Srbi odlaze, Kinezi dolaze
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 57
  1. #1

    Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Sredinom devedesetih,skoro sramezljivo su poceli dolaziti u nasu zemlju.
    A onda, za nekoliko godina, gde god se okrenem, pogledam,Kinez ili kineski butik.
    Poceli su nam prodavati sve i svasta, za male pare, koliko otprilike i opstane roba, koja je kupljena od njih.
    Dobili su drzavljanstvo, dobili su svoje trzne centre i blokove.
    Svake godine ih je sve vise.
    U novosadskom trznom centru, ne izdaju racune za kupljenu robu, jedu na sred prodavnica,
    o kulturi necu da pricam
    Odlicno se razumeju u srpsku valutu placanja.
    Kad su poceli dolaziti, Milosevici su ih pustili u drzavu, kao narod, koji podrzava Srbiju i voli je cista propaganda, koja nam je tako lepo tada zvucala.
    Sada Kinezi zaposljaavaju nase radnike i daju im mizerne plate.
    Daleko od toga da mi smetaju, ali sve mi se vise cini da cemo proci, kao sa naseljavanjem Albanaca na Kosovu.
    Sta mislite, da li Kinezi unistavaju Srpsku privredu, losom uvoznom robom?
    Smetaju li vam?
    Posecujete li uopse njihove centre?
    Primecujete li odliv naseg naroda u strane zemlje i sve veci dolazak Kineza u nasu zemlju i slicne manje drzave u regionu?
    Da li je to dobro ili kobno po nas?

  2. #2

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Sta mislite, da li Kinezi unistavaju Srpsku privredu, losom uvoznom robom?
    Srpsku privredu uništava njena vlada svojom nedoslednom politikom i nepridržavanjem postojećih zakona i propisa.

    Smetaju li vam?
    Ni manje ni više nego i brojne druge pojave u društvu nastale ponovnim uspostavljanjem demokratskog (kapitalističkog) sistema vrednosti

    Posecujete li uopse njihove centre?
    Ne, kao što ne posećujem ni druge tržišne centre.

    Primecujete li odliv naseg naroda u strane zemlje i sve veci dolazak Kineza u nasu zemlju i slicne manje drzave u regionu?
    Ja zaista, bar za sada, ne vidim (posebno ne bitnu) uzročno posledičnu vezu između dve navedene pojave

    Da li je to dobro ili kobno po nas?
    Ne znam da li je to kobno po nas. Mislim da je sve ovo navedeno prvenstveno posledica lošeg upravljanja državom, a ne kineske jeftine (bofl) robe i njihovog (trgovačkog) delovanja i boravljenja u našoj državi.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    U Srbiji ih ima mnogo više nego u BiH, mnooogo više. Ove godine sam ostala zatečena, kada sam u svom banatskom selu vidjela kinesku radnjicu, na tom mjestu ni kafane nisu opstale, ali Kinez uspijeva. Perfektno govori srpski, šta njemu više treba?

    U Pančevu su kao domaći, čak je na onoj pančevačkoj pijaci manje Srba od Kineza. Djecu su izrodili, cupkaju ih pod ceradama pijačnih tezgi...nude robu kojoj je kvalitet već davno utvrđen, ali ono što će njih i dalje stavljati na dobru poziciju, ispred svih jeste činjenica da narod u većini nema para, da nemaju svi keša da hodaju po beogradskim, novosadskim i sličnim centrima i kupuju skupu odjeću, a djeca moraju u školu, djeca se moraju obući, na kraju krajeva, svi se moraju obući, a činjenica jeste da ono što Kinezi nude, ima daleko nižu cijenu.

    Oni dolaze, oni se gomilaju, niko ne umire ...samo zamjenjuju pozicije, nama su svi isti, očito su i vlastima isti, jer niko ne dovodi u pitanje njihovu stopu smrtnosti, a već su dugi niz godina prisutni na Balkanu.
    Nadam se samo da će se poduzeti neke mjere, prije nego bude kasno...jer kad neko nema mjesta ni u vlastitoj zemlji, kako da ima negdje drugo?
    A njih je mnogo, baš ih je mnogo.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  4. #4

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Što bi rekao Petar Kralj u 'Kenguru' a šta je sa 500 miliona neprijavljenih Kineza ma nema ih toliko mnogo da će 'da nas pojedu' a najveći broj njih nema državljanstvo Srbije. Pasoše su dobijali kada ih je Mira Marković uvozila devedesetih, sada je to malo stopirano i nije baš da će da ans okupiraju.

    Slažem se sa mementom, privredu je upropastila naša vlast a ne kineska fuš roba. Neosporan je uticaj Kineza na privredu u globalu, ali na prvim mestu krivim poteze naše vlasti za loše stanje u privredi a ne Kineze sa njihovim jeftinim drangulijama. Glavna baza im je Novi Beograd, tamo su im glavna skladišta sa robom i najviše cirkulišu na relaciji Novi Beograd-Pančevo, dva buvljaka plus blok 70 na NBG. Radnjica imaju ali ne toliko po Pančevu i beogradu, uglavnom rade po tim buvljacima i u svom TC u bloku 70. Koliko znam ceo blok 70 je izgledao kao smetlište kada su počeli ali su gradske vlasti to lepo dovele u red. ne znam šta sprečava gradske vlasti Novog Sada da urade isto.

    Uglavnom ne kupujem kod Kineza, zadnji put sam kupio kalkulator ili ti digitron kada mi je stari crkao, pa sam dobio kinesku kopiju casio kalkulatora za mnooogo manje pare i evo ga još radi već nekoliko godina Dobra stvar je da većina njih nema državljanstvo, tako da se Kinezi i njihova roba mogu skloniti kada god to bude neophodno. U Mađarskoj su ih bukvalno oterali visokim porezima, a broj je bio veći nego sada u Srbiji. Trenutno, kakva je ekonomska situacija Kinezi su izgleda više potrebni nego što smetaju ikome. Zarađuju iz prostog razloga što buvlje pijace nisu fiskalizovane. Recimo sada ih ima dosta u PA jer se jedino njima isplati da rade sa svojom jeftinom robom. Ranije su na naš buvljak dolazili ljudi iz cele istočne Evrope i šire da trguju. Kinezi prave sve i uvoze sve, od igle do lokomotive. Ne znam kako vam zvuči ali ljudi su kupovali nadgrobne spomenike od Kineza jer su jeftiniji od ovih naših ovde. Naprave nadgrobnu ploču od mermera i dovezu ovde i prodaju.

    I to da niko ne umire naravno da nije tačno samo što ih ne sahranjuju ovde. Većina njih se vrati u Kinu i tamo skonča, još nisam video da su počeli ovde da ih sahranjuju. Neki su tu uspeli da se snađu i da uhvate taj prvi voz da uzmu pasoše, čak je jedan mali Kinez kršten u Pančevu po pravoslavnom obredu

    Tako da nema mesta panici dok ima interesovanja za njihovu robu oni su tu, kada ga ne bude bilo ili će raditi sa kvalitetnijom robom ili će otići na drugo mesto.



  5. #5

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    I to da niko ne umire naravno da nije tačno samo što ih ne sahranjuju ovde. Većina njih se vrati u Kinu i tamo skonča, još nisam video da su počeli ovde da ih sahranjuju.
    Lijepo je biti Kinez. Osjetiš kad ćeš da umreš pa pređeš milion km, da skončaš u lijepoj svojoj zemlji.
    Ne daj bože da nekog opali srce, reanimiraju ga, da bi otišao u Kinu, da skonča, malo smiješno, zar ne? Ili se pojedu međusobno, što nije isključeno ...ili se negdje tajno kremiraju, ali da ne umiru na Balkanu, presmiješno je. Već su dugi niz godina prisutni, nisu oni tako imun narod.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  6. #6

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku

    ne znam šta sprečava gradske vlasti Novog Sada da urade isto.
    Uredili su.
    Dali su im trzni centar, gde kupujes robu bez fiskalnog isecka.
    Iako su fiskalne kase obavezne u Srbiji, izxgleda to za Kineze ne vazi.
    Gde udjes u radnju a Kinez jede okolo su obavezno deca, koju Kineskinje drze i hrane.

    Dobra stvar je da većina njih nema državljanstvo, tako da se Kinezi i njihova roba mogu skloniti kada god to bude neophodno.
    Drzavi su potrebni Kinezi, da je suprotno ne bi dozvolili toliki priliv istih.
    Jer dok ti kupis jedan dzemper proizveden u Srbiji,mozes kod Kineza kupiti cetiri, a narodu je to potrebno


    I to da niko ne umire naravno da nije tačno samo što ih ne sahranjuju ovde.
    Sun je verovatno mislila na onu pricu, gde jedan Kinez kad umre, dodje drugi na njegovo ime i koristi njegove papire

  7. #7
    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku
    Lijepo je biti Kinez. Osjetiš kad ćeš da umreš pa pređeš milion km, da skončaš u lijepoj svojoj zemlji.
    Ne daj bože da nekog opali srce, reanimiraju ga, da bi otišao u Kinu, da skonča, malo smiješno, zar ne? Ili se pojedu međusobno, što nije isključeno ...ili se negdje tajno kremiraju, ali da ne umiru na Balkanu, presmiješno je. Već su dugi niz godina prisutni, nisu oni tako imun narod.
    Meni jako bliski ljudi rade u SHMP u Pančevu, već nekoliko Kineskih staraca su ispratili na aerodrom, odu u Kinu i tamo umru. Baš ovog meseca je jedna kineska baba otišla. Smešno ili ne neki ljudi osete kada im se približi kraj.

    Već sam objasnio da većina Kineza ovde nema naše pasoše, tako da nije da baš ostaju ovde ceo životni vek. Može biti da je neki odapeo i ovde, ali ovde sahranjivani nisu. Verovatno ga skuvaju i pojedu ovi ostali.

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Gde udjes u radnju a Kinez jede okolo su obavezno deca, koju Kineskinje drze i hrane.
    Ma dobro sada što jedu moraju da jedu, ali ne moraju da spavaju na robi koju prodaju i da gacaju bosonogi po njoj a to isto rade po pijaci.


    Drzavi su potrebni Kinezi, da je suprotno ne bi dozvolili toliki priliv istih.
    Jer dok ti kupis jedan dzemper proizveden u Srbiji,mozes kod Kineza kupiti cetiri, a narodu je to potrebno
    Upravo to. Dok ima potrebe za tom robom, biće i njih. Novopazarski džins je pukao zbog Kineza, jer je došlo do toga da se sve manje gleda kvalitet a sve više cena.


    Sun je verovatno mislila na onu pricu, gde jedan Kinez kad umre, dodje drugi na njegovo ime i koristi njegove papire
    Pa to je već ona priča iz 'Kengura' o Kinezima koji kopaju tunele do Londona i Pariza



  8. #8

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Sta mislite, da li Kinezi unistavaju Srpsku privredu, losom uvoznom robom?
    Složiću se, srpska privredu su upropastili mnogo pre dolaska Kineza. Uostalom, kineske bofl robe ima svuda, ne samo u kineskim radnjama i tržnim centrima. Sa njima ili ne, nas uništava uvozno orijentisana privreda.
    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Posecujete li uopse njihove centre?
    Umela sam da uđem. Doduše, uvek mi je smetao miris u tim prodavnicama, tako da je moja poseta kineskim prodavnicama ograničena na 5 minuta u danu. Znala sam i da pazarim tamo. Imam par stvari u ormanu koje nosim godinama i kojima se davno isplatio svaki končić koji sam platila. Isto tako, bilo je i par kompletnih promašaja.
    Međutim, kineske prodavnice već odavno nisu što su bile. Valjda su shvatili da smo mi narod navike. Trebalo im je dugo da narod sa pijaca nauče da jeftinu robu traže u kineskim prodavnicama i računaju da imaju još vremena dok narod ne shvati da prodavnice sa domaćom proizvodnjom nude bolji kvalitet za manje para.
    Još uvek znam da po preporuci nešto što mi treba potražim kod Kineza. Nedavno sam se lepo iscenjkala sa kosookim. Nisam očekivala fiskalni za to.
    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Smetaju li vam?
    Samo pojedinci, Uglavnom vlasnici prodavnica, nadrndani, koji sede kao čuvari na ulazu u prodavnicu, prate svaki korak onih jadnica koje opslužuju mušterije, i naravno, naplaćuju. Bez osmeha, bez pozdrava i bez ljudskog obličja.
    Ima i onih koji su mi krajnje simpatični. Recimo, mali Uroš. Mali, kosooki Uroš je rođen u Novom Sadu i roditelji su mu dali ime koje je prijemčivije za sredinu u kojoj će rasti (ipak, i dalje mi nije jasno kud mu ne dadoše ime Nikola, Ivan ili Aleksandar, nisu baš morali Uroš). Roditelji su mu držali prodavnicu u mojoj bivšoj zgradi. Uporedo sa kineskim Uroš je naučio srpski. Stajao je na stepenicama prodavnice i sa svima razgovarao (sa onima koji su ulazili u prodavnicu ili tek sa komšijama koje je redovno viđao). Da li zbog simpatija koje je Uroš stekao ili ne, i roditelji su im svima bili simpatični. Sećam ih se kada su otvorili prodavnicu. Uroš je hteo da se uklopi sa drugom decom, ali ipak su ga klinci smatrali različitim i za uklapanje mu je trebalo više vremena. Ali, uklopio se. A oni koji imaju drugu boju kože su prihvatili da baš i nema razlike između Uroša i njih. Samo, Uroš je znao još jedan jezik za razliku od njih.
    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Primecujete li odliv naseg naroda u strane zemlje i sve veci dolazak Kineza u nasu zemlju i slicne manje drzave u regionu?
    Da li je to dobro ili kobno po nas?
    Naši odlazi gde misle da im je bolje, kao što Kinezi dolaze ovde očekujući da će im biti bolje. Ne znam koliko je postoji međusobne zavisnosti u prilivu i odlivu.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #9

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Sve je maltene već rečeno.
    I Srbi trgovci muvaju kad god mogu - ako Kinezi mogu još više, to nisu krivi Kinezi, već oni koji im to omogućavaju. Ne sviđa mi se kad ih ima previše i kad uništavaju posao i egzistenciju građanima Srbije, ali ne sviđaju mi se jedino kao nelojalna konkurencija.
    Ovako, kao Kinezi, ne smetaju mi uopšte, svakako nas je sve manje, pa eto, nek nam oni budu malo injekcija, nek dolaze, rađaju se, rade šta hoće... malo mi ja gadan taj antikineski rasizam, ono, svi koji su inače kulturni i fini, po Kinezima pljuju, jer to još nije postalo politički nekorektno.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #10

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Poceli su nam prodavati sve i svasta, za male pare, koliko otprilike i opstane roba, koja je kupljena od njih.
    Kao svaki dobri trgovci, nude robu koja se traži.

    Svake godine ih je sve vise.
    Liče na Hercegovce, zar ne? Istina je da po medjudržavnom sporazumu im ne treba radna dozvola ako su vlasnici firme ili rodjaci vlasnika firme. I tako kad jedan dodđe, on otvori radnju, vrati pozajmljen novac i kad postane svoj gazda, dovede rođaka da radi kod njega, uči jezik i zanat. Kad ovaj novopridošli malo skonta šta treba i kako da radi, onaj prvi mu otvara radnju, pozajmljuje robu i pušta ga da se osamostali. Potom ovaj drugi radi da otplati pozajmljeno, i zaradi sopstveni obrtni kapital i dovodi novog rođaka kojeg uvodi u posao.

    Osim toga, po međudržavnom ugovoru, ne plaćaju penziono i socijalno, zdravstveno, već im taj novac ostaje i zato su konkurentniji od naših radnji.

    Fiskalne račune ne izdaju, ali sam bio u prilici da vidim da je nekoliko radnji zatvoreno od strane inspekcije zbog toga i naplaćena prilična globa. I opet im se više isplati da tako rade nego da kucaju račune i daju novac u banku, koji kasnije ne mogu da podignu i kupe robu na crno. A problem i jeste što tolika roba stiže na crno kod nas i može da se kupi za keš. Brodovi i avioni robe prelaze granicu i nikom ništa. Kad ta roba bide redovno ušla u zemlju, bude se prodavala preko računa, onda će i oni moći da rade preko kase. A sad ako ukucaju račun, novac moraju da predaju u banku, i tamo im je zarobljen, jer novu robu mogu da dobiju samo za keš koji u tom slučaju nemaju.

    Došli su ovde da stvore neki kapital, uglavnom sa pozajmljenim novcem, žive u lokalima, ili u najjeftinijim šupama u blizini. Žive kao kerovi, jer im je svaki dinar velik i nemaju vremena da se troše na luksuz, a sve im predstavlja luksuz.

    Sada Kinezi zaposljaavaju nase radnike i daju im mizerne plate.
    Ništa mizernije nego domaće gazde.

    Sta mislite, da li Kinezi unistavaju Srpsku privredu, losom uvoznom robom?
    Uvoze ono što se traži. Imaju oni dosta i loše i dobre robe, ali dobra roba ima lošu prođu.
    Bilo je slučajeva kad sam tražio neke stvari, npr. pipalice za unimer, da nisu hteli da mi prodaju ono što imaju u radnjama, već su mi nabavili takve koje ne mogu da se nabave ni u izvikanim prodavnicama renomiranih domaćih trgovaca.
    I ono što mogu još da primetim, sve manje ima kineske robe u njihovim radnjama, a sve više domaće, turske i slične.


    Smetaju li vam?
    Ne

    Posecujete li uopse njihove centre?
    Da, redovno. U njima je ista roba kao i po belačkim radnjama, samo što su naši pohleni. imao sam prilike da vidim kalkulacije za istu robu kod Kineza i kod domaćeg trgovca. Roba nabavljena na istom mestu, po istoj ceni. Npr džemper nabavljen po 800 dinara, kiney doda još 100 dinara i proda 20 komada dnevno. A naš je zaračunao 1000 dinara i računa da je dosta da proda jedan dnevno. Pa sad, ako sam ja idiot i da za istu stvar platim duplo, i treba da me šišaju kao ovcu.

    Primecujete li odliv naseg naroda u strane zemlje i sve veci dolazak Kineza u nasu zemlju i slicne manje drzave u regionu?
    Pa većina gastarbajtera je otišla još '70. Živeli su tamo kao kerovi da bi ovde bili face. I oni to isto rade.

    Da li je to dobro ili kobno po nas?
    Zavisi kako se gleda na to.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #11

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku

    Liče na Hercegovce, zar ne?
    Razumem sta hoces da kazes, ali ne razumem zasto ti to treba i zasto mesas babe i zabe.
    Netrpeljivost prema Hercegovcima, resavaj na drugoj temi.


    Meni oni nesmetaju.
    Cak su mi ponekad i simpaticni, kad ih gledam kako se trude da uspostave konverzaciju na nasem jeziku.Nisam htela da kazem da su svi Kinezi nekulturni, jer ne volim nikad generalizovati, kao i kod nas ima ih verovatno svakakvih.
    Ja retko odlazim u njihove centre, prvo zbog specificnog mirisa, koji se uvak siri u svim njihovim prodavnicama ili onih teskih aromaticnih ulja, sta li vec.
    U kupovinu idem, namenski,pa tako da nemam obicaj da zujim, po njihovim radnjama,uglavnom kupujem pred novu godinu i to samo igracke, kad su mi neophodne za paketice,jer prodjem jeftinije

    Došli su ovde da stvore neki kapital, uglavnom sa pozajmljenim novcem, žive u lokalima, ili u najjeftinijim šupama u blizini. Žive kao kerovi, jer im je svaki dinar velik i nemaju vremena da se troše na luksuz, a sve im predstavlja luksuz.
    Sa ovim se ne bih slozila.
    Mozda ima i takvih, ali vecina za koje ja znam zive u sasvim solidnim, da ne kazem dobroopremljenim stanovima i nisam nesto primetila da ne trose pare na luksuz.

    Desava se da mi, kao narod, sa malim primanjima, idemo u beli svet, trazeci taj bolji zivot, a Kinezi ovde dolaze, jer ovde vide prosperitet, malo mi to nije jasno
    Pogledajte koliko samo u N.Sadu ima kineskih radnji, gde uglavnom rade nasi radnici, oni ih nadgledaju i naplacuju racune, znaci isplati se.
    Ali ni ta njihova roba, koja je losa, vise nije tako jeftina i pristupacna, kao kad su dolazili ovde.
    Nasa roba,mnogo kvalitetnija, moze se naci skoro po istim cenama, kao i kineska, ali narod opet kupuje kod Kineza, valjda im je ostala usadjena navika, da ce tamo povoljnije proci, a sto nije bas tako.
    Cak sam videla da ima garderobe, radjene u Srbiji, kojU Kinezi prodaju u svojim prodavnicama, po vecoj ceni.
    Ili je kod nas vecita dilema da je tudje uvek sladje.

  12. #12

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Liče na Hercegovce, zar ne? ...
    Interesantni su ti Hercegovci, zar ne? Mora da je baš teško mrzeti ih kada ti si priviđaju i među Kinezima!? Da mi te je videti pa da vidim na šta liči čovek koji mrzi čitav jedan kolektivitet. I baš me intersuje kojom si to metodologijom i istraživačkom tehnikom došao do zaključka da Hercegovci liče na Kineze.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #13

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    I baš me intersuje kojom si to metodologijom i istraživačkom tehnikom došao do zaključka da Hercegovci liče na Kineze.
    Iskustvom. Gde jedan udje, ubrzo stiui i njegovi rođaci i prijatelji. Vrlo su međusobno povezani i jedni druge potpomažu i podržavaju. Ako neko smatra da je to loše i da taj moj zaklučak znači da ih mrzim, OK. Ili osobe koje su protiv kineza smatraju ponižavanjem Hercegovaca njihovo poređenje sa Kinezima?

    Toliko puta sam video da kad jedan dodje na rukovodeće mesto u nekoj firmi , ekspresno se zapošljavaju njegovi rođaci, prijatelji,..., a za druge nema više mesta. I nisam jedini koji ima takva iskustva,

    U gradu u kojem živim, u jednom momentu su iz istog seoceta bili gradonačelnik, načelnik regiona, i još preko 40 direktora u značajnijim preduzećima. Il su jaaaako sposobni ili su dobro pozicionirani i povezani.

    Lično, sa njima nisam imao loših iskustava, niti imam neka osećanja, štaviše, pošto moj post ima pozitivnu notu prema Kinezima, onda ispada da sam i pozitivan prema Hercegovcima.

    Izvinjavam se, ovaj komentar je offtopic, ali je odgovor na pitanje.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  14. #14

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Iskustvom. Gde jedan udje, ubrzo stiui i njegovi rođaci i prijatelji. Vrlo su međusobno povezani i jedni druge potpomažu i podržavaju. Ako neko smatra da je to loše i da taj moj zaklučak znači da ih mrzim, OK. Ili osobe koje su protiv kineza smatraju ponižavanjem Hercegovaca njihovo poređenje sa Kinezima?
    Sve i da je tako, kao što tvrdiš, potpuno je jasno da je tvoje poređenje u prethodnom postu bilo neumesno i van konteksta ove teme. Ali, baš kada bi čivijilai za takvu situaciju koju navodiš, nisu bili odgovorni samo Hercegovci. Kriv je bio pre svega sistem koji je funkcionisao u nekadašnjoj državi, ali i lokalno stanovištvo, jer podsetiću da je tako, ili slično, bilo širom bivše Juge. Recimo, u Zagrebu su to isto tvrdili za Dalmatince, u Ljubljani za Štajerce, Beogradu za Crnogorce itd, itd.

    Toliko puta sam video da kad jedan dodje na rukovodeće mesto u nekoj firmi , ekspresno se zapošljavaju njegovi rođaci, prijatelji,..., a za druge nema više mesta. I nisam jedini koji ima takva iskustva,



    U gradu u kojem živim, u jednom momentu su iz istog seoceta bili gradonačelnik, načelnik regiona, i još preko 40 direktora u značajnijim preduzećima. Il su jaaaako sposobni ili su dobro pozicionirani i povezani.
    To nije ništa novo. Ne odobravam takvu kadrovsku politiku, ali je jasno da je to bila odlika kako bivšeg režima, ali i povezanošću ljudi koji dolaze u nove sredine, što je na neki način i razumljivo jer su novi i oslonjeni su pre svega jedni na druge. Tako je svuda u svetu i slično se ponašaju svi narodi u sličnim situacijama.

    Lično, sa njima nisam imao loših iskustava, niti imam neka osećanja, štaviše, pošto moj post ima pozitivnu notu prema Kinezima, onda ispada da sam i pozitivan prema Hercegovcima.

    Izvinjavam se, ovaj komentar je offtopic, ali je odgovor na pitanje.[
    Ne verujem ti da si afirmativno pisao o Hercegovcima, a siguran sam da se i sam smeješ mogućnosti da si ih pomenuo u pozitivnom kontekstu. Tvoji postovi o njima, ali i ovoj državi još stoje na drugim PDF-ima i temama i jasno je svakom ko ih je čitao da nisu pozitivni. Tvoje je pravo da viloš, ili ne voliš bilo koga pa i Hercegovce, ali mislim da nije korektno da njih, ili bilo koju drugu grupu ljudi, ili narod pominješ u pežorativnom kontekstu posebno na način potpuno van konteksta teme.
    Poruku je izmenio memento, 16.09.2010 u 15:38
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #15

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze



    Momci, da ne idemo u off, vratimo se temi

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Srbi, narod najstariji?
    Autor Dejan B u forumu Istorija
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 13.09.2015, 22:58
  2. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  3. Psi lutalice odlaze u emigraciju
    Autor Lady S u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 15.02.2009, 18:32
  4. SRBI gde smo to mi?
    Autor Solomun u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.11.2008, 23:35
  5. Srbi gamer-i
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.05.2007, 00:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •