Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 183

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Upravo sam pročitala vest koja stiže iz susedne nam Crne Gore:

    Predsednik Crne Gore Filip Vujanović izjavio je u sredu da je u Crnoj Gori ukinuta regrutna obaveza i obaveza služenja vojnog roka.

    Odluka o profesionalizaciji vojske u Crnoj Gori saopštena je posle sastanka Vujanovića sa načelnikom Generalštaba Vojske Crne Gore generalom Jovanom Lakčevićem na Cetinju.

    Lakčević je posle sastanka rekao da će se svi vojnici koji su sada u Vojsci Crne Gore vratiti kućama do 5. septembra.

    "Od danas se neće služiti Vojska Crne Gore. U njoj će se mladi zapošljavati", rekao je Vujanović.
    Moram priznati da se sa poslednjom rečenicom sasvim slažem.

    Vojska je odavno izgubila ono što je nekada imala, poziv u vojsku se odavno ne shvata kao čast, majka više ne plače od sreće, već od brige... Ipak, vojna obaveza je nekim ljudima jedini način da osete stvarnu obavezu... Neki momci, verovali ili ne, u vojsci prvi put sami pospreme svoj krevet.

    Ipak, danas postoji mogućnost da čak i to izbegnu tako što će otići na civilno služenje, koje je (bar po mom mišljenju) najobičnija glupost.

    Dakle, moje mišljenje - profesionalna vojska za one koji sebe vide u tome.

    Koji je vaš stav?

  2. #2

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Imao sam pre par godina priliku da vidim kako to funkcionise iznutra, naime napunio sam 21, nisam overio godinu na fakultetu, stigao mi poziv da sluzim otadzbini. Posto u to vreme jos nije kod nas postojala civilna, odo ja u vojsku.
    Odsluzio sam je, bio "uzoran" vojnik, stvarno bez ikakvih problema, na kraju za malo da ostanem, zbog moje struke i znanja su mi ponudili prilicno primamljivu ponudu za posao, ali ja sam hteo fakultet.

    Sto se tice casti, i tradicije, na to mozete da zaboravite u potpunosti, vojska unutar nje same funkcionise kao losa privatna firma, toliko nerealno da sve moze da prodje, tako da umesto casti u ustima ostaje samo bljutav ukus ....

    U smislu odlaska u vojsku kao osposobljavanja za odbranu drzave i sl. stvarno nema sta da se kaze, sve sto inace naucite u vojsci moze se sabiti u kvalitetnih nedelju dana, ako za tako necim uopste postoji potreba, a u kakvim mi prilikama zivimo .

    Citat Lady S kaže:
    Neki momci, verovali ili ne, u vojsci prvi put sami pospreme svoj krevet.
    Sa ovim se slazem, vojska u odredjenom smislu predstavlja obavezu, postovanje pravila, disciplinu i autoritet, ali najveci problem je kada takvi momci i ako prihvate sve, moraju da trpe njih bar 20% koji nece raditi apsolutno nista, jer ima je tata sa 4 zvezdice na apoleti, ili ih je neki takav doveo tu. Postoji previse izuzetaka, da bi pomenuta pravila imala stvarni efekat.

    Vojska, u obliku u kojem danas kod nas postoji (ne racunam civilno, jer mi to izgleda kao neuspela potencijalno dobra ideja) moze biti od koristi u smislu da predstavlja jedno iskustvo, sad pozitivno ili negativno, zavisi kako se gleda na to. Meni iskreno nije zao sto sam isao, sto sam to proziveo i sto sam video sta sam video, tamo se moze nauciti svasta, ali slabo sta vezano za vojsku, mnogo vise o tome kako izgleda stvarni zivot bez mamine suknje.

    Na kraju se moram malo ograditi, zbog svojih interesovanja vezanih za psihologiju, medjuljudske odnose, menadzmenta ljudskim resursima i funkcionisanja malih grupa, trebalo bi da napomenem da je vojska nekome sa ovakvim interesovanjima nezamenjiva, a iskustvo tamo steceno neverovatno dragoceno, pa su tako i moji stavovi znacajno promenjeni time sto sam ja iz cele zbrke izvukao dosta pozitivnih stvari, a da i bar jednu alergiju isto...

    Znaci profesionalna vojska, jer ovakva nema bas smisla osim za nekog ko se bavi drustvenim naukama
    Ono što osoba doživljava u stvari nije realnost; više je hipoteza koja može ali ne mora biti tačna.

  3. #3

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Svakako da jesam ..... Profesionalna vojska ce svakako biti obucenija , opremljenija i sposobnija za sve sto se od nje ocekuju , nego ova sada , jer bice sastavljena od ljudi koji to bash hoce ,a ne od momaka koji su tamo sto moraju i to dozivljavaju kao kradju godinu dana i kao mlacenje prazne slame....

    I slazem se sa svim vec iznetim da mnogi tek u vojsci vide sta znaci sam namestiti krevet,odvojiti se od kuce,sta je odgovornost,obaveza.....
    Mada ja nisam sa 18 otisao u vojsku vec malo kasnije kao vec formirana licnost i jednostavno nisam mogao da se uklopim u taj nacin razmisljanja i "organizaciju" , mada nakon 45 minuta predavanja ipak jesam uspeo da naucim kako se koristi cucavac .
    Uprkos iskustvu koje sam tamo stekao koje stvarno smatram bogatim i znacajnim, smatram da mi je ukradena godina zivota , nepovratno .....
    Jesam spoznao sta znaci imati odgovornost za zivot svojih drugova , pa i skroz meni nepoznatih ljudi , posle silnog potucanja po jugu i od stanja totalne otupljenosti pa do krajnje euforicnosti (iskustvo za koje se nadam da nikada vise nece biti potrebno) ne smatram da mi je sve to bilo preko potrebno da bi sazreo i postao covek kao sto se nekad govorilo pred polazak u vojsku.
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  4. #4

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Slazzem se da to treba ukinuti ( Mada bi izvesne osobe sa pshichkim i problemima sa okolinom svakako trebalo tamo slati na terapiju i psihichko dozrevanje )

    Profesionalna vojska svakako i tako ce koliko vidim i biti.

    Medjutim, kakva ce ta vojska realno biti, to ce se malo ko ovde pitati...

    Za to vreme, oni zzeljni da osete deo te atmosfere mogu da idu u izvidjache
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 02.10.2006 u 23:17

  5. #5

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    I ja sam za ukidanje.Samo mi jos to treba

  6. #6

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Ja sam isto za ukidanje,dovoljna je profesionalna vojska. Kod nas ih sve više služi vojsku civilno.

  7. #7

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku

    Dakle, moje mišljenje - profesionalna vojska za one koji sebe vide u tome.

    Koji je vaš stav?
    Uvođenje profesionalne vojske ne mora obavezno da znači ukidanje vojne obaveze. Postoje države koje imaju profesionalnu vojsku i nemaju vojnu obavezu ali u velikom broju država i pored profesionalne vojske (one stajaće) postoji i vojna obaveza.

    Svaka država, shodno svom broju stanovnika, veličini teritorije, bezbednosnim izazovima, geostrateškom položaju itd mora da ima odgovarajuću vojsku sa odgovarajućim brojem vojnika. Ono što treba da pokaže kakva vam je vojska potrebna i kolika vojska jeste niz ozbiljnih studija koje će za rezultat dati vojna strateška dokumenta (strategija bezbednosti, strategija odbrane itd.)

    Srbija se odlučila za profesionalnu vojsku i to kako sam ja razumeo ide se na punu profesionalizaciju sa cca 20 000 ugovoraca koji bi trebali da odgovore na bezbednosne izazove sa kojima se suočava Srbija. Međutim, ispostavilo se da se nema para za profesionalnu vojsku, tako da će vojna obaveza ostati do daljeg... međutim ja sam veoma skeptičan kada je ukidnje vojne obaveze u pitanju, naročito kada su u obzir uzme ono što se zove vojna neutralnost i za šta se Srbija opredelila. Pa sve i da nismo vojno neutralni, pitanje ukidanje vojne obaveze je dosta teško. Tako recimo vojna obaveza i dalje postoji u Norveškoj, Švajcarskoj (šta će njima vojska i vojna obaveza?), Nemačkoj (sa onolikim bundesverom?), Finska, Danska itd.

    Dakle, dok se ne budu stekli u$lovi za formiranje jake profesionalne vojske sa odgovarajućim brojem pripadnika, ukidanja vojne obaveze sigurno neće biti. Posle toga će već biti prostora za debatu samo takva odluka s mora pažljivo doneti, jer nakon ukidanja nema vraćanja.



  8. #8

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Da treba ukinuti naravno

  9. #9

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Da treba ukinuti naravno
    ...sto komsija?...radi gooza?...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #10

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...sto komsija?...radi gooza?...
    ma nije tonego ne mozhe da se odvoji od tatice

  11. #11

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat maksimilijan kaže: Pogledaj poruku
    ma nije tonego ne mozhe da se odvoji od tatice
    ......aj' ne zajebavaj...covek se bre zeni sledece godine...
    ...hell ain't a bad place to be......

  12. #12

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Slovenija je "nebitna".
    Tada bi (i je) doživela fijasko bilo gde. I u svojim sopstvenim kasarnama. A zbog čega? Zbog komandovanja!
    Vrlo bitno!
    Ja sam se složio da je oficirski kadar bio dno dna, čast izuzecima kojih je zaista bilo, ali ne mnogo. Kasarne su druga priča, granični prelazi i garnizoni su na krajnje qrvanjski način napadnuti. Zauzeti su granični prelazi (a kao da ih je bio problem zauzeti) pa su oni vraćeni pod kontrolu JNA za kratko vreme pa se opet ta JNA povukla u kasarne pa iz njih napolje iz Slovenije. Politička odluka naravno. E ali bitno je ovo:

    Rekla sam "poslati".
    Krenuli su prazni, kao na Paradu.
    Tog dana, gađali su ih raznim "koktelima" i koječime iz "kukuruza" kraj puta ... a ovi su se palili ... i goreli.
    Za verovati je - da posade tenkova uopšte nisu ni pripremljene za bilo kakva dejstva i da nisu primili bilo kakva naređenja
    - osim: Cilj - granica .. i toliko.
    Krenuli kao na paradu, onako u koloni jedan za drugim putem - što veze sa mozgom nema! I ne bi to bilo tako katastrofalno da to nisu ponovili i u Hrvatskoj. Zato se i desila Trpinska cesta, zato je i onoliko tenkova izbušeno pred Vukovarom, baš kao i u Sloveniji! Iz kukuruza, pa u bok. E sada opet, da su bili prazni tenkovi to mi je mnogo teško da poverujem, zato sam i stavio onu uništenu M84-ku koja po svemu sudeći nije bila prazna. Tenk eksplodira i biva potpuno uništen kada eksplodira njegova vlastita municija u spremištu, unutar tenka. To se ne dešava obavezno kada tenk bude uništen/izbačen iz stroja. Imaš slike i video klipove iz Hrvatske, tamo nisu išli prazni sigurno pa su opet goreli kao i u Sloveniji. Nego su krajnje tupavo krenuli u kolonama bez pešadije pa su ih lagano izbušili iz kukuruza.

    Dozvolićeš da to bolje znaju oni koji su u tenkovima tada bili. Oni su svoje rekli.
    Ma OK ako oni tako kažu, neka bude. Imaš na YouTube lepo snimke iz Slovenije na kojima se lepo vidi kako se iz tenka otvara vatra... al' ajde nije to ni tako bitno


    A i da nisu,
    da li je moguće zamisliti, da će: na nekoga ko je u tenku, naoružan i spreman da “groova”, gazi, ruši, ubije (i ubija) narod.. civile..
    - iko pametan krenuti... da se oko tenka šunja, na tenk pentra i vojnika iz tenka izvlači, davi, čupa i čerupa.
    (pa nije to bila priča o Mirku I Slavku … dođe mi da se nasmejem, ali nije za smeh)
    Sve je to bila budalaština I opšti metež I višestruka izdaja I ... ko zna šta sve još.
    zaMislilo je “MARŠALmilošević” da je mnogo pametan.. da će na foru uplašiti mečku rešetom... ali mečka SAznala da je rešeto fora ... pa se pomamila.

    ... i svi znamo šta je bilo posle ...
    Posle je bilo šta je bilo... i ona tvoja slika... i još mnogo gorih - krvavijih "slika". I prilika.
    Pa naravno da su znali da JNA neće pucati po "svom narodu". Ali tenkove i vazduhoplove JNA nisu uništili ti civili sa kamenjem i letvama, već TO sa ambrustima. Doduše jeste nešto uništila i avijacija JNA koja je greškom tukla po svojima. Ta moja slika nije ni iz Maribora ni iz Ljubljani ni iz bilo kog mesta gde su bile scene o kojima ti govoriš, već iz sukoba JNA sa TO Slovenije. Pa zaboga imali su i Slovenci žrtava u tim sukobima. Jel nije JNA krenula iz Jastrebarskog i Varaždina da ukloni granične punktove pa su na samoj granici sa Slovenijom bile napadnute gde je uništeno 7-8 tenkova i još toliko bvp. Pa opet i kada su zauzeli granične punktove duž granice sa Italijom, došli šumari pa uništili i zarobili još nekoliko tenkova... fijasko.

    Da, radi se o rezultatu Dejtonskog Sporazuma.
    Kako to misliš -“niko iz regiona”…?


    Inspekcijska ekipa HVS-a u izvršenju prve inspekcije po SSKN u SRJ (Srbija i Crna Gora)
    (trenutak prolaska kroz granični prelaz)

    Ne mogu tačno da se setim koliko je članova brojala (jedna – a bilo ih je više) inspekcijska ekipa (uvek negde oko tuce njih), ali se odlično sećam (jako “šarolikog”) sastava.
    Dolazile su I prihvatane te grupe inspektora stručnjaka više puta … a to čine i dan danas (što je samo nastavak priče).
    Naravno da je (tadašnji privid) sporazuma išao nama ”na ruku”, kako u smislu eliminisanja “balasta gvožđurije”, tako i uravnoteženja (“u našu korist”) u naoružanju između ex jugoslovenskih republika,

    Ali, poenta (o kojoj ja pričam) je sasvim druga,
    Uvid u činjenično stanje – što je do tada bilo nedostupno (ajde da kažem - i našim civilima) odjednom se poslužio kao “Izvol’te”.. na poslužavniku.
    Pa naravno da ih je bilo ali te inspekcije nisu određivale broj oklopnjaka, haubica itd već samo kontrolisale broj i sprovođenje sporazuma. Da li si pročitala text sporazuma samo mi reci? Koliko tenkova, helikoptera, aviona itd sme da poseduje SRJ prema tom sporazumu?

    Mi nismo preporuke za br tenkova, vojnika i ostalo dobili ni od Hrvata, ni od Bosanaca niti od bilo koje potpisnice sporazuma. Mi smo ladno mogli da ostavimo sve T55ice pa i stare T34 i Shermane i T35 itd sve dok ne premašimo brojku od cca 1000 kom. Samo što su ljudi seli i napravili studiju i zaključili da im je dovoljno 212 M84 i nekoliko T72 u rezervi a da je sve ostalo višak. Dakle, nismo bili obavezni da uništimo onoliko T55-ica, pa ni protivpešadijske mine, pa ni prenosive sisteme tipa strela itd ali ako hoćeš u NATO, radiš onako kako ti oni kažu. A to opet nema nikakve veze sa ovim sporazumom iz '96. Ni domaća puška sa kalibrom 5,56 nije razvijana zbog ne znam čega već zbog standarda NATO.

    Tako da je smešno I raspravljati o tome – šta o služenju vojnog roka I službovanju u njoj misle žene.
    Pa nije smešno i žene službuju u našoj vojsci A da smo u Izraelu, redovno bi i služile i imale vojnu obavezu baš kao i mi muški.

    Ja sam svoje manje više rekao po pitanju vojne obaveze, ne znam šta više da dodam. Danas je pitanje ko treba da služi vojsku a ko ne, sutra će biti pitanje ko će da brani zemlju i narod.




  13. #13

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    ......
    Da ne citiram i da se ne ponavljam(o) ... imam utisak da smo se poprilično razumeli.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Pa nije smešno i žene službuju u našoj vojsci A da smo u Izraelu, redovno bi i služile i imale vojnu obavezu baš kao i mi muški.
    Smešno je.
    Ne to što službujemo ili ne službujemo...
    nego što nam se kroz diskusiju provlači da mame, žene, strine i tete odlučuju - hoćete li vi(še) uzeti te puške u ruke ili ne.

    Mame jesu krive za sva "deZertiranja" ... ali samo po pitanju kolača.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Danas je pitanje ko treba da služi vojsku a ko ne, sutra će biti pitanje ko će da brani zemlju i narod.
    Šta god mi rekli, mislili i smislili ...
    ostaje nam da vidimo šta će naši snobovi ... uuups naši vladice i vlade "pametno" da izmozgaju i d'urade.



    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #14

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Ma naravno.Pogotovu u ovoj skraćenoj situaciji,gde armija ne predstavlja ništa.Od koga će ona da nas odbrani.
    Čak i ranije,to je bila samo jedna predstava i igra,a videlo se kako je Slovenački lugari isteraše iz šume.I čemu i dalje zaluđivanje.
    Znači,profesionalna vojska i što manja i slabija.
    Ironija povijesne zbilje
    Neka Umre Svako Ko Mrzi Partizan

  15. #15

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Digi-Grobar kaže: Pogledaj poruku
    Ma naravno.Pogotovu u ovoj skraćenoj situaciji,gde armija ne predstavlja ništa.Od koga će ona da nas odbrani.
    Čak i ranije,to je bila samo jedna predstava i igra,a videlo se kako je Slovenački lugari isteraše iz šume.I čemu i dalje zaluđivanje.
    Znači,profesionalna vojska i što manja i slabija.
    Очигледно не знаш шта се дешавало у Словенији и зато боље немој да причаш о томе. Тамо је војска била ненаоружана а све по директиви да би почело то тако како је почело. Срби су традиционално ратнички народ и никада се никога нисмо плашили а поготово Словенаца који су они фактор зрачења?
    Проблем наше војске је у томе што у касарнама војници немају да једу, немају беретке, носе изанђале униформе а оружје нам је на нивоу 1914 године.
    Имамо неодговорну управу која изнајмљује сателите док јој цигани краду тенкове за старо гвожђе.
    Војска пре свега треба да се модернизује а обука да се скрати на 2 или 3 месеца с тим што би била интензивна за то време а не као данас да се седи и умире од досаде по цео дан.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Muski i zenski poslovi i kucne obaveze
    Autor Bishop u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 12:22
  2. Predlog za ukidanje prestupnih sekundi
    Autor Galahad u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.11.2007, 10:39
  3. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.10.2006, 15:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •