Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina - Strana 3

Prikaz rezultata glasanja: Podrzavate li zabranu izlaska posle ponoci mladjima od 18 godina?

Učesnika ankete do sada
95. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da, slazem se sa tim

    58 61.05%
  • Ne, to je totalno bezveze

    37 38.95%
Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 109
  1. #31

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Zabrana prodaje alkohola maloletnicima se podrazumeva i u principu je podrzavam, mozda bih eventualno pivo dozvolio sa 16 godina -- ali to nema nikakve veze sa slobodom kretanja u bilo koje doba.

    Ponavljam, drzava je servis. Nesto sto pruza usluge, naravno ukljucujuci i uslugu sigurnosti. Ipak, ne postoji apsolutno nijedan valjan razlog da se maloletnicima zabrani kretanje posle ponoci.

    Takva odluka je diskriminisuca, posto podrazumava da neko negde umislja da ce svi maloletnici na ulici posle ponoci ciniti prekrsaje, a to je netacno, dakle bazirano je na necijim glupim predrasudama.

    Takvu zabranu moze -- ali nikako i ne mora -- da postavi samo roditelj.

  2. #32

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Znaci, ti mislis da dete nekih nesavesnih roditela treba da bude prepusteno samo sebi.... ono, da bude: oni su ga pustili, pa nek' ide gde hoce, dokle hoce i neka radi sta hoce?
    Znaci, tebe ni malo ne potresa cinjenica da ima dece cije roditelje nije briga gde su im deca? Oni, znaci, ne treba da budu nicija briga? Svaka cast
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #33

    13 Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Znaci ti mislis da drzava treba da zabranjuje i propisuje razlicitim grupama stanovnistva razlicite aktivnosti, kao sto je radila nemacka drzava u Auschwitzu?

    Svaka cast!

  4. #34

    11 Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Gospod kaže:
    Znaci ti mislis da drzava treba da zabranjuje i propisuje razlicitim grupama stanovnistva razlicite aktivnosti, kao sto je radila nemacka drzava u Auschwitzu?

    Svaka cast!
    mijesas izlaske sa genocidom
    nattydread is coming to dinner

  5. #35

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Gospod kaže:
    Takva odluka je diskriminisuca, posto podrazumava da neko negde umislja da ce svi maloletnici na ulici posle ponoci ciniti prekrsaje, a to je netacno, dakle bazirano je na necijim glupim predrasudama.
    Nisu to umisljanja vec su to cinjenice i nece svi ali hoce dobar dio. Ulice su nam prepune pijanih klinaca za koje niko ne mari ocigledno.

    Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, deca od 11 do 13 godina u Srbiji piju dvostruko više od svojih vršnjaka u Evropi. U Srbiji je alkohol ipak dostupan svima, uključujući i decu. Tolerantan stav okruženja, reklame, niske cene i običaji koji su često vezani za upotrebu alkohola samo su neki od uzroka velikog broja mladih koji piju. Presudni uticaj imaju porodica i vršnjaci. Počinju sa upotrebom alkohola iz radoznalosti, u porodici, imitirajući roditelje, imitirajući osobe iz socijalnog okruženja. Zatim kada su srećni, kada su tužni, kada žele da smanje stres. Preko 70 % mladih koji konzumiraju alkohol zapravo potiču iz porodica koje su imale jednog ili oba alkoholičara, nekad ili sad, kaže Milica Šćekić, psiholog iz Instituta za zaštitu zdravlja Batut. Prema istraživanjima instituta Batut, više od 50 % maloletnika povremeno pije, 20 % se povremeno opija, a njih sedam odsto redovno pije.
    Istraživanja pokazuju da se čak devet odsto dečaka u Srbiji prvi put napilo sa 11 godina, četvrtina ispitanika sa 14, a 12 % dečaka i 20 % devojčica prvi put su bili pijani sa 16 godina.
    Ministarstvo zdravlja obrazovalo je nacionalnu komisiju za borbu protiv narkomanije i alkoholizma. Upravo je u toku diskusija o radnoj verziji strategije i ja očekujem da se nikako ne okonča 2006. godina, a da nema jasne strategije koja će biti onda predložena vladi na usvajanje, kaže Tomica Milosavljević, ministar zdravlja.
    Od ukupnog broja lečenih alkoholičara u Beogradu skoro polovinu čine mlađi od 30 godina, a čak 76 % mladih alkoholičara prvi kontakt sa pićem imalo je u svojoj kući, u prisustvu roditelja i uz njihovo odobrenje. (B92)
    Da ne napominjemo da vjerovatno sve iole razvijenije zemlje imaju jasno razvijenu strategiju o tom problemu. E kad ovako nesto procitas vidis u kakvim smo govnima i da neke stvari moraju pod hitno da se popravljaju, a ako nam nasa omladina nije prioritet onda ne znam sta je drugo.

    Veliki sam kriticar americkog sistema vrijednosti i nacina zivota, ali sto se drzave tice imaju dobrih zakona. Nedaj Boze da ti neko nadje maloljetno dijete bez nadzora nekog punoljetnog u kuci, a da ne pricam na ulici, u bilo koje doba dana. Postupak za oduzimanje djece vam ne bi ginuo a i sama kazna. Znaci ne treba sad odjednom Srbiji gledati vampirske namjere ako i donese takav zakon, tako je svuda u svijetu i to je nesto sasvim normalno da tamo gdje porodica nema dovoljno ni volje ni snage drzava preuzima odgovornost. Na kraju fakat je da smo svi njena djeca.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #36

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Nista ja ne "mesam", a narocito ne genocid i izlaske.

    Medjutim, drzava koja zabranjuje i naredjuje iskljucivo odredjenim grupama stanovnistva -- a narocito kad to radi toboze u preventivne svrhe -- "mesa" takve razlicite kategorije, i mesa sebe tamo gde joj nije mesto.

    Ne moze ozbiljna drzava da sebi dozvoli da tvrdi da su svi maloletnici koji su na ulici posle ponoci potencijalni kriminalci.

    Ona na to nema prava jer to sasvim ocigledno nije istina, jer nema prava da diskriminise, i jer su ti maloletnici takodje samo korisnici usluga tog servisa koji se zove drzava, s tim da ce oni to biti duze -- not necessarily duze pojedinacno, nego ce, na osnovu common sense-a, to duze da traje u buducnost nego u slucaju nekog ko je trenutno sedamdesetogodisnjak.

    Zato drzava nema prava da gradjane (pa i maloletne) na taj nacin ponizava. Ona svakako ima prava da kazni roditelja ako dete posle ponoci (ili i u podne) na ulici pravi prekrsaje.

    Ima isto tako prava i da kazni maloletnika koji pravio prekrsaj (u bilo koje doba), ali nema prava da pretpostavi da su svi maloletnici potencijalni kriminalci i da to postaju posle ponoci. (Je l' ta ponoc nesto iz vampirskih prica ili iz Pepeljuge i bundeve?)

    I naravno da drzava -- skup zakona i drustvenih organizacija (tipa ministarstava isl) nije nesto "cija smo deca svi mi". To su naivne ideje iz sredine 19. veka (iz vremena Romantizma), koje su vec posle Prvog svetskog rata smatrane za prevazidjene. Ako neko ne zna cije je on(a) "dete", to je ipak samo njegov/njen licni problem.

  7. #37

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    O kakvim kriminalcima ti govoris? Ko je rekao da su kriminalci?

    Ja sam mozda malo osetljivija na ovu temu, s obzirom da radim sa decom, ali ti si otisao u drugu krajnost. Ocigledno da ne shvatas, ili neces da shvatis, ono sto sam ja htela da kazem. Ni jedno dete nije krivo zbog bilo kakvog svog ponasanja. Ni jedno dete ne treba, zbog nemarnosti roditelja, da bude prepusteno samo sebi. Na zalost, mnogima od njih je lakse da puste decu da rade sta im je volja, nego da se bave njima.

    Ti kazes:
    Roditelj koji ga izdrzava eventualno i ima prava da nesto zabrani tinejdzeru.
    ... i iskljucujes mogucnost da se bilo ko drugi umesa u to. Ok, po tvojoj logici drzava isto tako ne treba da reaguje u situacijama kad se na bilo koji nacin ne vodi briga o detetu. Znaci, kad roditelj bukvalno "dresira" svoje dete (primer iz moje skole), drzava ne treba tu da se mesa jer, pobogu, roditelj je taj koji ga izdrzava i on ima pravo da odlucuje sta ce i kako da radi sa svojim detetom!
    Gather ye rosebuds while ye may...

  8. #38

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Ne, ti si ta koja neces da razumes: kriminalci su oni koji cine zabranjene (inkriminisane) radnje. Ako je zabranjeno da budu na ulici (u klubu, na splavu) posle ponoci, a oni jesu na ulici (u klubu, na splavu), time ih drzava kriminalizuje jer od njihove nekriminalne aktivnosti proizvoljno i bez ikakvog stvarnog razloga cini nesto deklarativno kriminalno.

    Ja radim sa studentima (predajem im), od 18-24 godine. I znam vrlo dobro koliko im je stalo da ih se dozivljava kao odrasle./ I jasno mi je da to oseca i neko ko ima 17 godina i 11 meseci, ili najzad 16 godina i 3 meseca.

    Servis koji drzava treba iskljucivo da bude nema prava da odlucuje da li ce oni biti u gradu i koristiti usluge dostupne gradjanstvu posle pola noci.

    Nije na servisu da donosi takve odluke, jer njegov smisao nije da grupe gradjana (u ovom sluzaju maloeltnike) a priori kriminalizuje -- tj. proglasava za prekrsaj delo koje ne skodi nikome, ukljucujuci ni same te maloletnike, jer izmedju 23:50 i 00:15 nema nikakve razlike s obzirom na potencijal vrsenja krivicnih dela.

    Drzava (mesna zajednica, opstina/grad, ili republika) ima prava da zabrani rad svim kaficima posle 24 sata, ali nema prava da zabranjuje samo jednoj grupi: maloletnicima da ih koriste. To je diskriminacija i zasnovano je na glupavim predrasudama da su bas maloletnici skloniji da budu problem ako su na nekom odredjenom mestu u neko odredjeno vreme.

    To je apsolutno nedopustivo.

  9. #39

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Gospod kaže:
    To je diskriminacija i zasnovano je na glupavim predrasudama da su bas maloletnici skloniji da budu problem ako su na nekom odredjenom mestu u neko odredjeno vreme.
    Nisu to predrasude, normalno je da ce tinejdzer pre napraviti neku glupost nego odrasla zrela osoba, ali nekima to, ocigledno, nije logicno.

    Servis koji drzava treba iskljucivo da bude nema prava da odlucuje da li ce oni biti u gradu i koristiti usluge dostupne gradjanstvu posle pola noci.
    Onda isto tako mozemo da kazemo da drzava nema prava ni da odlucuje da li ce kafici raditi do ponoci, ili posle ponoci, jer oni de facto ne skode nikome. Ili nema prava da odlucuje da li ce samo jedna grupa (vlasnici nocnih barova, na primer) moci da ima privilegije da radi posle 2 sata nocu. To bi se onda takodje moglo nazvati diskriminacijom.

    A ja mislim da je ovaj slucaj malo delikatniji od cisto pravnickog...
    Gather ye rosebuds while ye may...

  10. #40

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Meggy kaže:

    Nisu to predrasude, normalno je da ce tinejdzer pre napraviti neku glupost nego odrasla zrela osoba, ali nekima to, ocigledno, nije logicno.
    ...
    A ja mislim da je ovaj slucaj malo delikatniji od cisto pravnickog...
    To upravo jesu predrasude, i to nicim neargumentovane i potpuno neprihvatljive. Naprotiv, mnogo vece gluposti i sa mnogo tezim konsekvencama prave "zrele" osobe.

    A sto se tice delikatnosti -- o tome se upravo i radi. Prema mladim ljudima se mora biti delikatan, a ne a priori ih sve proglasavati za potenicjalne kriminalce samo zato sto negde bez ikakve sumnje postoje i neki maloletnici koji su skloni da cine prekrsaje.

    To jednostavno ne vazi za sve maloletnike, i to ni za koju grupu ne vazi nista vise u 00:10 nego sto vazi u 23:50.

  11. #41

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Gospod kaže:
    To upravo jesu predrasude, i to nicim neargumentovane i potpuno neprihvatljive.
    Nicim argumentovane, mislis. Pa, jesu argumentovane, s obzirom da nije dzabe odredjeno da se punoletan postaje sa 18 godina i da do tada ne odgovaras za svoje postupke. Jesi nekad razmisljao zasto je to tako? Da ti to ne govori mozda o tome da maloletna osoba nije uvek u stanju da pravilno proceni sta je dobro, a sta ne? Da li mislis da mozda starije osobe imaju malo vise zivotnog iskustva, pa znaju kakve ce posledice imati njihovi postupci? Znas, jedan malecki iz moje skole je u junu, poslednjeg dana skolske godine, popio litar vodke... pa je valjda kontao da mu nece nista faliti Ti i ja to necemo uraditi, jer znamo da nam ne gine ispiranje ako to uradimo i da ce nas, ako ne odmah, ta vodka zveknuti malo kasnije. Ukratko, ti hoces da kazes da pubertetlija razmislja jednako trezveno kao odrasla osoba?


    Naprotiv, mnogo vece gluposti i sa mnogo tezim konsekvencama prave "zrele" osobe.
    Ovo, predpostavljam, nije predrasuda
    Gather ye rosebuds while ye may...

  12. #42

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Gospod kaže:
    Ima isto tako prava i da kazni maloletnika koji pravio prekrsaj (u bilo koje doba), ali nema prava da pretpostavi da su svi maloletnici potencijalni kriminalci i da to postaju posle ponoci.
    Ja sam naravno, na strani maloletnika, al' o cem' ti covece pricas

    Po tvom misljenju ja sam kriminalac ako sam u gradu posle ponoci

  13. #43

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Gospod kaže:
    jer izmedju 23:50 i 00:15 nema nikakve razlike s obzirom na potencijal vrsenja krivicnih dela.
    Znaš kako, neke granice moraju postojati. Tako možeš reći saobraćajcu "nema neke razilke između 60 km/h i 64km/h". Činjenica je da nije ništa drastično, ali ako voziš ispod 60km/h nećeš platiti kaznu, a za 64km/h hoćeš. Tako i u ovom našem slučaju.

    A meni u svemu ovome nije jedna stvar jasna: tema je pokrenuta oko toga da li maloletnici treba da budu u kafiću posle ponoći. Pa koliko ja znam, kafići i rade zvanično do 23h, odnosno 24h vikendom, zar ne? I meni se n puta desilo da dođem u 23:45 i da mi konobar kaže da zatvaraju. A jedino što radi posle ponoći su striptiz barovi i diskoteke. Što znači da maloletno lice ima dve mogućnosti - ili u kupleraj ili na narodnjake, eventualno tuc-tuc. Maloletnom licu nikako nije mesto u kupleraju. Na narodnjacima nije mesto ni punoletnom licu, a kamoli maloletnom. Em što to nije muzika, em što postoji ogromna verovatnoća da popije flašu u glavu, jer se zna da se svaki izlazak na takva mesta završava tučom. Čak i da nije on zakuvao, postoji šansa da bude povređen. I poslednje mesto je neka tehno žurka na kojoj se skupljaju narkomani u velikom broju. A maloletno lice ne treba da bude u takvom društvu. Ne treba ni punoletno.

    Prema tome, sasvim je logično kada se zatvore kafići da maloletno lice ide kući, jer nema gde da bude. Naravno, ne mora pravac kući, ali u neku šetnjicu sa devojčicom/dečakom i posle na spavanjac. Mada, da se ja pitam, posle ponoći maloletno lice bi moralo da bude na ulici u pratnji punoletnog lica, radi bezbednosti.

    I ovo što sam gore naveo nisu predrasude, već opšte-poznate činjenice, koje niko ne može da ospori.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  14. #44

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat vlado kaže:
    Ja sam naravno, na strani maloletnika, al' o cem' ti covece pricas

    Po tvom misljenju ja sam kriminalac ako sam u gradu posle ponoci
    on bas to ne kaze ...

  15. #45

    Odgovor: Zabraniti izlaske posle ponoci mladjima od 18 godina

    Citat Meggy kaže:

    Nicim argumentovane, mislis. Pa, jesu argumentovane, s obzirom da nije dzabe odredjeno da se punoletan postaje sa 18 godina i da do tada ne odgovaras za svoje postupke. Jesi nekad razmisljao zasto je to tako? Da ti to ne govori mozda o tome da maloletna osoba nije uvek u stanju da pravilno proceni sta je dobro, a sta ne? Da li mislis da mozda starije osobe imaju malo vise zivotnog iskustva, pa znaju kakve ce posledice imati njihovi postupci? Znas, jedan malecki iz moje skole je u junu, poslednjeg dana skolske godine, popio litar vodke... pa je valjda kontao da mu nece nista faliti Ti i ja to necemo uraditi, jer znamo da nam ne gine ispiranje ako to uradimo i da ce nas, ako ne odmah, ta vodka zveknuti malo kasnije. Ukratko, ti hoces da kazes da pubertetlija razmislja jednako trezveno kao odrasla osoba?

    Ovo, predpostavljam, nije predrasuda

    Jesi li ti ikad razmisljala koliko je glupo nekome dozvoliti da ucestvuje u saobracaju i izlaze svoj i tudj zivot riziku, sklopi brak i preuzme odgovornost za zivot deteta itd. pre 18. godine, a zabranjivati mu/joj da bude na ulici.

    Vise puta sam rekao: neke maloletne osobe svakako mogu da budu problematicne, ali to nikako ne znaci da se sme a priori pretpostaviti da ce one sve biti takve, a narocito da ce to postati u proizvoljno odabrano vreme, duboku utisnuto u podsvest iz bajki o vampirima i Pepeljugi kao trenutak kad se desava magijski preobrazaj neceg prividno pozitivnog u sustinski, imanentno negativno.


    Citat vlado kaže:
    Ja sam naravno, na strani maloletnika, al' o cem' ti covece pricas

    Po tvom misljenju ja sam kriminalac ako sam u gradu posle ponoci

    Citaj pazljivije. Upravo sam obrnuto rekao: da su neki ljudi (bez obzira na uzrast) kriminalci, a neki nisu, i da niko ne postaje kriminalac u ponoc samo zato sto je odredjenog uzrasta.
    Poruku je izmenio Necromancer, 06.09.2006 u 18:40

Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Zabraniti ultradesničarske organizacije?
    Autor Morpheus u forumu Politika
    Odgovora: 163
    Poslednja poruka: 30.04.2011, 10:21
  2. NATO bombardovanje SRJ, deset godina posle
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.03.2009, 08:55
  3. Godina više ili godina manje?
    Autor yige_gui u forumu Filozofija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 20.03.2009, 23:22
  4. Zainteresovan za seks posle 111 godina
    Autor Sokica u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 27.01.2009, 15:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •