Juče brat došao s posla i priča mi kako je s kolegama vodio polemiku o tome zašto se deci kaže "Donela te roda". I onda priča kako je na momenat pomislio da to ima veze s rečju "roditi, ili "roditelji", pa da je odatle došla izreka. Medjutim, sekund kasnije, reče da se setio onog craća s Duškom Dugouškom i shvatio da to nije slučaj samo kod nas, nego da se naravno tako govori deci i u drugim zemljama. I ja sam ostala da se češkam po glavi, jer zaista nemam pojma odake je izraz da su "decu donele rode" ili da su "nadjena u kupusu".


I kad sam krenula da razmišljam o tome, zaista, postoji toliko izraza koje svakodnevno koristimo a da retko razmislimo zašto će neko raditi nešto "kao bela lala", zašto neko lupeta kao "Maksim po diviziji" ili će se nečja želja ostvariti kad na "vrbi rodi groždje". Zašto baš lala, i to bela, zašto baš na vrbi, i baš groždje? Jedino što sam uspela da nadjem je da je "Maksim" bio tip nekog mitraljeza pa je kosio nasumično po protivničkim divizijama, onako bez reda.


Znate li vi odgovor na neko od ovih pitanja, ili neku drugu izreku i njeno poreklo?