Osećaj dostojanstva
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Osećaj dostojanstva

    Priznanje urođenog dostojanstva i jednakih i neotuđivih prava svih ljudskih bića je osnov slobode, pravde i mira u svetu

    – preambula "Univerzalne deklaracije o pravima čoveka", 1948.


    Ljudsko dostojanstvo je kao što je verujem poznato, međunarodno zagarantovana kategorija i deo je svih akata koji regulišu ljudska prava. Dakle, države članice UN su dužne da vode računa o ljudskim pravima i dostojanstvu svojih građana.

    Međutim, treba znati da je osećaj dostojanstva ipak ličan i da ga različiti ljudi doživljavaju različito pa tako ga je i teško do kraja razjasniti i definisati. Recimo, ima ljudi koji ako nemaju mogućnosti da se istuširaju bar jednom dnevno, ozbiljno misle da im je dostojanstvo ugroženo. Ili, bilo je rasprava, da li zločinac prilikom hapšenja gubi dostojanstvo, ako se prema njemu primeni sila, itd, itd.

    U svakodnevnom životu to je posebno nejasno, jer je dostojanstvo najmanje dvojakog karaktera. Ono je socijalna kategorija i postoji neko standardno društveno mišljenje o njemu. Međutim, ono je, kao što smo već videli, i rezultat ličnog shvatanja i poimanja, tako da neko, ne shvatajući uslove koji vladaju u društvu (grupi), može biti potpuno uveren da mu je dostojanstvo ugroženo, iako društvo u kojem takav pojedinac živi to ne smatra tako.

    Ponekada se zbog toga kod pojedinaca osećaj dostojanstva može opasno približiti osećaju nadmenosti, koje je upravo suprotno dostojanstvu.

    Šta je po vama dostojanstvo? Da li primećujete ponekad oko sebe i takve osobe koje u svojoj nadmenosti misle da su dostojanstvene?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Osećaj dostojanstva

    Moram priznati da sam konsultovao čika Google-a po ovom pitanju, jer sam nisam bio u mogućnosti da pojam dostojanstva na (sebi) zadovoljavajući način opišem. Jedna od tih definicija kaže:

    "Dostojanstvo čoveka je unutrašnji i istovremeno socijalni zahtev za vrednovanjem i poštovanjem koji pripadaju svakom čoveku."

    Kako mi ljudi nismo savršena bića, tako smo u stanju da precenimo, ali i podcenimo nivo vrednovanja i poštovanja koji zaslužujemo. U svakom smislu, čovek sam određuje granice svog ličnog dostojanstva. Ukoliko sam sebe ne ceni dovoljno, teško će zaslužiti poverenje i poštovanje svoje okoline, služiće kao otirač. Ako, ipak, sebi daje prevelik značaj bez realnog pokrića, vrlo brzo će se u definisanju njegove ličnosti pojaviti termini "bahat" i "nadmen", u najblažem obliku. Naći meru sopstvenog dostojanstva možda je najznačajniji zadatak svakoga od nas.

    Ima situacija gde sve ovo pada u vodu. Mera svireposti koju su ljudi spremni prirediti jedni drugima u ekstremnim situacijama je nepojmljiva. U susretu sa bićem spremnim na takvu svirepost, reč dostojanstvo ne postoji. Ostaje instinkt za preživljavanjem.

    Moj prag ličnog dostojanstva je čvrst, ali na nešto nižem nivou nego što bi trebao biti, pa sam nailazio na te nadmene, koji su verovali da mogu da me slome. Upravo neelastičnost, koju imam da zahvalim do zla Boga tvrdoglavom ocu, je činila da im to nikad ne uspe.

  3. #3

    Odgovor: Osećaj dostojanstva

    u ovoj nasoj zemlji u kojoj su poremeceni svi odnosi,sve norme ponasanja,gde je moral na najnizoj grancici,gde vladaju ljudi koji su zavrsili sve moguce skole i fakultete za prevaru i ljudsko dostojanstvo je stiglo do kralnjih granica tolerancije sve zarad pukog bioloskog opstanka,tj prezivljavanja

  4. #4

    Odgovor: Osećaj dostojanstva

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Šta je po vama dostojanstvo? Da li primećujete ponekad oko sebe i takve osobe koje u svojoj nadmenosti misle da su dostojanstvene?
    Mozda ja pogresno tumacim dostojanstvo, kao covekovu osobinu.Iz razloga sto je retko srecem, a kad naletim na osobu, koja je olicenja toga, to je kao pravi raritet.
    Slazem se sa mementom, da ljudi olako mesaju dostojanstvo i nadmenost.
    Nadmenosti, nikad vise, dostojanstva sve manje.
    Primecujem ih, neretko i analiziram i pitam se sta je u njihovim glavama.
    I uvek mi se u tim momentima,vrte reci jednog starog profesora,gospodina, koji je cesto umeo reci.
    Dostojanstvo i u sreci i u nesreci.
    I sve je receno i nema dalje, ko razume shvatice, ko ne razume, ni vekovi mu ne mogu pomoci da spozna.

    Da li sam ja dostojanstvena?
    Hm ...
    Ja malo opet mesam pojam ponosa i dostojanstva, pa kad se te dve osobine udruze, naprave haos u meni.
    Poruku je izmenio bellissima, 29.08.2010 u 19:19

  5. #5

    Odgovor: Osećaj dostojanstva

    Nisam sasvim sigurna da znam sta se tacno podrazumeva pod ovim pojmom. Cesto se meša pojam ponos i pojam dostojanstvo,a to nije isto. Po meni,ponos je kad ne daš da te omalovazavaju i ponizavaju,drzis do sebe. A dostojanstvo je kad nisi neki ljigavac i sa postovanjem se odnosis i prema drugima,znaci da postujes i druge da bi i ti bio postovan,dakle imaš obraza. Tako nekako...

  6. #6

    Odgovor: Osećaj dostojanstva

    Dostojanstvo po meni:
    Dostojanstveno i posteno raditi - i biti isto tako dostojanstveno placen.
    Dostojanstveno ziveti u drzavi koja te postuje kao jedinku - isto tako postovati svoju drzavu.
    Dostojanstveno gledati sebe i svoju porodicu, ne gurati nos u tudja posla - i isto tako ne dozvoliti drugima da kroje tvoj zivot.

    Kao definiciju bih stavila da je dostojanstvo postovanje prema nekome ili necemu, stanje ponasanja i neka razina ponosa takodje.
    Zelim da ti budem drug u igri, da jedem iz tvog tanjira i da spavam na tvom jastuku...

  7. #7

    Odgovor: Osećaj dostojanstva

    BaÅ¡ sam veÄeras razmiÅ¡ljala na temu dostojanstva...Nisam sigurna da viÅ¡e uopÅ¡te znam Å¡ta ja podrazumevam pod tim ...

    Znam samo da ne mogu da dozvolim sebi da molim za nešto, i ako mi to nešto pripada, te sitne male ljude koji imaju potpuno pogrešan sistem vredosti u svojim glavama. Da li je to dostojanstvo ili nadmenost ,ma nebitno je apsolutno,prosto tako se osećam.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •