Urbane legende i mitovi
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Urbane legende i mitovi

    Post koleginice Llilith_021 na temi http://www.vojvodinacafe.rs/forum/dr...39/#post716709
    podsetio me je na već zaboravljenu priču o ukradenom policijskom tristaću, kao jednu od aktuelnih urbanih legendi 70-ih godina na prostorima bivše Juge.

    Urbane legende i mitovi su deo, rekao bih, moderne narodne usmene epske književnosti, verovatno nastale kao produžetak i sublimat tradicionalne mitologije zbog ko zna kojih sve razloga, među kojima je, verujem, i nasušna potreba običnih ljudi da se nađe u ulozi očevidca ili aktera nekog važnog i značajnog događaja makar i na izmišljen i fantastičan način.

    Urbane legende u principu ne moraju biti potpuno bez osnova u realnom životu, ali svakako nemaju veze sa istinitošću po formi i načinu kako se već prezentiraju, pošto se friziraju, ulepšavaju sa bitnim elemntima hiperbole.

    Prve urbane legende koje sam čuo bile su o Ljubi Zemuncu, Ćiri Čiti i još nekim tadašnjim likovima iz beogradskog podzemlja. Ali, takve i slične priče su karakteristične i za sve druge krajeve i obično su uvijene u lokalni milje likova i mesta događanja.

    Recimo, dok sam služio vosku, među nama regrutima je kolala priča kako je neki kapetan deset godina ranije poludeo i poklao sve stražare u jednoj kasarni i da je još u stražari napisao na zidu: "Vratiću se kroz deset godina!", što je, zaključujete, baš u vreme kada je moja klasa trebala početi davati stražu. Možete zamisliti kako je bio uplašen deo mojih klasića kada smo počeli da dajemo stražu...
    E, sve bi to bilo lepo da kasnije u životu nisam nekoliko puta čuo identičnu priču od različitih ljudi koji su bili različitog godišta i koji su služili vojsku ko zna sve gde širom bivše Juge...

    Urbane legende i mitovi bujaju posebno posle nekih važnih događaja, kao što su ratovi, elementarne nesreće, lokalne tuče, sukobi navijača itd.

    Ili, sećate li se one priče kako je vodoinstalater prčkao ispod lavaboa kada se nenadano vratila supruga i uhvatila ga s leđa za onu stvar misleći da je to njen muž... Itd, itd, itd...

    Šta mislite o urbanim legendama i mitovima? Znate li neku takvu priču iz vašeg kraja i o čemu govori?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    Најбољи су људи који мртви ладни причају неке приче с брадом као да су се десиле јуче неком њиховом познанику... аааа
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #3

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    Ima ona kada jedan churuzanin dolazi na sud, ne znam zbog cega ali pretpostavljam da, kao i vecina koja sedi pred sudijom, nije nista kriv. I jos da dodam da je to morao biti neki vishi sud jer sumnjam da je i tada imao neki novosacki sudija kojem bi se ovo moglo desiti.
    Situvacija je sledeca:
    Sudija ga pita za podatke:
    -Ime i prezime?
    -Ja sam taj i taj.
    -Odakle ste?
    -Iz Curuga.
    -Odakle?!
    U tom momentu se tuzeni obraca svom advokatu a na ocigled i na uhosluh svih prisutnih ispaljuje: -Utero materi, ne zna di je Curug.


    Ovo sam cuo jos kao malji deca i nisam jos zaboravijo..
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  4. #4

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    Ma, ne može se bez (urbanih) legendi. Ako ništa, nasmeju nas, a bogUmi, u sličnim situacijama imamo i nečije iskustvo. Znači i učenje na tuđim greškama. E sad, istinitost? Pa i nije baš neophodno da proveravamo do 100%, bitno je da liči na moguće.

    Evo jedna iz ovih krajeva, što ne znači da ista takva nema i negde druge.

    Onomad, pre meni neutvrđenog broja godina, u Kljajićevu rešili da ozidaju štalu. Spominju se i konkretna imena, ali ja sam poznat po tome što ih slabo pamtim. I šta'š, nabavili materijal, sazvaše mobu i udri. Normalno, nisu to profesionalci, pa ni nemaju baš sav potrebni alat i pomoćna sredstva. Tako i skela, nije neophodna, kad se ima mašta. Za taj relativno niski objekat poslužiće i špediter, kola koja inače vuče konj. I tako, uz rakijicu, zapelo se muški i do večere podigli su zidove. Dal zbog toga što je lakše jedan špediter koristiti za sva četri zida odjednom, umesto da ga guraju oko temelja, niko se nije setio da barem ostave prolaz dovoljno širok da bi se kola mogla posle izgurati napolje.

    Kako je problem rešen, ne znam, a i nije važno. Bitno je da ja mogu da zamislim te kordunaške face i češkanje po glavi, kad je problem primećen.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  5. #5

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    Znam i ja jednu o gradjevinskim radnicima.. Ne znam celu pricu, znam samo da je neki pravio malter i da mu je kamencic upao u cizmu i da je on uhvatio rukom onu cev na mesalici da se pridrzi i da je tresao nogom da bi skinuo cizmu i izvadio kamencic. Gari mu pomislio da ga trese struja pa posto ne sme da se dira rukama ushtekan zidar, opalio ga lopatom po glavi da ga odvoji od struje..

    Posto mi nesto provejava kroz secanje da su bosanci oboica.. Posle ga je verovatno i polio benzinom, samleo u masini i preduzeo sve neophodne mere da ga ne ubije struja.

    Naravoucenije:
    Svi su stereotipi o bosancima istina, i da sa njima ne treba imati nikakvog posla.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  6. #6

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    Znam i ja jednu o gradjevinskim radnicima.. Ne znam celu pricu, znam samo da je neki pravio malter i da mu je kamencic upao u cizmu i da je on uhvatio rukom onu cev na mesalici da se pridrzi i da je tresao nogom da bi skinuo cizmu i izvadio kamencic. Gari mu pomislio da ga trese struja pa posto ne sme da se dira rukama ushtekan zidar, opalio ga lopatom po glavi da ga odvoji od struje..

    Posto mi nesto provejava kroz secanje da su bosanci oboica.. Posle ga je verovatno i polio benzinom, samleo u masini i preduzeo sve neophodne mere da ga ne ubije struja.

    Naravoucenije:
    Svi su stereotipi o bosancima istina, i da sa njima ne treba imati nikakvog posla.
    Eh, i ova se prepričava ovdi, samo u par drugačijih detalja. U pitanju beše zidanje u Čonoplji, susedno selo Kljajićevu, sa pola, pola mađara i kordunaša. A i mlatno ga po ruKi i sjebo je na dva mesta, a ne po glavudži. To verovatno što u ovoj varijani nisu bosanci u pitanju, pa bi zveket po glavi imao teže posledice.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  7. #7

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    Украдено с неког другог форума, чији линк не сме да се качи, иначе ће форумаши на ВЦ схватити да постоје и други форуми сем овог

    Navest ću nekoliko događaja koji su toliko općepoznati i svi znaju za njih
    da ih svi i smatramo za istinite. Čak šta više, ako vam to nije dovoljan
    dokaz istinitosti, svi ovi događaji su se desili u svakom mjestu od Đerdapa
    pa do Jadrana. Doduše, uvijek u "onom selu pored".

    Dakle, nema u kojem selu se nije desilo:

    Čovjek posudio mješalicu za beton od prijatelja u Šipovu, zakačio je za
    Mercedesa (BMWi i Mercedesi s kukama su BiHanski folklor). Dok je takav
    prolazio kroz sela, lokalni živalj je mahao govoreći:
    - Ode LOTO u Jajce.
    (Stariji će se sjećati da je Suzana Mančić vrtila kuglice u prepravljenoj
    mješalici za beton. Poslije su se modernizirali, pa nabavili "kupovnu". LOTO
    slobodne, samostalne i neovisne Hrvatske je isto tako počeo, prvo
    miješalica, pa onda uvozni.)

    Druga stvar koja se desila u svim selima s druge strane brda je da su
    seljani okopavali i zalijevali bandere i dalekovode jer im je slaba struja.

    Nema u kojem selu se nije desilo da prvih nekoliko mjeseci nakon
    elektrificiranja sela sva brojila stoje na nuli. Kad su ih inkasatori pitali
    troše li oni struju uopće, oni potvrdno klimnu glavom i kažu:
    - Naravno da palimo svjetlo! Dok ne upalimo petrolejke, onda opet ugasimo.

    Nema krivine iz koje jedne zime nije izletio momčina koji je upravo kupio
    motor u gradu i okrenuo bundu naopako da ga vjetar ne probije. Slučajni
    prolaznik koji je vidio nesreću, vidio bradu na kragni, shvatio da je
    čovjeku glava nekako previše okrenuta, pa je vratio nazad, odnosno naprijed.

    Nema sela kroz koje prolazi pruga, a da pred rampom nije zaustavljena
    konjska zaprega kojim upravlja ljudina od 120 kila koji nije debeo. Iza
    njega kolona vozila, svi čekaju da vlak prođe, a motorist se progura do same
    rampe, tj. odmah pored konja. Kad je vidio da konj zazire od motora,
    šeretski malo zaturira, koj se prepadne, propne, ljudina od 120 kila koji
    nije debeo drekne na motoristu, ovaj se brecne na kočijaša, ljudi iz auta
    izađu i počnu se svađati i naguravati svak sa svakim, ... Svu tu gužvu vidje
    baba koja vodi kozu s paše. Sveže kozu za rampu, pa i ona krene nekome nešto
    objašnjavati. Niko nije čuo niti vidio da je prošao vlak, ali kad se digla
    rampa - selom zavlada muk! Koza zadavljena visi na dignutoj rampi.

    Nema u kojem selu nisu prvog "Fiću" koji je došao okrenuli na krov " ... da
    vide je li muško ili žensko ... "

    Nema u kojem selu, glavni frajer nije prodao raspadnutog "fiću", par ovaca,
    potpisao kredit i kupio novog "stojadina". Kad je krenuo u grad, zaustavlja
    ga seoska mladež, a on poučen ranijim iskustvom kako mu se "figuar" raspao
    vozeći seoske mangupe po džombama preko brda u grad u pičarenja, odgovori:
    - "JOK! Ne je**m više nikoga! Samo ćaću i mater!"

    Nema sela u kojemu nije majstor na mjesalici za beton radio i kad mu je
    upalo malo pijeska u cipelu, on se nasloni na mjesalicu i protrese nogu da
    izadje pijesak, kad to vidi njegov kolega i misleci da ga trese struja lupi
    ga lopatom da ga odvoji od strujnog kruga i normalno, slomi mu ruku ili sl.

    Nema ko u Trstu nije kupio gondolu za na TV.

    Nema čije tetke u Trtu nisu kupile prekrasne a jeftine crne muške cipele
    koje su se raspale čim su ih muževi zavezali, jer su kartonske, za mrtvace.

    I čija tetka/ujna/strina kad se vraćala iz Mađarske, pored puta našla
    mikrovalnu i ponijela je, misleci da ju je netko odbacio jer se bojao
    carine. Kad je dosla na granicu murija dotrči za njom: "Gospođo ukrali ste
    nam radar."

    I čija sestrična ili druga rođakinja nije radila bas tu noć u bolnici kad je
    Severina bila na šivanju šupka.

    Motorist pao s motora i digao se kao da mu nije ništa. Onda skinuo kacigu, a
    glava mu se raspuknula napola.

    Nema kome neko od ženine rodbine nije bio toliko visoko u Partiji da je znao
    da je Tito umro tri dana ranije.

    Nema sela kroz koje nije Tito prolazio, vidio jadnog iznemoglog starca kako
    kopa njivu, zaustavio kolonu, pozvao starca i dao mu tadašnju najveću
    novčanicu. Starac zahvali, poljubi ruku i pita ko mu je to dao, jer, jada
    još i slabo vidi.
    - Ja sam onaj ko ti je najdraži.
    Starac se malo približi, stavi ruku na čelo (zaklanja sunce), pa se radostan
    ozari:
    - Ama Čiča, što si se udeblj'o!
    Ili ako je prolazio kroz hrvatsko selo:
    - Ajme, Ante što si mi ostario ...

    Ko nije policajcu napuhao 0,9 i rekao: "ajd zaokruzi na 0,10".
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    Jedna kratka prica od onomad.
    Imali jednog druga koji je non - stop nosio bradu i bio ono ponosan na nju i tako,
    Mazio je i gladio , stucovao i zavrco i odvrco i sve se tako zanimao.
    Na jednoj zurki se poprilicno napio i zaspao kao klada , sto se ono kaze.
    I mi zlocesti kakvi vec jesmo , uzmemo pribor za brijanje i obrijemo mu samo jedni polovinu.
    U neko doba , on se probudi i protrlja rukom po obrijanoj strani lica.
    "Gde mi je brada ?, upita onako bunovan.
    I tako pipajuci predje rukom na drugu , neobrijanu stranu i rece :
    "Uh , tu je. !

    I nastavi mirno da spava ...sve s bradom.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  9. #9

    Odgovor: Urbane legende i mitovi

    ...masta radi svasta...

    Ponekad je to nepotrebno. Jednostavno, oči ugledaju neki neobičan kadar iz života, mašta postane ključ motora, a mozak proradi kao motor za urbane mitove.

    Više od 70 odsto svih informacija koje dobijamo u toku dana su one koje registruje čulo vida. I, ako je ono spremno da nas prevari jer mi to čak i želimo u podsvesti, onda je stvorena sjajna atmosfera za nastanak urbanih legendi. Uostalom i kretanje Sunca oko Zemlje viđeno očima je vekovima stvaralo mnoge legende, čak veoma bitne za istoriju civilizacije. Fotografije koje vam prilažemo uz ovaj uvod sigurno su dobri primeri kako jedan nesvakidašnji kadar iz života (u ovim slučajevima uhvaćen putem foto-aparata) može da bude početak odlične urbane legende.

    /nadlanu/...



    Muškarac uhvatio svetlosnu munju,






    Špijuni prerušeni u kipove,











    Dečkić sa pet piša,




    Čovek bez glave,







    Lutka iz izloga iznenada oživela,








    Poštanska marka kao šifra za napad na Bliznakinje...
    neunistiva zlojebaba!

Slične teme

  1. Stare priče i legende u Vojvodini
    Autor sanjazoki u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 12.08.2010, 23:02
  2. Legende Tamburaske muzike
    Autor Becar u forumu Muzika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 14.03.2010, 07:47
  3. Legende o cvecu
    Autor magnolija u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 23.02.2010, 23:29
  4. Mitovi o ishrani
    Autor Lillith u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.11.2009, 11:48
  5. Slovenske legende i mitovi
    Autor Flex u forumu Istorija
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 03.05.2009, 11:11

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •