Nepravilno upotrebljavanje reči
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    04 Nepravilno upotrebljavanje reči

    Koliko vas kalkulator oslovljava sa digitron?

    Koliko vas terenac, tj. SUV (sub-urban vehicle) zove džip?

    Koliko vas kada kaže npr. osamdesete misli na 1980-1989, iako su po matematici osamdesete 1970-1979?

    Primera ima mnogo i nepravilni izrazi su se jako odomaćili u našem jeziku. Ko je za to odgovoran?

  2. #2

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    odgovorni su svi ovi koji su preko veze došli na televiziju, niti imaju dikciju, niti vokabular. ima i onih koji su "upali" u novinarske redakcije, školstvo, itd. polako ali sigurno menjaju sve..... nažalost.

  3. #3

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    Nisam mislio samo na TV. I u novinama se dešava da pročitam članak o testiranju novog Nisanovog džipa. edit: nisam video da si spomenula i novine.

    Setih se još nekih primera, LED dioda, odnosno Light Emitting Diode pa još dioda. Isto i RAM memorija, odnosno Random Access Memory memorija... Primera koliko hoćeš. Na žalost.
    Poruku je izmenio Xivilai, 08.08.2011 u 19:10

  4. #4

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    Citat Xivilai kaže: Pogledaj poruku
    Na žalost.
    Nazalost

    Ja govorim digitron umesto kalkulator (evo priznajem ), ali samo zato sto je ta rec toliko usla u upotrebu, da bih se osecala k'o retard kad bih rekla "daj mi kalkulator"

    Sad se setih... nije u pitanju nepravilna upotreba reci, vec pogresan speling: VMA svi speluju kao "ve-me-a" umesto "em", ali na to vise niko ne obraca paznju, jer svi tako govore
    (al' zasto bi bilo kome, povrh svega, uopste i palo na pamet da M izgovori kao "me"? )
    Gather ye rosebuds while ye may...

  5. #5

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Nazalost


    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Sad se setih... nije u pitanju nepravilna upotreba reci, vec pogresan speling: VMA svi speluju kao "ve-me-a" umesto "em", ali na to vise niko ne obraca paznju, jer svi tako govore
    (al' zasto bi bilo kome, povrh svega, uopste i palo na pamet da M izgovori kao "me"? )
    E daaaa. Sada se i ja setih još par primera: SPS svi izgovaraju es pe es. A oni važe za patriotsku stranku koja neguje srpstvo i tradiciju, a u srpskom jeziku nema "spelovanja". A SRS je SRS, nije es er es. LDP je el de pe, a LSV je LSV. Ne mogu da provalim pravilo.

  6. #6

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    I ja isto govorim digitron, mada sam svjesna greske, to mi je malo teze izbaciti iz upotrebe
    Isto tako, ona poznata greska sa 'zadnjim' i 'posljednjim'... Dakle: prvi - posljednji, prednji - zadnji
    Mada je po najnovijim pravilima pravilno reci oba, sad ne mogu da kazem 'zadnji'..
    And even though you're fed up, you got to keep your head up.

  7. #7

    Nepravilno upotrebljavanje reči

    Otkako imam računar (ja nemam komp, kompjuter ili kompjutor), uglavnom koristim kalkulator na računaru, te je digitron davno otišao u penziju.
    Poruku je izmenio Mish, 08.08.2011 u 21:46
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  8. #8

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    Ima mnogo odgovornih ali jedni od njih su i naši roditelji iako ja to svojima ne zamjeram. Svi smo mi od nekoga pokupili te izraze pa su tako i oni, ne?

    Ima jedna riječ koju kad ju izgovorim svi me začuđeno pogledaju.

    Telepilot - daljinski upravljač

    Od najranijeg djetinjstva sam tako zvala daljinski a tu riječ su mi usadili roditelji a malo dijete upija kao spužva, ne?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  9. #9

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    Kad neko nešto pogreši, treba da se izvine, zar ne?

    E pa ne, i ja ovde vrlo često grešim, mada shvatim tek kad izgovorim. Treba da se izvini jer, da bismo nekom priznali da smo pogrešili, nećemo se izvinuti u recimo, most unazad nego ćemo se izviniti sa jednim "Izvini".

    A što se tiče strancizama nakaradno odomaćenih, smatram da su dosta krivi mediji, ali i mi sami, jer nas često mrzi da se setimo naše reči - izgledaćemo pametniji ako upotrebimo reč kao što je recimo "menadžovati" problem.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  10. #10

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    Citat Cecara kaže: Pogledaj poruku
    izgledaćemo pametniji ako upotrebimo reč kao što je recimo "menadžovati" problem.
    A sposobniji ako ga izhendlujemo.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #11

    Odgovor: Nepravilno upotrebljavanje reči

    ZA bilo koju instant kafu koju popijem kažem pio sam nes, iako je nes samo jedna od vrsta instant kafe, a ja pijem Jakobs

    Medijapan je nsatao tako što su ljudi koji su ga tovarli to izgovarali iz razloga što je napravljen u Japanu, barem na početku kada je prvi put došao u SFRJ, i eve ga sad i dalje ga tako zovu, a ja pojma nemam koji je pravi naziv za to parče drvenarije., pa i dalje kažem medijapan.

    Sad se setih... nije u pitanju nepravilna upotreba reci, vec pogresan speling: VMA svi speluju kao "ve-me-a" umesto "em", ali na to vise niko ne obraca paznju, jer svi tako govore
    Koliko se ja sećam nema spelovanja u nas, ali se sećam da kada su ranije nastavnici srpskog iz nekog razloga spelovali, nisu stavljali samoglasnik ispred već iza suglasnika, e zašto, ne bi' znao kasti.


    Glede izvinjenja stvar postane jasnija ako se udubimo u etimologiju i kažemo da je vinost krivica, pa imamo infinitiv glagola viniti, pogrešiti, skriviti, pa onda kada upotrebljavamo taj glagol izvinimo se.
    Ovo sam samo napisao da se kurčim, inače me baš briha i za to ko se kako izražava.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •