Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?
Strana 1 od 13 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 183
  1. #1

    Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Upravo sam pročitala vest koja stiže iz susedne nam Crne Gore:

    Predsednik Crne Gore Filip Vujanović izjavio je u sredu da je u Crnoj Gori ukinuta regrutna obaveza i obaveza služenja vojnog roka.

    Odluka o profesionalizaciji vojske u Crnoj Gori saopštena je posle sastanka Vujanovića sa načelnikom Generalštaba Vojske Crne Gore generalom Jovanom Lakčevićem na Cetinju.

    Lakčević je posle sastanka rekao da će se svi vojnici koji su sada u Vojsci Crne Gore vratiti kućama do 5. septembra.

    "Od danas se neće služiti Vojska Crne Gore. U njoj će se mladi zapošljavati", rekao je Vujanović.
    Moram priznati da se sa poslednjom rečenicom sasvim slažem.

    Vojska je odavno izgubila ono što je nekada imala, poziv u vojsku se odavno ne shvata kao čast, majka više ne plače od sreće, već od brige... Ipak, vojna obaveza je nekim ljudima jedini način da osete stvarnu obavezu... Neki momci, verovali ili ne, u vojsci prvi put sami pospreme svoj krevet.

    Ipak, danas postoji mogućnost da čak i to izbegnu tako što će otići na civilno služenje, koje je (bar po mom mišljenju) najobičnija glupost.

    Dakle, moje mišljenje - profesionalna vojska za one koji sebe vide u tome.

    Koji je vaš stav?

  2. #2

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Imao sam pre par godina priliku da vidim kako to funkcionise iznutra, naime napunio sam 21, nisam overio godinu na fakultetu, stigao mi poziv da sluzim otadzbini. Posto u to vreme jos nije kod nas postojala civilna, odo ja u vojsku.
    Odsluzio sam je, bio "uzoran" vojnik, stvarno bez ikakvih problema, na kraju za malo da ostanem, zbog moje struke i znanja su mi ponudili prilicno primamljivu ponudu za posao, ali ja sam hteo fakultet.

    Sto se tice casti, i tradicije, na to mozete da zaboravite u potpunosti, vojska unutar nje same funkcionise kao losa privatna firma, toliko nerealno da sve moze da prodje, tako da umesto casti u ustima ostaje samo bljutav ukus ....

    U smislu odlaska u vojsku kao osposobljavanja za odbranu drzave i sl. stvarno nema sta da se kaze, sve sto inace naucite u vojsci moze se sabiti u kvalitetnih nedelju dana, ako za tako necim uopste postoji potreba, a u kakvim mi prilikama zivimo .

    Citat Lady S kaže:
    Neki momci, verovali ili ne, u vojsci prvi put sami pospreme svoj krevet.
    Sa ovim se slazem, vojska u odredjenom smislu predstavlja obavezu, postovanje pravila, disciplinu i autoritet, ali najveci problem je kada takvi momci i ako prihvate sve, moraju da trpe njih bar 20% koji nece raditi apsolutno nista, jer ima je tata sa 4 zvezdice na apoleti, ili ih je neki takav doveo tu. Postoji previse izuzetaka, da bi pomenuta pravila imala stvarni efekat.

    Vojska, u obliku u kojem danas kod nas postoji (ne racunam civilno, jer mi to izgleda kao neuspela potencijalno dobra ideja) moze biti od koristi u smislu da predstavlja jedno iskustvo, sad pozitivno ili negativno, zavisi kako se gleda na to. Meni iskreno nije zao sto sam isao, sto sam to proziveo i sto sam video sta sam video, tamo se moze nauciti svasta, ali slabo sta vezano za vojsku, mnogo vise o tome kako izgleda stvarni zivot bez mamine suknje.

    Na kraju se moram malo ograditi, zbog svojih interesovanja vezanih za psihologiju, medjuljudske odnose, menadzmenta ljudskim resursima i funkcionisanja malih grupa, trebalo bi da napomenem da je vojska nekome sa ovakvim interesovanjima nezamenjiva, a iskustvo tamo steceno neverovatno dragoceno, pa su tako i moji stavovi znacajno promenjeni time sto sam ja iz cele zbrke izvukao dosta pozitivnih stvari, a da i bar jednu alergiju isto...

    Znaci profesionalna vojska, jer ovakva nema bas smisla osim za nekog ko se bavi drustvenim naukama
    Ono što osoba doživljava u stvari nije realnost; više je hipoteza koja može ali ne mora biti tačna.

  3. #3

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Svakako da jesam ..... Profesionalna vojska ce svakako biti obucenija , opremljenija i sposobnija za sve sto se od nje ocekuju , nego ova sada , jer bice sastavljena od ljudi koji to bash hoce ,a ne od momaka koji su tamo sto moraju i to dozivljavaju kao kradju godinu dana i kao mlacenje prazne slame....

    I slazem se sa svim vec iznetim da mnogi tek u vojsci vide sta znaci sam namestiti krevet,odvojiti se od kuce,sta je odgovornost,obaveza.....
    Mada ja nisam sa 18 otisao u vojsku vec malo kasnije kao vec formirana licnost i jednostavno nisam mogao da se uklopim u taj nacin razmisljanja i "organizaciju" , mada nakon 45 minuta predavanja ipak jesam uspeo da naucim kako se koristi cucavac .
    Uprkos iskustvu koje sam tamo stekao koje stvarno smatram bogatim i znacajnim, smatram da mi je ukradena godina zivota , nepovratno .....
    Jesam spoznao sta znaci imati odgovornost za zivot svojih drugova , pa i skroz meni nepoznatih ljudi , posle silnog potucanja po jugu i od stanja totalne otupljenosti pa do krajnje euforicnosti (iskustvo za koje se nadam da nikada vise nece biti potrebno) ne smatram da mi je sve to bilo preko potrebno da bi sazreo i postao covek kao sto se nekad govorilo pred polazak u vojsku.
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  4. #4

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Slazzem se da to treba ukinuti ( Mada bi izvesne osobe sa pshichkim i problemima sa okolinom svakako trebalo tamo slati na terapiju i psihichko dozrevanje )

    Profesionalna vojska svakako i tako ce koliko vidim i biti.

    Medjutim, kakva ce ta vojska realno biti, to ce se malo ko ovde pitati...

    Za to vreme, oni zzeljni da osete deo te atmosfere mogu da idu u izvidjache
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 02.10.2006 u 23:17

  5. #5

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    I ja sam za ukidanje.Samo mi jos to treba

  6. #6

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Ja sam isto za ukidanje,dovoljna je profesionalna vojska. Kod nas ih sve više služi vojsku civilno.

  7. #7

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Protiv sam bilo koje obaveze koja diskriminatorski vazi samo za jedan pol.

    Iako nisam neki militarista, smatram da ako svi moraju da idu u vojsku -- i zene i muskarci -- to je OK, ali da drzava namece samo jednom polu neku obavezu nije dopustivo.
    Poruku je izmenio Bishop, 05.10.2006 u 19:31 Razlog: skretanje sa teme

  8. #8

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    ZA ukidanje "vojne obaveze"sam!Profesionalna armija je odavno zazivela svuda,a mi po obicaju-kaskamo...

  9. #9

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Sto se crne Gore tice potpuno ih razumem zasto ukidaju sluzenje vojnog roka. Oni i svi kad bi se regrutovali imali bi toliko malu vojsku da bi svaka susedna drzava mogla da ih porazi u nekom eventualnom sukobu. Tako da je normalno da Crnogorci nastoje da sto pre postanu clanica NATO pakta i da na taj nacin obezbede sopstvenu sigurnost.

    Sto se tice ukidanja obaveze u nas (Srbija) i to bih podrzao. Mislim da ce nam dovoljna biti samo profesionalna vojska kada vec policija preuzima sve vise vojnih nadleznosti.

  10. #10

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Ja ću biti malo radikalniji pa ću napisati da sam za potpuno ukidanje vojske a ne samo vojne obaveze. Znam da to zvuči malo više utopijski ali to je moj stav i moje razmišljane.
    Ali da ne bude zabune da samo želim da se nekako izvučem i da neobučem uniformu, nemam potrebu za tim pošto sam odslužio vojni rok i plus bonus maskiranje-rezerva više puta-

  11. #11

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Sto se tice profesionalizacije vojske slazem se sa tim u potpunosti ali je pitanje dali nasa drzava moze da finansira to jer je evidentno da retko ko pogotovo u Beogradu hce da radi kao vojik po ugovoru za platu od 15-16hiljada dinara a da ima sve obaveze i duznost koje ima ivojnik.
    A sto se tice stanja vojske to isto stanje je kao i u drzavi jer se kaze da je vojska ogledalo drzave.
    Nesredjena situacija u drzavi prouzrokuje stanje u vojsci,profesionalni pripadnici koji sada rade razmisljaju o tome dali ce ostati ili ece na poslu ,razmisljaju o egzistenciji a odradjuju se samo obaveze koje moraju da nebi bili pozvani na odgovornost.
    Malo cu skrenuti sa teme pa cu jos i dodati ovo da profesionalni pripadnici em sto odgovaraju civilnim krivicnim i prekrsajnim sudovima u isto vreme odgovaraju i vojno disciplinskim sudovima.

  12. #12

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Mislim da je ovo tema koja zasluzuje da se o njoj i dalje diskutuje.

    Procitavsi komentare (kojih i nema bas nesto mnogo) odlucih da i ja dam
    svoje misljenje o vojnoj obavezi i ukidanju iste.
    Pre profesionalizacije vojske u Francuskoj odabir kadra je u vecini slucajeva bio zasnovan po principu da se dobrom vojniku ponudi skolovanje za podoficira pa nakon toga ako je dobar podoficir i za oficira ( oko 50% oficira u francuskoj vojsci je proslo taj put).
    Na sta danas lici francuska vojska ne bih hteo da komentarisem ali mozete povuci paralelu sa onim americkim vojnicima pohvatanim 1999 godine (Ramirez,Sancez...)
    Pre nekih 18 meseci bio sam na nekom seminaru u jednom nemackom vojnom centru za obuku vojnika.
    Pored vecinskog dela vojnika koji su profesionalci nemci su zadrzali i redovno i civilno sluzenje vojnog roka.
    Redovno sluzenje vojnog roka traje 9 meseci.
    Svakog cetvrtka imaju vreme predvidjeno za posete iz civilstva namenjeno devojkama koje oni upoznavanjem sa vojnickim nacinom zivota pokusavaju da privole da udju u vojnu sluzbu.
    Kao i kod nas mladi ljudi shvataju da vojnik pod ugovorom predstavalja period u zivotu koji je samo neki most dok se ne nadje neki bolji posao.
    Spomenu neko naseg vojnika pod ugovorom koji treba da radi za
    15000 - 16000 dinara i pri tome ispunjava sve svoje obaveze.
    Da li biste vi radili takav posao za te novce.
    Verujem da je jako mali broj ljudi zainteresovan za sluzbu u vojsci upravo zbog toga ali i mnogih drugih razloga.
    Takodje verujem i da vecina nasih momaka koji su sluzili vojsku (kako glup izraz) ima i lepih secanja iz iste.
    Sto se tice veza i protekcija u vojsci razmislite malo ,pa jel toga nema i u raznim firmama,ustanovama i organizacijama.
    Vojska je ogledalo drustva.
    Necu vise da pisem,nece niko da procita do kraja ako budem smarao.
    Moje je misljenje, a o odnosu na vidjeno, da je bolje da uz odredjene modifikacije redovnog i civilnog sluzenja vojnog roka ostavimo ovaj sistem tj.nacin pripreme za eventualnu odbranu nase zemlje Srbije.

    Puno pozdrava svim forumasima od staresine VS na privremenom radu u DR Congo u sastavu mirovne misije UN-a.

  13. #13

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Ko ne hrani svoju Vojsku hranice TUDJU.... stara srpska se ponavlja,

  14. #14

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Nije u pitanju da li moze nasa drzava da finansira profesionalnu vojsku, definitivno moze i tako ce i biti. To da drzava nema finansijska sredstva za tako nesto je laz Ja sam za ovaj nacin- redovno i civilno sluzenje pa ko sta izabere. Odsluzio sam redovno i meni je bilo strava iako nisam imao nijednu vezu.

  15. #15

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    drzava treba da odluci sta hoce, a sta nece.

    ako zelimo vojsku koja ce moci da brani ovu drzavu od bilo kog napadaca mora i dalje da ostavi oaj sistem sluzenja vojske pa cak i da produzi to "sluzenje" na minimalno 12 meseci. i naravno, da ukine civilno sluzenje i bilo kakvu mogucnost drugogo izbegavanja sluzenja vojske.

    ako pak zelimo da budemo clanovi neke vojne alijanske, naravno, pozeljno je da se vojska profesionalizuje i smanji, a samim tim i da se ukine obavezno sluzenje vojske.

    ovo sto se sada desava kod nas je nit tamo, nit ovamo. piskicu - kakicu.

    svako ko ima "tatu" i ko je malo bolje finansijski potkovan izbegava obavezno sluzenje, a za vojsku ostaje puka sirotinja i onaj koji nema nigde nikoga. a ne mozemo svi imati nekoga.

    pored toga, kriterijumi za odlazak na civilno sluzenje vojne obaveze su toliko strogi da se izjednacavaju sa nekadasnjim kriterijumima za sluzenje u posebnim i specijalnim jedinicama koje su radile na obezbedjenju naseg "marsala", tako da na redovno sluzenje u jedinice odlazi "druga" i "treca" kategorija momaka. nije mi uopste cudno sto se dogadjaju ovakve stvari u vojsci.
    ovim nisam mislio da uvredim nikoga, ali je to deo nase stvarnosti.

    kada bi nasi politicari znali sta hoce da naprave od ove drzave, lako bi i vojsku doterali na najpozeljniji nivo.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

Strana 1 od 13 12311 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Muski i zenski poslovi i kucne obaveze
    Autor Bishop u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 12:22
  2. Predlog za ukidanje prestupnih sekundi
    Autor Galahad u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.11.2007, 10:39
  3. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.10.2006, 15:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •