Odlaganje zadovoljenja
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 24
  1. #1

    Odlaganje zadovoljenja

    Odlaganje zadovoljenja je proces planiranja patnje i zadovoljstva u životu, tako što se prvo suočavamo sa neprijatnošću da bismo je što pre pregurali i time povećali zadovoljstvo. To je jedini način da se pristojno živi. Ovo oruđe ili proces raspoređivanja većina dece nauči rano u životu, ponekad čak i sa pet godina. Na primer, ponekad će dete dok se igra s drugom predložiti da nešto rade na smenu. Dozvoliće drugu da to prvi uradi, tako da će ono samo uživati tek kasnije kada na njega dođe red. U uzrastu do šest godina, deca mogu početi da prvo jedu kolač, a zatim ukrasni preliv ili šlag. Ova rana sposobnost da se odloži zadovoljenje produžava se kroz osnovnu školu, naročito kroz naviku pisanja domaćih zadataka. Već sa dvanaest godina, mogu uvek da sednu i urade zadatke bez roditeljske opomene pre nego što počnu da gledaju TV program. Od petnaeste ili šesnaeste godine, ovakvo ponašanje se očekuje i smatra se normalnim.

    Jeste li ovladali veštinom odlaganja zadovoljenja, ili ste od onih koji najpre zagrizu u preliv, pa šta bude?

  2. #2

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Super ti je tema.

    Skoro sam razgovarala sa nekim o tome kako sam danima odlagala da nastavim da citam knjigu koja mi se jako svidela, htela sam da sto duze traje. Pa nekad i neki kasni sms za koji znam da ce da izazove osmeh (oh, osmeh) namerno ne otvorim do sutra da bi mi lepse poceo dan.. Ima toga u svim sverama zivota.. Uvek najlepse ostavljam za kraj. Uvek je lakse pregrmeti - ako znamo da iza njega mora doci +..

    Da kazem usput da one druge stvari, neprijatne.. E pa u nji' gledam da zaronim sto pre, nista ne ume da me ubije u pojam kao iscekivanje neceg takvog..
    Dobra sam u tome i dalje radim na tome tojes ovladjivam materijom..

    Objasnijo sam najbolje sto sam um'o.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  3. #3

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Meni na tu temu jedino pada na pamet lubrnica.

    Uvek odvojim srce za kraj.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  4. #4

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Mislim da nisam u potpunosti ovladala ovom veštinom,iskreno.Trudim se da rasporedim one teže(ne fizički) obaveze i aktivnosti u deo dana kada osećam da imam najviše energije,a to nije baš pravo odlaganje zadovoljenja.Po definiciji to je sposobnost da odradimo prvo najteže stvari da bi na kraju mogli da odahnemo ili uživamo u sledećim aktivnostima.
    Tako ispalnirano vreme smanjuje stres i tenziju.Ja probala,ali mi ne uspeva baš uvek da ispalniram sve.
    Decu sam pak od malih nogu naučila da tako funkcionišu.
    Poruku je izmenio čista iluzija, 04.06.2012 u 21:06

  5. #5

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Bogami,ja ne volim da odlažem.
    Uvek sam volela odmah da uzmem ono lepše i slađe što mi se nudi
    a posle kako bude.
    Kako se i kaže; što možeš danas ,ne ostavljaj za sutra.
    Time se i ja povodim u ovom slučaju.
    Ne volim da odlažem...
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  6. #6

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Osećam kako se ovde prepliću dve srodne, ali ipak različite stvari - odlaganje zadovoljenja i strpljenje. Rečeno u uvodnom postu me dovodi vrlo blizu zaključka da je to bio put ka cilju koji sam davno dostigao - zaista umem da čekam. To ne znači da nisam nestrpljiv, naprotiv, ali umem to da kontrolišem. Ipak, ni jedna krajnost nije dobra, pa tako ni preterano odlaganje zadovoljenja, jer sve to počne ličiti na mazohizam. Ima to veze i sa inteligencijom kao sposobnošću da se prepozna prilika. I iskoristi. Jer prilike se ne ukazuju često. Treba ih zgrabiti u pravom trenutku, naravno ne gazeći moralne principe. Odlaganje zadovoljenja je pomeranje granica, ali treba prepoznati dokle doseže gornja, jer čemu odlaganje zadovoljenja ako ono na kraju izmakne i proizvede frustracije.

  7. #7

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Pa mogla bi malo da sačekam
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  8. #8

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Citat Hiawatha kaže: Pogledaj poruku
    Osećam kako se ovde prepliću dve srodne, ali ipak različite stvari - odlaganje zadovoljenja i strpljenje. Rečeno u uvodnom postu me dovodi vrlo blizu zaključka da je to bio put ka cilju koji sam davno dostigao - zaista umem da čekam. To ne znači da nisam nestrpljiv, naprotiv, ali umem to da kontrolišem. Ipak, ni jedna krajnost nije dobra, pa tako ni preterano odlaganje zadovoljenja, jer sve to počne ličiti na mazohizam. Ima to veze i sa inteligencijom kao sposobnošću da se prepozna prilika. I iskoristi. Jer prilike se ne ukazuju često. Treba ih zgrabiti u pravom trenutku, naravno ne gazeći moralne principe. Odlaganje zadovoljenja je pomeranje granica, ali treba prepoznati dokle doseže gornja, jer čemu odlaganje zadovoljenja ako ono na kraju izmakne i proizvede frustracije.
    Pa nije to strpljenje u smislu čekanja.Već nešto drugo.Evo o čemu je reč:

    tako što se prvo suočavamo sa neprijatnošću da bismo je što pre pregurali i time povećali zadovoljstvo.
    Znači ako znaš da imaš npr. da pereš auto a ne voliš to da radiš,ne odlažeš nego ga opereš .Skupiš snage i pregrmiš to pa se posle voziš u lepom autu.

    Ili...ako znam da imam da učim za neki ispit koji ne volim ,prvo to odradim,najteže, pa to skinem sa dnevnog reda i onda sve ostale ispite spremim bez tenzije jer znam da sam ono fuj već odradila.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  9. #9

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Citat čista iluzija kaže: Pogledaj poruku

    Pa nije to strpljenje u smislu čekanja.Već nešto drugo.Evo o čemu je reč:
    Zato sam i rekao da su srodne ali ipak različite stvari, a kasnije dodao da je to put koji vodi ka punoj samokontroli. To je trening za uzvišeniju stvar.

  10. #10

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Sta znam...ja nekako hocu sve i hocu sad. Tamo neke leve nametnute situacije su me naucile da od cekanja nema selameta. Ali... Kad je jaffa keks u pitanju...prvo pogrickam biskvit, pa polizem cokoladu i onda muljam onaj zele u ustima dok se skroz ne rastopi. Potpuna nirvana.
    Se to racuna?
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  11. #11

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Naviku da odlažem zadovoljenje, u nekim stvarima, dobila sam vaspitanjem.
    Recimo, pojedeš kupus koji ne voliš, al zato posle stiže slatkiš koji voliš.
    Ili, prvo domaći, posle igranje, ma koliko da te vuče graja dece iz dvorišta (mada, ovo je bilo više tipa "daj da uradim domaći, da mi posle ne sere da ne mogu da radim šta hoću").
    Ili, kad je kinta u pitanju, Bogu bogovo, caru carevo, a meni šta ostane. Ako ostane, spičkaće se za sve što mi puni baterije.

    Nikad nisu uspeli da me ukalupe kad je čokolada u pitanju. Ne razumem ljude koji otvore čokoladu, pojedu kockicu, pa ostatak zapakuju za sutra. Niti one koje slatko od trešanja ili kupina jedu svako jutro po kašičicu. Jagode uvek podelim u dve činije: prvu sad, a drugu malo posle. Tu "malo posle" vadim otprilike istovremeno kada prvu stavljam u sudoperu.

    I ne samo kad je hrana u pitanju. Ako mi je sad nadoišlo, hoću da iskoristim momenat. Do sutra me možda i prođe želja.
    Poruku je izmenio Mish, 05.06.2012 u 17:12
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  12. #12

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Se to racuna?

    Racuna se
    Poruku je izmenio test korisnik, 05.06.2012 u 22:20 Razlog: sporadi citiranja babe
    Dodji janje kad se žito žanje




  13. #13

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Naviku da odlažem zadovoljenje, u nekim stvarima, dobila sam vaspitanjem.
    Recimo, pojedeš kupus koji ne voliš, al zato posle stiže slatkiš koji voliš.
    Ili, prvo domaći, posle igranje, ma koliko da te vuče graja dece iz dvorišta .
    Bez namere da uvredim ali ovo mi lici na ucenu...

    Inace apropo Adrijanove lubenice...dok sam bila "sama" najsladje mi bilo nakon otvaranja lubenice da prvo capim srce...sada, kada imam decu, podelim im srce na pola...madaaaaaa...capim malo i za sebe
    Najpribliznije i najbliskije na ovoj temi je misljenje iliti izlaganje Hijavate...Spadam u ljude koji zele sve i zele odmah ali shodno situaciji, nekada, to nije izvodljivo....i neki bi rekli da sam "stara cekalica"....a niko nema poJma sta se tada u menE zbiva...
    No...ko ceka taj doceka...moja parola...hvala Bogu te se nastavak /Ko ne doceka taj se nacekao/ u momE slucaju nije obistinio...
    Budi pametan i pravi se lud

  14. #14

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku



    Inace apropo Adrijanove lubenice...dok sam bila "sama" najsladje mi bilo nakon otvaranja lubenice da prvo capim srce...sada, kada imam decu, podelim im srce na pola...madaaaaaa...capim malo i za sebe
    Najpribliznije i najbliskije na ovoj temi je misljenje iliti izlaganje Hijavate...Spadam u ljude koji zele sve i zele odmah ali shodno situaciji, nekada, to nije izvodljivo....i neki bi rekli da sam "stara cekalica"....a niko nema poJma sta se tada u menE zbiva...
    No...ko ceka taj doceka...moja parola...hvala Bogu te se nastavak /Ko ne doceka taj se nacekao/ u momE slucaju nije obistinio...
    Posadila sam lubenice...čekala sam da niknu, bilo hladno...nikle...
    rasadila ih, one hoće-neće...sada ih zalivam, plevim, gledim, čekam...
    samo nekoliko listića koji ne obećavaju mnogo...
    načekaću se do srca, ako ga i dočekam...



    '

  15. #15

    Odgovor: Odlaganje zadovoljenja

    Nema odlaganja, hoću sad i hoću sve, dok je moja sestra vazda odlagala zadovoljenje tako što je npr čokoladu koju dobije ostavljala za kasnije, ja bih svoju odmah pojeo, a onda sam jeo i pola njene
    U tom smislu odlaganje zadovoljenja je za mene je stvar koju potpuno podržavam.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •