Gazda Ivkova kuća na sudu

"Na ovom mestu bila je kuća Živka F. Mijalkovića, Ivka jorgandžije, Sremčevog junaka iz 'Ivkove slave', podignuta oko 1880. godine, srušena 1948. godine. U njoj su Đurđevdan slavili Kalča, Smuk, Kurjak, Sinka, Marijola..." Kada su vlasti niške opštine Medijana oktobra 2007. godine euforično postavljale tablu sa ovim natpisom na uglu ulica Nade Tomić i Nikole Pašića, nikome ni na kraj pameti nije bilo da će dve i po godine kasnije taj isti znamen biti predmet jednog neobičnog sudskog spora.

Ali, upravo to se desilo. Ma, kao da je celu priču na svoj način "nasolija" lično pisac čuvene Ivkove slave Stevan Sremac. Posle bezuspešnih pokušaja da privoli opštinare da sami izmeste znamen, Mihajlo Paligorić, potomak ugledne staroniške trgovačke porodice, tužio je opštinare sudu jer se na navedenom mestu nije nalazila kuća gazda Ivka jorgandžije, kako na tabli stoji, nego njegovog pradede - trgovca Spire Paligorića.

- Osim što me vređa, jer briše istoriju moje porodice, ta spomen-ploča obmanjuje građane. Kad neko pročita, reći će: "Aha, a tu se, znači, slavila Ivkova slava, tu su sedeli Kalča i Smuk". A uopšte nije tako. Na tom mestu se nalazila kuća koju su još 1879. godine sagradili moj pradeda Spira i njegov brat Simče, u kojoj sam ja rođen 1947. godine i u kojoj sam živeo sve dok nije srušena 1963. godine.

Imam originalnu tapiju, postoje fotografije pa i živi svedoci koji se sećaju svega. Evo baš gde je tabla, tu mi je bila spavaća soba - priča Paligorić koji je lepim pokušavao cele dve godine da privoli opštinare da tablu uklone ili da promene njenu sadržinu. Ali, veli, nije bilo vajde pa je bio prinuđen da presavije tabak.

Paligorići su u današnjoj ulici Nade Tomić, nekadašnjem Muftijskom sokaku, imali pet kuća, jednu do druge. To piše u tapiji iz 1903. godine, u kojoj su objedinjene tri tapije od 1879. do 1881. godine. U istorijskom arhivu postoji i fotografija kuće koja je srušena 1963. godine, a koja se nalazila na mestu gde se nalazi spomen-tabla.

Mihajlo Paligorić pored spomen table i kuća njegovog pradede
- Celu zbrku je napravila knjiga Borislava Andejevića "Spomenici Niša". U njoj je uz skicu prave Ivkove kuće, crtež Kalčinog unuka Ivana Vučkovića, bez ikakve argumentacije i istorijske osnove napisano da se nalazila na uglu današnjih ulica Nikole Pašić i Nade Tomić. Gde se nalazila Ivkova kuća ne znam i više me ne interesuje. Na ovom mestu sigurno nije i to ću da dokažem na sudu. Samo sada ću da tražim i da se sudski naloži uklanjanje - kategoričan je Paligorić koji kaže da su u sve ovo upustio jer smatra da bi spomen-ploča mogla da ugrozi ostvarivanje njegovih prava kada dođe vreme za traženje povraćaja nacionalizovane imovine.

Suđenje je početkom ove godine nakratko prekinuto jer je strankama ostavljena mogućnost da se mirno dogovore o rešenju spora.

Ali u opštini Medijana kažu da nemaju namere da pomeraju ploču sa mesta na kojem je postavljena bez pravosnažne sudske presude.

- Ta ploča je postavljena u čast Stevanu Sremcu koji je svojim delom proslavio Niš. Pre nego što smo je postavili, konsultovali smo se sa kompetentnim stručnjacima Narodnog muzeja i podacima dostupnim iz literature u kojoj se navodi lokacija Ivkove kuće. Ukoliko sud naloži da uklonimo ploču, ispoštovaćemo tu odluku. Do tada, ona ostaje na tom mestu - kategoričan je načelnik opštinske uprave opštine Medijana Novica Simić. Kustos narodnog muzeja Jovan Mladenović, jedan od inicijatora postavljanja Sremčevih spomen-ploča u Nišu, ne krije da je moguće da se kuća gazda Ivka nije nalazila baš na mestu na kojem je sada ploča, ali da nije bilo tehničkih mogućnosti da se ona postavi na drugo mesto.

- Rukovodili smo se kulturološkim razlozima, jer ploča treba da bude vidljiva. Moguće je da se kuća nalazila dvadesetak metara levo ili desno od tog mesta, ali ploča je postavljena tako da svima bude vidljiva. Ploča je postavljena na javnoj površini i Paligorić nije vlasnik zemljišta na kojem je obeležje postavljeno.

Kafana „Marger“
Mladenović navodi da se i ploča kojom je obeleženo mesto kafane „Marger“ u koju je često navraćao Stevan Sremac zajedno sa junacima svojih novela nalazi tridesetak metara desno od prave lokacije.
- Zbog sadašnjeg stanja terena, velikog broja radnjica i lokala koji su danas smešteni na mestu gde se nekada nalazila kafana „Marger“, nije bilo moguće ploču drugačije postaviti. Da smo je postavili na pravom mestu, niko je ne bi video i svrha ne bi bila postignuta - kaže kustos Mladenović.

Blic, 3.8.2020.
__________________

A da ste na tablu umesto "na ovom mestu" napisali istinu? Na primer "32 metera jugoistočno od ove table". Jel' kustosu, kakav bi to problem bio?

Ne vezano za mogući problem koji bi tužilac i mogući naslednik Paligorić mogao da ima, po meni je daleko veći problem istorijske prirode.

Stvarno ne mogu da razumem takvu stručnost! Pa jbt, Danas se na osnovu delova keramike donose arheološki zaključci. Pa šta misli vajni kustos, šta bi mogli potomci da zaključe na osnovu njegove table i natpisa na njoj? Hajde da se složim da ovo ne spada u "velike društvene" probleme, ali ko zna kakve se sve slične nebuloze vrše u ime struke!? Zaista ne mogu da razumem takvo ophođenje prema faktima i struci.