Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    U vreme kad biti crnac u Americi nije opasno po život i kad sve veći procenat stanovništva prihvaća homoseksualce, jedna je skupina još uvek prilično omražena ateisti, prenosi Vošington Post. Nevernike se generalno smatra nemoralnima, pokvarenima i, zapravo, lošijim ljudima, a vojnike se čak gleda kao inferiorne, ukoliko se ne pokažu dovoljno duhovnim na psihološkoj proceni. Rezultati upitnika pokazuju da većina Amerikanaca nerado daje glas za nevernika, dok sličan trend postoji i pri odlučivanju o bračnom partneru.
    U javnosti se diskriminacija ateista retko osuđuje, a vatru dodatno potpiruju hrišćanski konzervativci koji vole isticati da, prema njihovom viđenju sveta, nedostatak vere ima direktnu negativnu posledicu na društvo i vođenje države. Ukratko, ateista je automatski svrstan pod sumnjivce i tretiran kao građanin drugog reda. Uz toliko optuživanja i neslaganja, mogli bismo se zapitati ima li u svemu tome istine. Jesu li ateisti zaista loši ljudi?
    Sva sociološka ispitivanja govore suprotno. Ispitanici koji se ne izjašnjavaju kao vernici, bez obzira na do sveta u kojem žive, pokazali su se kao prilično ugodni ljudi. Što se tiče osnova morala, pristojnosti i humanosti poput problema mučenja političkih i ratnih zarobljenika, smrtne kazne, kažnjavanja dece batinama, rasizma, seksizma, homofobije, antisemitizma, zagađivanja prirodne sredine i kršenja ljudskih prava nevernici pokazuju viša etička načela i saosećanje, pogotovo u poređenju s onima koji se izjašnjavaju kao vrlo religiozni.
    Što se tiče broja ubistava i zločina, oba su procenta manja u sekularnim državama poput Japana ili Švedske, dok su u Americi rezultati na ta dva polja poražavajući. Ista se stvar može primetiti i među samim saveznim državama SAD-a, gde su one s više vernika, poput Luizijane i Misisipija, znatno plodnije tlo za ubistva od, na primer, Vermonta ili Oregona.
    Na testovima inteligencije, a pogotovo na testiranju jezičkih sposobnosti i naučne pismenosti, ateisti u pravilu postižu odlične rezultate. Vaspitanje dece obično im se bazira na racionalnom pristupu rešavanju problema, kao i prepuštanju pojedincu da razmišlja vlastitom glavom. Kontracepciju koriste u većem procentu nego vernici, dok su mnogo manje zaraženi nacionalizmom. Jedna od vrednosti koju najviše cene je sloboda mišljenja.
    ... Novije ispitivanje pokazuje da međusobnu povezanost ateizma, teizma i mentalnog zdravlja nije tako jednostavno prevesti u statistiku, a pogotovo u nešto toliko subjektivno kao što je zadovoljstvo životom ili sreća. Ipak, kao primer možemo ponuditi Dansku, koja je jedna od najmanje religioznih država na svetu, a iz godine u godinu zauzima prvo mesto na lestvici najsretnijih nacija. Oni koji su iz nekog razloga napustili verovanja i praksu svoje religije, svoj su novi život opisali kao srećniji i slobodniji....
    Ateisti su mentalno zdraviji, sre

    Konačno i istraživanja, kao i statistika, tvrde ono što su ateisti oduvek znali, a to je da je zdravije, srećnije i slobodnije biti ateista.

    Šta vi mislite o tome? Da li je po vama ovo istraživanje validno, ili je to, ipak, više stvar ličnog doživljaja nego statistike?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    Vrlo zanimljivo,verovatno i tachno...A to sve zato,shto je bolje ne verovati,nego pogreshno verovati...A najbolje je znati!
    Me Bring Da Enlightenment...

  3. #3

    Odgovor: Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    Grešiš sinak, i ateisti i teisti veruju u Boga, s tim što jedni veruju da postoji, a drugi veruju u njegovo ne postojanje.
    Analogijom i čistom logikom dolazimo do ingenoznog zaključka da, ukoliko Bog e postoji ne bi imali ni ateisti u šta verovati, jer je ključ njihovog ubeđenja verovanje u nepostojanje, što je čist nihilizam, dok je vera teista, pa makar bili kao ona nesreća Svedok, zasnovana na veri u postojanje nečega.
    Sad se zapetljah, mislim da samoga sebe ne bih razumeo, ali nema veze, da ne brišem sad
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  4. #4

    Odgovor: Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Grešiš sinak, i ateisti i teisti veruju u Boga, s tim što jedni veruju da postoji, a drugi veruju u njegovo ne postojanje.
    Analogijom i čistom logikom dolazimo do ingenoznog zaključka da, ukoliko Bog e postoji ne bi imali ni ateisti u šta verovati, jer je ključ njihovog ubeđenja verovanje u nepostojanje, što je čist nihilizam, dok je vera teista, pa makar bili kao ona nesreća Svedok, zasnovana na veri u postojanje nečega.
    Sad se zapetljah, mislim da samoga sebe ne bih razumeo, ali nema veze, da ne brišem sad
    Ma ne mora da brishesh,samo da te zamolim...Nemoj da koristish rechi,koje ni ti,a ni ja,ne znamo shta znache...Ili si po sistemu,nije bitno da l` znash neshto o nechemu,bitno je da prichash o tome,da bi ljudi pomislili kako si pametan...A upravo si to sada i pokazao...
    A razlika izmedju sinka i tebe,je ta shto sinko zna,a ti mozhesh verovati...To je tvoje pravo...Ili nemoj,ali znaj da ne postoji...Budi Ateista...
    Me Bring Da Enlightenment...

  5. #5

    Odgovor: Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    Izvini molim te, prosvetli me svojom mudrošću, koju sam to reč upotrebio meni nepoznatog značenja da bih ispao pametan?
    Voleo bih da mi kažeš, drKćem od nestrpljenja
    Da li da te od sada zovem sveznajući?
    Poruku je izmenio Bazilej, 18.05.2011 u 17:46 Razlog: pokušao da budem pametan sa stranim izrazima
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  6. #6

    Odgovor: Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    Zovi me kako hocesh,ali znaj,da onaj koji ne zna,zna mnogo vishe od onog,koji pogreshno zna...A meni je dovoljno,ono shto sam prochitao u tvom prethodnom postu,da vidim kol`ko znash...A da se pritom nisi ni priblizhio temi,nego pokushavash meni da objasnish neshto,shto nema nikakve veze sa zdravim razumom.
    Ako si hteo da filozofirash,naravno,"sidji malo nizhe"...Imash ispod,tamo gde pishe 'Filozofija"...
    A ovde je chovek postavio pitanje o Ateistima i o istrazhivanju koje je sprovedeno,ja blagovremeno dadoh svoje mishljenje...
    A onda si se pojavio ti...Ti,koga bih ja nazvao,nikako drugachije,jedino nazivom "Pametnjakovic"...
    Ali,ako nemash gde da lechish svoje komplekse,samo izvoli...Navik`o sam ja na to...
    Samo nastavi...Pravi se pametan...
    Me Bring Da Enlightenment...

  7. #7

    Odgovor: Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    Pitao sam te nešto, budi ljubazan u svojoj premudrosti pa mi odgovori.
    Tvoj Pametnjaković
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  8. #8

    Odgovor: Ateisti su mentalno zdraviji, srećniji i slobodniji

    Opet nisi dao odgovor...Da l` je to zbog toga shto si indijanac,i to klasichan,ili shto volish da se gadjash u bulju?Ako je ovo drugo,obracash se na pogresnu adresu...Ja volim zhene,one mene,josh vishe...Jah Rastafari...
    Me Bring Da Enlightenment...

Slične teme

  1. Najsimpatičniji član foruma
    Autor Lady S u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 195
    Poslednja poruka: 12.03.2013, 15:00
  2. Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi
    Autor memento u forumu Religija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 16.05.2011, 21:46
  3. Najsrećniji trenutak u vašem životu
    Autor bobby u forumu Pričaonica
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 02.07.2010, 10:30
  4. Ko je miroljubiviji ateisti ili vernici?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 14:16
  5. Najsmešniji prevodi filmova
    Autor Lady S u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 28.04.2009, 08:53

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •