Starateljstvo nad maloljetnim djetetom
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Starateljstvo nad maloljetnim djetetom

    Pisem vam iz Slovenije u ime mog supruga,koji je do pred 6 godina zivio u BG. Za vreme rata u HR sa svojim je roditeljima izbegao u Srbiju, tako i njegova,tada jos cura. Na Kosovu rodio im se sin. Nisu bili u braku ali dete nosi prezime svog oca. Posle su preselili u BG na Vrcin. Oko 2000. godine razisli su se i on je tako kako je mogao davao pare za dete in zbrinjavao ga sa stvarima. Posle je mali krenuo u osnovnu skolu, koju je sad zavrsio. 2004 moj se suprug vratio u HR,gde su dobili obnovu, no ne dugo zatim dosao u SLO i 2007 smo se vjencali.
    Bivsa partnerka sa svojim roditeljima i sinom ostala je u BG. Do 2007 smo slali pare i pakete preko poste,posle smo tj. su kod notara napravili dogovor o tome, da on svaki mjesec preko racuna salje dogovoreni iznos para, a da ima i pravo da vidi sina i da sin posjeti njega u SLO. Nas dio dogovora se izpunjava a onaj drugi se ne izpunjava. Ali trenutno to sad nije bitno jer se sa njima nista normalno ne moze dogovoriti, non stop nesto muljaju in sve sto kazu daleko je od istine. Uglavnom, prije 2 godine su "pod hitno" hteli, da suprug posalje punomoc, da se sinu naprave dokumenti. Istog sam dana napisala punomoc, nekako nam je bilo normalno, da se punomoc trazi za HR-papire jer je suprug drzavljan HR,i ovjerili sve kod notara, te krenuli za HR,jer imaju tamo neke rodjake i da se to posalje po nekom covjeku da sto pre stigne u BG. No kako smo papire predali, ta je rodjaka nazvazal njih u BG ali su ovi rekli da to nije dobro, da trebaju punomoc za Srbiju. Opet smo po HR trazili notara da se ispravi to, sto smo krivo napisali i poslali dokument njima. Posle toga je nastao tajac. Niko nista javio, sta su napravili, kad se uspeo cuti sa sinom, on je samo nesto izmomljao tako da uopste neznamo, sta od papira sad na kraju ima i dali su uspeli napraviti ista.
    A sad napokon, razlog mog pisanja: sad su se javili i sad opet je "hitno", kao treba suprug podpisati starateljstvo bivsoj, jer kao ne moze da upise sina u srednuju skolu. Mi nemamo pojma sta treba napisati i ne zelimo opet trcati od jednog ureda do drugog posto izgleda opet nesto mute i jednostavno ne znamo sta trebamo da napravimo. Molim vas, da nam odgovorite ili nas bar uputite na instituciju, gde mozemo dobiti odgovor, jer naravno hocemo, da se dete upise u srednju skolu a mi neznamo sta se tu uopce zbiva. Zasto ona ne moze da upise sina? I kako to, da ona nema starateljstvo,kad dete zivi kod nje? Zar ne ide to nekako normalno, da je staratelj detetu majka, kad otac ne usporava to?
    Izvinjavam se na jeziku ali nadam se da cete razumeti, sta trazimo. Molim samo za sto brzi odgovor jer kao ima rok do kraja ovog mjeseca. Nemam pojma sta su do sad cekali.

    Puno hvala

  2. #2

    Odgovor: Starateljstvo nad maloljetnim djetetom

    Posle su preselili u BG na Vrcin. Oko 2000. godine razisli su se i on je tako kako je mogao davao pare za dete in zbrinjavao ga sa stvarima. Posle je mali krenuo u osnovnu skolu, koju je sad zavrsio. 2004 moj se suprug vratio u HR,gde su dobili obnovu, no ne dugo zatim dosao u SLO i 2007 smo se vjencali.
    Dete je srpski državljanin? Da li je u izvodu iz matične knjige rođenih tvoj suprug upisan kao otac?
    Da li postoji bilo kakav sporazum tvog supruga i njegove bivše konkubine u kome se uređuju njihova međusobna prava i obaveze glede starateljstva nad detetom?
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  3. #3

    Odgovor: Starateljstvo nad maloljetnim djetetom

    Kolko nama poznato jeste srpski drzavljanin ako mu je majka sredila papire jer smo zato i slali punomoc. Da moj suprug je upisan kao otac, zato ima dete i njegovo prezime. Sporazum u obliku starateljstva ne postoji, postoji zapis ovjeren kod notara, u kojem se suprug prostovoljno, bez suda obavezao davati tj. slati financijski prilog - alimente na racun,koji su oni otvorili u Srbiji, tako da ima dokaz da je uplacivao, a majka se zavezala,da ce detetu omoguciti kontak sa ocem i da bi mogao dolaziti kod nas ali od toga nema nista. Kad smo bili u BG dala ga je na 2 sata a mi presli 500 km ali posto nismo konfliktni ljudi, postovali smo dogovor i dete vratili u Vrcin sa malim zakasnjenjem zbog prometa. U Sloveniju dete nece, zasto, ne znam, ponudili smo da dodjemo po njega i dovezemo ga natrag ali izgleda da se tamo prica sve kontra nama. Dete zove kad treba nesto inace ne zove.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •