Kulinarske vragolije poznatih
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Kulinarske vragolije poznatih

    Kuhinja Radeta Šerbedžije

    Vragolije doktora hedonizma


    Holivudska zvezda, jedan od najvećih glumaca sa ovih prostora, majstor boemije i slatkog života, svoje američke prijatelje često obraduje roštiljem posle kojeg se ližu prsti, a svestan je da mu svaki boravak u Beogradu donosi bar nekoliko kilograma viška
    Piše: Žaneta Apostolovski
    Photo: Marija Ćalić




    Za Šerbedžiju je kuvanje strast, baš kao i glumaZa najveće face holivudske industrije snova pekao je jagnje na ražnju u dvorištu svoje kuće u Los Anđelesu. Sa legendom srpskog glumišta Ljubom Tadićem dočekivao je zore u beogradskom restoranu Madera. Od dalmatinskih ribara je naučio kako se spremaju najsočnije lignje na svetu, ali se kuvanjem nije ozbiljnije bavio sve dok nije poželeo da opčini suprugu Lenku Udovički. Filmska zvezda, šarmer, boem i poeta Rade Šerbedžija kad kuva čini to s mnogo ljubavi. A tako i glumi, piše, recituje ili govori o svojoj deci: Luciji, Vanji, Milici, Nini i Danilu.
    - I moja majka Stana je bila sjajna kuvarica. Kuvala je divno i gotovo nikada nije ručala. Kad god bih je pitao zašto ne sedne sa nama za sto, uvek je odgovarala: Najela sam se pare. Cela porodica je volela dobru hranu, ali niko nije preterivao. Sećam sam se kako je mama fenomenalno spremala supe i kuvanu govedinu. Voleo sam pohovano meso, pa je i to često bilo na našem meniju. Pošto smo poreklom Ličani, pravila je i ličku basu. To je vrhunska stvar, nešto između sira i kajmaka. Obožavao sam krompir u svim varijantama i kiseli kupus. U našem podrumu bila je jedna velika, drvena bačva u kojoj sam sa sestrom često satima gacao ribanac kako bi pustio sok.


    Rođen je u Buniću pored Korenice, ali je najveći deo detinjstva proveo u Vinkovcima, gde se preselio s roditeljima. Iako je bio pravi mali huligan, majka ga je mnogo mazila. Leti je rano ustajala, išla na plac, brala šumske jagode, servirala ih s pavlakom i budila sina, ne znajući kako je on već u jedanaestoj godini imao iskustvo čak i sa alkoholom.
    U Americi mu je često na meniju tatar biftek pripremljen od organskih namirnica - S drugarima sam na nekoj zabavi mešao šeri brendi i konjak. Bio sam gotov posle jedne čaše te užasne smeše. Osećao sam se odvratno, nikada više tako nešto nisam ni okusio, kao što nisam i jednu vrstu viskija od kojeg sam se napio u sedamnaestoj. Tada stvarno nisam znao za sebe. Pravio sam lastu na prozoru male garderobe vinkovačkog amaterskog pozorišta. Imao sam sreću što sam pao u hrpu peska koja je bila ispod. I sada bih i na pet kilometara prepoznao miris tog viskija.
    U amaterskom pozorištu gluma mu se već uvukla pod kožu. Upisao je Kazališnu akademiju u Zagrebu i odličnu domaću kuhinju zamenio hranom iz studentskih menzi.
    - Prva godina mi je bila najteža. Klopa je bila grozna, pa sam veoma malo jeo i mnogo pio. Živeo sam boemski, i na kraju sam završio u bolnici s teškom upalom pluća.


    izvor

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  2. #2

    Odgovor: Kulinarske vragolije poznatih

    KUHINJA BOŽIDARA ĐELIĆA


    Diplomatski prilaz kajmaku



    Potpredsednik Vlade Srbije, verujući da je umerenost tajna uspeha u svim oblastima života, pa tako i u gastronomiji, trudi se da mu obroci ne budu obilni, a najviše uživa u našoj nacionalnoj kuhinji
    Piše: Ivan Stajić
    Photo: Marko Krunić

    Božidar Đelić - Ministar sistematski izbegava ekskluzivne restoranePotpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić (45) ne krije da je veliki gurman, ali voli da istakne kako ne živi da bi jeo, već jede da bi živeo. Zbog radnog vremena koje uveliko prevazilazi ono klasično od 9 do 5, prinuđen je da jede i ne tako kvalitetnu hranu.
    - U kabinetu obično jedem šta mi donesu iz vladine kantine i na ručak potrošim desetak minuta. Znam da to nije pametno, ali kada imate mnogo posla, ne možete da gubite vreme na takve stvari.
    A kao pravi lokalpatriota potpredsednik Vlade voli tradicionalnu srpsku kuhinju. Na tom spisku su, između ostalog, sarma, čvarci i kajmak. Mali problem je, kaže, veličina srpskog tanjira.
    - Svakog stranog državnika ili običnog turistu zapanji veličina naših porcija, ta količina hrane se kod njih obično prinosi celom stolu. S druge strane, naši ljudi se čude šta, recimo, u Francuskoj nazivaju porcijom.
    Đelić je, takođe, svestan i da naša kuhinja obiluje masnoćom i holesterolom što, osim za krvne sudove, uopšte nije dobro ni za kilažu.
    Pržene ljute šnicle šarana - I pikantno, i dijetalnoMinistar je ponosan što u Srbiji još uvek imamo kvalitetnu i ukusnu hranu.
    - Nema paradajza u Evropi kao što je leskovački, niti krompira poput ivanjičkog ili voća kao onog što raste u okolini Grocke. Hvala bogu, kod nas hrana još ima onaj pravi ukus.


    Božidar je odrastao na Zvezdari uz baku koja je bila vrsna domaćica i znala i umela da kuva savršena jela. A ni ostali ženski pa i muški članovi porodice nisu zaostajali za njom.
    - Moja pokojna majka pravila je savršene šnenokle, dok je moja maćeha pravi majstor za govedinu u vinu. Tetke su neprevaziđene kada je u pitanju spremanje krempita i šampita, otac je specijalista za zdravu, ne preterano masnu sarmu, a očuh za pečenja.
    Osim po uvek sveže spremljenoj hrani, Božidar detinjstvo u Beogradu pamti po popari, prženicama, ali i po mirisima, posebno pečenih paprika. Ipak, kaže, postoje i stvari koje ni pod razno nije voleo, a to su škembići i iznutrice.
    - Nisam ih voleo ni u mladosti, ne volim ih ni danas. Iako je malo toga što ne mogu da pojedem, škembiće i iznutrice izbegavam u širokom luku.
    S obzirom na kulinarsku spretnost gotovo svih članova porodice, moglo bi se očekivati da je i ministar vešt za šporetom. Ali, na tu našu dilemu on je dao krajnje diplomatski odgovor.
    - Kao ekonomista, smatram da svako treba da radi ono šta najbolje zna. Zato kuvanje prepuštam
    nastavak teksta Vam je dostupan u štampanom izdanju.

    ovde

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  3. #3

    Odgovor: Kulinarske vragolije poznatih

    Kuhinja - Vlade Divljan


    Često te viđam sa knedlama

    Kultni muzičar, autor nekih od najlepših pesama jugoslovenske pop muzike, objašnjava zašto je važno u hrani uživati svim čulima, kako je kao gastronomski štreber, koji se obavezno pridržava recepture, retko kad omanuo i od kolike je važnosti da se za svako jelo pronađe odgovarajuće piće
    Piše: Boris Jakić
    Photo: Branko Pantelić


    Vlada Divljan - Slow food je izmišljen zbog hedonistaIako je proputovao svet uzduž i popreko i susreo se sa različitim kulinarskim tradicijama, Vlada Divljan (51), poznati muzičar, lider kultne beogradske novotalasne grupe Idoli, uvek se vraća proverenim stvarima, među kojima posebno mesto zauzimaju knedle sa šljivama. Koliko ih voli, svedoči činjenica da je naučio i da ih sprema. Ovladao je i finesama, pa nepogrešivo, kao domaćica s mnogo iskustva, procenjuje koji je krompir idealan za njegove knedle. Iako voli da prčka po kuhinji, autor pesama za sva vremena kao što su Dok dobuje kiša, Jedina, malena ili Retko te viđam sa devojkama priznaje kako je njegova supruga Dina majstor kuvanja.
    - Prvo sam se susreo s vojvođanskom kuhinjom, u kojoj se prepliću različite gastronomske tradicije. Mama je iz Sombora, pa se u našoj kući uvek dobro i bogato jelo - kaže Vlada Divljan. - Porodični ručak nedeljom bio je praznik za sva čula. Ujutro su me budili pomešani mirisi nekog slatki ša i supe. Detinjstvo su mi obeležile knedle sa šljivama. Mogao sam ih je pravila moja baka Melanija. Bila je majstor za kolače.


    I danas kad pomislim na njena slatka i kisela testa, pođe mi voda na usta. Kuvala je s velikom ljubavlju, zbog čega su njeni specijaliteti bili čuveni. Vodila je računa o svakom detalju, pa je, recimo, u šljive ili kajsije za knedle stavljala pola kockice šećera. Koliko sam veliki ljubitelj ove poslastice, najbolje ilustruje to što sam, od pre desetak godina, počeo sam da je spremam. Kao i za većinu jela, najbitniji su sastojci, u ovom slučaju krompir i šljive. U Austriji, gde trenutno živim, može se naći petnaestak vrsta krompira, od kojih su samo neke dobre za knedle.
    Sašimi sabljarka - Dekoracija utiče na ukusKulinarsku azbuku savladao je tek kad se početkom devedesetih preselio u Australiju. Daleko od maminog i bakinog šporeta, bio je prepušten sam sebi. Zbog urođenog konformizma, koji je brzo evoluirao u hedonizam, uvek je više voleo da se hrani po restoranima nego u privatnoj režiji. Ipak, u zemlji kengura morao je da menja navike. Nekada mu je bilo praktičnije i jeftinije da obrok spremi sam.
    - Iako sam se još 1984. odvojio od roditelja, tek kad sam otišao u Australiju, počeo sam ozbiljnije da kuvam.
    U Beogradu nisam imao vremena. Lakše mi je bilo da odem u kafanu nego da petljam u svojoj kuhinji. Obrnuto uobičajenoj praksi, krenuo sam od najtežih stvari. Prvo sam napravio pasulj. Vodeći računa da poštujem recepturu, retko mi se
    nastavak teksta Vam je dostupan u štampanom izdanju.

    izvor

  4. #4

    Odgovor: Kulinarske vragolije poznatih


    Jedan od najboljih kuvara na estradi pobornik je tradicionalnih specijaliteta za praznike. Ništa nije tako ukusno kao dobro pečenje sa svežim domaćim hlebom

    BIG LALE
    NAJSOČNIJA ĆURETINA

    Naš najpoznatiji mađioničar navikao je da sve praznike proslavlja uz bogatu trpezu. Na njoj se obično nađu razni tradicionalni specijaliteti, kao što su podvarak, domaći hleb ili pečenje. Kako je veoma vešt u kuhinji, savetuje domaćicama da probaju njegov recept za pripremu ćuretine.
    − Obratite pažnju na to da meso bude isključivo od ćurke, zato što je mekše nego ono od ćurana. Uz ovo jelo preporučujem neko dobro belo vino, na primer Chardonnay Radenković − dodaje Big Lale.

    RECEPT: Ćurka iz paca
    POTREBNO JE: 1 kg ćuretine, 50 g mlevenih badema, 1 kašika meda, 2 dcl maslinovog ili običnog ulja, so
    PRIPREMA: Meso iseći na komade, posoliti i ostaviti da odstoji 6 sati. Pomešati med sa bademima i time premazati svaku šniclu ćuretine. Naliti uljem i tako pripremljeno meso ostaviti bar 6 dana u tom pacu. Peći na maksimalno zagrejanom ulju, po minut sa svake strane.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  5. #5

    Odgovor: Kulinarske vragolije poznatih

    Nikola Lazetić:


    Dribling kroz palačinke i njoke

    Fudbaler Vojvodine, donedavno kapiten Crvene zvezde, priznaje da je veliki gurman, zbog gladi umalo nije nastradao pored šporeta, a devojka Sonja Marić ga motiviše da joj sprema najukusnije paste


    Piše: Maja Šarić

    Foto: Branko Pantelić

    Recepti: Nikola Lazetić
    Gambori na avokadu
    Grilovana dimljena pačetina
    Jagnjetina
    Panakota
    Čizkejk od maline


    Fudbaleru Vojvodine i doskora kapitenu Crvene zvezde Nikoli Lazetiću (32) za vreme desetogodišnje inostrane karijere, tokom koje je živeo u Turskoj i Italiji, najteže je bilo za praznike kad je morao da samuje. Dok su se njegovi saigrači družili s članovima porodice za bogatom trpezom, on je bio prinuđen da sam otkriva kulinarske tajne. U želji da bude blizu sina Luke, pre tri godine vratio se u Beograd i od tog trenu-tka kao veliki gurman svakodnevno obilazi restorane u potrazi za ukusnim zalogajem. Potraga se najčešće završi u Šeheru, restoranu čija je vlasnica njegova devojka Sonja Marić.
    - Volim da jedem puno i kvalitetno i vrlo često sam sebi pripremam hranu. Pošto obožavam italijansku kuhinju, to odlično i kuvam. Volim svu njihovu hranu, jer se sprema na specifičan način, a najviše mi prijaju paste - objašnjava fudbaler. - Naravno, obožavam i srpsku, ali, nažalost, zbog treninga ne mogu da je jedem svaki dan, jer je teška. Ipak, jednom nedeljno sebi priuštim odlazak u neki od restorana domaće kuhinje i tada uživam u našim đakonijama.

    Nastavak teksta Vam je dostupan u štampanom izdanju ...

    izvor

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

Slične teme

  1. Misli poznatih...
    Autor SQUAW u forumu Filozofija
    Odgovora: 2545
    Poslednja poruka: 07.08.2018, 15:32
  2. Kulinarske tajne
    Autor Najgora u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 22.02.2015, 20:58
  3. Šešir, modni detalj poznatih
    Autor tetkaD u forumu Moda
    Odgovora: 100
    Poslednja poruka: 30.10.2013, 01:19
  4. Ljubavi poznatih
    Autor DrinChe u forumu Ljubav
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 24.02.2009, 20:24
  5. Misli poznatih...o psima
    Autor silvia u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 31.03.2007, 01:25

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •