Šta vam nedostaje?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 33
  1. #1

    Šta vam nedostaje?

    mislim da nema osobe koja je u dijaspori, a da je pre ili kasnije nije dosla zelja za necim iz matichne zemlje.. nekima vise, nekima manje.. zavisno od karaktera i koliko se ko prilagodio novim uvetima.. znam da ja vise nego cesto znam da kazem 'eee da mi je bar sad...'

    najvise od svega mi fale drugari.. dodje mi nekad da samo okrenem broj i kazem 'nadjemo se kod ''Kosog'' za 1o minuta'.. i onda celo popodne zujati u prolaznike i o nicemu ne brinuti.. dodje mi da se prosetam po bakinoj njivi.. da uberem cvet.. da pojedem tetkin kolach.. da setam uz more.. da pri svakom prolasku pored prozora u sobi bacim pogled, cisto da se uverim da je to beskrajno plavetnilo jos tamo.. da slusam kapi kishe kako odzvanjaju na krovu, dok u sobi na bakinom tavanu slusam muziku sa starih gramofonskih plocha.. ili dok listam stripove i stare chasopise kojima su se listovi vec izlizali i pozuteli, noseci na sebi neko drugo, proslo vreme.. ponekad mi dodje zelja da pri odlasku kuci u rane jutarnje stare svratim u pekaru i kupim svezi burek, pa onda do prvih zraka sunca sedim s drugarima u parku.. ponekad mi dodje zelja da se popnem na drvo.. nekad me, ko grom iz vedra neba, pogodi miris bakinog leba.. od kuda se stvori, uvek mi je misterija.. htela bi katkad da prodjem gradom i onako neplanirano sretnem nekog, zavrsimo na kafi, pa onda se neplaniramo dogovorimo za izlazak, pa skupimo drustvo, pa pravac, sto se kaze, 'u zivot'.. kao necemo dugo, samo cuga dve.. a onda sledeci trenutak, jedemo onaj burek u parku, dok nam cvrkut ptica pravi drustvo..

    ma nee, kad sagledam stvari.. uopste nisam nostalgicna..

    sta vama fali u toj zemlji gde ste? 'pukne' li vas nekad nostalgija? setite li se onog usporenijeg zivota tamo negde na Brdovitom Balkanu?
    moomoo meee jooouu

  2. #2

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    U pocetku sam se branio odlicno od te nostalgije. Mozda sam osjecaj da sam jos uvijek u gostima i totalno neznanje da cu tu i da se zadrzim. E onda su krenuli maratonski bezglavi dani, sa sve manje sati u njima. Nostalgija pih, mislio sam, da necu imati vremena da razmisljam dal sam gladan ili zedan koliko sam zauset. No vremenom se navikoh i an to bezglavo jurenje na sve strane i naravno nostalgija dodje...
    Nerijetko uhvatim sebe kako se setam brdovitim Balkanom. Gradovi se redjaju jedan za drugim i svaki sa svojim carima me baca u jes vecu i vecu nostalgiju.
    Kako su samo banjalucki cevapi dobri, i svaki put ih se sjetim kad moram da uzmem neko nafiksano cudo od hrane ovde. Onda jutarnja kafica, listanje novina i zujanje u nedogled... a tek toga sto ovde nema :tuga:
    Dragi ljudi ne bude nostalgiju vec bol. Mozda zbog svoje cudne prirode i nepovjerenja prema drugima sad mi je tesko da nekome otvorim dusu, da sve izadje iz mene. A tamo, tamo je uvijek bio neko spreman za moja smaranja...
    No anjcudnije sto mi se desava je da se redovno sjetim svojih profana kad me smaraju ovde, kako bi oni to samo znali temeljno i lako da objasne. Nisam ostajao bez odgovora na pitanja a ovde

    ma nemogu vise... kan' se ovih depresivnih tema :tuga:
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  3. #3

    02 Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Sobzirom da sam rodjen u Bachkoj -Sombor okolina pozelim se dosta cesto testa sa krompirom, strudle sa makom , lenje pite sa jabukama i visnjama Eh kad bih sad mogao da skoknem do Sombora i neke dobre polsasticarnice da ispunim svojoj dusi zelje, ali bice ovog leta dolazim ti Somboreeee...
    -----------------
    Dragan -Canada

  4. #4

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    nedostaje mi "becarac" u NS... pogled na tvrdjavu... drustvo...

  5. #5

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Uh nedostaje mnogo toga. Ispocetka je bilo ono ma sta me briga zaboravicu sve da mi bude lakse ali nemoze. Najvise mi nedostaju sad kad se setim provodi na cuvenim Ribarskim vecerima u Apatinu gde sam svake godine dolazio, pa svirka uzivo i tako to. Tek sad vidim da nigde nemoze biti kao u svom rodnom kraju. Ovde imam sve imam para ali dzaba sve to kad je moje srce i dusa tamo. Mislim da bi bilo malo 100 stranica da napisem sta mi nedostaje.

  6. #6

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Nedostaje mi moje drustvo. Ovde su ljdui hladni, bez duse i smisla i za lijepo i za humor. Nedostaju mi posjete izlozbenih galerija nasih slikara, nedostaje mi rostiljanje sa drustvom na obali Vrbasa, pjesma, zabava, sala...Dijaspora je ipak malo i bez mirisa i bez ukusa.

  7. #7

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Citat Fonzo kaže:
    nedostaje mi rostiljanje sa drustvom na obali Vrbasa, pjesma, zabava, sala...
    a tek kad skontas da je 1. Maj
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  8. #8

    11 Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    mene ponekad pukne nostalgija za morem, narocito kad je ljeto.
    nattydread is coming to dinner

  9. #9

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Pogled na ravnicu, bezkonacni vidik suncokreta i miris cvetanja sa Fruske Gore i vinograda.
    Dunav, Tisa, riblja corba i dobar ladan spricer nedeljom posle podne.
    Bezkrajno nebo, bose noge u vrucoj prasini, becarci i dudovaca.
    Promrzla slanina sa lukom, lipov lad, pretakanje vina i budjenje sa cvrkutom ptica.
    Lavez seoskih kera, sveze pokosena detelina i letnji plusak.

    Ko razume, shvatice !!

  10. #10

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Setnja ulicom sa drugaricama dok tracaramo i jedemo sladoled,miris nakon kise,sedenje na tavanu u prasini i citanje starih spomenara,vecernja okupljanja uz kokice i filmove,ili samo torokanje ,kupanje na Vrsackom jezeru,setanje bosih nogu po travi posle kise,budjenje ujutru uz viku klinaca iz susedstva
    Sada sam se ponovo rastuzila...

  11. #11

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Citat Sremac kaže:
    Pogled na ravnicu, bezkonacni vidik suncokreta i miris cvetanja sa Fruske Gore i vinograda.
    Dunav, Tisa, riblja corba i dobar ladan spricer nedeljom posle podne.
    Bezkrajno nebo, bose noge u vrucoj prasini, becarci i dudovaca.
    Promrzla slanina sa lukom, lipov lad, pretakanje vina i budjenje sa cvrkutom ptica.
    Lavez seoskih kera, sveze pokosena detelina i letnji plusak.

    Ko razume, shvatice !!
    Ja te potpuno razumem
    mozda smo cak iz istog mesta?
    da dodam sremske kobase, kajmak i babine torte s orasima
    I tako u beskrajno!

  12. #12

    Odgovor: Sta vam nedostaje..?

    Dunav, do bola, miris njegov, sirina, spokojstvo koje mi je donosio i najtezim situacijama, klupica na keju u Zemunu, pogled na Lido i Gardos kulu, pivo i grozne sardine koje na sto baca namrgodjeni kelner negde na kraju sveta, iza veslackog kluba pa jos malo nizvodno, nedostaje mi veliki grad ponekada, ovde nema velikih gradova, uplasim se od mase cesto, beskrajne kafe i telefonski razgovori sa drugaricama, roditelji, brat najvise...

  13. #13

  14. #14

    Odgovor: Nostalgija

    Pa neznam kako da počnem...
    Neki dan sam bio u cvećari jer sam hteo da presadim nekoliko muškatli
    i zato mi je bio potreban džak zemlje od 50 kila. Pregolem džak u svakom slučaju. Ljubazno sam se obratio cvećarki i izrazio svoju želju da u zamenu za
    odgovarajuću svotu važeće valute, prisvojim jedan takav džak zemlje koji se tamo baškario po patosu. Prodavačica me je samo hladno odmerila i kratko odgovorila " Nemamo zemlje na prodaju" . Blago zbunjen pokušao sam da joj
    usmerenim pogledima i nedvosmislenim pokretima ruku stavim do znanja da sam primetio ogroman džak zemlje na podu cvećare od 5 kvadratnih metara.
    Mahao sam joj ispred nosa svežnjem novca da bi nadošla na filing prodavca...
    ali uzalud... ostala je tvrda i neumoljiva. "Ova zemlja nije na prodaju"
    Molio sam, preklinjao sam, pokazivao joj fotografije sirotih muškatli, sve je bilo bezuspešno. Udaljio sam se poražen iz cvećare i u svojoj pregolemoj tuzi došao do zaključka da je tuđa zemlja - tuđa zemlja i kvit.

  15. #15

    Odgovor: Nostalgija

    "Tuđa zemlja" je malo širok pojam. Ja sam se, često, u "obećanoj zemlji", Srbiji jednoj i jedinoj, osećala kao najveći tuđin, trinaesto prase, ružno pače, tikva bez korena... Tuđe je ono što ne uliva osećaj sigurnosti, od čega se plašimo, što ne razumemo, gde nemamo oslonac... Nekada i najudaljeniji predeli mogu da budu manje tuđi od onih koji su nam po rođenju dodeljeni.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li vam nedostaje sneg?
    Autor Doti u forumu Pričaonica
    Odgovora: 276
    Poslednja poruka: 06.05.2020, 20:56
  2. Ko, ili šta, vam trenutno nedostaje?
    Autor valentina u forumu Pričaonica
    Odgovora: 1090
    Poslednja poruka: 13.04.2020, 22:15
  3. Nedostaje mi forumaš...
    Autor SQUAW u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 754
    Poslednja poruka: 02.08.2015, 11:24
  4. Koliko vam nedostaje domovina?
    Autor kristina-cica u forumu Dijaspora
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 18.04.2015, 14:41
  5. Nedostaje li vam nesto?
    Autor makilli u forumu Kad sam bio mali...
    Odgovora: 125
    Poslednja poruka: 01.04.2015, 10:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •