Zašto sve u AP Vojvodini drže Bosanci i Crnogorci? - Strana 20
Strana 20 od 20 PrvaPrva ... 10181920
Prikaz rezultata 286 do 291 od ukupno 291
  1. #286

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Izvinjavam se na dugom čekanju na odgovor, smetnuo sam sa uma forum, pa tek sada odgovaram.

    ODGOVOR NA PRVO PITANJE: Smetaju mi jer od kako su naseljeni u Vojvodinu, ušima nisu morali da mrdnu, došli su na gotovo. Dobili su švapske gospodske kuće, zemlju i one famozne "boračke" peMzije iako verovatno 80 odsto njih rata nije videlo. Čak je bilo slučajeva da su deca dobijala tu famoznu penziju jer su bili "kuriri". Žene su dobijale penzije jer su "kuvale" partizanima. Naravno, imovinu u Bosni su zadržali. Bila su dovoljna dva "svedoka" i problem rešen. Moj deda je ostavio kosti na sremskom frontu, ostavivši iza sebe ženu sa detetom od dve godine (mojim stricem) i još nerođenim detetom (mojim ocem). Od one mafijaške države baka je dobila parče papira koje se zove spomenica i koju je okačila iznad kreveta. Kada je tražila pomoć zbog lošeg materijalnog stanja, dobila je odgovor: "A đe se lalo borio na frontu?!"

    ODGOVOR NA DRUGO PITANJE: Džabe je biti vredniji i elokventniji od niih, to inače nije problem. Možeš se ubiti od posla i imati ne znam kakve rezultate ali ti to neće pomoći jer nisi (kako oni vole da kažu) NJIHOV. Vrhunski su licemeri jer su, kad su crveni na vlasti, crveni da crveniji ne mogu biti, žuti da žući ne mogu biti kad su žuti na vlasti i zeleni da zeleniji ne mogu biti kad su zeleni na vlasti. Ranije su rušili crkve i zapišavali iste svakom prilikom, a sada od njih ne možeš ući u iste te crkve koje su do juče zapišavali i pljuvali.

    Dok su Švabe bile u Vojvodini znao se neki red. Radilo se i gradilo. Vojvodina je doživela procvat zbog njih i njihove kulture i vrednoće. Po strani to što smo sa Nemcima uvek bili u zavadi da se tako izrazim, oni su za Vojvodinu uradili mnogo. Retko koju gospodsku švapsku kuću koji su dali Bosancima ćeš videti u funkcionalnom stanju. Neke nisu okrečene jednom od kad su dobijene. Tuga...

    Mogu pisati ceo dan na ovu temu, ali nemam živaca ni vremena toliko... I da, kada bi Švabe ovde radile, posla bi sigurno bilo i za ostale. Ovako, sve se pokralo i uništilo. Nadam se da sam uspeo barem malo da zadovoljim tvoju znatiželju. Pozdrav!

  2. #287

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Ima vise razloga.
    Prvo, prva generacija posle II. sv. je dobila sto sta na gotovs, privilegije na osnovu borackog staza, i privilegije na osnovu toga sto nema zemlju (nije ``bogati`` seljak).
    Drugo, nepotizam, klanovanje. Da li tu dopisati i nacionalizam, pa ne bi, jer je diskutabilno, koliko je toga bilo u nekoj odredjenoj mikro eri.
    Trece, obzirom da se novo pridoslo stanovnistvo uvek koncentrovalo, ovde nabrojane osobine su ekonomski ojacale gradove i neka sela, i autohtono stanovnistvo je osim gradjanskog sloja poceo da zaostaje i materijalno, i kulturalno.
    Cetvrto, patrijarhalizam i drzanje rodbinskih veza dovodi do sirokog poznanstva na teritoriji cele zemlje, sto pojacava ekonomsku moc, mada je sve to upleten i u pojam nepotizma.
    Peto, bolje poznavanje drzavnog jezika omogucava bolje snalazenje, nasuprot mnogih clanova narodnosti.

    Kao sto se vidi, na situaciju su uticali lose, neutralne i dobre osobine. Obzirom da su neke osobine tradicionalne, postoji i kulturalno nerazumevanje izmedju raznih naroda, sto je i osnovni izvor svih konflikata do dana danasnjeg.

    Kako poboljsati stanje? Pojacavanjem demokratije. Zelja za tolerancijom u ljudima uglavnom postoji, potrebno je doci do politickog sistema gde umesto lobiranja interesnih grupa, politicari odlucuju i moralno svesno prema ostalim grupama i tako donose zakone da odgovara svim slojevima stanovnistva. Kreirati policiju nacionalnog sastava lokalnog stanovnistva. Spreciti korupciju i ostale zloupotrebe. Uciti toleranciji decu, u skoli, ekipnim i sportskim aktiviranjem, kampovima tolerancije i slicno.

    Ljude inace delim na dobre i zle, a ne po naciji. Potpuno mi je jasno da od Bosanca nikada necu dobiti posao, ukoliko postoji i drugi Bosanac, koji ce isti posao da uradi. Od Crnogoraca vec ima sanse da kad tad dobijem, ali samo na preporuku, sto garantuje i moje isplate.

    Pa, nismo svi isti. Nemoj da se neko uvredi, niste ni vi isti!

    Jaooo vidi, tu su smajlici!

  3. #288

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Nisu srbi krivi (neko ih naziva bosancima-pogresno) iz bivse BiH sadasnje federacije i Republike Srpske sto su se borili protiv nemaca
    i njihovih domacih saradnika-izdajnika pa su posle rata stekli privilegije.To je normalno.Nepotizma ima sirom Srbije i toga ce biti i ubuduce to vazi za sve nacije.Slazem se da ljude treba deliti na dobre i zle a sta da radimo sa onima koji jos nisu shvatili da je Nemacka porazena i ciji preci su sluzili nemcima da shvate danas zive u Srbiji.

  4. #289

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat Vojkan92 kaže: Pogledaj poruku
    Slazem se da ljude treba deliti na dobre i zle a sta da radimo sa onima koji jos nisu shvatili da je Nemacka porazena i ciji preci su sluzili nemcima da shvate danas zive u Srbiji.
    Ovo sto si napisao, samo pokazuje da u potpunosti ne razumes nacin razmisljanja ``starosedelaca``.
    Sto se privilegija tice, dovoljno su bila dva svedoka. Kako je drug Tito rekao, da smo onomad imali toliko boraca, koliko sada imamo, gde bi vec bili! Sa druge strane nisu svi stali u red po privilegije, pa se mnogi i nisu prijavili a imali su pravo na to. Nisu smatrali moralnim taj komunizam koji je cupao brkove svojim prijateljima i komsijama, oduzimao imanja i rusio porodice u bedu.

    Ti dobro znas, kada se Vojvodina prikljucila Jugoslaviji. Kada je posle raspada Jugoslavije Vojvodina podeljena izmedju Madjarske i Nemacke, ovdasnji ljudi su to smatrali, kao povrat teritorije tamo gde je i vekovima pripadao, i (neki) ljudi su se priklonili novoj vlasti.
    Isto, kao sto bi se Srbi priklonili srpskim vlastima u slucaju da Srbija ponovo anektira Kosovo.
    Uostalom, koga nova vlast regrutuje, ima li mogucnosti da to izbegne?
    Secas se pobune u Hrvatskoj? Da li znas kako su Srbi postupali sa Srbima na osvojenim teritorijama? Mobilizirali su ih! I one, koji su bili protiv oruzane borbe.
    Ne mozes ne povuci paralelu u ljudskim sudbinama!
    Mnogi i dan danas misle da su starosedeoci krivi, a nas starosedeoce to prilicno vredja, pa vas smatramo primitivnim. I ta se protivrecnost vuce, eto vec skoro 70 godina. (naravno, ratni zlocinci postoje, ali sa obe strane, a vecina zlocinaca i nije bila iz Vojvodine, vec su bili nacionaliznom istraumirani avanturisti koji su isli za vetrovima rata-kao i 91-95, zar ne?)

    Bilo bi vreme vec uciniti korak napred u razmisljanjima, zar ne? Tim pre, sto Vojvodina ni za 70 godina nije uspela da izgubi svoj duh i grcevito se bori protiv stapanja sa ostalim delom Srbije, koji ima jedan sasvim drugaciji mentalitet i koji stalno silom tezi da natera nas da mislimo onako kako oni. To smatramo losijim i manje produktivnim, da ne postujemo zakone, da radimo koruptivnije, da budemo nepotistickiji i tako dalje. Pa ne moze!

    Sto se zivota u Srbiji tice, pa vidis, ovdanji narodi su uvek saradjivali sa komsijama. Cak se ni ne naoruzavaju, a ti bolje znas od mene, koliko oruzlja ima po srpskim kucama. Iluzorno smatrate da se moramo praviti ideoloski istim kao ostatak Srbije. Imamo mi svoja vidjenja i ustavni sistem koji nam omogucuje da ta vidjenja i iznosimo i politicki se angazujemo. Bili bi prilicno uvredjeni kada to ne bi mogli uciniti. Nasi glasovi pri izborima su jednaki vasim glasovima. Sve je to legalno i nasa vidjenja morate prihvatiti.

    Tokom NATO agresije su Srbi dobili ogroman poklon od (raznih) naroda Vojvodine. Narod je pokazao lojalnost prema Srbiji. Ne zato sto smatra da je Srbija zemlja raja, ili sto smatra da samostalna Vojvodina ne bi mogla preziveti! Narod Vojvodine zna da je oruzana borba najgora po ljudske sudbine. Svi znaju sta su znacili sruseni mostovi na Dunavu. Nije mnogo falilo da danas Dunav bude granica. Razmisli nekad, koliki je to dar Srbiji! Nije Vojvodina tvoja, a ni moja, zajednicka je! Nesto slicno vazi i za Srbiju.
    Poruku je izmenio biterlemon, 26.09.2013 u 08:42
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #290

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Citat Vojkan92 kaže: Pogledaj poruku
    Slazem se da ljude treba deliti na dobre i zle a sta da radimo sa onima koji jos nisu shvatili da je Nemacka porazena i ciji preci su sluzili nemcima da shvate danas zive u Srbiji.
    Ovo sto si napisao, samo pokazuje da u potpunosti ne razumes nacin razmisljanja ``starosedelaca``.
    Sto se privilegija tice, dovoljno su bila dva svedoka. Kako je drug Tito rekao, da smo onomad imali toliko boraca, koliko sada imamo, gde bi vec bili! Sa druge strane nisu svi stali u red po privilegije, pa se mnogi i nisu prijavili a imali su pravo na to. Nisu smatrali moralnim taj komunizam koji je cupao brkove svojim prijateljima i komsijama, oduzimao imanja i rusio porodice u bedu.

    Ti dobro znas, kada se Vojvodina prikljucila Jugoslaviji. Kada je posle raspada Jugoslavije Vojvodina podeljena izmedju Madjarske i Nemacke, ovdasnji ljudi su to smatrali, kao povrat teritorije tamo gde je i vekovima pripadao, i (neki) ljudi su se priklonili novoj vlasti.
    Isto, kao sto bi se Srbi priklonili srpskim vlastima u slucaju da Srbija ponovo anektira Kosovo.
    Uostalom, koga nova vlast regrutuje, ima li mogucnosti da to izbegne?
    Secas se pobune u Hrvatskoj? Da li znas kako su Srbi postupali sa Srbima na osvojenim teritorijama? Mobilizirali su ih! I one, koji su bili protiv oruzane borbe.
    Ne mozes ne povuci paralelu u ljudskim sudbinama!
    Mnogi i dan danas misle da su starosedeoci krivi, a nas starosedeoce to prilicno vredja, pa vas smatramo primitivnim. I ta se protivrecnost vuce, eto vec skoro 70 godina. (naravno, ratni zlocinci postoje, ali sa obe strane, a vecina zlocinaca i nije bila iz Vojvodine, vec su bili nacionaliznom istraumirani avanturisti koji su isli za vetrovima rata-kao i 91-95, zar ne?)

    Bilo bi vreme vec uciniti korak napred u razmisljanjima, zar ne? Tim pre, sto Vojvodina ni za 70 godina nije uspela da izgubi svoj duh i grcevito se bori protiv stapanja sa ostalim delom Srbije, koji ima jedan sasvim drugaciji mentalitet i koji stalno silom tezi da natera nas da mislimo onako kako oni. To smatramo losijim i manje produktivnim, da ne postujemo zakone, da radimo koruptivnije, da budemo nepotistickiji i tako dalje. Pa ne moze!

    Sto se zivota u Srbiji tice, pa vidis, ovdanji narodi su uvek saradjivali sa komsijama. Cak se ni ne naoruzavaju, a ti bolje znas od mene, koliko oruzlja ima po srpskim kucama. Iluzorno smatrate da se moramo praviti ideoloski istim kao ostatak Srbije. Imamo mi svoja vidjenja i ustavni sistem koji nam omogucuje da ta vidjenja i iznosimo i politicki se angazujemo. Bili bi prilicno uvredjeni kada to ne bi mogli uciniti. Nasi glasovi pri izborima su jednaki vasim glasovima. Sve je to legalno i nasa vidjenja morate prihvatiti.

    Tokom NATO agresije su Srbi dobili ogroman poklon od (raznih) naroda Vojvodine. Narod je pokazao lojalnost prema Srbiji. Ne zato sto smatra da je Srbija zemlja raja, ili sto smatra da samostalna Vojvodina ne bi mogla preziveti! Narod Vojvodine zna da je oruzana borba najgora po ljudske sudbine. Svi znaju sta su znacili sruseni mostovi na Dunavu. Nije mnogo falilo da danas Dunav bude granica. Razmisli nekad, koliki je to dar Srbiji! Nije Vojvodina tvoja, a ni moja, zajednicka je! Nesto slicno vazi i za Srbiju.
    Opsiran si mnogo ali da ti odgovorim na pitanje kako razmisljaju ,,starosedeoci". Ako si mislio na nacionalne manjine u Vojvodini
    njihova razmisljanja su mi poznata. Ja postujem njihovu kulturu,jezik ,obicaje ali ocekujem od njih da postuju srpski narod,srpsku drzavu i njen ustav, to nije primitivizam ako se od njih trazi da sve ovo postuju.
    Kako u Vojvodini tako i u ostalim delovima nase drzave nacionalne manjine imaju svoje maticne drzave neka se informisu kako se srbi ponasaju u tim zemljama i kolika su im prava.
    Kad bi se mi vodili reciprocitetom tih odnosa nacionalne manjine kod nas bi se digli na ustanak dakle imaju sva prava kao i srbi.
    Prilikom nato agresije svaki drzavljanin Srbije mora pokazati svoju lojalnost prema drzavi i da je brani jer to je i njohova drzava
    a o kakvom poklonu ti govoris od strane naroda Vojvodine.
    Saradivati i ziveti jedni pored drugih moramo ali moramo to znati. Dobar komsija nije onaj ako ga neka nagovori da svom komsiji
    pravi probleme, preorava medju.

  6. #291

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Zato sto su sposobni,zato sto ,ako su gradjani ove zemlje,imaju pravo na to..

Strana 20 od 20 PrvaPrva ... 10181920

Slične teme

  1. Kupanje u Vojvodini
    Autor cvishna u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:21
  2. Crnogorci
    Autor SQUAW u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 31.08.2015, 15:49
  3. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  4. Rekli su o Vojvodini
    Autor bellissima u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.09.2010, 19:15
  5. Tvrđave u Vojvodini
    Autor Invisibleman u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 10.08.2008, 22:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •