Mudrost
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Tema: Mudrost

  1. #1

    Mudrost

    Iako ne postoji, koliko ja znam, neka standardna, precizna ili opšte prihvaćena definicija mudrosti, mudrost postoji kao izuzetno dragocena, ali i retka osobina, koja je u osnovi (još) neobjašnjiva. Mudrost se prepliće sa inteligencijom i duhovnošću, ali se i razlikuje od njih.

    Kada sam razmišljao o ovoj temi, nekako nisam mislio na filozofiju, filozofe, niti na poznate svetske mudrace koji su se već javljali kroz ljudsku istoriju, nego na mudrost u našoj svakodnevnici, zapravo nama samima i ljudima koji nas okružuju, pitajući se koliko smo mi u stvari mudri i šta bi to moglo biti nedvosmislena potvrda naše moguće mudrosti, ili mudrosti nekoga koga poznajemo.

    Da li sebe smatrate (dovoljno) mudrim i da li ima mudrih osoba u vašem okruženju? Koji su kriterijumi kojima ste se rukovodili pri vašem zaključivanju da i je neko mudar, ili ne i koji su to razlozi koji sprečavaju ljude da budu mudriji nego što jesu?
    Poruku je izmenio memento, 08.08.2010 u 16:45
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Mudrost

    Bas sam pre neki dan razmisljala na ovu temu. Za mene licno kiterijum da je neko mudar,kada ga pitam nesto gde sam cula 1000 puta isti odgovor,a njegov odgovor se znatno razlikuje,pored toga kada neko ume da pokaze i svoju duhovnost i pamet. Nije mudar onaj koji ce mi pricati o dogadjajima i o sebi,za mene je mudar onaj koji ce govoriti o idejama.
    Sebe ne smatram mudrom,nekako je to jako velika rec za mene,msm da sam daleko od toga,a za izuzetno mudrim covekom smatram svog prijatelja koji nije skolovan,ali ume toliko lepo da prica o idejama. Skola je samo mesto gde ce da odrede tvoje radne sposobnosti,a ne mudrost.
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  3. #3

    Odgovor: Mudrost

    Za mudrost je potrebno znanje, ali ono bez cega mudrosti nema je duboko i siroko razumevanje..sa velikim akcentom na siroko..
    Dzaba znanje i ucenost, ako u dubini duse ne postoji razumevanje i sposobnost da se to razumevanje pretoci u reci..ali u reci koje ce slusaoca dotaci, podstaci ga da razmislja na neki drugi nacin i ako treba promeni misljenje..
    Mudar covek ne poznaje sujetu i ume sa ljudima svih fela..i sto vise razlicitih ljudi uspe da razume, njegova mudrost raste jer je uspeo da svet spozna iz vise razlicitih uglova i razlicitih razmisljanja..

    Mudraci jesu retkost i ne mogu se pohvaliti da licno poznajem ni jednog..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #4

    Odgovor: Mudrost

    "Ono što hoće, mudrac to traži u sebi. Prost čovjek to traži kod drugih."

    "Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; iskustvo - ono je najneugodnije."

    "Zbog jedne riječi čovjeka često smatraju mudrim, a zbog jedne riječi često ga smatraju glupim. Uistinu moramo dobro paziti što govorimo."

    "Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede."

    "Priroda nam je dala po dva oka i po dva uha a samo jedan jezik, da bismo mogli više gledati i slušati a manje govoriti, jer se nikad ne može reći toliko mudrosti koliko se može prešutjeti gluposti."

    Ovo rece jedan mudrac o mudrosti.
    Ja nemam sta da dodam.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  5. #5

    Odgovor: Mudrost

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    "Ono što hoće, mudrac to traži u sebi. Prost čovjek to traži kod drugih."

    "Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; iskustvo - ono je najneugodnije."

    "Zbog jedne riječi čovjeka često smatraju mudrim, a zbog jedne riječi često ga smatraju glupim. Uistinu moramo dobro paziti što govorimo."

    "Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede."

    "Priroda nam je dala po dva oka i po dva uha a samo jedan jezik, da bismo mogli više gledati i slušati a manje govoriti, jer se nikad ne može reći toliko mudrosti koliko se može prešutjeti gluposti."

    Ovo rece jedan mudrac o mudrosti.
    Ja nemam sta da dodam.
    Mislim da već negde postoji tema o citatima, mudrim izrekama itd. Najdobronamernije molim da se držimo teme koju je lako shvatiti iz uvodnom postu, jer ovo što je napisano nema nikakve veze sa onim o čemu sam želeo da se diskutuje na ovom mestu. Hvala.

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    Za mudrost je potrebno znanje, ali ono bez cega mudrosti nema je duboko i siroko razumevanje..sa velikim akcentom na siroko..
    Dzaba znanje i ucenost, ako u dubini duse ne postoji razumevanje i sposobnost da se to razumevanje pretoci u reci..ali u reci koje ce slusaoca dotaci, podstaci ga da razmislja na neki drugi nacin i ako treba promeni misljenje..
    Mudar covek ne poznaje sujetu i ume sa ljudima svih fela..i sto vise razlicitih ljudi uspe da razume, njegova mudrost raste jer je uspeo da svet spozna iz vise razlicitih uglova i razlicitih razmisljanja..

    Mudraci jesu retkost i ne mogu se pohvaliti da licno poznajem ni jednog..
    Mislim da je Aiko dodirnula u svom postu neke od suštinskih tačaka o mudrosti. Za mudrost je svakako potrebno znanje, zatim sve te podatke, informacije treba pravilno odnosno krajnje nepristrasno obraditi, jer je strast u zaključivanju upravo suprotna sposobnosti da se bude mudar. Ovome bih dodao iskustvo kao nezamenljiv faktor mudrosti...

    Zatim, mislim da je Aiko preskromna ili preoštra kada kaže da ne poznaje ni jednog mudraca. Naravno da ih ima oko nas. Možda ne u rangu planetarnih veličina, ali svakako dovoljno mudrih ljudi u čije rasuđivanje treba verovati.
    Poruku je izmenio memento, 08.08.2010 u 22:05
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Mudrost

    Postoji li "apsolutno" mudra osoba
    ili treba pokušati iz života i postupaka ljudi izvući neku mudrost
    makar oni bili obični ili po malo i glupi

  7. #7

    Odgovor: Mudrost

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku

    Da li sebe smatrate (dovoljno) mudrim i da li ima mudrih osoba u vašem okruženju? Koji su kriterijumi kojima ste se rukovodili pri vašem zaključivanju da i je neko mudar, ili ne i koji su to razlozi koji sprečavaju ljude da budu mudriji nego što jesu?
    Evo da se drzim teme...
    Ne smatram sebe dovoljno mudrom jer me ponekad nadvladaju emocije a tad razum i mudrost nemaju pravo glasa.
    Iskustvo nas cini mudrim.Zapravo tako bi trebalo.
    Mudar covek zna kad nesto treba reci, a kad precutati.
    Mislim da je mudrost nekad i cutati.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  8. #8

    Odgovor: Mudrost

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Iako ne postoji, koliko ja znam, neka standardna, precizna ili opšte prihvaćena definicija mudrosti, mudrost postoji kao izuzetno dragocena, ali i retka osobina, koja je u osnovi (još) neobjašnjiva. Mudrost se prepliće sa inteligencijom i duhovnošću, ali se i razlikuje od njih.

    Kada sam razmišljao o ovoj temi, nekako nisam mislio na filozofiju, filozofe, niti na poznate svetske mudrace koji su se već javljali kroz ljudsku istoriju, nego na mudrost u našoj svakodnevnici, zapravo nama samima i ljudima koji nas okružuju, pitajući se koliko smo mi u stvari mudri i šta bi to moglo biti nedvosmislena potvrda naše moguće mudrosti, ili mudrosti nekoga koga poznajemo.

    Da li sebe smatrate (dovoljno) mudrim i da li ima mudrih osoba u vašem okruženju? Koji su kriterijumi kojima ste se rukovodili pri vašem zaključivanju da i je neko mudar, ili ne i koji su to razlozi koji sprečavaju ljude da budu mudriji nego što jesu?
    Za mudrost nije potrebno samo znanje nego pre svega godine...Znanje je naravno vazno,ali su saznanja mnogo vaznija..saznanja su ''svarena znanja'..nesto sto smo doziveli...znaci iskustvo..Mudrost jeste retka i izuzetno dragocena osobina a,li se ne bih slozila da je neobjasnjiva..

    Inteligencija duhovnost,mada i duhovitost naravno da imaju veze sa njom..ali aspekat od koga bi trebali poci u razumevanju ovog fenomena bi bili periodi ,zivotne etape u toku covekove individuacije..tj zrelosti(Jungov termin...)

    Mudrost ima svoje poreklo mozda na raznim stranama u zavisnosti kako stvari posmatramo.....ali sigurno se zacinje jos negde oko 25 godine...pa onda krupnim koracima grabi napred...Period izmedju 25 i 60-65god.koji se inace naziva zrelim periodom, predstavlja kolevku mudrosti koja ce se konacno ispoljiti negde u starosti..uglavnom...ima naravno izuzetaka ...ali vecina mudraca su ljudi u ''nekim ozbiljnijim godinama''...Starost nije jednostavan uzrast,ali to je istovremeno vrhunac zivota ,tacka maksimalne akumulacije iskustva,znanja, mudrosti...i zbog toga se uglavnom vezuje za te godine...
    Najvise mudraca je znaci u poznim godinama,gde vlada maximalna sloboda od obaveza i jurnjave,od socijalnih maski i potrebe da se odgovori bilo cijim ocekivanjem...
    Jedan od velikana rece da je '' mladost tako divno vreme u zivotu da je sramota trositi ga u mladosti''...
    Licno mislim da jei starost tako divno vreme ...da je sramota cekati ga tako dugo!...

    Mladost i mudrost su u uglavnom cesto u ratu ...jer mudrost se nema cime hraniti u tom zivotnom dobu...Da bi se znanja svarila ,potrebno je napraviti more gresaka(sve pod uticajem sex.i agresivnog nagona koji je izrazajniji u mladosti...)znaci neophodno je vreme -taj obavezni pratilac u svacijem razvoju.....da bi se tek samo po neka truncica saznanja iskristalisala...

    Nastajanje licnosti traje tokom citavog zivota...Svaki stadijum ima svoje zadatke rasta licnosti..povoljan ili nepovoljan ishod krize na nekoj etapi,odredjuje kasniji razvoj..
    Periodi kasne zrelosti -vreme kada se odprilike zavrsava zivotni put...

    Covek se osvrce za sobom i analizira proslost.Svodjenje rezultata i ocena svih stadijuma razvoja mogu dati osecaj punoce zivota ili gurnuti coveka u ocajanje...U to vreme otprilike dolazi do integracije licnosti, koja je povezana sa sposobnostima coveka da oseti zadovoljstvo od prozivljenog ,da prihvati sebe sa svim neuspesima i proslim promasajima ..

    Tada se radja mudrost,koja vidi nastavak zivota u deci ili stvaralastvu i oslobadja straha od smrti...
    Poznajem neke mudre ljude ...ali su oni bas u poznim godinama...''divno je razgovarati sa njima''...Ponekad od siline ovog izvitoperenog zivota zaboravimo na neke,fine,obicne stvari koje su nam na dohvat ruke..ali kod mudrih to samo''iskoci''.i pokaze se...kod njih je sve prosto tako lagano''svarljivo''...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  9. #9

    Odgovor: Mudrost

    Tačno za mudrost je potrebno znanje ali najviše životno doba,iskustvo koje se stekne tokom života.
    Mudre su bile moje starice,vrlo mudre,kamo sreće da sam sve mudrosti zapamtila,mislim one koje su meni bile namenjene,ali pokupih kao i svi, ono što je meni tada bilo potrebno.
    Zato učite od starijih jer iako ponekad nisu potkovani"ogromnim" znanjem zasigurno imaju stečenu životnu mudrost.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  10. #10

    Odgovor: Mudrost

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Zatim, mislim da je Aiko preskromna ili preoštra kada kaže da ne poznaje ni jednog mudraca. Naravno da ih ima oko nas. Možda ne u rangu planetarnih veličina, ali svakako dovoljno mudrih ljudi u čije rasuđivanje treba verovati.
    Pametnih ljudi ima sijaset oko mene, ali niko od njih ne poseduje sve osobine koje krase jednog mudraca..vec sam napisala da je sujeta osobina koja ne ide uz mudrost i ne poznajem nikoga ko je uspeo da je savlada i da joj se odupre..
    Iz sopstvenog primera znam da kad sujeta proradi, vise nema normalnog rasudjivanja, a jos se ja svim silama trudim da je prevazidjem..i opet zna biti jaka i na momenat pomutiti razum..

    Mislim da nisam preostra, a kamoli preskromna kada kazem da ne poznajem ni jednog istinskog mudraca..mozda zato sto za mene mudrost jeste planetarna velicina i nista manje od toga ne priznajem..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  11. #11

    Odgovor: Mudrost

    @Aiko
    Iako mislim da su nam razlike u mišljenjima manje nego što se to čini, potpuno uvažavam i na takav način izrečene Tvoje stavove.

    Ali, da se vratim mudrosti našoj svakidašnjoj.

    Verujem da ćemo se složiti da mudrost možemo posmatrati i kao način, ili put ka dosezanju lične sreće. Siguran sam da je zahvaljujući sopstvenoj mudrosti moguće biti konačno srećan bez obzira na naš pol, rasu, godine, socijalni status, pa i to famozno (formalno) obrazovanje.

    Naime, postoje izvori sreće koji ne zavise ni od čega gore navedenog. I siromah može da uživa u odrastanju svog zdravog i naprednog deteta, baš kao i multimilioner. Radnik iz predgrađa može voleti svoju suprugu (recimo domaćicu) i uživati u braku isto kao i neki pripadnik džet seta, a možda još i više. Meni je sataraš tako ukusan ovih dana, da uopšte ne zavidim onima koji sada jedu lastina gnezda, jastoge, ostrige i šta ti ja znam već. Pošto oduvek rano ustajem (u nekim periodima godine i pre izlaska sunca) ne verujem da neko može od mene više uživati u rađanju novog dana nad ovom mojom ravnicom, banatskom. Da ne pominjem da je svima nama dostupan, recimo, trezor najvećih književnih dela i da i neko ko je siromašan može uživati u knjigama koje su napisali najumniji ljudi u istoriji...

    Dakle, bitno je uočiti da je ono što je zaista važno na ovom svetu gotovo svima nama dostupno. Na nama je samo da napravimo pravilan izbor. To je, naravno, lako reći i u tome je suštinska mudrost koju svako od nas može materijalizovati dostizanjem stanja lične sreće i unutrašnje ravnoteže i zadovoljstva. To je suštinski naš izbor. Ko to ne uočava teško da će biti ikada mudar pa samim tim i srećan.

    Zbog svega ovoga se slažem sa mišljenjima da većina nas može biti srećna onoliko koliko to odluči biti, jer čovekova mudrost je, pa i ona zbog koje sam i pokrenuo ovu temu, u sposbnost u korišćenju i uživanju u stvarima, pojavama, ličnostima... koje nas okružuju i koje su nam dostupne, ali i deljenju tog zadovoljstva sa nama dragim osobama...
    Poruku je izmenio memento, 14.08.2010 u 09:31
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #12

    Odgovor: Mudrost

    @ memento...sasvim je moguce onda da postoje dve vrste mudrosti, ona kako Ti kazes, planetarna, koja je retka i ona svakidasnja, koju ja zovem umece zivljenja i jako je cenim kod ljudi..a posmatrajuci oko sebe, mogu slobodno da kazem da ni ona nije bas cesta jer malo ljudi zaista ''ume'' da zivi i uziva u tome..
    Ono sto je sigurno i oko cega cemo se sigurno sloziti, obe su jako, jako dragocene..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #13

    Odgovor: Mudrost

    moja majka je bila mudra zena
    znala je kad treba da cuti
    a kad ne
    taj nivo mudrosti ,jos nisam dostigla
    a kada cu ,ne zna se

  14. #14

    Odgovor: Mudrost

    Nekako mi mudrost i šah imaju sličnosti.

    Da bi se donele mudre odluke, da se mudro postupa, da se odigra partija šaha ili života, treba znati kako se figure ’kreću ’ i u životu i u šahu - koji potezi su dozvoljeni a koji ne, treba imati u vidu sve mogućnosti (u šahu njih bezbroj za nas matematički neobrazovane); treba sagledati poteze koji slede – svoje i protivnikove, predvideti protivnikove odgovore na sopstvene poteze, kada napadati a kada se braniti, kako stići do cilja i kako izbeći protivnikove zamke, kada treba nešto žrtvovati da bi se u nekom narednom potezu ta žrtva pretvorila u dobitak, znati da se namerno izgubi manje da bi se dobilo više... Povući potez pre no što zastavica padne. A naročito kada ići do pobede, kada ponuditi remi a kada oboriti kralja i priznati poraz. Strpljenje je deo šahovske igre, isto kao što je i inteligencija. I poznavanje i uvažavanje protivnika.

    Bilo je i ima i mladih velikih šahista. Da li to govori da za mudrost nije neophodna starost?! Čini mi se da je bilo, verovatno i sada ima mlađih ljudi za koje se može reći da su mudri.

    U prošlom veku šah je bio veoma cenjena igra, i u svetu i kod nas. Danas je skoro potisnuta sa scene (ili je to samo moj utisak?).

    Nekako mi se ta paralela izmedju šaha i mudrosti prenosi i na ono što se u svetu dešava. Da li u društvenim, svetskim odnosima ima manje mudrosti nego što je bilo ranije? Da li je to mudrost nadjačana od ne-mudrosti, od sile?

    I mi smo bili svetska velesila u šahu. Ja za šah kod nas u poslednjih tridesetak godina jedva da i čujem. Da nije to možda pokazatelj koliko je mudrost na ceni i kod nas?!

    Donositi mudre odluke je jako teško , često i bolno. Čovek sebe preispituje do završetka partije (a i posle nje) da li je odigrao pravi potez, da li je postupio dobro, da li mogao i bolje, i onda kad je u prilica da bira poteze ili kad su oni iznudjenji... Stalno je pod prismotrom i pritiskom sopstvene savesti. Sopstvena savest je mnogo strožiji sudija od bilo kod drugog.

    Možda zbog svega ovoga veliki mudri ljudi nisu pod svetlima pozornice. Pre bi se moglo reći da su saterani u ilegalu, da u ilegalnim bazama čuvaju svoj integritet, bilo to za pohvalu ili osudu.

    Zato mi se čini da ne mogu da se setim ni jednog za koga bih rekao da je mudar.

    A ne mogu ni da sebe svrstam u mudre, jer da sam iole mudar, ne bih se upetljavao u ovako ozbiljnu temu kojoj nisam dorastao.

    PS

    Mislim da obrazovanje nije presudno da bi neko bio mudar. Mudar će znati da nešto ne zna, ne poznaje, pa će ili to doznati, naći nekoga ko će mu znanjem pomoći ili neće rešavati ono što ne zna.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 17.08.2010 u 10:59 Razlog: PS

  15. #15

    Odgovor: Mudrost

    "Mudrost nije nužno povezana samo pameću i inteligencijom. Mudrost uključuje shvatanje istine i dobro prosuđivanje u primenjivanju te istine. Mudrost pretvara spoznaju onoga što je dobro u dobro deelo. Mudrost koristi sve čovekove osobine, a ne samo neke. Ona je kombinacija čvrstoće i blagosti, detaljna je i učinkovita, iskrena i saosećajna, hrabra i diskretna. Mudrost drži čovekov karakter u ravnoteži."
    neunistiva zlojebaba!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •