Prvi put među našim čitaocima se pojavila 1986.god. kad sam i kupio knjigu "Šta je Eros".Knjiga je zbornik eseja u kojima se Lu bavi raznim temama,počevši od "Čovek kao žena",preko "Razmišljanja o ljubavnom problemu",preko "Ljubav"-i,njenih podela i na kraju,kao završnicu i zaključak dočekuje nas esej pod nazivom "Psihoseksualnost" Zamislite,knjiga je štampana u tiražu od 10.000 primeraka(ima među nama sretnika koji se sećaju toga).
No,da me moderatori ne bi opominjali,kako sam pobegao sa teme,pokušaću nešto malo da napišem o njenom životu.
Lu Andreas Salome rođena je 1861. u Petrogradu(više volim ovo ime grada).Umrla je 1937. u Getingenu.Poznata kako po svojim pripovetkama,tako i po životnom zanimanju za sve što se dešava u društvu,u ženi i sa ženom,za sve ono što su naučna savremena dostignuća nudila i time doprinela da se neka pitanja rasvetle,objasne ili učine razumnim.Iz tih interesovanja rodila su se poznanstva i prijateljstva sa poznatim ličnostima iz tog vremena,pa su se neka od njih pretvorila u ljubav,kao što je to bio slučaj sa pesnikom Rilkeom,i ta ljubav i pisma koja su pisali jedno drugom,a koja ću ja ovde postavljati.
Nesumljivo je da je Lu bila žena velike lepote i natprosečne inteligencije i jedna od slavnih zavodnica svog doba.Niče je takođe bio zaljubljen u nju.Sa Frojdom je,do kraja svog života ostala u kontaktu putem pisama..
Biografima je čudno,da uprkos činjenici da je volela muškarce i muško društvo,pre trideset i pete godine nije dozvoljavala da joj se oni fizički približe.Ovaj podatak ostaje obavijen velom tajne,i danas zadaje dosta muka biografima.O tome se nigde ne govori,ni Lu u svojim dnevnicima ne piše o svojoj nevinosti.Biografi zagovaraju hipotezu da je frenetično čuvala nevinost.Lu je kasnije postala zagovornik vrelih "ljubavnih gozbi" do kraja svog života,ali uvek sa dosta mlađim muškarcima od sebe.No,kako mene ne zanima njen seksualni život,zadržaću se na pismima,odlomcima iz dnevnika,ponekom članku i njenim esejima.