12h čitanje Biblije
    15. jula u 13h čitanje L. M. Pashua
    1. avgusta u 14h čitanje Ž. Ženea
    15. avgusta u 15h čitanje A. Ginzberga
    1. septembra u 16h čitanje S. Tišme
    15. septembra u 17h čitanje V. Hlebnjikova
    1. oktobra u 18h čitanje E. Dikinson
    15. oktobra u 19h čitanje Dž. Rumija
    1. novembra u 20h čitanje A. Artoa
    15. novembra u 21h čitanje F. Helderlina
    1. decembra u 22h čitanje D. H. Toroa
    15. decembra u 23h čitanje S. Valjarevića
    podne 31. decembra 2003 podne 1. januara 2004.
    24-časovno čitanje s ljubavlju svih 24 pesnika
    i
    2004
    POGLEDAJTE NA LJILJANE U POLJU
    24 pre-davanja o Miroslavu Mandiću i teorija hodanja leđima napred
    i
    2004
    HVALA I ODMAH
    222 dana neuspešne promocije Plave ruže i Ruže lutanja
    i
    2004
    PESMA O VEČNOJ UMETNOSTI
    sistem sedam umetnosti
    1. Bog Božije stvaranje
    2. Večna umetnost besmrtna umetnost svih bića
    3. Neimenovana anonimna umetnost (Peta umetnost)
    4. Četvrta genijalna umetnost
    5. Talentovana uspešna umetnost
    6. Akademska režimska umetnost
    7. Narodna nacionalna umetnost
    i
    2005-2019
    MIROSLAV MANDIĆ
    četrnaestogodišnja knjiga
    i
    2005
    MIROSLAV MANDIĆ
    ime Miroslav Mandić sam promenio u ime Miroslav Mandić
    Miroslav Mandić je bezbroj heteronima Miroslava Mandića
    svemu što postoji pripada jedan heteronim
    Bog Miroslav Mandić
    žena Miroslav Mandić
    pupoljak Miroslav Mandić
    sto Miroslav Mandić
    prašina Miroslav Mandić
    ljubav Miroslav Mandić


    -nastaviće se-

  14. #14

    Odgovor: Miroslav Mandić


    i
    2005
    JA-TRŽIŠTA – JA-VNOST
    verujem u ja-tržište i ja-vnost – ne verujem u tržište i javnost
    i
    2005
    JEDAN JEDINI UMETNIK
    najbolji
    2005
    BOG
    istetovirana reč na vratu
    i
    2006-2016
    PLAVE RUŽE
    treća desetogodišnja slika
    i
    2006-2016
    PLAVI FILM
    prvi desetogodišnji film
    i
    2006
    KAJA
    porazi porazi porazi – hvala Kajo Ćirilović
    bezuspešni pokušaji da neko prihvati i preuzme moj rad i moje delo
    i
    2007-∞
    EKSPEDICIJA LJUBAVI U UMETNOST SAMU
    sve što postoji je ekspedicija ljubavi u umetnost samu
    ova večna ekspedicija je posvećena nematerijalnom stvaralaštvu
    i
    2007
    NIKOGA NIJE BILO
    na početku Na mostu u predvečerje
    i
    2007-2010
    NA MOSTU U PREDVEČERJE
    tri godine dolaženja na most u predvečerje. posvećeno gospodstvu
    odbačenih. za vreme dolaženja na most u predvečerje poželeo sam da po
    tri goine posvetim i Ponoći. Praskozorju. Podnevu. ali se onda pojavila ideja za drugo desetogodišnje hodanje. zato bih voleo da nekom drugom prilikom uradim
    po godinu dana Predvečerje Ponoć Praskozorje Podne – Pesma osmog dana
    i
    2007
    Miroslav Mandić | miroslav mandić
    početak rada u virtuelnom svetu
    i
    2007
    OVO JE ISTETOVIRANA PESMA BOGA KOJOM PEVA BOG
    reči istetovirane duž kičme
    i
    2007
    LJUBAV
    reč istetovirana na slepoočnici
    i
    2008
    SVEČANI NEDELJNI RUČAK
    nedeljom u podne – internetom – ručak jedne jedine porodice svih bića
    i
    2008
    DRUGO DESETOGODIŠNJE HODANJE
    ideja za prvi put drugo desetogodišnje hodanje
    i
    2009
    AUTOBIOGRAFIJA
    17. februar – početak pisanja ove AutoBioGrafije sa nadom da ću za
    desetak godina napisati AutoBioGrafiju za koju se pripremam i o kojoj maštam
    i
    2009
    TRI GODINE U BEOGRADU – GODINE RADA NA MISTIČKOM OSMEHU
    osmeh
    i
    2009
    HODANJE 3.3KM NA SAT
    ritam hodanja za prvi put drugo desetogodišnje hodanje
    i
    2009
    STANČIĆ
    tri godine stanovanja u iznajmljenom stanu od 40 kvadrata koji sam plaćao
    zahvaljujući prijateljima koji su mi tri godine davali po 30 dinara svakoga dana
    i
    2009
    OD SADA SE MOJA AUTOBIOGRAFIJA ZOVE AUTOBIOGRAF I JA
    AutoBioGraf i Ja
    i
    8. oktobar 2009.
    BOG
    od danas je svaki trenutak – koji je postojao i koji će postojati – deo AutoBioGrafije
    i
    9. oktobar 2009.
    PUPOLJAK
    Bog
    Boginja
    Pupoljak
    i
    9. novembar 2009.
    PUPOLJAK
    u Crvenoj svesci sam krvlju napisao reč pupoljak
    Poruku je izmenio Cecara, 02.06.2011 u 11:34 Razlog: link se pobrkao

  15. #15

    Odgovor: Miroslav Mandić

    Hodanje

    je
    Bog
    svako ko je krenuo
    priznanje da Ti nikada nisam rekao koliko čeznem za Tobom
    istetovirane reči plesanje i pevanje na levoj i desnoj potkolenici
    do sada sam hodao dva puta
    prvi put Četiri hodanja za poeziju 1984. 1987. 1988. 1990.
    drugi put desetogodišnje hodanje Ruža lutanja 1991-2001
    treće hodanje zovem
    Prvi put drugo desetogodišnje hodanje
    2010-2020
    hodaću u svemiru Tvog i mog srca
    hodaću u ružičnjaku Tvog i mog mozga
    hodaću u večnoj sadašnjosti
    hodajući 13 kilometara dnevno posle deset godina
    obići ću drugi put obim Zemlje od 40076.569 kilometara
    licem hodam Tebi i svim bićima
    klikni fotografiju - krenimo ukorak
    Ti
    78211
    pupoljak

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Miroslav Antić
    Autor SQUAW u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 347
    Poslednja poruka: 13.09.2019, 19:54
  2. Miroslav Krleža
    Autor Bazarov u forumu Književnost
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 03.01.2010, 11:11

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •