Predrasude - zamka u koju svi upadamo
Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 76
  1. #1

    04 Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Moram da priznam da sam u nekim trenucima bila izuzetno razocarana razmisljanjima ljudi oko sebe..nadjoh to i ovde na nekim skakljivim temama, poput ove trenutno aktuelne o homoseksualcima, ili nesto ranije o izbeglicama.. uvek se iznenadim koliko ljudi mogu da se zatvore u sopstveni mrak uzrokovan stereotipima, kanonima ... "sve sto nije kao ja ne valja" ..
    Ne zelim da kazem da sve valja, naprotiv. Jednostavno, smatram da ne treba sve odmah osudjivati, vec izgraditi taj neki unutrasnji sistem i postovati tudje izbore.
    Ni sama nisam savrsena, jer robujem nekim predrasudama kojih nikako da se otresem. Jedna od njih su Romi. Mama me je kao klinku plasila "Cigankom"; na pijaci ju je jedna surela, dok me je nosila u narucju, i spopala je da joj da "dete, jer je to njeno dete", a mama kaze da sam histericno plakala zbog toga; kad sam imala 7-8 godina, strah i trepet mog detinjstva, jedan Rom koji je imao stakleno oko, me susreo na ulici i iz bezveze me osamario, jer "sto ja njemu idem u susret?!"... Bile su to neke situacije, koje su me kao dete navele da negativno razmisljam o njima i nikako da pobegnem od svega toga. Trudim se, cak sam i ucestvovala u nekim humanitarnim akcijama, pricam sa njima, smejem se....ali negde duboko u sebi, nisam "cista"... ali radim na tome i pokusavam da pobedim tu glupu zamku u kojoj sam...

    A vi? Robujete li predrasudama? Na koji nacin ih pobedjujete? Sta mislite o svemu tome?

  2. #2

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat maqa kaže:
    Mama me je kao klinku plasila "Cigankom"; na pijaci ju je jedna surela, dok me je nosila u narucju, i spopala je da joj da "dete, jer je to njeno dete", a mama kaze da sam histericno plakala zbog toga;
    Opa, pa mi to imamo slične traume iz detinjstva. Ali efekat je sasvim suprotan. Jeste mi stran, ali me fascinira njihov nomadski način života, mešavina suza i smeha, ljubavi i mržnje. Obožavam njihovu muzika. Ali, otišla sam u off topic.

    Elem, mislim da malo nas nema bar nekih predrasuda, što nametnutih od strane porodice ili društva, što samo svojih. Ali, znam da je to uskogrudo i vrlo često neopravdano. Zato, ma kakve moje predrasude nekad bile, borim se sa njima u sebi, i mogu da se pohvalim da ih vremenom gušim i sve ih je manje. A kako iz gušim? Nemam pojma, valjda snagom volje, razumom, ko zna.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    11 Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    ovo je bas dobar topic. za sebe ne bih mogla reci da sam osoba koja robuje predrasudama, uglavnom...ali, naravno, uvijek upada ono ali...sto je mene kod same sebe zaprepastilo ponekad, a to je ono sto je maqa maloprije spomenula, a to su Romi. uvijek sebe uhvatim kada neki od njih sjednu u isti kupe u vozu ili stanu pored mene u busu, ja se uvijek mahinalno klepim po torbici, tripujuci da bi netko od njih mogao nesto da mi ukrade. pretpostavljam da je to ostalo od dijetinjstva gdje me je baba uvijek plasila ciganima i cigankama, tipa: ako ne budes dobra, onda ce oni blah, blah, blah. i sama svejsna svoga ponasanja, trudim se da to prevazidjem. a mislim i da sama cinjenica sto se sa njima ne druzim je takodjer doprinijela toj predrasudi. ne ponosim se zbog toga, ali se trudim da to prevazidjem.
    Poruku je izmenio nattydread, 01.09.2006 u 15:16
    nattydread is coming to dinner

  4. #4

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat maqa kaže:
    Ne zelim da kazem da sve valja, naprotiv. Jednostavno, smatram da ne treba sve odmah osudjivati, vec izgraditi taj neki unutrasnji sistem i postovati tudje izbore.
    Iz tog razloga i ne postujem na nekim temama. A svačiji izbor poštujem.

    Ja se trudim da ih nemam, i retko kad ih kod sebe primetim. Neki me čak osuđuju i što mi istih manjka. Pa se može, kao, desiti da najebem u životu ( )

    Meni je jako krivo kada ljudi govore loše o ciganima (često koristim ovaj, za neke uvredljiv izraz). Tamo gde se rodio i odrastao moj otac bilo ih je puno. Na Čuburi je bilo neverovatno da nemaš crnog drugara. Dovoljno je da pogledam neke crno bele fotografije i vidim Ebony and Ivory srećna mala lica. Mog oca su ljubavi prema ljudima naučili njegovi roditelji, mene on. A kako bi drugačije dobila svoje prve vaške? Toliko sam tada htela da budem ista i da me svrbi glava. A onda me baba zalila petrolejom i istrebila ih.

    Imali smo u komšiluku Ružu ciganku, koja nam je uvek prvo voće donosila sa njenog placa. Tako da sam ja jela uvek prve ciganjske jagode, prve ciganjske breskve i prve ciganjske kajsije.

    Znam ženu koja je imala strašnih problema na poslu zbog svoje boje kože. Istih tih predrasuda. "Prosvetni radnik, a ciganka? Pa kako ona može da predaje našoj deci?"

    A sva su deca naša. Bez obzira koje su boje.

    Da nije bilo komšije sa ćoška ne znam od koga bi moja porodica godinama kupovala "najbolji kume pasulj kad ti kažem" i pertle za cipele. Nažalost, i njega su srušili.

    Cigani su obogatili život moje porodice, moj takodje. Moju babu, gospodju sa biserima, nikada nije bilo sramota da se vraća sa cigankom sa pijace. I da se slatko ismeje do kuće.

    Ono što mi para uši, a što nikada u svojoj porodici nisam čula su one poznate ničim izazvane roditeljske vaspitne rečenice: "Odneće te cigani" "Vidi kakva si musava k'o ciganka" "'Oćeš da završiš kao prljavi ciganin?" itd itd. Neki roditelji i dalje to izgovaraju po inerciji, ne razmišljajući da time svašta usadjuju u glave svoje dečice, a cigane tako automatski stavljaju u drugi red.

    Bilo je žena koje nisu htele da u porodilištu dele sobu sa cigankama. Ja sam spavala pored jedne. Ona je mene zasmejavala, a ja sam njoj davala sok i keks da ima čime da doji, jer je hrana bila više nego oskudna tada. Pile smo i iz iste čaše iako se ona trudila svojski da je opere nad lavaboom kad treba ja da pijem. Lakše mi je bilo da kažem mojima da nam donesu još jednu, nego njoj da objasnim da se ne gadim.

    Meni i beo čovek može da izgleda itekako musavo i prljavo i pored toga što je čist i ulickan. Fasada je fasada. Nikada ne bih mogla u drugi red da stavim nekoga ko je čovek, ali čovek u pravom smislu te reči.

    Eto, ja malo u offtopic. Malo više.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Malo smo se ovde vezali za jednu jedinu situaciju, a mislim da je topic odlican i da moze mnogo sire da se raspravlja. Pa da probam ovako . Ja sam jako nedavno imala problem sa predrasudama licnim, glupim od kojih nisam uspela da se otresem i u skladu sa kojima sam i donela odredjene odluke. Dakle, hajde da se obratim prevashodno damama, imate li predrasude vezane za odnos musko-zensko kada su u pitanju godine? Ili da to kazem na ovaj nacin, sta mislite o vezama starija devojka mladji muskarac Any comments?

  6. #6

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Ko se na mleko opeče i u jogurt duva.

    Imam dosta predrasuda i što sam stariji, sve više sam siguran da ih se neću otarasiti, jer te predrasude postaju činjenice. Sećam se, 1993. godina, učio sam da brojim do milijardu pomoću novčanica, moji mi kupili patike. Vraćam se iz škole, pored ulaza imam neko žbunje, a bilo predveče. Odjednom, iskaču dva gancija iz žbunja, jedan mi stavi smrdljivu i prljavu ruku na usta, a drugi krene da mi izuva patike! Ne znam da li je neko dožive nešto slično, ali za dete od 10-11 godina je to izuzetno velika trauma. Od tada ih organski ne podnosim. Evo, danas na poslu je jedan od 6-7 godina hteo da mi drpi nešto sa pulta. Da ne pričamo o mnogobrojnim slučajevima krađe kada su u glavnoj ulozi bili cigusi. Mlad, zdrav, a krade. To je njima u genima i tako će biti. Čast malobrojnim izuzecima. I nema šanse da ću ikada promeniti mišljenje o njima. Ne mrzim ih, ne želim da ih vešam i slično, ali što dalje od mene. Tako ću i svoju decu jednog dana da vaspitam. Pa neka kaže ko šta hoće, zabole me.

    Sledeći na listi su pederi. Ma nema šanse da ih posmatram na isti način kao normalne ljude. Mislim da ne postoji gora kazna da mene, od te da me neko naguzi. Prilično sam siguran da bih tada bio u stanju da ubijem čoveka. Zato, dalje od mene. Radite vaše bahanalije između svoja 4 zida i svima lepo. Čim napustite sobu, ponašajte se normalno i neprimetno i sve će da bude u redu. Ne spominji mi svoje seksualno opredeljenje i možda ćemo i pivo popiti.

    E onda dolaze Šiptari. Činjenica je da ne poznajem ni jednog, ali posle svega što se izdešavalo, ne mogu da se otmem predrasudi da nisu svi isti. Ko je neprijatelj Srbije, on je i moj neprijatelj. A zbog njih smo bombardovani, unazađeni 100 godina i što je takođe vrlo bitno za osobu od 23 godine, na crnoj šengen listi. Znači, hoće nezavisno Kosovo, kada treba da se švercuje droga i izdržava 20-točlana porodice koriste srpski pasoš, ali zato ne plaćaju račune, porez itd. Opet kažem, čast izuzecima, nadam se da ih ima.

    Će da se nastavi...
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  7. #7

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat Kunic kaže:
    Odjednom, iskaču dva gancija iz žbunja, jedan mi stavi smrdljivu i prljavu ruku na usta, a drugi krene da mi izuva patike! Ne znam da li je neko dožive nešto slično, ali za dete od 10-11 godina je to izuzetno velika trauma. Od tada ih organski ne podnosim.
    Nisam doživela ništa slično, niko mi nikada nije izuo patike, ali su mi oteli đevrek Izuvanje su radili, bar u mom gradu, češće bela deca. Ako ne i u 95% slučajeva. Šta bi bilo da su bili beli i da nisu bili smrdljivi? Bila bi to trauma za tebe i tada, svakako. Samo, nije mi jasno koga onda organski ne bi podnosio?

    Ne teram te da menjaš mišljenje, i ja svoje teško menjam, samo me zanima šta bi bilo kad bi bilo.

    Mlad, zdrav, a krade. To je njima u genima i tako će biti.
    Pa više će biti "prosi" nego "krade", ali da, kradu i oni. Vole da prevare, da gataju, da loše podmere kantar i šta sve ne... isto što i mi. Oni idu pa drpaju po Italiji, a mi po Nemačkoj i Švici Pustio mi komšija video kasetu, njegova radnja ima videonadzor. Zaprepastila sam se ko sve krade i na koju foru.

    Mislim da ne postoji gora kazna da mene, od te da me neko naguzi.
    A ovom prosto nisam mogla da odolim Pa sve samo tebe čekaju da te naguze, zečetino



    euridika:
    Dakle, hajde da se obratim prevashodno damama, imate li predrasude vezane za odnos musko-zensko kada su u pitanju godine?
    Rekla sam već na nekoj temi. Do neke granice. Ranije nisam razmišljala o tome, bilo bi glupo da ja imam 18 a on 5 i po, ali kako godine odmiču, mislim da bih mogla da budem sa mlađim muškarcem. Sada, do 10 godina razlike. Al' imam već jedan primerak, uzela ga, kao, za zauvek (mada ne volim tu reč, kao i reč nikad), pa Ima primera u mojoj okolini, i za sada sasvim dobro funkcioniše. Sve zavisi od ljudi. Mene konkretno više privlače stariji, ali mislim da mlada krv može da osveži. Kako muškarce, tako i žene. Zašto bi se razlikovalo?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #8

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Imam predrasude ali im nisam rob pod obavezno. Prije je bilo drugacije, znaci bio sam totalni betonas koji koraka nije odstupao od svog vidjenja stvari ali otkako sam postao dio jedne od njih poceo sam da razmisljam i da dajem prostora i zdravom razumu. Maka je navela kako danas mnogi imaju predrasude o izbjeglima, e pa svakog svoja rana najvise boli. Niti smo birali da budemo dio pomenute grupe niti se ponosimo time. E onda kad krenes da sreces ljude koji vide samo crno u nama, koji nas se groze, ustrucavaju, mozda i plase ili sta sve ne, pocne da ti bude blago lose. Pomislis u sebi Boze ovaj nema poja ko sam JA, ja kao jedinka. Nista bolji niti sta gori od nekog drugog koji nema taj epitet koji ja imam. E onda uhvatim sebe kako osudjuem ljude o kojima nemam pojma i shvatim da sam ja koji nemam pojma o njima najmanje kompetentan da ih osudjem i osporavam. Sretnem nekog Spanca, ne podudaramo se mentalno i ja sad trebam da se grozim svih Spanaca na osnovu njega Poceo sam gledam na ljude iskljucivo pojednicano, svi smo mi prica za sebe, daleko od stereotipa danasnjice.
    No opet kako Kunic rece u nekim slucajevima je tesko ili cak nemoguce napraviti neko kompromisno stanje. Jednostavo rob sam nekih predrasuda a mozda sam po sebi ne zelim da ih se rijesim.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  9. #9

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Dži, pazi 'vako - odgovoriću ti kroz još jedan primer: imam predrasude prema narkomanima. Kada sam bio neki niži razred osnovne i kada smo imali fizičko, uvek sam voleo da branim kod "drugog" gola, jer je "prvi" gol bio blizu "iza škole", a tu su se okupljali "stariji" i puhali u ljepilo. Znači, ako bi lopta otišla iza gola, dokotrljala bi se do njih i ja kao golman sam bio primoran da idem po nju. A uopšte mi nije bilo svejedno, jer se zna da se čovek na lepku izobliči i nije svestan šta radi. Ko zna kakva haludža može da ga lupi i može od mene da se natripuje da sam zmaj koji ga napada, a da bi se odbranio, treba da me odvali ciglom u glavu. Ni dan danas mi nije svejedno kada sam u blizini nekoga ko je na halucinogenim drogama. Može on biti "dobar u duši" do prekosutra, on je za mene narkić i kraj priče. Isto tako i cigusi - mogu biti šta hoće, ja se sećam par ružnih situacija i odbrambeni sistem uradi svoje. Jebiga, kada ne znam za druge primere. Ja tebe skroz razumem, ali ti si imala i svetle primere, ja nisam. A o tome š.b.b.k.b.b... Ne znam šta bi bilo. Nikada nisam o tome mislio, jer postoji mnogo ishoda. I niko mi ne garantuje koji je ishod pravi. Tako da više verujem iskustvu nego mašti. Ja sam samo iskreno izneo svoje mišljenje - nekome je to za osudu, neko me razume.

    Citat Dži kaže:
    Pa sve samo tebe čekaju da te naguze, zečetino
    Tako i možeš reći i devojkama "Pa svi samo tebe čekaju da te siluju"

    Citat swba kaže:
    No opet kako Kunic rece u nekim slucajevima je tesko ili cak nemoguce napraviti neko kompromisno stanje.
    Ma da, ili jesi ili nisi...
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  10. #10

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat Kunic kaže:
    Ja sam samo iskreno izneo svoje mišljenje - nekome je to za osudu, neko me razume.
    Ja tebe potpuno razumem, kao i Maku i njenog staklenca. U pitanju su traume. I naravno da te ne osuđujem. Ono što sam ja htela da kažem, a što možda nije bilo jasno (verovatno je do mene), je - da mi malo smeta kad neko osuđuje i etiketira ceo jedan narod zbog onih stvari koje npr. pravi i narod kojem on sam pripada. Znači, posmatrati ljude pojedinačno, ja sam za to.

    Zato sam i rekla da nikada ne bih mogla u drugi red da stavim nekog ko je čovek. Boldovano namerno. Šta god i ko god on bio.

    Što se tiče tih Šiptara, Muslimana, Iranaca, Litvanaca, bubašvaba, pijanih i razvedenih žena, o tome neću. To zalazi u politiku, a kada dođe do toga imam samo jednu rečenicu: Ja se bojim da se mi uopšte ne razumemo. A ako priča i krene u tom pravcu, onda se totalno povlačim. Samo da kažem da se zdravo naježim kada čujem rečenice poput "Dobar Šiptar je mrtav Šiptar" i sl.

    Tako i možeš reći i devojkama "Pa svi samo tebe čekaju da te siluju"


    A trebalo je da bude duhovito.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat SQUAW kaže:
    Znači, posmatrati ljude pojedinačno, ja sam za to.
    Naravno. Ali ja ti kažem da nikad nisam upoznao cigana koji nije hteo da me zajebe, opljačka itd. Uvek nakon generalizacije kažem čast izuzecima. Jer verujem da ih ima. Mora ih biti.

    Citat SQUAW kaže:
    A trebalo je da bude duhovito.
    Aj da malo produžim priču: zamisli da dođe neka devojka i napiše da ima predrasude prema osobama koje sede noću u parkovima, jer veruje da su manijaci. I to dođeš i napišeš joj "Ma da, samo tebe čekaju da siluju". A opet, "ti ljudi" možemo biti HLEB, Megs i ja. Znači, mogu biti manijaci, ali ne moraju. A tvoja predrasuda, uglavnom nastala zbog neke traume ti kaže "zajebi to, palim ja oko parka." Eto, tako i meni moja kaže "zajebi da li je možda dobar, ja ću držati ruku na torbi/džepu kada vidim cigana u busu." A on može biti i kulturan i vaspitan i da tim busom ide u školu, a ne u džeparenje, ali ne vredi. Ne mogu protiv toga.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  12. #12

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Ok, samo je meni bilo duhovito
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #13

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Ok, imam onda i ja predrasuda prema ciganima i hvatam se i ja za torbu kad udjem u bus... Ali onda, kad bolje razmislim, hvatam se ja za tu istu torbu svaki put kad udjem u bus, ni ne gledajuci ko je u busu... jednostavno, ocekujem da bi me svako mogao opeljesiti. Ali kontam Kunica, jer cigani jesu ti za koje se vecim delom vezuju te sitne kradje po autobusima ili gde god drugo. I ne mogu ni ja da skontam zbog cega prose, ako su vec zdravi, pravi i sposobni da rade nesto.

    Prema pederima imam predrasude utoliko sto prihvatam da postoje na ovom svetu, ali im ne bih dala povlastice koje imaju heteroseksualci. Ako to znaci da imam predrasude prema njima... let it be ali, ja svoj stav necu promeniti.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  14. #14

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Eh, te predrasude

    Nego, zaboravila sam vam jos nesto reci..opet ja o Romima. Pre nekoliko godina imala sam decka koji je bio polu-Rom i to mi ni u jednom trenutku nije smetalo. To mi je samo potvrdilo da cu mozda i doseci nivo da uopste nemam predrasuda prema njima...

    Ne znam sta vi mislite, ali na tome zaista treba da radite... menjanje mentalnog sklopa i pretvaranje iz kako sloba rece totalnog betonasa u nekog fleksibilnog coveka je prosto nacin da odrzimo ljudsku rasu. I to je sasvim normalan proces. Od gledanja samo u jednu tacku ljudi odlepe.

  15. #15

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat maqa kaže:
    Pre nekoliko godina imala sam decka koji je bio polu-Rom i to mi ni u jednom trenutku nije smetalo. To mi je samo potvrdilo da cu mozda i doseci nivo da uopste nemam predrasuda prema njima...
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Predrasude u ljubavi
    Autor Lillith u forumu Ljubav
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 24.02.2013, 18:02
  2. Koju vrstu muzike slušate?
    Autor Kunic u forumu Muzika
    Odgovora: 108
    Poslednja poruka: 18.06.2012, 14:56
  3. Na koju poznatu ličnost ličite?
    Autor SQUAW u forumu Pričaonica
    Odgovora: 103
    Poslednja poruka: 23.03.2012, 11:56
  4. Na koju ste stranu orjentisani?
    Autor Becar u forumu Politika
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 20.02.2011, 21:17
  5. Muzicke predrasude
    Autor kissigirl u forumu Muzika
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 04.05.2010, 18:47

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •