Šešir, modni detalj poznatih
Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 101
  1. #1

    Šešir, modni detalj poznatih

    Njegovo veličanstvo šešir (1)















    Nekadašnja pravila o elegantnom pokrivanju glave odavno su iščezla. Danas, čak i po hladnom vremenu, više nije popularno nositi šešir. Umesto simpatičnih damskih kapica, ozbiljnih šešira i sličnih neobičnih pokrivala za glavu, moderni kanoni predlažu sve vrste običnih (često preterano šarenih) kapa, koje većina kupi na ulici i bez mnogo razmišljanja. U takvom okruženju, izbor i kupovina dobrog šešira pravi je potez: ovim činom ćete sasvim sigurno izdvojiti svoju glavu iz mase dosadnih zimskih kapa i ujedno je dobro zaštititi od vremenskih uslova.

    Moda nošenja šešira doživljava svoj konačni krah krajem pedesetih godina XX veka. Nakon toga, "naleti" nošenja šešira pojavljuju se periodično, ali nikad ne ulaze u domen svakodnevnog u dovoljnoj meri da bi opet postali deo mainstream-a. No, pojedine poklonice i dalje ostaju verne ovom ultimativnom detalju svog izgleda, pa se u svakoj narednoj generaciji "regrutuje" nekoliko novih ljubiteljki. Treba se setiti onog otkrovenja sa početka srednje škole, kada vas je baš majčin stari šešir svrstao u top trendi ekipu, ili momenta kada je vaša fakultetska toaleta bila upotpunjena strogo elegantim šeširićem i označena kao ultrašik.

    Osnovna stvar prilikom nošenja šešira jeste drskost - moć da nametnete neobičan oblik, ultrasmelu kombinaciju boja ili oblak perja kojim ste rešili da baš tog sumornog zimskog jutra zapahnete svoju okolinu. Ili: stroge varijante tvrdog oboda koje vam pridodaju (a što da ne) notu ozbiljnosti i autoriteta, u kombinaciji sa dugim suknjama i neobičnim kravatama. Šešir treba posmatrati kao krunu izgleda, detalj koji ostatku garderobe daje pravi smisao i šmek.


    Jessica Alba poznata je po svome slatkom izgledu i jedinstvenom smislu za modu.



    __________________

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  2. #2

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih



    Kristin Cavallari

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  3. #3

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Kontroverzna Lady Gaga još jednom je pokazala kako njenim šiz modnim detaljima nema kraja - ovog puta pojavila se sa šeširom napravljenom od njene sopstvene kose na Sajmu tehnologije u Las Vegasu.


    Osim što je na dotičnom sajmu obnarodovala da je postala kreativna direktorka Polaroida, Lady Gaga je, u saradnji sa Bono Voksom i Dr Dreom, osmislila RED slušalice od čije će prodaje sva sredstva otići obolelima od side u Africi.
    Slušalice su, takođe, predstavljene u Las Vegasu, a moći će da se kupe u paketu sa akustičnom verzijom njenog hita "Poker Face".


    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  4. #4

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Sara Džesika Parker

    Uvek me oduševljava svojim stilom. Nikada nije napravila pogrešan odabir čak ni u najsmelijim kombinacijama. Kod nje je stil apsolutno zaokružen sa posebno odabranim modnim detaljima. Od holivudskuh glumica se i očekuje spoj elegancije i ekstravagantnosti. S. Dž. Parker je više nego dobar primer kako to treba da izgleda.



    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  5. #5

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Priznajem pomalo zavidim na viđenju G.Krkleca sa svojim šeširom,naravno ni gosn.Bogart nebi bio ništ bez šešira

    .

    Princeza Dajana sa Džonsovim šeširom




    Vanessa Hudgens je sa sesirom na glavi punila benzin u Holliwoodu

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  6. #6

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    E, pa i ja sam imao čast da se sretnem, hajde dobro, da vidim Gustava Krkleca. No pošto je bilo unutar školskih prostorija, ne sećam ga se sa šeširom. Ali zato moja majka još, nadam se, čuva fotografiju iz školskog dvorišta na kojoj smo moj brat i ja sa Desankom Maksimović i nekom ruskom pesnikinjom, čije ime nisam zapamtio. I da, Desanka je nosila šešir.




    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  7. #7

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    D.Maksimović sam i ja videla nikako drukčije već sa šeširom.Vodila sam ćerku bila je prvi razred u SNP.gde je gostovala,naravno želeći da joj ostane u sećanju taj lepi događaj.Beše davno no ipak je videh.



    Poruku je izmenio tetkaD, 09.08.2010 u 21:23 Razlog: izmena slova

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  8. #8

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Iako imaginarni, ovaj lik sa borsalino šeširom je u životu više nego stvaran....

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #9

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Verovao ili ne popodne razmišljala o Brandou,i naravno krečana ,nemogah se setiti,sad slučajno pogledam kad oni njegovo veličanstvo šešir.






    Još jedan velikan filma glumac genijalan(dobro ukusi su razlučiti)

    Harrison Ford sa ne baš slavnim šeširima.


    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  10. #10

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Odri Hepbern

    Grace Kelly
    Najveca vlast je vladati sobom.

  11. #11

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Gotovo je uvek nosio šešir i to većinom žirado.

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #12

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih



    Rade Drainac

    Nisam mogla a da ne priložim ovu sliku,sa šeširom koji govori da je zaista bio boem,raspusnik koji nije krio svoje ljubavne jadePodseća li vas na nekog?.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  13. #13

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Detalj kod zaborava

    Nekada obavezni deo garderobe, klasični (ženski) šešir polako i nesigurno gubi korak s vremenom i bitku s varijacijama na temu. Drugim rečima, čik uđite u autobus s elegantnim, širokim obodom oko glave



    Izuzme li se zima kao period visoke sezone, dakle uslovna netrpeljivost prema kišobranima, u nas rasprostranjeni sinusitis i ređe pranje kose koje hladno godišnje doba za sobom vuče, lako se uviđa mali broj građanki bez epiteta s javne pozornice sa šeširom na glavi, dok je broj onih koje zaista umeju da ga nose i to ne jedanput u sto godina - još manji. O muškarcima drugi put, čak ih više nema toliko ni među poznatim ličnostima.
    Robovima je u antičkoj Grčkoj bilo zabranjeno da pokrivaju glavu, "pokrivala" su bila privilegija bogatih. Mnogo vekova kasnije, u jugoslovenskom samoupravnom socijalizmu šeširi su, takođe, smatrani simbolom odvratne buržoazije, isticanja nepotrebne individualnosti. Paralela? "Imaš šešir, vozi se taksijem", i dalje je čest komentar upućen damama koje se, ipak, ne osvrću na patrljke modnog savetovališta nesvrstanih.

    Francuskinja
    Upravo ovu malograđansku preporuku, koju je mobilni telefon premostio svetlosnom brzinom, Beograđanka Nadica Andrejević, majka, odslušala je nekoliko puta ponosno se vozeći gradskim prevozom (jer, uz šešir, valjda, nekako idu i kola, ili, bolje, vozač).
    "Ljudi koji, uopšte, nose kape, šešire pogotovu, bodu oči našim sugrađanima i onda doživljavaju i prijatnosti i neprijatnosti", kaže Nadica. Prijatnosti stižu od starije gospode, padne i pokoje ljubljenje ruku. Odnedavno su i devojčice, skroz male, počele da se oduševljavaju. "U početku se susrećete mahom s neprijatnostima i zato onaj ko nosi šešir mora da bude siguran u sebe, da bude ličnost."
    "Gomila" njenih prijateljica ima šešire, premda ih je, opet, sramota da ih nose. Nadica se, pak, van kuće bez šešira na glavi oseća nekompletno, takoreći golo. "Kad idem u prodavnicu, stavljam običnije." I: "Neka žena bi poslednji dinar dala za parfem, dobre cipele, ja bih ga dala za šešir", otkriva ova vlasnica 30-ak različitih komada i dobitnica nagrade "Najlepši šešir Beograda" (takmičenje organizovao skadarlijski restoran "Šešir moj").
    Istoriju šešira, zapravo njegovih preteča, teško je utvrditi. Zato savremenost beleži opšta mesta: da su italijanski borsalino jednako nosili i gangsteri i kardinali, da ekvatorski panama šešir godinama marljivo skuplja zlatne poene na tamošnjoj izvoznoj listi, da je Gari Kuper utemeljio sliku mačoa kome niko nije otkrio teme (možda je imao puno peruti?), da je Moris Šavalije šešir nosio do smrti, da je Fred Aster odneo cilindar u večnost... dendi stil, kloš stil, ljupki žirado, šešir a la Indijana Džons...
    O šeširima se pisalo i pisaće se, uvek kao o detalju čija je poruka bila i ostala veća i jasnija od poruke ostalih modnih detalja. Počev od religijskog značenja (negde je garderoba za glavu obavezni deo verskog rituala, negde je strogo zabranjena), preko naglašavanja ličnog dostojanstva i društvenog statusa do markiranja profesionalnog ranga (glavni kuvar u kuhinji, po pravilu, nosi najvišu i najbogatiju kapu).
    Plemstvu su šeširi imperativ u oblačenju, izbije skandal ako se pojave gologlavi (obod se ne podiže prilikom protokola). Princeza Dajana volela je i kape, kraljica Elizabeta obožava tokice. Klasična beretka, recimo i to, i danas bezmalo svakoga podseća na Francusku, u stvari njihov radnički pokret.
    Oscilacije u popularnosti šešira umnogome zavise i od toga nosi li ga slavna ličnost. Tako je Madona, u okviru novijeg imidža devojke s Divljeg zapada, ponovo profurala kaubojski šešir, nesalomivu zaostavštinu američkog folklora, čiju je planetarnu omiljenost dopunski zakucao Džon Travolta u legendarnom filmu s početka osamdesetih "Gradski kauboj". Naravno, uticao je i povratak popularnosti kantrija, Garta Bruksa koji se nigde ne pojavljuje bez njegovog "Stetsona". Eto. A bilo je i perioda kada su mogli da se vide samo na teksaškim zabavama i rodeu.
    Na Zapadu, kad se već stalno poredimo željni prave trke, nema znatnog ustezanja oko "oblačenja" šešira, verovanja da "ne ume da se nosi" i jeftinog dobacivanja na ulici.

    Lože
    Dama po bontonu nikada ne skida šešir (i cipele). Znate da ćete morati, eventualno zbog vrućine, brzo da ga skinete? Nemojte ga ni stavljati. Usečena traka na čelu svakako ne deluje ženstveno. U pozorištu? "Te dame obično sede u ložama", objašnjava Nadica (Sofija Loren, ubacujemo). Dame koje tamo ne sede, skidaju šešire kada se ugase svetla, vraćaju ih na pauzi.
    Šešir mora da stoji stabilno, mora biti uklopljen u garderobu, odnosno najpre se mora slagati s obućom, tašnom i, podrazumeva se, mora da pristaje ličnosti. I licu. Uz ovalno idu svi oblici, uz okruglo sa širokim obodom, uz četvrtasto s povijenim, iskrivljenim obodom, uz duguljasto lice - plitki šeširi. Niske žene ne bi trebalo da nose široke obode, granica je sedam, osam santimetara, što otprilike važi i za štikle (aktuelni trend ide im naruku). Visoke bi trebalo da izbegavaju minijaturne forme. Sve boje su dozvoljene, mada se za suvu ekstravaganciju preporučuje crna. Takozvani ekskluzivni šešir je rezervisan za visoke, vitke, traži vertikalu. Iz mode ne izlazi, ceni se kao nakit, umetničko delo.
    Uz šešir ne idu šiške, lice treba da je otkriveno i kosa da se vidi samo ako je duga, ravna i čista. Strogo treba paziti i na izbor za dan i veče, to jest, priliku. Dan se odnosi na vreme do 18 časova. Kod nas se danas dnevnim smatra i šešir s "muškim štimungom". Zovu ga "klasični". Kao deo mode, obavezno se nosi nisko, naslonjen na obrve, nipošto "poput 'Garavog sokaka'". "Prvi pogrešan izbor koji primetite jesu cipele i šešir", kaže modna urednica Vesna Karadžić i parafrazira jedinstvenu Koko Šanel koja je i sama počela kao vlasnica salona šešira (salona, nikada prodavnice ili butika): "Žena koja ne miriše izazovno i bar ponekad ne nosi šešir je žena bez budućnosti".

    Blam
    Naše modne kuće ne bakću se previše šeširima, nemaju ni vremena ni novca za ovu zahtevnu, posebnu delatnost. Ruku na srce, nema ni potražnje. Tu i tamo angažuju neku od retkih modistkinja. "Nikada nisam uzimala industrijske šešire, koje ima svako. Uvek ih kupujem posle Sajma mode, kad god mogu - unikate. Najveći blam je kada sretneš osobu koja ima isti šešir", priča Jelica Danilović iz Beograda.
    Jedina jugoslovenska Tvornica šešira, pozamanterije i bereta "Begej" u Zrenjaninu (prave sve, od vlakana do finala, za razliku od slovenačke "Škofja Loke"), gde se šeširi proizvode industrijski - u komercijali im se ne može konkurisati - ne posluje kao ranije, kažu iole upućeni, pri tom ne računajući izradu artikala za uniformisane. Međutim, preciznije podatke nismo uspeli ni da dobijemo ni da proverimo od direktora firme Marka Vukovića. Jedino smo videli da u "Begejevoj" prodavnici broj jedan, u Makedonskoj ulici, prodaju i muški donji veš, dukserice...
    Desa Kovačev, samostalni preduzetnik, bivša modistkinja u "Begeju", za koju poznavaoci govore da pravi remek-dela, izjavljuje da posao "loše ide": "Svakim danom, sve je gore. Bilo šta da se napravi, niko paru ne daje." Prošlog leta nije prodala gotovo nijedan slamnati šešir. U biznis je uvela izradu rukavica: "Šeširi su sada roba koja nikome ne treba. Samo su za priču, hvalu, poneki članak u novinama." Seća se prošlosti, kada se od modističkog zanata lepo moglo živeti, pravili su se šeširi za pozorište, film, televiziju. Sada, sada se iz fundusa izvlači šta je ostalo i očuvano, opravi se, popravi i šlus.
    "Nije da ne postoji kultura nošenja, ali problem je u tome što ljudi sagnutog pogleda nose ono što imaju. Danas je pitanje opstati", smatra Kovačev. Doduše, otpor sredine nije iščezao. "Smeli" se jednostavno gledaju drugačijim očima. Šeširi gospođe Kovačev, usput, koštaju od 35 do 200 nemačkih maraka. Najskuplji koji pravi, taj od 200 DEM (ručno rađeni obod od čipke, hekla se dvadesetak dana) poslednji put prodala je pre 15 meseci izvesnoj gospođi iz Austrije. Pre toga, ne pamti. Kao što ne pamti ni kada je poslednji put estradna ličnost naručila "nakit za glavu".
    Jelena Ercegovac-Todorović, vlasnica čuvenog salona "Ercegovac", kod beogradskog bioskopa "Zvezda", otvorenog 1927. godine, kaže da je najgore vreme prošlo, a bilo je krajem '40-ih, početkom '50-ih. Baka joj je pričala kako je tada u salon uletela izvesna gospođa tražeći zaštitu od pomahnitalih napasnika koji su se razbesneli spazivši njen šešir.

    Napasnici
    Pre Drugog svetskog rata, šešir je i u Jugoslaviji bio neizostavni deo garderobe, za dobrostojeće, siromašnije i siromašne. Ali, Ercegovac-Todorović ponavlja da svakako više nije kao što je bilo. Proleće je naročito sušan period u punjenju kase, živi se od zime. Od nekadašnjih pet, ostao je jedan salon porodice Ercegovac i sadašnja vlasnica, unuka, priznaje da je o nastavljanju rada presudila tradicija.
    Postoji, znači, čitava generacija žena koje ne nose šešire. Nije da ne bi htele, prosto nemaju naviku. S druge strane, potvrđuje Jelena Ercegovac-Todorović, sve je više devojaka i devojčica koje kupuju kod njih, istina radije kape i šešire u sportskom fazonu. Dešava se i da muškarci otvore vrata i pitaju gde mogu da kupe šešire (modistički zanat podrazumeva sve ukrase za žensku glavu, dok šeširdžije prave isključivo muške šešire).
    Nataša Filipović, naša mlada dizajnerka šešira, uspešna i preko granice, usredsredila se na pravljenje kapa, naročito popularnih od otkrivanja grandž imidža, mada ne krije da joj je žao što nema više mogućnosti da se posveti estetici, umetničkom pravljenju šešira. Shvatila je da je moderni život brz, nema se vremena i novca za ležerno, neopterećeno nošenje šešira i preporučljivu vožnju sopstvenim automobilom ili taksijem. Težnja ka pojednostavljenju i izdržljivim materijalima (u svakom smislu) odnela je danak i u davno opuštenoj eleganciji svih slojeva društva.
    Išli na hipodrom il' ne išli i uvažavajući niske plate, naspram kojih je šešir i od 30 maraka luksuz, treba, na kraju, naglasiti da šešir nije samo modni detalj. Uostalom, obožavateljke ih, prema sopstvenom priznanju, nose u inat kriznim vremenima: promene mašnu, malo ga raspeglaju, kupe novi cvet. Reč je o drugim pojavama današnjice: elementarnim nepogodama, sve jačem UV zračenju. I gde je ta prašnjava floskula da ne postoji običan svet, nego ljudi sa stilom i ljudi bez stila? Vodeći svetski kreator šešira Filip Trisi misli da nošenje šešira u 21. veku isključivo ima veze s kršenjem pravila: "Ne morate da budete velika ličnost da biste nosili šešir. Oni su za svakoga, ne samo za nekolicinu odabranih", reče i ostade živ, pošto su mu mnogi pripadnici modne elite na tome zamerili.

    ANA VUČKOVIĆ

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  14. #14

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih



    Josipa Lisac

    Primadona glazbene scene Josipa Lisac već godinama plijeni pažnju javnosti svojim osebujnim stilom. Neki je hvale, neki je kude, no ona ne mari za to i ostaje dosljedna sebi.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  15. #15

    Odgovor: Šešir, modni detalj poznatih

    Radoje Domanović

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Modni must have
    Autor starsica u forumu Moda
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 08.03.2015, 14:33
  2. Modni kreatori
    Autor silvia u forumu Moda
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.02.2015, 19:59
  3. Modni saveti...
    Autor Goga u forumu Moda
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 13:42
  4. Modni promašaj
    Autor SQUAW u forumu Moda
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 29.12.2009, 20:51
  5. Modni uzor
    Autor kissigirl u forumu Moda
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 28.06.2009, 16:37

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •