Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne? - Strana 10
Strana 10 od 13 PrvaPrva ... 89101112 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 136 do 150 od ukupno 183
  1. #136

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Biter...pominješ novac. Ja mislim da onima koji su časno i odgovorno branili zemlju se duguje poštovanje, zahvalnost i par sitnih beneficija (koliko da se ublaži raskorak između branitelja i onih kojima je u pozadini rat "bio brat"). I Rim je propao onda kada su veterani bili "nagrađeni" dužničkim ropstvom.

    Btw...ogromna većina primedbi na vojsku se odnosi upravo na manjak sredstava da bi se obuka izvela kako treba ili na neobučenost čak i oficirskog kadra (samo 3 % aktivnog oficirskog kadra je učestvovalo u sukobima na ovim prostorima...skoro sve su morali rezervisti da završe...iako su mnogi oficiri imali decenijske beneficije). Kriza morala nije zaobišla ni tu instituciju...pogotovo otkada su političari oni koji "vedre i oblače".

    "Dakle, postoje tri načina na koja vladar može ugroziti vojsku. Kada
    vladar ne poznaje dovoljno situaciju i naredi svojoj vojsci da napreduje u
    trenutku kada to ne bi trebalo ili naredi svojoj vojsci da se povuče kada to nije
    potrebno, dolazi do sputavanja vojske. Kada se vladar ne razume u vojnu
    problematiku, ali podjednako učestvuje u komandovanju vojskom, oficiri bivaju
    zbunjeni. Kada vladar nije upućen u ratne operacije ali podjednako učestvuje u
    komandovanju vojskom, oficiri počinju da oklevaju. Onog trenutka kada
    vojskom zavladaju pometnja i neodlučnost, ona biva ugrožena od strane
    neprijatelja. Takvo postupanje zbunjuje vojsku i vodi je u poraz. " Sun Tzu .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  2. #137

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Sivi

    nisam ja ni rekao da nas je NATO okupirao, već da su ostvarili svoje ciljeve.

  3. #138

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Uključio sam se se u ovu raspravu sa pozicije roditelja ne razmišljajući o širem aspektu ovog ozbiljnog pitanja.Međutim kako tema odmiče i kako su, prvo Memento a onda i Turkmenbaši temu sagledali i šire, dozvoliću sebi da iznesem i svoje mišljenje.

    Mementovo mišljenje da aktivni sastav treba da izdrži prvi udar, da bi se izvršila kvaltetna mobilizacija rezervnog sastava je logično i ne može se ne složiti sa njim.Takođe se moram složiti sa tvrdnjom da je broj profesionalnih vojnika mali da bi se zadržao veliki frontalni napad.

    Moram, ipak skrenuti pažnju na činjenicu da smo doživeli napad pre samo deset godina.Sećamo se da je taj napad vršen isključivo iz vazduha, bombarderima i dalekometni raketama.Odbrana se sastojala iz dejstva jedinica protivvazdušne odbrane.Pešadija, artiljerija, oklopne jedinice su bile mete i nisu ni mogle dejstvovati jer nisu ni mogle videti neprijatelja, koji je bio hiljadama kilometara daleko.Avijacija je,pak, bila u tako podređenom položaju (i zbog brojnosti i zbog tehničkog stanja letilica), da je ozbiljniji otpor bio i nemoguć.Lična hrabrost naših pilota je bila zadivljujuća, ali nije više dovoljno samo "srce u junaka"...

    Dakle videli smo na delu kako bi eventualni napad mogao izgledati.Videli smo takođe da je agresor i ostvario svoje ciljeve, šta god nam tadašnja vlast tvrdila..

    Ovo navodim jer je jedini mogući agresor u današnje vreme NATO pakt.Osim BiH okruženi smo zemljama koje članice tog saveza, i nerealno je očekivati da nas napadne Pakistan, Maroko ili Brazil...

    Dakle jedinice koje su mogle pružiti otpor su to i uradile.Činjenica je da je srušeni "nevidljivi" avion delo stručnjaka-oficira, a ne vojnika.Vrhunska vojna tehnika je isuviše složena da bi njome rukovali vojnici na odsluženju obaveznog vojnog roka.

    Ono što nam je falilo su uređena skloništa, brzo reagovanje na načinjenu štetu, popravak energetskih objekata i instalacija (iako su radnici EPS-a činili čuda, bila bi dobrodošla pomoć "civilne zaštite). Takođe potrebna je pomoć oko zbrinjavanja starih, bolesnih, onih koji ne mogu u potpunosti voditi računa o sebi...

    Što se tiče opasnosti od terorističkih grupa (alkaida i sl.), to nisu armije već grupe, i njima se moraju baviti obaveštajne službe, a kod eventualnih hapšenja ili sukoba, za to se angažuju najsposobnije i najobučenije jedinice jedne države, što svakako nisu vojnici na odsluženju vojnig roka.

    Turkmenbaši se slaže sa Mementom, ali navodi da je Gruzijska vojska bila mnogobrojnija i bolje naoružana, a ipak izgubila rat za dva dana, iako je raspisala opštu mobilizaciju, pa u stvari i ne vidim potvrdu onoga za čega se zalaže.

    Ono što me iznenađuje je činjenica da se mišljenje da nam treba profesionalna vojska bez obaveznog služenja pod oružjem, uzima kao nepatriotizam, antinacionalni stav, mržnja prema svom narodu.

    Tako Beliaver, osim što obveznike na "civilnom" služenju naziva kretenima, povezuje takvo ubeđenje sa antisrpskim pričama,mržnjom prema ajvaru, kajmaku, GUČI...
    hm...
    kao prvo,previse si osetljiv i licno shvatas ono sto sam rekla....a nije bilo licno....
    imam utisak da te je najvise ujeo moj post mada su i drugi postovali
    Osim Mementa i Turkmenbašija ,svi ostali su gledali pitanje vojske iz licnogh ugla,zar ne?
    pa i ti
    pitanje je bilo Da li ste za ukidanje vojske ili ne?
    moj odgovor je Ne,i sledilo je obrazlozenje odgovora
    svako je dao svoje licne razloge,koliko vidim....
    i da ,mislim da ima antipatriotizma koliko god hoces,okolo......
    i ne,nisam radikal,ni dss
    i da,takodje imam sina
    prica o kajmaku i Guci i ajvaru je banalan primer,ali govori o nasem mentalitetu...i do zla boga je istinit....
    i tako....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #139

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Biter...pominješ novac. Ja mislim da onima koji su časno i odgovorno branili zemlju se duguje poštovanje, zahvalnost i par sitnih beneficija (koliko da se ublaži raskorak između branitelja i onih kojima je u pozadini rat "bio brat"). I Rim je propao onda kada su veterani bili "nagrađeni" dužničkim ropstvom.
    Dok nas je vodila ideologija, novac nije bio potreban, medjutim vrlo mi je cinicno sluziti vojsku dok se drugi izvlace od istog raznim manipulacijama i zgrcu novac ili uzivaju u zivotu. Ovo je kapitalizam, mi operisemo na principu zaradjivanja novaca. Svako odricanje od novaca je nase dobrovoljno zadovoljsto i nikako ne moze biti obaveza, osim placanja poreza.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #140

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Dakle videli smo na delu kako bi eventualni napad mogao izgledati....
    ... kako bi mogao izgledati !
    I pored toga što mislim da je to bila jedna odvratna, mahnita, sveopšta.. udružena i umobolna "siledžijska" svinjarija,
    k'o poigravanje Tomove bande mačaka sa sirotim Džerijem,
    trebalo bi, informacije radi samo (npr.preživele iz '41) pitati (ili negde pročitati) šta znači RAT..
    i kako izgleda kada se na svaki grad, svako naselje, svaki pedalj ... i svaki centimetar nekontrolisano svakodnevno sruči po tepih bombi.
    A moglo se i to... nije da se nije moglo.
    Tada ne bi imalo "mesta" koncertima po gradovima, Trgovima i mostovima ... i posmatranju svega toga sa terasa.. uz 'ladno pivce.

    Prošli smo otprilike k'o ona nastavnica hemije, što je išamara i izmaltretira onaj učenik, dok ostali snimaju kompletni "meč".
    I samo zahvaljujući suzdržanom ludilu; ovamo alijanse, onamo učenika - prošlo se kako se prošlo. Što se pomoći i podrške (napadnutom) tiče.. od toga niti je ... niti bi u još gorem raspletu - bilo išta.
    Ustvari bilo bi - NIŠTA!

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    - Ni jedna se zemlja ne može zauzeti dok vojnička čizma ne stane na nju! A za to je potrebno imati vrhunski opremeljeno i obučeno ljudstvo. Priče o bombardovanju koje ti pričaš su demagogija jer...NATO nije ni smeo da pokuša da umaršira u Srbiju.

    Pa nisu bili baš toliko "besposleni". A i kome pada na pamet da ugazi čizmom u Srbiju i da njome tako vlada.
    (Gledaj kako se to danas lepofinokrasno radi i bez poške i bez čizme... sve u belim rukavicama...) IN.Direkt.NO.
    Ideja je bila druga... da se poplaši, izmaltretira i izmrcvari narod, kako bi sam sklonio onog tako obožavanog debilnog DUČEa...
    da bi se upraznilo to "radno" mesto.
    i tako dalje ...

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Ja mislim da onima koji su časno i odgovorno branili zemlju se duguje poštovanje, zahvalnost i par sitnih beneficija
    Da.
    Kao u (neusamljenom) slučaju već pomenutog obarača antačiBL-invizib'La... aviJona.

    ATANTTIONE!!! Obratiti posebnu pažnju na ovaj deo texta:
    "Pukovnik američkog ratnog vazduhoplovstva Dejl Zelko u SAD drži predavanja o tome kako je pre tačno 10 godina ušao u istoriju, kao pilot prvog "nevidljivog" aviona F-117 ikada oborenog u borbi,
    dok pukovnik u penziji Vojske Jugoslavije Zoltan Dani, čija je jedinica uništila taj avion, na pijaci u vojvođanskom selu Skorenovcu prodaje kore za pitu."

    I tu vojsku ja treba da poštujem, i u nju da poželim da ispratim brata, muža ili dete ? I da im na rastanku mahnem...?

    Dok te stvari ne dođu na svoje mesto,
    kad neće biti puna groblja neobeleženih grobova "neznanih junaka",
    kad ti mogući junaci ne budu više tretirani kao topovsko meso,
    kad vođenje u službi (opet) krene po znanju, delima i zaslugama (a ne po komšijsko-drugarsko-kumovskim odnosima sa vrhuškom),
    k'o ona dva ražalovana debila u hugu Haga...
    kad ne budu puni Trgovi kampova poniženih, neisplaćenih, RANJENIH i zaboravljenih rezervista iz "serije" SR'99,
    kad još mnogo toga bude definisano....
    reći ću svakom (i ko me bude i ko me ne bude pitao - mrš u vojsku ( bre )

    a do tada, podržaću svakog ko kaže NE!
    jer mi je stav- da je i moj patriotizam trenutno ... moja lična stvar.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #141

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Mda...ova tema i nastade baš zbog tog uspešnog "Ideja je bila druga... da se poplaši, izmaltretira i izmrcvari narod, kako bi sam sklonio onog tako obožavanog debilnog DUČEa...
    da bi se upraznilo to "radno" mesto." citat od ChichaGlishe

    Cilj nije ni bio da se skloni SM već da se implementira svoj čovek...koji će, jel'te, obezbediti sve da više ne postoji srpska vojska i srpski interesi. Po rezultatima...svaka čast. Uspeše u onome što mnogi vekovima nisu. Sama tema je dokaz.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  7. #142

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Naravno ... kome još treba vojska???
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  8. #143

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    (Gledaj kako se to danas lepofinokrasno radi i bez poške i bez čizme... sve u belim rukavicama...) IN.Direkt.NO.
    Ideja je bila druga... da se poplaši, izmaltretira i izmrcvari narod, kako bi sam sklonio onog tako obožavanog debilnog DUČEa...
    da bi se upraznilo to "radno" mesto.
    i tako dalje ...
    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Mda...

    Cilj nije ni bio da se skloni SM već da se implementira svoj čovek...koji će, jel'te, obezbediti sve .........
    i u čemu ti ovde vidiš razliku ? I potrebu za "Mda..." ?

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  9. #144

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Imam utisak da nekima treba crtati .
    " tek kao napomena i poređenje da od služenja vojske malo toga u životu zaista zavisi." Izabelita

    Kada tako misliš...zašto onda glumci imaju probe, sportisti treninge, radnici obuku ? Podesećate me na klince koji se čude zašto bokser preskače konopac!
    Služenje vojnog roka (ma kako smešno izgledalo) ima za cilj da nauči vojno sposobne pripadnike upotrebi svih oružja (jer je i budali jasno da se mnogi pronalasci PRVO primenjuju u vojne svrhe...dizel motor na primer, radar, raketni projektili..). Upitao bih Izabelitu da li ima predstavu šta znači neobučenom dati ubojno i opasno sredstvo u ruke ? Da li je videla umišljenu "sveznalicu" koja je ispalivši vežbovnu tromblonsku minu pokidala sebi pola lica tromblonskim nišanom ? Lično sam video žene koje nisu znale sa koje strane se puška okreće ...da ne pričam dalje o sveznalicama . Govorim da postoji potreba...jer u bilo kojem ratu postojaće potreba angažovanja ljudskih resursa za odbranu zemlje...a onda je JAKO važno da ljudi ZNAJU da upotrebe vojna sredstva.

    Pero...lepo ti nama napravi rezime zadnjeg sukoba...samo si zaboravio da napomeneš nekoliko važnih "sitnica":
    - Ni jedna se zemlja ne može zauzeti dok vojnička čizma ne stane na nju! A za to je potrebno imati vrhunski opremeljeno i obučeno ljudstvo. Priče o bombardovanju koje ti pričaš su demagogija jer...NATO nije ni smeo da pokuša da umaršira u Srbiju. Kao pešadiju je koristio drogirane nazovi jedinice šiptara koje (i pored neuporedive brojnosti i opremljenosti najboljim oružjem ) nisu bile u stanju čak ni običnu karaulu da zauzmu (pričam o Košarama).
    - Rat vode one jedinice koje su , tog momenta, najadekvatiniji odgovor napadu. Tako RV i PVO deluju po vazdušnim ciljevima..iluzorno je to očekivati od specijalnog voda za diverzantske akcije! Nego...da nismo imali sve te druge vojnike...misliš li da se oni ne bi samo ušetali ? A što se tiče bespotrebnosti....zamisli svog sina (moj je već poveliki i uskoro će dorasti do oružja) kome će neko uvaliti mitraljez...a on se , onako "spreman", okrene i greškom pospe pola jedinice. Ili (ne daj bože)....tako "obučen" upadne u minsko polje ?
    - Kada se već svi slažu (bar ovde , na rečima ) da svoju zemlju treba braniti....zašto je onda problem da budemo obučeniji i spremniji za to ? Zašto je problem da se u miru malo "namučimo"...da bi sutra preživeli ?
    Btw...mnogo puta mi je došlo da bacim šaku petardi (da sam ih imao) populaciji koja na sam zvuk sirena za vazdušnu uzbunu prebledi. Garantujem da bi bila rekordna žetva "srčki" .
    - Tačno je da imamo izbor: ili da se borimo ili da postanemo roblje ili da nas sve pobiju. Mi ovde nemamo "rezervnu domovinu" poput onih iz Hrvatske i Bosne koji su pobegli. Mi imamo samo ovo malo napaćene i krvlju zalivene zemlje sa koje su nas mnogi hteli da proteraju. A...nadam se da će nekima sinuti...da se čak i brojniji i jači psi ne usuđuju krenuti na mačku sateranu u ćošak.
    Toliko....zaista mi je više "degute" da raspravljam o nečemu što je više nego očigledno.
    Pa, doobro, čemu bi uopšte ikada moglo značiti moje ili tvoje okretanje puške 'vako ili 'nako? I ja sam nekad išla na takmičenja iz streljaštva, ali se iskreno nadam da mojoj zemlji neće pasti na pamet da se na to moje znanje osloni...

    Baš upravo zato što se savremeni ratovi vode najsavremenijim sredstvima, ono znanje koje se o oružju i odbrani stiče za godinu dana u našoj vojci je kao znanje amaterske družine, spram profesionalnog ansambla u pozorištu, ili kao vešto lupanje tepiha starim reketom naspram vrhunskog tenisa. E još pride treba dodati i to da je neko na silu nateran da trese tepih ili glumi avijatičara trčeći s maketom u ruci... Ok, neko hoće, voli, pa čak i misli da je veći od Paćina ili Nadala... Neko se za to ozbiljno školuje, pa ima bar osnov da na neke izazove stručno i umešno odgovori.

    Zar stvarno misliš da bi masovni vojni amaterizam mogao zaista nečemu konkretnom poslužiti? Jer godinu dana služenja vojske liči na ubrzan kurs, i nikakva ozbiljna i kvalitetna znanja se tu ne mogu usavršiti do nivoa potrebnog za savremen rat. Jedino profesionalna vojska bar u izvesnom procentu može u znanju, umeću i sredstvima da se približi tome, a i ona pre svega mora biti partner nekom većem svetskom igraču, jerbo smo mali i ostaćemo mali. Ok, možemo svi da izučimo za Talibane, samo i oni imaju ekstra motiv, one silne device i to, a mi bi morali da ginemo u slavu nekog od predsednika koji nas u rat uvede. Super, hajde da onda uvek biramo one seksije... Šala, dve...
    Kakva agresorska čizma? Bilo nekad. Sada, ako baš misle da troše oružje na tebe, to urade s visine na kojoj ne možeš da ih domašiš, a na zemlji jednostavno plate onu vladu koja odgovara njihovim interesima. Nema više ratnih bojišta, pa da se tačno znaju crveni i plavi, pa ko je napred, a ko pozadina...
    Inače, kad već negde pominješ Rim, legionari su bili plaćena vojska...

    Nikad nisam imala potrebu da petardama uznemiravam narod koji je slušao sirene, iskusio bombardovanje izazvano amaterizmom jednog netalentovanog političara. Šta je smešno ako ljudi reaguju? U čemu je tvoja poenta? Ne treba se plašiti ako ti pada bomba na glavu? Oni koji su služili vojsku čvrsto i bestrzajno ginu od nje? Evo se učlanjujem u grupu trzača od petardi odmah, gde treba da se potpišem?
    Vrag odneo šnalu...

  10. #145

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Moram, ipak skrenuti pažnju na činjenicu da smo doživeli napad pre samo deset godina.Sećamo se da je taj napad vršen isključivo iz vazduha, bombarderima i dalekometni raketama.Odbrana se sastojala iz dejstva jedinica protivvazdušne odbrane.Pešadija, artiljerija, oklopne jedinice su bile mete i nisu ni mogle dejstvovati jer nisu ni mogle videti neprijatelja, koji je bio hiljadama kilometara daleko.Avijacija je,pak, bila u tako podređenom položaju (i zbog brojnosti i zbog tehničkog stanja letilica), da je ozbiljniji otpor bio i nemoguć.Lična hrabrost naših pilota je bila zadivljujuća, ali nije više dovoljno samo "srce u junaka"...

    Dakle videli smo na delu kako bi eventualni napad mogao izgledati.Videli smo takođe da je agresor i ostvario svoje ciljeve, šta god nam tadašnja vlast tvrdila..
    Pa nije baš da je napad bio samo iz vazduha. Bile su dve ozbiljne ofanzive iz Albanije na naše karaule sa ciljem probijanja koridora za ulazak NATO snaga kopnom u pokrajinu. Da je neki od tih napada glatko prošao (a sa brojem vojnika koji je trenutno predviđen u našoj vojsci, bez rezervista sigurno bi) onda je pitanje kako bi se sve završilo. Mi taj rat svakako nismo mogli da dobijemo, ali mislim da svakako možemo govoriti o povoljnosti krajnjeg ishoda. Ne zaboravimo da je od Jugoslavije zahtevano razmeštanje NATO snaga na području cele SRJ na onim nazovi pregovorima u Rambujeu, da bi u Kumanovu to bilo preinačeno samo na Kosovo i Metohiju. Ovako smo dobili okupaciju jednog dela države umesto cele Jugoslavije i izbegli situaciju da danas živimo u državi nalik na susednu BiH. Drugo, sačuvali smo većinu efektiva VJ i izdejstvovali da izvučemo sve sa KiM nakon te kapitulacije, što opet nije mala stvar (sačuvali smo vojsku) a nije ni praksa! Vratiću se opet na Gruziju, oni ne samo što su izgubili taj rat nego su ostali bez većine efektiva tj ostali su bukvalno bez vojske! Sličan slučaj je bio sa Iračanima kada su isterani iz Kuvajta itd. Ja ne znam da se igde poražena vojska povlačila sa kompletnim naoružanjem nakon kapitulacije, nije to ne znam kakav uspeh, ali za naše prilike i sve okolnosti i jeste što je opet teret koji je iznela upravo vojska. Na kraju, izdelana je i ta rezolucija SBUN 1244 po kojoj je status KiM trebao da bude rešen uz poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta SRJ i država u regionu, što je opet više nego što je nuđeno u Rambujeu. To što su oni posle sa 1244 obrisali zadnjicu je drugo. Dakle, VJ je ipak bila respektabilna obzirom na sve okolnosti pod kojima je taj rat vođen.

    Ovo navodim jer je jedini mogući agresor u današnje vreme NATO pakt.Osim BiH okruženi smo zemljama koje članice tog saveza, i nerealno je očekivati da nas napadne Pakistan, Maroko ili Brazil...
    Da, NATO iako je vrlo malo verovatno da dođe do direktnog konflikta jer postoji izvesna saradnja VS sa NATO, Srbija participira u NATO programu PZM, u Beogradu postoji kancelarija NATO itd. Najveći bezbednosni izazov za nas je Kosovo. Da se ne lažemo i Makedonci su bili dobri i poslušni, ugostili su NATO snage, vode "prozapadnu" politiku i imaju aspiracije za članstvo u NATO i EU itd pa sve to opet nije sprečilo oružanu pobunu Albanaca 2001. Ničim izazvanu! Albanci na KiM imaju vojsku, ali ono što mnogo više brine su brojne kriminalne i oružane grupe koje tamo postoje. Vrlo lako mogu proizvesti krizu na jugu kao onu 2001. Jug Srbije je izuzetno rovito područje a u zadnjem sukobu je bilo ugroženo i samo Vranje! To je ono što je pravi bezbednosni izazov + terorizam u području oko KiM i u Raškoj (pa čak i u centralnoj Srbiji). NATO nije ni tretiran kao neprijatelj sa naše strane.


    Što se tiče opasnosti od terorističkih grupa (alkaida i sl.), to nisu armije već grupe, i njima se moraju baviti obaveštajne službe, a kod eventualnih hapšenja ili sukoba, za to se angažuju najsposobnije i najobučenije jedinice jedne države, što svakako nisu vojnici na odsluženju vojnig roka.
    Sa Al Kaidom mi u suštini i nemamo problema. Srbija je neka vrsta tranzita od islamskog sveta ka zapadnom svetu protiv koga oni kao ratuju (islamski teroristi). Naravno da su oni posao obaveštajnih službi, mada ne znam kako bi naša BIA izlazila na kraj sa jednom terorističkim organizacijama kojima ne mogu da doakaju ni CIA ni MI5 ni MOSAD i ostale mnogo ozbiljnije obaveštajne agencije i službe. Mi sreća nemamo takvih pretnji ali onih, što sam već naveo itekako imamo. Za suzbijanje oružanih pobuna nije dovoljna samo policija, što se pokazalo i na Kosovu '98. - '99.


    Turkmenbaši se slaže sa Mementom, ali navodi da je Gruzijska vojska bila mnogobrojnija i bolje naoružana, a ipak izgubila rat za dva dana, iako je raspisala opštu mobilizaciju, pa u stvari i ne vidim potvrdu onoga za čega se zalaže.
    Možda nisam najbolje sročio u prethodnom postu, gruzijska profi vojska je izgubila rat za 48 sati. Nakon toga je Sakašvili počeo da preti sa 500 000 rezervista, kada je faktički izbubio vojsku. Gruzijska vojna sila više nije postojala. Ali sam naglasio koliko je zapravo NATO koncept profi vojske besmislen ukoliko nisi članica alijanse, što se jasno pokazalo na primeru Gruzije. Cela NATO strategija se bazira na mass attack konceptu. Zato se i neprestano šire, idu na brojnost, što više aviona, što više trupa. Bez članstva u alijansi, mala profi vojska nema smisla. Beskorisna je.



    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    ali...
    Sve je pitanje samo novaca. Nasa bruto nacionalna proizvodnja ne moze sama da izdrzi finansiranje i razvoj ni jake profesionalne vojske. Premala smo zemlja za to!
    Zato, nase mesto jeste u NATO organizaciji, danas ni Srbija a ni jedna druga mala zemlja nece moci sama da se brani!
    Iz tog aspekta je potpuno nebitno sluze li svi vojsku ili ne.
    E pa to je ono o čemu ja pišem sve vreme. Mi se opredeljujemo za NATO koncept i standarde, reformu sprovodimo u tom pravcu a sa druge strane imamo šta - skupštinsku rezoluciju o vojnoj neutralnosti Ono, ko je blesav.

    Hrvati su radili studiju, pre ulaska u NATO da li im je jeftinija vojna neutralnost ili članstvo u alijansi. Naravno da se vojna neutralnost pokazala kao skuplja. To je ipak privilegija bogatijih i uticajnijih država kao što su Austrija ili Švajcarska. A ako je Srbije već opredeljena za EU, teško da će da preskoči korak da se prethodno ne učlani u NATO.

    Dakle, rekao sam i ostajem pri tome - samo nakon ulaska u neki vojni savez (atlantski, što je jedino izvesno) rezervisti neće biti potrebni, pa se vojska može i potpuno profesionalizovati. Ovako samo možemo da strahujemo od destabilizacije nekog regiona u državi.



  11. #146

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Al ga zakomplikovaste ljudi...stvar je prosta,ko normalan voli zatvor,ko će od ovih što su bili u vojsci da mi kaže da je bio happy što ide u istu?

    što reko Čorba:''rado srbin ide u vojnike-dvoica ga vuku,a troica tuku...''

    Svako normalan po meni gleda da izbegne to ako može(normalno,ako ne može ide,pa tamo traži povredu zbog koje će da se skine,nije više '45. i titova armija,nego skroz opuštena vojska...),što se civilnog tiče uveo bi da se služi samo u komunalnom,pa onda nek mamini i tatini sinovi biraju kako će

    a da,za ukidanje i profesionalizaciju sam što pre,a redovna populacija da prođe neku skraćenu obuku od mesec-dva i to je to

  12. #147

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    dakle, rekao sam i ostajem pri tome - samo nakon ulaska u neki vojni savez (atlantski, što je jedino izvesno) rezervisti neće biti potrebni, pa se vojska može i potpuno profesionalizovati. Ovako samo možemo da strahujemo od destabilizacije nekog regiona u državi.
    Зато Србија треба да уђе у НАТО... неутралност је такође опција земаља које немају проблеме ван граница - а Србија има, и у Хрватској и у Босни и у Црној Гори, има и проблема на окупираном делу територије...
    Нама би одговарало војно решење и на Косову, и у ЦГ, и у Босни... јер смо јачи од свих њих. Међутим, с обзиром да је НАТО малтене на свим тим територијама, и да не би дозволио неку ослободилачку акцију, остаје алтернатива која нам никако не одговара - да сви они буду у НАТО а само ми ван...
    С обзиром да нисмо у стању да водимо ослободилачке ратове које би ми диктирали, НАТО нам може обезбедити да ни други не почињу ратове и срања. А 100-200 професионалаца у Афганистану би нам пуно побољшало односе са Америма, који нам требају...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #148

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    da

  14. #149

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    eee nekad smo imali milion vojnika, što ovako što u rezervi, niko nam nije smeo išta prdnuti
    a sada možemo se brojati na prste....

  15. #150

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat DobrySchweik kaže: Pogledaj poruku
    eee nekad smo imali milion vojnika, što ovako što u rezervi, niko nam nije smeo išta prdnuti
    a sada možemo se brojati na prste....
    Sad je i dobro ... kako je u vreme ordiniranja PerPavLazMil-a bilo
    tri.. eventualno dva dŽenerala i pookovnika po glavi vojnika ()



    Sad je valjda "1 na 1" ?

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Strana 10 od 13 PrvaPrva ... 89101112 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Muski i zenski poslovi i kucne obaveze
    Autor Bishop u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 12:22
  2. Predlog za ukidanje prestupnih sekundi
    Autor Galahad u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.11.2007, 10:39
  3. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.10.2006, 15:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •