Biblija jedina merodavna... - Strana 6
Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456
Prikaz rezultata 76 do 77 od ukupno 77
  1. #76

    Odgovor: Biblija jedina merodavna...

    Možda nisam dovoljno naglasio - kada sam mislio na autoritet, mislio sam na Bibliju a ne na roditelje, profesore i ljude iz neposrednog okruženja. Meni je to bio izvor a ne Biblija. Sada je valjda jasnije?
    Prvi utisak uvek vara

  2. #77

    Odgovor: Biblija jedina merodavna...

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Nije potreban autoritet bilo koje "vrste" da bi čovek znao kako se treba ponašati prema svojim najbližima, prijateljima.
    (moj bold i boja)

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Možda nisam dovoljno naglasio - kada sam mislio na autoritet, mislio sam na Bibliju a ne na roditelje, profesore i ljude iz neposrednog okruženja. Meni je to bio izvor a ne Biblija. Sada je valjda jasnije?
    Otkud ja znam šta s' ti Sirijuse mislio, ja samo vidim šta si napisao no dobro... opet kažem, ako uzmeš u obzir kada je Biblija stvarana i njen uticaj na formiranje morala i etike kakav je opšteprihvaćen danas još kako si neke stvari naučio iz Biblije

    Nego da se vratim na temu, da ne bi bio tatalni off smatra se i da su krsne slave relikt slovenskog paganizma, kod Slovena je bio dosta jak kult predaka, pa se smatra da su Srbi i još neki narodi zamenili običaj slavljenja predaka slavljenjem svetaca i da su sveci preuzeli ulogu porodičnog zaštitnika primanjem hrišćanstva. Konkretno i slave, ljudi dosta različito proslavljaju ali su neka obeležja obavezno ista koja slavu čine (kolač, sveća, vino, žito,...) i kod slava postoje izvesne varijacije u nekim običajima ali je Crkva uspela da to u velikoj meri da kažem standardizuje iako se neki i danas pridržavaju nekih starih navika. Npr u nekim krajevima, zabačenijim, ljudi koji su zimi slavili dešavalo se da im sveštenik ne može doći da očita slavu, seče kolač itd pa su ljudi sami čitali slavu, kolač reza kum ili neki drugi gost, pa su danas neke porodice zadržale taj običaj. Sve to opet nema mnogo veze sa Biblijom i samom Crkvom koliko sa nekim starim verovanjima.

    Šta se još zadržalo (dobro danas ne toliko jer se i ne drži do tradicije al' pre jedno sto dvesto godina) - dodolske pesme. Paganski običaj, dozivanja kiše. Beležio ih je i Vuk kao narodne lirske pesme, a beležio ih je i jedan ruski konzul u Srbiji u 19. veku a između ostalog je zapiaso i ovo:

    Jastrebov zapaža izraženo sujeverje pri rađanju deteta. Na primer, veruje se da "samo dete sa imenom Stana i Stanko ostaje živo", ili "ako se neprestano rađaju ženska deca, da bi se to prekinulo, zadnjem ženskom detetu daju ime Dosta". Uz kolevku se samo pevuši "bez ikakvog smisla".

    Inače, najmlađa sestra moje babe je dobila ime stana - da stanu deca tj da se ne rađaju više. Čisto praznoverje.

    Šta se još zadržalo, svecima su dati atributi - Sv Nikola je zaštitnik putnika, Sv Trivun zaljubljenih i vinara, Arhangel Mihajlo je zaštitnik ratnika it. Sve što su nekada bili paganski bogovi, pa su se valjda i neki rituali tako zadržali (prosipanje vode kada neko krene na put, za srećan put valjda).



Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456

Slične teme

  1. Biblija ‑ Božja reč
    Autor sale777 u forumu Religija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 14.06.2011, 01:13
  2. Zemlja kao jedina istina..
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 08.08.2009, 16:34
  3. Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva
    Autor SilentBob u forumu Religija
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 24.07.2009, 22:58
  4. Amerikancima važniji "big mek" nego Biblija
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 31.10.2007, 22:09

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •