Sta je Vojvodina dobila 1918? - Strana 5
Strana 5 od 8 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 110
  1. #61

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Od koga?

    Rat je bio zavrsen, vec smo bili slobodni.
    Recimo od Austrougarske monarhije, kako god hoćeš, bilo kalendarski bilo ujedinjenjem sa Srbijom.
      Vrh

  2. #62

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Od koga?

    Rat je bio zavrsen, vec smo bili slobodni.

    Osim ako ne mislis kalendarske 1918 umesto u smislu pitanja koje je postavljeno (ujedinjenje sa Srbijom).
    Који је ово геније. Рат је био завршен, дошла је српска војска и ослободила је Војводину од Аустро-Угарске. И с обзиром да је Војводина добила слободу, онда је лепо та војска требала да се повуче, и Војводина би остала слободна... шта је имала да се прикључује Србији...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  3. #63

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Ajde molim te smanji s uvredama, to radis na svakom threadu.

    Pitanje je bilo sta je Vojvodina dobila pripajanjem Srbiji 1918-e.
    Da li bi joj bilo bolje da je ostala nezavisna? Pricaj o o tome.

    A po tvojoj logici o oslobadjanju Vojvodina je sada mogla biti i Rusija a Berlin i dalje Ruski, Americki, Engleski i Francuski.
    Poruku je izmenio BaneK, 27.06.2007 u 10:45 Razlog: boldovanje
      Vrh

  4. #64

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku


    Da li bi joj bilo bolje da je ostala nezavisna? Pricaj o o tome.

    Vojvodina nije nikada bila nezavisna, pa nije mogla ni ostati takva.
      Vrh

  5. #65

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Ajde molim te smanji s uvredama, to radis na svakom threadu.
    Обраћање с поштовањем добијеш кад се другима обраћаш с поштовањем.

    Pitanje je bilo sta je Vojvodina dobila pripajanjem Srbiji 1918-e.
    Da li bi joj bilo bolje da je ostala nezavisna? Pricaj o o tome.
    Непристојно је обраћати се непознатим људима у наредбодавном тону, ко те је научио да тако разговараш?
    Бане ти је већ рекао да Војводина никад није ни била независна. Бесмислено је своје жеље из садашњости пројектовати у прошлост - као да је постојала опција да Војводина буде независна пре 90 година. Није, морала је бити подељена између Србије, Мађарске и Румуније. Једино питање је како је та подела могла изгледати.
    Не мислим да би данашњој територији Војводине било боље да је постала део Мађарске или Румуније. Сигуран сам да не би било боље војвођанским Србима - јер би се другачија решења другачије одразила на разне народе, ни случајно исто на све народе Војводине, без обзира колико се којекакви утописти трудили да тадашњу Војводину представе као једну монолитну целину, што је историјска неистина.
    Такође је бесмислено узимати одређене догађаје из прошлости као узроке садашњих проблема ако они то нису. Иначе би разлог свих наших проблема било то што су рецимо Византијци повукли своју војску са северног Лимеса и препустили Балкан варварима, нашим прецима.
    Потезање 1918. је само тактика оних којима је жао што је Војводина део Србије, без обзира да ли би више волели да је део Мађарске или независна. Шта ћеш, потребна је идеологија да би се раширио сентимент против државе Србије.

    A po tvojoj logici o oslobadjanju Vojvodina je sada mogla biti i Rusija a Berlin i dalje Ruski, Americki, Engleski i Francuski.
    Не, јер:
    Берлин није био амерички, руски, енглески и француски пре заузимања, као што ни Војводина није била руска пре заузимања.
    Али Војводина је 1918. била српска пре ослобођења јер су у њој већину чинили Срби. Видим да циљаш на то да није. Па добро, никад се нећемо сложити да је припадала неком другом народу, што би ти очигледно волео. Сад кад су већ прошле деценије, ту је и опција независности, све све, само да не буде српска. Чист пресвучени мађарски шовинизам. Ово није никаква увреда јер стално говоримо о српском национализму, не видим зашто не бисмо причали и о мађарском - да нису можда Мађари једини народ без национализма и шовинизма?
    Мој је савет свима који мисле као ти да се опамете - Војводина је део Србије и никаквог враћања на 1917. нема. То је било пре 90 година, гледајте у будућност, јер то вам је једина опција. Ако не можете да прежалите велику Мађарску, то је ваш проблем.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  6. #66

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Обраћање с поштовањем добијеш кад се другима обраћаш с поштовањем.
    Ja diskutujem temu, ne pravim licne obracune / napade.
    Napadam reci ako se ne slazem, ne licnosti.

    Непристојно је обраћати се непознатим људима у наредбодавном тону, ко те је научио да тако разговараш?
    Samo te podsecam sta je topic jer stalno skreces s njega.

    Бане ти је већ рекао да Војводина никад није ни била независна.
    U momentu kad je Sabor doneo odluku da se pripoji Srbiji s svrhom pripajanju kraljevini SHS, jeste, bila je nezavisna.

    Бесмислено је своје жеље из садашњости пројектовати у прошлост - као да је постојала опција да Војводина буде независна пре 90 година. Није, морала је бити подељена између Србије, Мађарске и Румуније. Једино питање је како је та подела могла изгледати.
    Zasto je besmisleno? Mnoge druge drzave su nastale raspadom Austro-Ugarske.

    Не мислим да би данашњој територији Војводине било боље да је постала део Мађарске или Румуније. Сигуран сам да не би било боље војвођанским Србима - јер би се другачија решења другачије одразила на разне народе, ни случајно исто на све народе Војводине, без обзира колико се којекакви утописти трудили да тадашњу Војводину представе као једну монолитну целину, што је историјска неистина.
    Govorimo o tadasnjoj Vojvodini, s Zemunom i Novim Beogradom a slazem se da Vojvodini ne bi bilo bolje da je postala deo nekih od drugih drzava s kojima se granicila.

    A sto se tice monolitne celine, daj mi primer jedne drzave koja to jeste?

    Такође је бесмислено узимати одређене догађаје из прошлости као узроке садашњих проблема ако они то нису. Иначе би разлог свих наших проблема било то што су рецимо Византијци повукли своју војску са северног Лимеса и препустили Балкан варварима, нашим прецима.
    Потезање 1918. је само тактика оних којима је жао што је Војводина део Србије, без обзира да ли би више волели да је део Мађарске или независна. Шта ћеш, потребна је идеологија да би се раширио сентимент против државе Србије.
    Za svaki problem postoji uzrok. Zasto je besmisleni raspravljati o proslim dogadjajima? Ako ne razumem proslost sta cemo nauciti za buducnost?

    Берлин није био амерички, руски, енглески и француски пре заузимања, као што ни Војводина није била руска пре заузимања.
    Али Војводина је 1918. била српска пре ослобођења...
    Ne nije, u zabludi si.

    Војводина је 1918. била српска пре ослобођења јер су у њој већину чинили Срби.
    Po toj logici Kosovo bi trebalo biti Albansko, nisam znao da si toga zagovornik.


    Видим да циљаш на то да није. Па добро, никад се нећемо сложити да је припадала неком другом народу, што би ти очигледно волео. Сад кад су већ прошле деценије, ту је и опција независности, све све, само да не буде српска. Чист пресвучени мађарски шовинизам. Ово није никаква увреда јер стално говоримо о српском национализму, не видим зашто не бисмо причали и о мађарском - да нису можда Мађари једини народ без национализма и шовинизма?
    Мој је савет свима који мисле као ти да се опамете - Војводина је део Србије и никаквог враћања на 1917. нема. То је било пре 90 година, гледајте у будућност, јер то вам је једина опција. Ако не можете да прежалите велику Мађарску, то је ваш проблем.
    Prvo i prvo otkud te pravo da me zoves Madjarskim shovinistom? I kako to nije uvreda? Zvati nekog shovinistom je uvreda bez obzira da li je srpski, madjarski ili neki treci.

    Nisam Madjar ni shovinista a ako si video moj post na threadu gde se raspravlja nezavisnost Vojvodine video bi da sam izjavio da Vojvodina ne bi trebala da se otcepi od Srbije, tako da si u POTPUNOJ zabludi. Gde se ja to zalazem za veliki Madjarsku, o cemu ti pricas?

    Prestani s uvredama treci put te opominjem, sledeci put cu te prijaviti.
      Vrh

  7. #67

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Ja diskutujem temu, ne pravim licne obracune / napade.
    Napadam reci ako se ne slazem, ne licnosti.
    Мало ти је проблем да се пристојно понашаш, види се то.

    Samo te podsecam sta je topic jer stalno skreces s njega.
    Не скрећем, то што ти имаш проблема да свхатиш да то не радим није оправдање да умишљаш да неком можеш да наређујеш.

    U momentu kad je Sabor doneo odluku da se pripoji Srbiji s svrhom pripajanju kraljevini SHS, jeste, bila je nezavisna.
    Није била независна ни тад.

    Zasto je besmisleno? Mnoge druge drzave su nastale raspadom Austro-Ugarske.
    Није постојала опција да Војводина буде независна, постављало се само питање границе Србије, Мађарске и Румуније.

    A sto se tice monolitne celine, daj mi primer jedne drzave koja to jeste?
    Говоримо о области у којој су две најбројније нације имале дијаметрално супротне ставове о томе коме Вајдашаг треба да припадне. Ни друге области ни државе нису униформне, али Војводина није била амабаш никаква целина осим вештачка или административна. Срби и Мађари нису имали ама баш никакав заједнички став о будућности или интерес. Причати о томе да је Војводина тад била било каква целина у којој је постојала опција да се народи договоре да буде независна је смешно и пресликавање идеја из садашњости у прошлост.

    Za svaki problem postoji uzrok. Zasto je besmisleni raspravljati o proslim dogadjajima? Ako ne razumem proslost sta cemo nauciti za buducnost?
    Нисам рекао да је бесмислено причати о прошлим догађајима, рекао сам:
    Такође је бесмислено узимати одређене догађаје из прошлости као узроке садашњих проблема ако они то нису. Иначе би разлог свих наших проблема било то што су рецимо Византијци повукли своју војску са северног Лимеса и препустили Балкан варварима, нашим прецима.
    Потезање 1918. је само тактика оних којима је жао што је Војводина део Србије, без обзира да ли би више волели да је део Мађарске или независна. Шта ћеш, потребна је идеологија да би се раширио сентимент против државе Србије.

    Ne nije, u zabludi si.

    Po toj logici Kosovo bi trebalo biti Albansko, nisam znao da si toga zagovornik.
    Како код га окренеш, Срби по теби морају да буду доњи? Ако је Војводина српска, онда бар Косово није!
    Рекао сам да је Војводина била српска јер си ти бесмислено поредио ослобађање Војводине са совјетским или америчким освајањем Немачке.

    Што се тиче Косова, Шиптари су на Косову постали већина захваљујући сарадњи са окупатором, терору, насиљу и уништавању Срба.

    Prvo i prvo otkud te pravo da me zoves Madjarskim shovinistom? I kako to nije uvreda? Zvati nekog shovinistom je uvreda bez obzira da li je srpski, madjarski ili neki treci.

    Nisam Madjar ni shovinista a ako si video moj post na threadu gde se raspravlja nezavisnost Vojvodine video bi da sam izjavio da Vojvodina ne bi trebala da se otcepi od Srbije, tako da si u POTPUNOJ zabludi. Gde se ja to zalazem za veliki Madjarsku, o cemu ti pricas?

    Prestani s uvredama treci put te opominjem, sledeci put cu te prijaviti.
    Никога ја не вређам, само кажем да су ти ставови слични мађарскошовинистичким. Све може, само не целовитост Србије, те жеља за исправљањем Тријанона, те ламентирање што се Војводина прикључила Србији...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  8. #68

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    a vojvodina je multietnicka ----- neka i ostane ako dđe do toga neka se i odvoji od srbije mozda joj ce biti i bolje
      Vrh

  9. #69
    Nisi u pravu...pogledaj kako se živi danas. jel sada nismo kolonija? Sela opusteše, plate su manje od 100 evra, a broj stanovnika nacionalnih manjina se smanjuje jer odlaze, beže od bede, a to je najperfidniji vid etničkog čišćenja. Kako to izgleda kada ti neko uđe u kuću, istera te iz nje pa ti neda da živiš od svog rada. Ako ja mogu da živim od svoga rada, da li je bitno da li sam Srbin, ili pomađareni Srbin. Objasni to onim 500 000 Srba koj danas nemaju za dva obroka, koji gladuju. A Srbi su u Ugarskoj mogli da od nule postanu gazde, a sada ne mogu, jedva prežive, samo lopovi i kurve imaju pare, i pevaranti. Pogledaj naše gasarbajtere. Tata Slavko, sin Alan a unuk Robert. Jel njih neko tera da postaju amerikanci?? Da znam da je bilo tako pogledaj gradjevine iz18 i 19 veka, koje su podili ti obespravljeni Srbi. Ti Mađari su isti kao i svi drugi ljudi, i u svakom ratu u svakom narodu dođu ološi na vlast i ispliva najgore, pokazalo se to 90 tih kod nas, Hrvatskoj i BiH. Nemate vi pojma o Vojvodini. jednostrani ste, a meni je biti siromašan veće zlo od pomađarenja ili pokatoličenja. Ako ćemo sa stanovišta Biblije, ni katolici ni pravoslavci nemaju mnogo zajedničkog sa Biblijskim hrišćanstvom i Jevanđeljem, pa nije mnogo velika šteta ako se uradi rokada. Tebra, beda je po meni veliko zlo, mnogo veće nego pomađarivanje. pevao bi da budem Mađar koji ima svoj stan, kola, porodicu, jedno putovanje godišnje, a iskren da ti budem, ja od svih priča o "čojstvima i junaštvima" o kojima mi trtljaju ceo život, ako nemam pristojan posao i platu, nemam ništa. a sada ko je koga više ubijao možemo do besvesti. Mislim da su ovi klerofašisti koji su ubili Tatona dobili priliku, pobili bi 700 000 onih drugih. Bez problema, a sada na temu: Mnogo smo izgubili posle 1918. Moji su imali 300 jutara zemlje, kuće, salaš, vršalice, itd a ja sada plaćam stan u gradu.

    Никога ја не вређам, само кажем да су ти ставови слични мађарскошовинистичким. Све може, само не целовитост Србије, те жеља за исправљањем Тријанона, те ламентирање што се Војводина прикључила Србији...
    nemaš predstavu o istoriji. jednostran si...

    Nisi u pravu...pogledaj kako se živi danas. jel sada nismo kolonija? Sela opusteše, plate su manje od 100 evra, a broj stanovnika nacionalnih manjina se smanjuje jer odlaze, beže od bede, a to je najperfidniji vid etničkog čišćenja. Kako to izgleda kada ti neko uđe u kuću, istera te iz nje pa ti neda da živiš od svog rada. Ako ja mogu da živim od svoga rada, da li je bitno da li sam Srbin, ili pomađareni Srbin. Objasni to onim 500 000 Srba koj danas nemaju za dva obroka, koji gladuju. A Srbi su u Ugarskoj mogli da od nule postanu gazde, a sada ne mogu, jedva prežive, samo lopovi i kurve imaju pare, i pevaranti. Pogledaj naše gasarbajtere. Tata Slavko, sin Alan a unuk Robert. Jel njih neko tera da postaju amerikanci?? Da znam da je bilo tako pogledaj gradjevine iz18 i 19 veka, koje su podili ti obespravljeni Srbi. Ti Mađari su isti kao i svi drugi ljudi, i u svakom ratu u svakom narodu dođu ološi na vlast i ispliva najgore, pokazalo se to 90 tih kod nas, Hrvatskoj i BiH. Nemate vi pojma o Vojvodini. jednostrani ste, a meni je biti siromašan veće zlo od pomađarenja ili pokatoličenja. Ako ćemo sa stanovišta Biblije, ni katolici ni pravoslavci nemaju mnogo zajedničkog sa Biblijskim hrišćanstvom i Jevanđeljem, pa nije mnogo velika šteta ako se uradi rokada. Tebra, beda je po meni veliko zlo, mnogo veće nego pomađarivanje. pevao bi da budem Mađar koji ima svoj stan, kola, porodicu, jedno putovanje godišnje, a iskren da ti budem, ja od svih priča o "čojstvima i junaštvima" o kojima mi trtljaju ceo život, ako nemam pristojan posao i platu, nemam ništa. a sada ko je koga više ubijao možemo do besvesti. Mislim da su ovi klerofašisti koji su ubili Tatona dobili priliku, pobili bi 700 000 onih drugih. Bez problema, a sada na temu: Mnogo smo izgubili posle 1918. Moji su imali 300 jutara zemlje, kuće, salaš, vršalice, itd a ja sada plaćam stan u gradu.
    Poruku je izmenio Morpheus, 03.11.2009 u 15:30
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...
      Vrh

  10. #70

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Ko je koga oslobodio 1918, okupirao 1699, ...
    o tome neću. pa Španci govore da su oslobodili tenochtitlan id pagana i priključili ga "Svetoj Majci Crkvi". naravno, onih 25 miliona mrtvih niko ne spominje. Bog će svoje prepoznati. Čitao sam treš literaturu koju nazivaju monografijama sela, kako su postrojbe NOB oslobodile sela i varoši u Vojvodini. I to ona u kojima su živeli Nemci na primer. Od koga?? Od njihovih stanovnika i imovine. Kako neko može osloboditi nešto što nije njegovo? Daj mi istorijske odrednice kada je to pre 1918 Vojvodina bila Srpska?? Pa koliko je Srpska, toliko je i Nemačka i mađarska, i Rumunska, i Jevrejska i Rusinska, pa ajde sada da dođe Izrael i traži da se pripojimo njemu (ko zna, možda bi tada mogao da žživim od svog rada...što je sada nemoguće). Pa saveznici su prilikom čerupanja Austrougarske davali zemlju, ko je kako hteo, tako da Rumunija dobija Erdelj sa većinskim Mađarskim stanovništvom, kao i Banat gde su većinu činili Nemci i Srbi. Kraljevina SHS dobija Vojvodinu u kojij su Srbi činili jedan deo stanovništva. Nemci su bili najbrojnija grupa, sledili su ih Srbi, pa Mađari. Mnogi se pozivaju na dosta netačne istorijske podatke po kojima su određena mesta u dananjo Vojvodini pripadala srpskim vladarima iz doba Turskih osvajanja, koja su ovi dobijali od mađarskih vladara, iz određenih razloga. Dosta podataka o nekim mestima počinje sa osnivanjem pa se kao osnivači pominju srpski vladari, despoti ili drugi plemići, što uglavnom nije tačno, jer su oni dobili već osnovana naselja. retko se pominje da su mesta kao Bač, Bečej, Bečkerek, Zombor, Zemun, Torontal, Bodrog, Petervaradin, Kamonc, Zalan, Ilok, Morović...bili gradovi sa jakom katoličkom tradicijom, a neki su bili i sedišta biskupija.
    Šta smo dobili a šta izgubili. Činjenice za koje svako inteligentan može da utvrdi da su tačne govore da su Srbi u Ugarskoj i Austriji bili jedini narod sa privilegijama, jer su branili carstvo. da su imali pravo na svoje škole, na crkvenu autonomiju, čak i na teritorijalnu autonomiju, kakve su bile dištrikti u kikindi, Bečeju...Nemci, iako su bili lokomotiva razvoja nisu imali takve privilegije. Priča da su Nemci bili povlašćeni, nije tačna. Da su dobojali bolju zemlju od Srba, nije tačno. Pogledajmo raspored sela. nema pravila gde su bila Srpska a gde nemačka sela, kao i mađarska, a dosta sela je bilo mešovito.
    Gubitkom tog sastava smo izgubili mnogo. Pridošli sa Balkana nisu, a i danas nemaju tu kolektivnu svest, da se ide napred i da ako zajednici nije dobro, ne može biti ni meni dobro, ako komšija siromaši, ne mogu ni ja biti bogat. Stigla je nova ideologija, a to je ideologija mitova, gde se ne teži za opštim boljitkom, već za ličnim, a što svima nije dobro, naći ćemo krivca u drugima. Lični dobitak, po svaku cenu (zato danas i nije sramota krasti ovde) je postao lajtmotiv. Opšti dobitak, blagostanje, napredak je manje važan od isticanja ponosa, mitoloških predstava, i predstava o tome kako nas svi mrze jer smo bolji od drugih. Oni koji su kolektivno nastojali da srede svoje prilike su za ove druge bili deca osvajača koji su opljačkali tuđe i osvajali pa oni sada imaju.
    Otuda priče kako su Austrijanci 1699 "okupirali Vojvodinu" da bi izgradili najgušću mrežu pruga u Evropi i pljačkali i odvlačili odavde, gradili sela da bi otimali zemlju od Srba i davali je Nemcima, pretvarali srpske crkve u katoličke itd. To su sve gluposti. Ovaj je kraj do 1699 bio pod močvarama. Upravo najgore močvare su isušili Nemci, koji su tu i dovedeni zbog svoje vrednoće. Hiljade ih je pomrlo od malarije. I danas se može naći krilativa u udruženjima Podunavski Švaba: "Prvima smrt, drugima patnja trećima hleb". Tih godina su i Srbi kao sjajni ratnici dobiljali poziv da se nasele i brane granice carstva. Starosedelaca gotovo i da nije bilo, jer je ovaj kraj bio negostoljubiv, nepristupačan, Turci nisu ulagali ništa. Mnogi su odselili u Rusiju, gde je stvorena Slavenoserbia, gde su takođe činili oružane snage. To su bili ljudi navikli na nomadski život i na stalni rat, koji se nikako nisu mogli uklopiti u strogo ukalupljene austrijske zakone, zakone koji su bili isti za sve, a ne samo za Srbe.
    U Ugarskoj 19 veka se moglo početi od nule, a kasnije jedino još u SFRJ, između 1955 i 1980. I nikada više, a danas je nemoguće, u klimi kada je sposobnost manipulacije, prevare, lopovluka, "snalaženja" preduslov da se nešto ostvari u Srbiji. Sela umiru, seljak ne može da naplati svoj rad jer se ugradjuju neradnici, nakupci, lopurde svih fela i državne secikese. Sela koja su 1880, Srpska sela bila veća od Kraljeva i Čačka danas su na istom ili manjem broju stanovnika, dok se u Čačku otvara Merkator.
    Dokaz za svakog pametnog čoveka su građevine koje su Srbi stvorili u Vojvodini. Crkve u selima kao Čurug ili Srbobran su do 1910 bile veće od svih crkava u Kr. Srbiji, a građevine kao Patrijaršija u Sr. Karlovcima, Vladičanski dvor u Vršcu i Novom Sadu, preparandija u Somboru, itd su bile pojam i za Beograd. srpski trgovci, bogati ljudi u Ugarskoj i beču su finansirali srpske ustanke, kao i prosvećivanje Srbije. To su bili ljudi najbogatiji u Ugarskoj, a parirali su im samo Jevrejski bankari. negde sam pročitao, a pronaći ću i gde: "da su racki trgovci, koji štede, rade i pola godine poste, bili složniji, mogli su da kupe celu Ugarsku i ostave nas (Mađare) bez države.
    da ne pominjem i ostale "obespravljene"... Stratimiroviće, Lazare, Dunđerske, Hadžiće, Obradoviće, ...Bila je ovo Amerika za vrednog običnog čoveka. Postojala je težnja ka pomađarivanju, preko prezimena, ali ja nisam video da su albanska prezimena u našim ličnim kartama napisana u originalu, ili latinicom. to je jednostavno administrativna plitika jedne države. U ratu je poznato da ološ isplivava na površinu, pa ne verujem da su na mestu njihovih klerofašista bili "naši" da ne bi počinili ista dela. Ljudima, poput ubica Brisa tatona treba samo povod, i njih osednu demoni i Bris bi bio samo jedan od hiljada. Tako su nastale Srebrenice, Kravice, Ovčare, Aušvici, Knićanini, Gulazi...
    Izgubili smo, naravno. Mnoge su gazde postali socijalni slučajevi, pa i mrtvi, a mnogi neradnici i lopovi gazde. Izgubili smo taj most ka Evropi, vrline radnika, poznavanje tuđih tradicija (video sam da je najčistije i najjevanđeoskije pravoslavlje upravo kod Vojvođanskih Srba starosedelaca, lišeno mačeva i bedevija, odsečenih glava i raznih "istraga"). Izgubili smo hrabrost da se suprotstavimo nepravdi i da bez straha kažemo despotu da je despot, lopovu da je lopov a neradniku da mu nije mesto na poslu koji je dobio preko veze, već na birou. Došla nam je glave balkanska škola svilenih gajtana, koju je Vojvođanski Srbin napustio kada je prešao Dunav i uzjahao konja paradoša i krenuo kod komšije na čestitanje Božića. Škola na kojoj se stalno ponavlja "ćuti da te ne čuju, sagni se radi ne pitaj za platu, koga je moliti nije ga sekirati, vrana vrani oči ne vadi, šuk s rogatim ne ide, priključi se najjačima, a ne najpoštenijima" Morao je proovesti neko vreme ovde, uzeo je Bibliju i pročitao da upravo "šuk s rogatim" mora jer će ostati samo rogati i đavo njegov patron na ovom svetu.
    Onda ponovo dolazi Balkanac. Uništio je moga komšiju, isterao ga je, spalio njegove knjige koje sam i ja čitao u slobodno vreme. Uzeo mu je zemlju, i pošto sam ne zna da je radi, godinama vrti u krug: 3 svinje plus pet koka plus jutro kukuruza = pečenica za Novu Godinu (Božić je počeo da slavi njegov unuk 1991). Srušio mu je crkvu, iako nije znao zašto, kada sam ga pitao, rekao mi je da ćutim da i mene ne sruši. Pametniji popušta. Polupao je grob njegovog oca, izvadio mu kosti i spalio ih, a groblje preorao. Tog oca, koji je često i meni bio kao otac i koji je mo ocu pomagao da se okući. Oteo mu je stoku, zimnicu, razbio burad sa vinom jer nije mogao da nađe slavinu, polupao kamin misleći da je grob usred sobe..i malo zastao duvajući u sijalicu da se ugasi...Onda sam na red došao ja...terao me je da kličem Titu kao što me je njegov otac terao da kličem Kralju. Terao me je u partiju, kao što me je njegov otac terao da mrzim onog pomenutog komšiju. terao me je u kolhoz kao što mi je njegov otac uzimao "trošarinu" (neka mi neko objasni šta to znači). Branio mi je da slavim slavu, kao što mi je njegov otac branio da pišem na Nemačkom, idem na katoličke mise i luteranske službe, primam subotare u kuću, i družim se sa Jevrejima. Počeo je da me naziva kulakom, kao što me njegov otac zvao Mađaronom i Germanofilom (pošto je izvadio pohaban list papira na kom su bila napisan aova dva pojma, i koja je jedina i znao da pročita uz svoje ime..) iako me je kada je došao go kao pištolj zvao bratom, dok se nije ustoličio. Počeo je i on da otima, pošto je komšiju ogulio. terao me je da priznam da sam grešnik zato što imam kuću sa više soba od jedne, (one s vatrom i sredini, poput Wigwama), plus ostava, pušnica i WC, kao što me je njegov otac terao da priznam greh jer sam imao Luterovu Bibliju pored pravoslavnog molitvenika, i pola Slovačkog sela za kumove za kumove. a našao je i neku jevrejsku knjigu, neću da vam kažem koju, on nije znao da pročita. Govorio mi je da sam narodni neprijatelj jer sam se drznuo da spavam u toplom, čitam knjige, jedem beli lebac, pošaljem sina u da vidi Beč, kao što me je njegov otac (,potomak triju vojvoda..jado) nazivap đavolom jer sam u sobi imao svetla u sred noći a nisam zapalio kuću, pa čak nikakvu vatru. lepo se čovek čudi...ja samo pritisnem prekidač i sve se vidi, a on trlja granu o granu...pa zato i njegov sin, pomenuti, koji je termin "đavo" zamenio terminom "kulak i državni neprijatelj" duva da ugasi.
    Mnogo smo izgubili. Bez ljutnje, ovde ima svega, što reče Japanac da naraniš polak Evrope, a 90 posto ljudi ne može da sastavi kraj sa krajem, ne može da živi od svog rada. Šta se mladima nudi kao šansa da izađu iz bede: Veliki brat, Zvezde Granda, Operacija Trijumf, kastinzi za izbor za mis, kastinzi za snimanje filmova, za krupijea, revije pevača, manekenstvo...a ja samo želim da normalno živim od svoga rada, u svom selu, da ne moram seliti u grad, da mi nakupci, stanodavci, i drugi lopovi ne jedu zaradu, da mi u selu ne otvaraju samo kafane i kladionice, s onim ćelavim njuškama s čuburskim akcentom koji stoje na vratima.
    Mnogo smo izgubili. Ako je greh da živim od svoga rada, u svom selu, na svojoj zemlji, da imamu selu internet, sva poslednja izdanja knjiga, svu štampu, snabdeven hipermarket, pogon za preradu poljoprivrednih proizvoda, nakupce u zatvoru, jednakost pred sudom, pravnu državu, da slavim dva Božića, da mi je sasvim svejedno na kom je jeziku tabla ispred sela, da ne znam ko je ministar poljoprivrede..onda sam stvarno lud..kulak..neskroman...narodni neprijatelj..izdajnik..strani plaćenik...đavo..
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...
      Vrh

  11. #71

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Molim članove da ne pišu uzastopne postove. Ukoliko ste nešto zaboravili reći, postoji opcija izmene posta.
      Vrh

  12. #72

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat Wendelin kaže: Pogledaj poruku
    Nisi u pravu...pogledaj kako se živi danas. jel sada nismo kolonija?
    Нисмо, данас смо сиромашна земља. И нисмо то зато због тога што Мађарска није већа већ зато што је пропало Душаново царство. Да није, данас бисмо били Америка. Штавише, можда би се у Америци причало српски, јер бисмо је можда ми открили и колонизовали.

    Sela opusteše, plate su manje od 100 evra, a broj stanovnika nacionalnih manjina se smanjuje jer odlaze, beže od bede, a to je najperfidniji vid etničkog čišćenja. Kako to izgleda kada ti neko uđe u kuću, istera te iz nje pa ti neda da živiš od svog rada. Ako ja mogu da živim od svoga rada, da li je bitno da li sam Srbin, ili pomađareni Srbin.
    Видиш, сад си ми отворио очи. То што је Србија данас релативно сиромашна земља, то су српски фашисти намерно урадили. Осиромашили су своју земљу како би перфидно етнички очистили мањине. Мислим, стварно шта рећи.

    Objasni to onim 500 000 Srba koj danas nemaju za dva obroka, koji gladuju. A Srbi su u Ugarskoj mogli da od nule postanu gazde, a sada ne mogu, jedva prežive, samo lopovi i kurve imaju pare, i pevaranti.
    Ваши ставови су управо светски! Баш недавно је министар спољних послова Турске, проф. др. Ахмет Давутоглу изјавио:
    "Mehmed-paša Sokolović je primjer. Da nije bilo Otomanske imperije, on bi bio samo siromašni srpski seljak s malom farmom ili šta god bi imao u to vrijeme, jer tada nisu imali razvijene farme u tom dijelu svijeta, ali zahvaljujući Otomanskoj državi on je postao vođa u svjetskoj politici."

    Наиме, он тврди да су Срби у Отоманској империји могли јако пуно да напредују. Ви тврдите то за Угарску... општепознато је да су Срби једна стока од народа, која може да напредује само ако им неко други води државу. Рецимо Турчин или Мађар. Нижа раса не може сама да води своју државу, и у њој не може да напредује. Ех да 1918. није Војводину окупирала Србија, да нам и данас газдује Будапест, како бисмо цветали...

    Pogledaj naše gasarbajtere. Tata Slavko, sin Alan a unuk Robert. Jel njih neko tera da postaju amerikanci?? Da znam da je bilo tako pogledaj gradjevine iz18 i 19 veka, koje su podili ti obespravljeni Srbi.
    Па не знам, питај те обесправљене Србе зашто су били против те дивне државе Мађарске.

    Ti Mađari su isti kao i svi drugi ljudi, i u svakom ratu u svakom narodu dođu ološi na vlast i ispliva najgore, pokazalo se to 90 tih kod nas, Hrvatskoj i BiH.
    На српском се не каже "ти Мађари", већ "ми Мађари".

    Nemate vi pojma o Vojvodini. jednostrani ste, a meni je biti siromašan veće zlo od pomađarenja ili pokatoličenja.
    Ми смо једнострани, ал ту сте Ви да нам отворите очи, срећа.

    Надам се да ће се наћи неко да вам понуди доољно новца за помађарење или покатоличење.

    Додуше, неки напредни западни народи тврде да постоји могућност да неко не буде сиромашан, а да опет не буде ни Мађар ни католик ни под окупацијом Турске или Мађарске. Кажу људи, ја нисам проверавао, ја сам сиромашни Србин православац, не знам.

    Ako ćemo sa stanovišta Biblije, ni katolici ni pravoslavci nemaju mnogo zajedničkog sa Biblijskim hrišćanstvom i Jevanđeljem, pa nije mnogo velika šteta ako se uradi rokada. Tebra, beda je po meni veliko zlo, mnogo veće nego pomađarivanje. pevao bi da budem Mađar koji ima svoj stan, kola, porodicu, jedno putovanje godišnje, a iskren da ti budem, ja od svih priča o "čojstvima i junaštvima" o kojima mi trtljaju ceo život, ako nemam pristojan posao i platu, nemam ništa. a sada ko je koga više ubijao možemo do besvesti. Mislim da su ovi klerofašisti koji su ubili Tatona dobili priliku, pobili bi 700 000 onih drugih. Bez problema, a sada na temu: Mnogo smo izgubili posle 1918. Moji su imali 300 jutara zemlje, kuće, salaš, vršalice, itd a ja sada plaćam stan u gradu.
    Пази, рекох ти, ти си као начин да не будеш сиромашан изабрао то да постанеш Мађар и католик. Искрено, не знам, нисам се сетио тога, нисам знао да се тако добро плаћа. Неки људи предлажу и некакав рад, некакво школовање... морам да признам да сам необавештен, за овај твој начин нисам чуо.
    Ако би се једно 20 нас одлучило да постанемо Мађари и католици, колике би плате имали? Јел би морали да радимо још нешто, или је довољно рецимо да причамо мађарски, идемо у католичку цркву, певамо родољубиве песме и машемо заставама? Да ли иде и пријава, социјално и пензионо?
    Немој да се зајебемо, виђао сам и сиромашних Мађара и сиромашних муслимана, немој да изводимо рокаду ако се не исплати!

    Citat Wendelin kaže: Pogledaj poruku
    Ko je koga oslobodio 1918, okupirao 1699, ...
    o tome neću. pa Španci govore da su oslobodili tenochtitlan id pagana i priključili ga "Svetoj Majci Crkvi". naravno, onih 25 miliona mrtvih niko ne spominje. Bog će svoje prepoznati.
    Чекај, Срби су Шпанци а Тенохтитлан је... ?

    Čitao sam treš literaturu koju nazivaju monografijama sela, kako su postrojbe NOB oslobodile sela i varoši u Vojvodini. I to ona u kojima su živeli Nemci na primer. Od koga?? Od njihovih stanovnika i imovine. Kako neko može osloboditi nešto što nije njegovo?
    Па не знам, у неким четничким књигама којима су мени испирали мозак је писало да су неке војске из Немачке и Мађарске неке 41. напале Југославију, и заузели је, укључивши и Војводину. А онда су комунисти 44. одлучили да окупирају и немачка села, и истерају легално изабрану мађарску и немачку власт. Неки паметни људи су им предлагали да не дирају немачка села, да им признају право да држе своје посебне јединице Вермахта у својим селима, али ови четници комунистички не хтедоше.

    Daj mi istorijske odrednice kada je to pre 1918 Vojvodina bila Srpska?? Pa koliko je Srpska, toliko je i Nemačka i mađarska, i Rumunska, i Jevrejska i Rusinska, pa ajde sada da dođe Izrael i traži da se pripojimo njemu (ko zna, možda bi tada mogao da žživim od svog rada...što je sada nemoguće).
    Пази, ако Мађари сазнају да си спреман да се продаш и Израелу, можда ти замере па ти мање плате.

    То што је нека земља аустријском милошћу под мађарском влашћу, не значи да није српска.

    Pa saveznici su prilikom čerupanja Austrougarske davali zemlju, ko je kako hteo, tako da Rumunija dobija Erdelj sa većinskim Mađarskim stanovništvom, kao i Banat gde su većinu činili Nemci i Srbi. Kraljevina SHS dobija Vojvodinu u kojij su Srbi činili jedan deo stanovništva. Nemci su bili najbrojnija grupa, sledili su ih Srbi, pa Mađari.
    Већинско становништво у Трансилванији није било мађарско већ румунско.
    Но добро, какве везе све ово има с тим да ли ћемо боље да живимо или не? Ово је историја, о којој ти тртљају цео живот, какве везе то има с тим имаш ли посао и плату?
    Савезници су дакле неправедно черупали Аустро-Угарску и давали слободу покореним народима... срам их било. Шта би ти, да им враћамо све што је било под њиховом контролом?

    Mnogi se pozivaju na dosta netačne istorijske podatke po kojima su određena mesta u dananjo Vojvodini pripadala srpskim vladarima iz doba Turskih osvajanja, koja su ovi dobijali od mađarskih vladara, iz određenih razloga. Dosta podataka o nekim mestima počinje sa osnivanjem pa se kao osnivači pominju srpski vladari, despoti ili drugi plemići, što uglavnom nije tačno, jer su oni dobili već osnovana naselja. retko se pominje da su mesta kao Bač, Bečej, Bečkerek, Zombor, Zemun, Torontal, Bodrog, Petervaradin, Kamonc, Zalan, Ilok, Morović...bili gradovi sa jakom katoličkom tradicijom, a neki su bili i sedišta biskupija.
    Сигуран сам да су то доста нетачни историјски подаци.
    Него, какве то везе има са послом и платом?
    Šta smo dobili a šta izgubili. Činjenice za koje svako inteligentan može da utvrdi da su tačne govore da su Srbi u Ugarskoj i Austriji bili jedini narod sa privilegijama, jer su branili carstvo. da su imali pravo na svoje škole, na crkvenu autonomiju, čak i na teritorijalnu autonomiju, kakve su bile dištrikti u kikindi, Bečeju...Nemci, iako su bili lokomotiva razvoja nisu imali takve privilegije. Priča da su Nemci bili povlašćeni, nije tačna. Da su dobojali bolju zemlju od Srba, nije tačno. Pogledajmo raspored sela. nema pravila gde su bila Srpska a gde nemačka sela, kao i mađarska, a dosta sela je bilo mešovito.
    Срби су дакле у Аустрији били једини народ с привилегијама? И бунили се? Стока незахвална.

    Gubitkom tog sastava smo izgubili mnogo. Pridošli sa Balkana nisu, a i danas nemaju tu kolektivnu svest, da se ide napred i da ako zajednici nije dobro, ne može biti ni meni dobro, ako komšija siromaši, ne mogu ni ja biti bogat. Stigla je nova ideologija, a to je ideologija mitova, gde se ne teži za opštim boljitkom, već za ličnim, a što svima nije dobro, naći ćemo krivca u drugima. Lični dobitak, po svaku cenu (zato danas i nije sramota krasti ovde) je postao lajtmotiv. Opšti dobitak, blagostanje, napredak je manje važan od isticanja ponosa, mitoloških predstava, i predstava o tome kako nas svi mrze jer smo bolji od drugih. Oni koji su kolektivno nastojali da srede svoje prilike su za ove druge bili deca osvajača koji su opljačkali tuđe i osvajali pa oni sada imaju.
    И опет чувене расистичке тезе мађарских шовиниста о нижој раси "са Балкана".
    Нова балканска идеологија која не иде за општим бољитком већ за личним... тебе нико није обавестио да је АустроУгарска била капиталистичка, као и све данашње успешне земље, и да се у њима поприлично тежи личном добитку?

    А да дивљи Балканци нису у стању да направе државу, већ им увек треба старатељ у виду Аустрије, Турске или Мађарске, то се потпуно слажем. Стока бре. И још воле митологију.

    Otuda priče kako su Austrijanci 1699 "okupirali Vojvodinu" da bi izgradili najgušću mrežu pruga u Evropi i pljačkali i odvlačili odavde, gradili sela da bi otimali zemlju od Srba i davali je Nemcima, pretvarali srpske crkve u katoličke itd. To su sve gluposti. Ovaj je kraj do 1699 bio pod močvarama. Upravo najgore močvare su isušili Nemci, koji su tu i dovedeni zbog svoje vrednoće. Hiljade ih je pomrlo od malarije. I danas se može naći krilativa u udruženjima Podunavski Švaba: "Prvima smrt, drugima patnja trećima hleb". Tih godina su i Srbi kao sjajni ratnici dobiljali poziv da se nasele i brane granice carstva. Starosedelaca gotovo i da nije bilo, jer je ovaj kraj bio negostoljubiv, nepristupačan, Turci nisu ulagali ništa. Mnogi su odselili u Rusiju, gde je stvorena Slavenoserbia, gde su takođe činili oružane snage. To su bili ljudi navikli na nomadski život i na stalni rat, koji se nikako nisu mogli uklopiti u strogo ukalupljene austrijske zakone, zakone koji su bili isti za sve, a ne samo za Srbe.
    Тако је, опште је познато да су Срби стока која не може да се укалупи у законе који су били исти за све.
    А оне велике грађевине из 18. и 19. века које помињеш горе, сигуран сам да су и њих подигли без одговарајућих дозвола и урбанистичких сагласности.
    И све до 1918. та балканска Србадија није била у стању да се уклопи у законе, па су једва дочекали повратак у анархију. Зато су се и бунили, јер не могу да трпе закон који је исти за све. Номади бре. За разлику од Угара, финог једног ратарског света који није прешао пола Азије на коњима.

    U Ugarskoj 19 veka se moglo početi od nule, a kasnije jedino još u SFRJ, između 1955 i 1980. I nikada više, a danas je nemoguće, u klimi kada je sposobnost manipulacije, prevare, lopovluka, "snalaženja" preduslov da se nešto ostvari u Srbiji. Sela umiru, seljak ne može da naplati svoj rad jer se ugradjuju neradnici, nakupci, lopurde svih fela i državne secikese. Sela koja su 1880, Srpska sela bila veća od Kraljeva i Čačka danas su na istom ili manjem broju stanovnika, dok se u Čačku otvara Merkator.
    Већ сам се сложио горе да Срби могу да напредују само у оквиру Турске или Мађарске, не мораш да се понављаш.
    И мене срце боли зато што свако село у Војводини данас нема 100.000 становника као Чачак, и нема Меркатор. Да је остала Мађарска, Војвођана би било више него Кинеза, свако село би имало по 200.000 становника, а Меркатори би заузимали по читаве квартове.

    Dokaz za svakog pametnog čoveka su građevine koje su Srbi stvorili u Vojvodini. Crkve u selima kao Čurug ili Srbobran su do 1910 bile veće od svih crkava u Kr. Srbiji, a građevine kao Patrijaršija u Sr. Karlovcima, Vladičanski dvor u Vršcu i Novom Sadu, preparandija u Somboru, itd su bile pojam i za Beograd. srpski trgovci, bogati ljudi u Ugarskoj i beču su finansirali srpske ustanke, kao i prosvećivanje Srbije. To su bili ljudi najbogatiji u Ugarskoj, a parirali su im samo Jevrejski bankari. negde sam pročitao, a pronaći ću i gde: "da su racki trgovci, koji štede, rade i pola godine poste, bili složniji, mogli su da kupe celu Ugarsku i ostave nas (Mađare) bez države.
    Јеси то читао у истим оним књигама у којима су ти тртљали о чојству и јунаштву? Ред српског чојства и јунаштва, ред кукњаве како рацки трговци могу да купе нашу маџарску државу?

    Дакле, ти хоћеш да каже да је пре 100 година АустроУгарска, светска империја која се развијала 3-4 века, била богатија и моћнија од Србије, која се 30 година пре тога ослободила од Турака, чија управа није упамћена, неправедно наравно, као најнапреднија? Шокиран сам.

    da ne pominjem i ostale "obespravljene"... Stratimiroviće, Lazare, Dunđerske, Hadžiće, Obradoviće, ...Bila je ovo Amerika za vrednog običnog čoveka. Postojala je težnja ka pomađarivanju, preko prezimena, ali ja nisam video da su albanska prezimena u našim ličnim kartama napisana u originalu, ili latinicom. to je jednostavno administrativna plitika jedne države. U ratu je poznato da ološ isplivava na površinu, pa ne verujem da su na mestu njihovih klerofašista bili "naši" da ne bi počinili ista dela. Ljudima, poput ubica Brisa tatona treba samo povod, i njih osednu demoni i Bris bi bio samo jedan od hiljada. Tako su nastale Srebrenice, Kravice, Ovčare, Aušvici, Knićanini, Gulazi...
    Добро, било је дивно Србима под Мађарском, сложио сам се већ, нема за Раце другог начина да им буде добро сем да им Мађари владају! Пастора за председника, Егерешија за министра трговине, Касу за Кркобабића!

    Izgubili smo, naravno. Mnoge su gazde postali socijalni slučajevi, pa i mrtvi, a mnogi neradnici i lopovi gazde. Izgubili smo taj most ka Evropi, vrline radnika, poznavanje tuđih tradicija (video sam da je najčistije i najjevanđeoskije pravoslavlje upravo kod Vojvođanskih Srba starosedelaca, lišeno mačeva i bedevija, odsečenih glava i raznih "istraga"). Izgubili smo hrabrost da se suprotstavimo nepravdi i da bez straha kažemo despotu da je despot, lopovu da je lopov a neradniku da mu nije mesto na poslu koji je dobio preko veze, već na birou. Došla nam je glave balkanska škola svilenih gajtana, koju je Vojvođanski Srbin napustio kada je prešao Dunav i uzjahao konja paradoša i krenuo kod komšije na čestitanje Božića. Škola na kojoj se stalno ponavlja "ćuti da te ne čuju, sagni se radi ne pitaj za platu, koga je moliti nije ga sekirati, vrana vrani oči ne vadi, šuk s rogatim ne ide, priključi se najjačima, a ne najpoštenijima" Morao je proovesti neko vreme ovde, uzeo je Bibliju i pročitao da upravo "šuk s rogatim" mora jer će ostati samo rogati i đavo njegov patron na ovom svetu.
    Ја ипак мислим да нисмо пропали због српске окупације 1918, већ због пропасти Душаново царства.
    Еј баки, па сила бисмо били... поскупи нам бензин, ми окупирамо Ирак... ех, Иштване Душане...

    Onda ponovo dolazi Balkanac. Uništio je moga komšiju, isterao ga je, spalio njegove knjige koje sam i ja čitao u slobodno vreme.

    Козо, ти ли си?

    Uzeo mu je zemlju, i pošto sam ne zna da je radi, godinama vrti u krug: 3 svinje plus pet koka plus jutro kukuruza = pečenica za Novu Godinu (Božić je počeo da slavi njegov unuk 1991). Srušio mu je crkvu, iako nije znao zašto, kada sam ga pitao, rekao mi je da ćutim da i mene ne sruši. Pametniji popušta. Polupao je grob njegovog oca, izvadio mu kosti i spalio ih, a groblje preorao. Tog oca, koji je često i meni bio kao otac i koji je mo ocu pomagao da se okući. Oteo mu je stoku, zimnicu, razbio burad sa vinom jer nije mogao da nađe slavinu, polupao kamin misleći da je grob usred sobe..i malo zastao duvajući u sijalicu da se ugasi...Onda sam na red došao ja...terao me je da kličem Titu kao što me je njegov otac terao da kličem Kralju. Terao me je u partiju, kao što me je njegov otac terao da mrzim onog pomenutog komšiju. terao me je u kolhoz kao što mi je njegov otac uzimao "trošarinu" (neka mi neko objasni šta to znači). Branio mi je da slavim slavu, kao što mi je njegov otac branio da pišem na Nemačkom, idem na katoličke mise i luteranske službe, primam subotare u kuću, i družim se sa Jevrejima. Počeo je da me naziva kulakom, kao što me njegov otac zvao Mađaronom i Germanofilom (pošto je izvadio pohaban list papira na kom su bila napisan aova dva pojma, i koja je jedina i znao da pročita uz svoje ime..) iako me je kada je došao go kao pištolj zvao bratom, dok se nije ustoličio. Počeo je i on da otima, pošto je komšiju ogulio. terao me je da priznam da sam grešnik zato što imam kuću sa više soba od jedne, (one s vatrom i sredini, poput Wigwama), plus ostava, pušnica i WC, kao što me je njegov otac terao da priznam greh jer sam imao Luterovu Bibliju pored pravoslavnog molitvenika, i pola Slovačkog sela za kumove za kumove. a našao je i neku jevrejsku knjigu, neću da vam kažem koju, on nije znao da pročita. Govorio mi je da sam narodni neprijatelj jer sam se drznuo da spavam u toplom, čitam knjige, jedem beli lebac, pošaljem sina u da vidi Beč, kao što me je njegov otac (,potomak triju vojvoda..jado) nazivap đavolom jer sam u sobi imao svetla u sred noći a nisam zapalio kuću, pa čak nikakvu vatru. lepo se čovek čudi...ja samo pritisnem prekidač i sve se vidi, a on trlja granu o granu...pa zato i njegov sin, pomenuti, koji je termin "đavo" zamenio terminom "kulak i državni neprijatelj" duva da ugasi.
    Козо брате, кад прочитам ове грозоте српске окупације, пожелим да се у инат зовем Балинт а не Јосариан. Мене си у срце дирнуо, плачем, сузе ми из ока лију као мирна равничарска река, Тиса наша мајка која нас је час плавила час хранила...

    Mnogo smo izgubili. Bez ljutnje, ovde ima svega, što reče Japanac da naraniš polak Evrope, a 90 posto ljudi ne može da sastavi kraj sa krajem, ne može da živi od svog rada. Šta se mladima nudi kao šansa da izađu iz bede: Veliki brat, Zvezde Granda, Operacija Trijumf, kastinzi za izbor za mis, kastinzi za snimanje filmova, za krupijea, revije pevača, manekenstvo...a ja samo želim da normalno živim od svoga rada, u svom selu, da ne moram seliti u grad, da mi nakupci, stanodavci, i drugi lopovi ne jedu zaradu, da mi u selu ne otvaraju samo kafane i kladionice, s onim ćelavim njuškama s čuburskim akcentom koji stoje na vratima.
    Чубурани су се населили у твоје село?
    Много смо изгубили, слажем се, али мислим да није проблем у 1918, већ у Душановом царству! И лаж је да се разболио и умро, отровали су га! Куд му неко не рече, не једи то Иштване Душане... ако умреш, потомци твог народа ће ићи на Звезде Гранда.
    Бираће их за мисеве и Велике братове. Тераће их у манекене, са села директ у крупијее. То што ће у Србији да буде, то нигде на белом свету неће да буде.


    Mnogo smo izgubili. Ako je greh da živim od svoga rada, u svom selu, na svojoj zemlji, da imamu selu internet, sva poslednja izdanja knjiga, svu štampu, snabdeven hipermarket, pogon za preradu poljoprivrednih proizvoda, nakupce u zatvoru, jednakost pred sudom, pravnu državu, da slavim dva Božića, da mi je sasvim svejedno na kom je jeziku tabla ispred sela, da ne znam ko je ministar poljoprivrede..onda sam stvarno lud..kulak..neskroman...narodni neprijatelj..izdajnik..strani plaćenik...đavo..
    Много се бре књига штампа ових дана... шта ће ти све то.
    Ал ово остало... имао би то тебра да не умре прерано Иштван Душан! И имаћеш поново, кад обновимо Душаново Царство! Друге нема! Осим да вратимо Мађаре или Турке.

    Иначе, овја пост да се пошаље на конкурс за најбољу кратку причу и награду "Др. Ненад Чанак".
    Poruku je izmenio Najgora, 05.11.2009 u 22:39 Razlog: previe otrine...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  13. #73

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Uuuu bre ljudi ala se vi svađate nizašta, čini mi se. Nije mi jasno ono - Ištvan-Dušan- ja znam da je Ištvan - Stefan ili Stevan, svedno, ali svađa oko Dušanovog carstva, pa gde bismo bili da smo znali, jelte. A mi ne znamo ama baš ništa. Mađara je u odnosu na Srbe i ostale, veoma malo u Vojvodini, istina, najviše od svih manjina, ali ipak malo. Sticajem raznih okolnosti, baš sam tu međ' njima i odgovorno tvrdim da su vrlo miroljubivi, da ne kažem nešto drugo. Boli ih uvo ko će da vlada i kako će se zvati, Šandor, Ištvan, Jovan ili Marko, mojim sugrađanima Mađarima je baš svedno, samo da je mir, samo da ima posla (vredan narod, nema zbora), a mi Srbi i dalje bismo Srbija - do Tokija, e nije nego, mnogo hteli, malo preduzeli, iliti, samo lajemo i samo se puvamo.
    Kamo sreće da se složimo, ali svi, koliko god da nas je nacija u Vojvodini, pa da tražimo ako ništa drugo bar da nam redovno isplaćuju onih naših obećanih 7% od prihoda koji ostvarujemo, ma neee, mi volimo da sektašimo, da se delimo, da se svađamo, a dotle, braća iz Srbije arče našu imovinu (mislim na prodaju fabrika, jelte, sve nešto u Vojvodini prodaju, a nama para niotkud), pa kad u Beogradu u tamo nekoj Palmotićevoj ul bude zastoj, uh, sve tv stanice bruje na sva zvona, a koliko ima sirotinjskih kujni u Vojvodini, eee, pa to i nije tako bitno.
    Šta je bilo i kako je bilo, dal' 1918.g. ili bilo koje druge, sad nam svakako svedno, daj da uradimo nešto za budućnost, a mogli bismo mnogo toga i još više od toga, samo da se složimo šta nam je važno i bitno, a mislim da je najmanje bitno dal' je Dušanovo carstvo moglo da osvoji iliti otkrije Ameriju, ma, daaaajjjjj.
    jele vas buve celu noc
      Vrh

  14. #74

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat cilika mihic kaže: Pogledaj poruku
    uuuu bre ljudi ala se vi svađate nizašta, čini mi se. Nije mi jasno ono - ištvan-dušan- ja znam da je ištvan - stefan ili stevan
    Па цар Душан је носио и име свих владара из лозе Немањића, Стефан, дакле цар Стефан Душан. А то Иштван од миља. Јер, да не умријеше онако трагично, он би вероватно данас био цар и Мађара, и омогућио би Мађарима све оно што је Угарска омогућила Србима, а сигуран сам и више јер би био моћнији.

    ali svađa oko dušanovog carstva, pa gde bismo bili da smo znali, jelte. A mi ne znamo ama baš ništa.
    Мислим да врло озбиљно морамо да приступимо теми шта је Војводина изгубила смрћу цара Иштвана Душана, барем с том озбиљношћу којом расправљамо шта је изгубила четничком окупацијом 1918.

    mađara je u odnosu na srbe i ostale, veoma malo u vojvodini, istina, najviše od svih manjina, ali ipak malo. Sticajem raznih okolnosti, baš sam tu međ' njima i odgovorno tvrdim da su vrlo miroljubivi, da ne kažem nešto drugo. Boli ih uvo ko će da vlada i kako će se zvati, Šandor, ištvan, jovan ili marko, mojim sugrađanima mađarima je baš svedno, samo da je mir, samo da ima posla (vredan narod, nema zbora), a mi srbi i dalje bismo srbija - do tokija, e nije nego, mnogo hteli, malo preduzeli, iliti, samo lajemo i samo se puvamo.
    Примећујем праву навалу "Срба" који причају ружне будалаштине о Србима, а јако лепо и с поштовањем причају о својим комшијама Мађарима. А српски не причају баш најбоље... помислио би неко да се Козо прерушава, али хајте молим вас...

    kamo sreće da se složimo, ali svi, koliko god da nas je nacija u vojvodini, pa da tražimo ako ništa drugo bar da nam redovno isplaćuju onih naših obećanih 7% od prihoda koji ostvarujemo, ma neee, mi volimo da sektašimo, da se delimo, da se svađamo, a dotle, braća iz srbije arče našu imovinu (mislim na prodaju fabrika, jelte, sve nešto u vojvodini prodaju, a nama para niotkud),
    Баш, колико теби исплате од тих 7%?

    Тако је, попљачкаше нас браћа из Србије, брате Србине.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  15. #75

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    E pa sad, ja sam slučajno sestra Srpkinja i prilično dobro govorim svoj maternji jezik, na šta sam veoma ponosna, nego volim pomalo da se zezam, to mi je mana, priznajem.
    Ne bih da kudim Srbe, sami mi to odradimo, ne treba nam niko sa strane, samo sam primetila, brate Srbine.
    jele vas buve celu noc
      Vrh

Strana 5 od 8 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Bač - gradić po kome je Bačka dobila ime
    Autor cvishna u forumu Bačka
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 15.03.2015, 20:37
  2. Osmogodišnja devojčica dobila razvod
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 22.04.2008, 15:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •