Zašto reč "Vojvodina" para uši? - Strana 2
Strana 2 od 7 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 101
  1. #16

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Još uvek
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  2. #17

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Auuuu, pa zamisli kako bi tek tada reč Vojvodina parala uši.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  3. #18

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Da al' zato bismo imali glas više na Evro song kontestu, što je jako bitno za srpsku, da ne kažem za srbijansku populaciju
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  4. #19

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku

    Znaš kako, kada sam pre huh pa ima više od pet godina došao na ideju da pokrenem ovaj sajt, ideja je bila da prikažem ljudima Vojvodinu i sve što dolazi iz Vojvodine u najboljem svetlu. Na naslovnoj strani nećeš nikada videti neke političke vesti (ni od ovih, ni od onih, ma koji oni bili), trudim se da nađem lepe vesti da ljudi zaborave na svakodnevne probleme, trudim se da sa moderatorima održim neki kvalitet i na forumu, da nema previše ispada (nekada mora, savršenstvo ne postoji) i zato me jako nervira kada dobijem mail gde mi žele da mi se zatre i seme i pleme.
    Па сајт ти је одличан, и већина људи овде су заиста добронамерне и прилично зреле личности, што је јако ретко видети на интернету. Што се тиче напада, мислим да сам донекле објаснио. Па ја сам на разним другим форумима добијао претње смрћу, увреде по разним основама и скарадне слике. На интернету је свако мангуп, шта ћеш, такав је живот.

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Ja Vojvodinu volim. Verovatno se nećeš složiti sa ovim što ću reći, ali više volim Vojvodinu nego (užu) Srbiju. Više volim da odem na Palić, nego na Vlasinsko jezero npr.
    То је сасвим ОК са моје стране...

    Али зашто не волиш посебно Нови Сад нпр? Пошто неки "БГ патриота" воли само Београд, не Шумадију или остатак Србије? Чему толика љубав према политичкој јединици насталој у СФРЈ? Па неко из Шумадије воли Шумадију, не поморавље или Лесковачки крај, пошто све то спада у "ужу Србију"? Ја сам родом из Срема, али такође и из Баната, ништа ме не везује за Бачку или Бачване. Као што рекох, моји су припадници старог градског трговачког сталежа, из периода пре 1918. Људи из градова на територији садашње покрајине никад нису имали ту регионалну свест или осећај другости у односу на остале Србе, осим извесне везаности за родни град, био он стара Кикинда, Сремски Карловци, Нови Сад или сл. Али колико видим овде се више потенцира сама покрајина, него родни град. Да није то можда што већина становника садашњих војвођанских градова уопште нису родом из тих градова?

    Па чак и тај чувени "војвођански" акценат који многи наглашавају, и који се доста чује код грађана многих војвођанских градова је у ствари некадашњи говор северобанатских и бачванских сељака - паора, док су у тим истим градовима људи причали слично београђанима. Уосталом сам стари београдски градски сталеж је у великој мери пореклом са територије садашње покрајине, а то важи и за Шабац, Смедерево, Крагујевац, па чак и за Краљево, Чачак и сл.

    Па у та стара времена грађани Кикинде, старог Бечкерека и сл.су имали више везе са старим Београђанином, Крагујевчанином, Шапчанином, него неким локалним паором из околине свог града.

    Шта мени као неком чији су преци били грађани значи тамбура, шешир, лудаје, салаши, њиве и сл? Зашто би то била основа некаквог "војвођанског" идентитета, који се своди на некакав сеоски фолклор сељака из Бачке и северног Баната? Мој преци су свирали клавир, не тамбуру. Исто важи и за остали стари грађански слој у Србији.

    П.С

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Razumem da neko opljuje nekoga sa imenom i prezimenom, ok imaš nešto protiv dotičnog, u redu, ali generalizovati je krajnje degutantno, a pljuvači mahom sve svrstavaju u isti koš.
    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Za mene, a i za veliku većinu odavde jesi Srbijanac. I stvarno nemoj to da te vređa i nemoj još i ti da mi pretiš, dosta mi je ovih što me spamuju.
    Чекај мало, ево и ти генерализујеш. Лепо ти је човек рекао да га назив "србијанац" вређа, али га ти и даље потенцираш и називаш га тако, и очекујеш да он то прихвати, али се чудиш што неко форсира ствари које тебе вређају.
    Многи по сваку цену форсирају различитост и посебност Војводине од остатка Србије, али се онда смртно увреде када виде да их ти из остатка Србије почну тако доживљавати, па се онда љуте што их остатак Србије посматра као другачије. Зачарани круг.

    "Србија" и "Војводина" нису и не могу бити географски термини, него су политички. Географски термини могу бити називи попут Шумадије, Бачке, Поморавља, Срема,па и Београда или Новог Сада. Немојмо замењивати тезе.

    Мада постоји питање...зашто нико из Далмације, када путује у Загреб не каже "идем у Хрватску"?
    Још кад видимо да је Далмација историјски постојала као одвојена област од Хрватске, и као таква ушла у краљевину СХС, док Војводина у свом краткотрајном постојању се звала Србија...

    Могу само да закључим да је ова екипа обавила успешан посао:



    Уништиш националну грађанску класу, и само ти остане бесловесно сељаштво и њихови потомци којем се може стварати било који идентитет ти одговара.

    Ево из истог периода, колико су се људи осећали "војвођанима" тада:

    Poruku je izmenio Luctor, 17.08.2011 u 03:24

  5. #20

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Toliko si dugo odgovarao da si se izlogovao, a sve čekam da dobijem odgovor, pa da idem da spavam.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Па сајт ти је одличан, и већина људи овде су заиста добронамерне и прилично зреле личности, што је јако ретко видети на интернету.
    Hvala.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Што се тиче напада, мислим да сам донекле објаснио.
    Jesi i izneo si svoje razmišljanje na koje nemam šta da dodam.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Али зашто не волиш посебно Нови Сад нпр? Пошто неки "БГ патриота" воли само Београд, не Шумадију или остатак Србије? Чему толика љубав према политичкој јединици насталој у СФРЈ?
    Pogledaj mi potpis - Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života. To je ono što ti kažem, više volim da odem u Suboticu i čujem njihovo zavijanje i čuveno "nećeš kafu?" nego da odem negde južno i da pomislim da sam u Zoni Zamfirovoj. Bez ikakve želje da nekoga uvredim ovim, ali ceo ovdašnji mentalitet mi jako prija i navikao sam na njega. Ovde se osećam svoj na svome. To ne znači da druge mrzim, iskreno ni ne razmišljam o njima, ovde mi je sve ok i volim Vojvodinu.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Чекај мало, ево и ти генерализујеш. Лепо ти је човек рекао да га назив "србијанац" вређа, али га ти и даље потенцираш и називаш га тако, и очекујеш да он то прихвати, али се чудиш што неко фосрира ствари које тебе вређају.
    Moji roditelji, moja familija, ljudi oko mene govore da "idu u Srbiju" i kada se govori o stanovnicima uže Srbije, zovu ih Srbijancima. Ne smatram generalizacijom ono što doživljavam ceo život. Zaista nisam sreo nekoga, a da je iz Vojvodine i da drugačije govori. Verovatno si ti prvi, ali to je i dalje za mene većina i nije generalizacija, već moj život.

    Sestra od ujaka mi živi u Čačku 25+ godina. Redovno kada kreće nazad, kaže da ide za Srbiju. Svog muža oslovljava sa Srbijanac. Kada dođu zajedno, svi mu se tako obraćaju. Ni najmanje se ne ljuti niti ga to potresa. Eto, ceo život to slušam i naučio sam da je to tako i kada nekoga oslovim sa tim imenom, ne smatram da sam ga uvredio. A ako se neko uvredi zbog toga, ja zaista sa tim nemam ništa.

    A što se tiče toga da sam Bazileja oslovio sa Srbijanac, to je bilo u šali lične prirode, jer sam sa dotičnim razmenio nekoliko privatnih poruka prethodnih dana i na osnovu toga sam procenio da se neće uvrediti na to što sam napisao.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    "Србија" и "Војводина" нису и не могу бити географски термини, него су политички. Географски термини могу бити називи попут Шумадије, Бачке, Поморавља, Срема,па и Београда или Новог Сада. Немојмо замењивати тезе.
    Za mene je Vojvodina način života. Kratko i jasno. Bar je meni jasno, a i lepo mi je
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  6. #21

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku

    Za mene je Vojvodina način života. Kratko i jasno. Bar je meni jasno, a i lepo mi je
    Па, као што сам рекао то је ОК, свако има права да се осећа како се осећа.
    Ја сам само мало указао на неке ствари које излазе из оквира пуких личних осећања.



    Морам само још да укажем на нешто:

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    nego da odem negde južno i da pomislim da sam u Zoni Zamfirovoj.
    Зона Замфирова се дешава у старом Нишу, а рађена је по роману Стевана Сремца, иначе Бачванина.
    Шумадија или Подриње немају везе са том причом, као ни менталитетом. Трпају се заједно ствари које немају везе, на основу стереотипа.

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Moji roditelji, moja familija, ljudi oko mene govore da "idu u Srbiju" i kada se govori o stanovnicima uže Srbije, zovu ih Srbijancima.
    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Sestra od ujaka mi živi u Čačku 25+ godina. Redovno kada kreće nazad, kaže da ide za Srbiju. Svog muža oslovljava sa Srbijanac.
    Али овде није битно да ли ти, или људи које познајеш називају људе "србијанцима", него да ти исти "србијанци" тај назив доживљавају увредљивим, без обзира што ти не мислиш тако.
    Замисли кад би неко од тих "србијанаца" тебе називао "сланинаром"? Значи није битно да ли ти не мислиш да неког вређаш, неко да ли се тај неко други осећа увређеним. Зашто се онда чудиш ако неко тебе после вређа? Треба да знаш да су земљопоседници по Банату некада називали паоре прилично погрдним именима. Да ли то значи да њихови потомци треба да то раде и даље?

  7. #22

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Па, као што сам рекао то је ОК, свако има права да се осећа како се осећа.
    Ја сам само мало указао на неке ствари које излазе из оквира пуких личних осећања.
    Jesi i jasno mi je na šta ciljaš, ali nema potrebe za tim ovde, jer moje doživljavanje Vojvodine nikoga ne ugrožava.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Зона Замфирова се дешава у старом Нишу, а рађена је по роману Стевана Сремца, иначе Бачванина.
    Шумадија или Подриње немају везе са том причом, као ни менталитетом. Трпају се заједно ствари које немају везе, на основу стереотипа.
    Nemaju, istina. Ali evo, opet ću se pozvati na priču moje sestre. Imaju sina Branislava, nadimak mu je Bane i sve što je njegovo, kažu da je to Banovo. E, više volim kada sam u Subotici i kada me neko pita da li neću kafu, nego da čitam Banove knjige. Pod mentalitet smatram i govor i ponašanje i način razmišljanja i bliži su mi i Sombor i Zrenjanin i Vršac nego Kraljevo, Kragujevac, Čačak ili Niš. Ili čak Beograd. I ništa loše u tome ne vidim. Neću reći da mrzim Beograd, ali ću reći da volim Zrenjanin. Više volim Dane piva nego Beer fest.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Али овде није битно да ли ти, или људи које познајеш називају људе "србијанцима", него да ти исти "србијанци" тај назив доживљавају увредљивим, без обзира што ти не мислиш тако.
    Замисли кад би неко од тих "србијанаца" тебе називао "сланинаром"? Значи није битно да ли ти не мислиш да неког вређаш, неко да ли се тај неко други осећа увређеним. Зашто се онда чудиш ако неко тебе после вређа? Треба да знаш да су земљопоседници по Банату некада називали паоре прилично погрдним именима. Да ли то значи да њихови потомци треба да то раде и даље?
    Tek od nedavno je postalo moderno da je "Srbijanac" uvreda. Mnogo duže su ljudi iz Vojvodine oslovljavali Srbe iz uže Srbije Srbijancima, a da se nisu vređali. Isto kao što Srbijanci nas ovde zovu Prečani. Postala je uvreda od kada su Hrvati počeli da nas (nas kao Srbe) oslovljavaju tako, pa onda verovatno misle da ih i mi tako namerno oslovljavamo, jer hoćemo da se pripojimo Hrvatskoj. A i Mađarskoj.

    Danas zovem drugara, pitam ga "oćeš sa mnom za Srbiju u četvrtak?" Idemo do BG-a malo. Ni reč nije rekao, razumeli smo se. A pre toga zovem drugare iz BG-a i pitam ih "šta ima Srbijanci?", a oni odgovaraju "ništa Lalo". Ne znam, ja ne srećem ljude koji se na to vređaju. Evo Bazilej je prvi koga to vređa, a ja i dalje ne razumem zašto. Ja njega naravno mogu ispoštovati i ispoštovaću ga, ali sam mu lepo objasnio i svakome ću objasniti da se ovde tako govori, da sam ja naučio tako da govorim i da to ne treba da ga vređa, ali ću kao razumna osoba ispoštovati njegovu želju.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  8. #23

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    na konto ovoga....

    Замисли кад би неко од тих "србијанаца" тебе називао "сланинаром .....
    mislim da je potpuno opravdano i prikladno nazvati ljude iz Srbije srbijancima ne vidim nista lose u tome ? najprostije objasnjenje je da im je geografsko mesto zivljenja Srbija, ili mozda gresim ? sa druge strane mislim da je neprikladno , da ne kazem uvredljivo nazivati vojvodjane slaninarima ! time se prelazi granica dobrog ukusa i ne bi trebalo da bude ikako bilo kakav reciprocitet . cak i da zive u slanini moglo bi prikladnije. lala npr . je lepa cvetjka .


    poz lala .
    btw vise gotivim cvarke od slanine
    Poruku je izmenio Necromancer, 17.08.2011 u 12:29 Razlog: ispravljen bb kod
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  9. #24

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Obzirom da reč Srbijanac označava Srbina iz Srbije, u neku ruku i mi ovde smo postali Srbijanci od 1918. ta po meni veštačka politička podela na Srbijance i Prečane je valjda ponovo postala aktuelna sa formiranjem pokrajine kao političkog regiona i njenim uobličavanjem u okviru SFRJ. Lale smo mi Banaćani, ali eto sada se svi žitelji ravnice nazivaju tako, Prečanima nisam čuo u životu da nas iko zove. Meni pripadnost političkom regionu, Vojvodini nikada nije značila previše, pa mi se zato nikada neće ni desiti ono što se desilo Makili (iako znam da ona nije imala nikakve loše namere i verujem da je Vojvodinu posmatrala kao što neko posmatra Šumadiju), meni su od značaja za moj identitet verska i nacionalna pripadnost, a što se geografske tiče ja sam po rođenju Banaćanin a ne Vojvođanin. Volim ja i Srem i Bačku, doduše ne podjednako sve njihove delove, pa mi tako Subotica u životu ne može biti bliža od Beograda. Jer način života u Pančevu je mnogo bliskiji Beogradu koji je odmah tu nego 100km udaljenom Novom Sadu, pa i sam južni Banat se razlikuje ohoho od severnog, a od Srema ili Bačke da ne govorim.

    Kao što reče Luctor, bojim se da su tvorci ovog vojvođanskog identiteta bili komunisti i da su ga oni uobličili od '45. pa d0 '89. politički deleći Srbiju na Vojvodinu, Srbiju i Kosovo. U mojoj svesti će uvek biti bitan period nastajanja vojvodstva u Habsburškoj monarhiji i težnja za prisajedinjenje oslobođenoj Srbiji. Tada nije postojao vojvođanski identitet, već snažna nacionalna svest. Tada možda jesu Srbi južno od Dunava i Save oslovljavani Srbijancima od strane Prečana što se recimo vidi i u pesmama Branka Radičevića, što je posledica tadašnje politike Habsburške monarhije, ali nacionalni identitet Srba nikada nije doveden u pitanje time. Ako se posmatraju stihovi đačkog rastanka, Vojvođani se ne spominju, jer ne postoji vojvođanski identitet. Samo srpski i geografski - bačvanski, banatski, sremski,...

    Srbijanče, ognju zivi,
    Ko se tebi još ne divi!
    Hrvaćane, ne od lane,
    Od uvek si ti bez mane!
    Oj Bosanče, stara slavo,
    Tvrdo srce, tvrda glavo,
    Tvrd si kao kremen kamen
    Gde stanuje živi plamen!
    Ao, Ero, tvrda vero,
    Ko je tebe jošte ter'o?
    Ti si ka'no hitra munja,
    što nikada ne pokunja.
    Ao, Sremče, gujo ljuta,
    Svaki junak po sto puta!
    Crnogorče, care mali,
    Ko te ovde još ne hvali?
    Mačem biješ, mačem sečeš,
    Mačem sebi blago tečeš:
    Blago - Turska glava suva,
    Kroz nju vetar gorski duva!
    Oj sokole Dalmatinče,
    Divna mora divni sinče!
    Oj ti krasni Dubrovčane,
    Naš i danas beli dane,
    Ta se pesma iz starine,
    Puna slave i miline!
    Oj Slavonče tanani!
    Banaćane lagani!
    Oj Bačvani zdravo, zdravo,
    Ko j'u pesmi veći đavo!
    I vi drugi duž Dunava,
    I vi drugi gde je Drava,
    I vi drugi, tamo, amo,
    Amo da se poigramo!

    Dakle nema Vojvođana, što je i logično jer je vojvodstvo postojalo jako kratko kao politički region. Jer to vojvodstvo nije bilo težnja vojvođana, nego Srba iz Banata, Srema, Bačke, Baranje pa i drugih delova monarhije.



  10. #25

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Rođen sam u Bg-u, po tome sam Beograđanin. Po poreklu sam Era, a izraz Srbijanac sam čuo tek posle rata. Možda ste i oslovljavali ljude iz Srbije tim nazivom, ali postoji ogromna razlika, međ' ljudima u Srbiji, kako 'plemenska', tako kulturološka i dijalektološka, a koja je razlika mnogo veća, ili se to meni čini, nego što je među prečanima. Poistovećivanje i trpanje svih nas u isti koš je ono što meni npr smeta, jer nikako isti nismo. Nije to sad smrtna uvreda, ali mi para uši. Meni je drag Beograd kolik i bilo koji drugi grad u Srbiji u kome sam bio. Takođe mi je podjednako draga Fruška gora koliko i Avala i Kosmaj. Nemam nista protiv ljudi iz Podunavlja, pomoravlja, zaplanja ili npr Bačke, ali poistovećivanje s bilo kim me nervira. Ako kazemo Zona Zamfirova i stavimo znak jednakosti sa celom Srbijom pravimo grešku, jer je to nonsens. A sad da se vratim na temu, Vojvodina je skroz ok, samo je bedak sto je ravna.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  11. #26

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Ima posebna tema 'Srbijanac' na forumu gde smo objašnjavali šta ta reč zapravo označava. Nije to neko trpanje u isti koš, isto kao kada kažeš Bosanac što može da znači mnogo toga, a zajednički označava žitelja Bosne. Srbijanac=Srbin iz Srbije, anahron izraz koji se nekim čudom održao kod nekih, a opet neki ga namerno forsiraju. Pogrdno bi bilo Gedža, baš kao slaninar ili tako nešto. Srbijanac po meni nema pogrdnu konotaciju, ali je apsolutni višak u našem jeziku jer na kraju krajeva ni ne potiče od našeg jezika.



  12. #27

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Jesi i jasno mi je na šta ciljaš, ali nema potrebe za tim ovde, jer moje doživljavanje Vojvodine nikoga ne ugrožava.
    Мислим да се по том питању разумемо, па нема потребе да се правдаш мени или другима. Јасно је да ти, као и велика већина људи овде на форуму заиста не мисле ништа лоше због своје љубави према Војводини, чак напротив. Али , овде нисмо толико битни ти, ја или ти други чланови, него узроци онога што си споменуо када си покренуо тему. Као што рекох, нажалост, постоје људи који под љубављу према Војводини подразумевају нешто друго, о чему сам причао. Не би био проблем чак ни постојање таквих људи (свако има право на став), кад ти исти не би имали подршку извесних политичких кругова, као и фактора у иностранству, њихов непропорционални медијски утицај, а који крију своју малициозност такође иза сличних ставова како они само воле Војводину. Нажалост, такви су такође створили и садашња "обележја" покрајине, па се онда чудимо многим стварима. Наравно, таква њихова малициозност и злоба се веома брзо разоткрива после краћег пропитивања, као што смо имали прилике да видимо и на овом форуму на неким појединцима.


    Тако је неким људима све теже да разликују људе који само воле Војводину, без мржње према другима, од оних који под љубављу према Војводини крију стварну мржњу, злобу и нетрпељивост према тим неким људима. Када би се ови први јасно и недвосмислено оградили од ових других, можда не би било толико проблема које си спомињао.

    Али, размисли... од кад постоји та одбојност према Војводини и људима који себе сматрају Војвођанима? Зар ниси приметио да се она необично поклапа са "демократским променама" у Србији и политичком успону ликова попут Чанка?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Tek od nedavno je postalo moderno da je "Srbijanac" uvreda. Mnogo duže su ljudi iz Vojvodine oslovljavali Srbe iz uže Srbije Srbijancima, a da se nisu vređali. Isto kao što Srbijanci nas ovde zovu Prečani. Postala je uvreda od kada su Hrvati počeli da nas (nas kao Srbe) oslovljavaju tako, pa onda verovatno misle da ih i mi tako namerno oslovljavamo, jer hoćemo da se pripojimo Hrvatskoj. A i Mađarskoj.
    Можда је и истина то што говориш,али је чињеница да многи то доживљавају као увреду, шта да се ради. Не може се то бранити тиме што постоје људи међу "србијанцима" који то не доживљавају као увреду. Сигуран сам да у Срему (нпр) можеш наћи сељаке који би се чак поносили називом "сланинар", али то није оправдање за оне које тај назив вређа. Ево, и наше претке су Мађари и Немци називали "Рацима", и то је веома стар назив, који води порекло још из средњег века. Чак старе повеље Аустријских владара кажу о нашим прецима: Rascianos seu Seruianos, Раци или Срби. Нови Сад је био Ratzenstadt, ако се сећаш?

    Мађари су нас звали Racok.

    Поред свега тога, сами Срби са територије покрајине, али и из Славоније и Барање су тај назив сматрали веома увредљивим ,а за његово укидање се борио и сам Милетић. На крају је тај назив укинут, и нико га скоро не користи више, нарочито не у јавној употреби. Дакле, управо пример на нашим прецима са територије покрајине доказује неоправданост аргумената које си користио.

    П.С

    Туркменбаши је објавио, а ја поново постујем (обратити пажњу на болдовано):

    Srbijanče, ognju zivi,
    Ko se tebi još ne divi!
    Hrvaćane, ne od lane,
    Od uvek si ti bez mane!
    Oj Bosanče, stara slavo,
    Tvrdo srce, tvrda glavo,
    Tvrd si kao kremen kamen
    Gde stanuje živi plamen!
    Ao, Ero, tvrda vero,
    Ko je tebe jošte ter'o?
    Ti si ka'no hitra munja,
    što nikada ne pokunja.
    Ao, Sremče, gujo ljuta,
    Svaki junak po sto puta!
    Crnogorče, care mali,
    Ko te ovde još ne hvali?
    Mačem biješ, mačem sečeš,
    Mačem sebi blago tečeš:
    Blago - Turska glava suva,
    Kroz nju vetar gorski duva!
    Oj sokole Dalmatinče,
    Divna mora divni sinče!
    Oj ti krasni Dubrovčane,
    Naš i danas beli dane,
    Ta se pesma iz starine,
    Puna slave i miline!
    Oj Slavonče tanani!
    Banaćane lagani!
    Oj Bačvani zdravo, zdravo,
    Ko j'u pesmi veći đavo!
    I vi drugi duž Dunava,
    I vi drugi gde je Drava,
    I vi drugi, tamo, amo,
    Amo da se poigramo!
    Сад је занимљиво како то сада Дубровчани, Славонци и Далматинци не називају људе из остатка земље и Загреба "Хрваћанима", као ни то да не наглашавају разлику између себе и "Хрваћана", него сви они себе сматрају у потпуности "Хрваћанима". Са друге стране и даље имамо поделу на "Србијанце" који се спомињу у тој песми, али имамо и "Војвођане" којих нема у тој песми, који би требали да су нешто различито од "Србијанца", а нешто посебно и јединствено?

  13. #28

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Тако је неким људима све теже да разликују људе који само воле Војводину, без мржње према другима, од оних који под љубављу према Војводини крију стварну мржњу, злобу и нетрпељивост према тим неким људима. Када би се ови први јасно и недвосмислено оградили од ових других, можда не би било толико проблема које си спомињао.
    Evo, ovo smatram jednim od odgovora na moje postavljeno pitanje.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Али, размисли... од кад постоји та одбојност према Војводини и људима који себе сматрају Војвођанима? Зар ниси приметио да се она необично поклапа са "демократским променама" у Србији и политичком успону ликова попут Чанка?
    Prvu veću odbojnost sam primetio nakon što je Kosovo proglasilo nezavisnost, znači osam godina nakon 5. oktobra. Od tada čim se spomene Vojvodina, pravi se paralela sa Kosovom. A Vojvodina i Kosovo su nebo i zemlja, jedino zajedničko im je što u nazivu imaju AP. Separatizam je neuporedivo veći bio na Kosovu nego u Vojvodini. O mentalitetu da ne govorimo.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Можда је и истина то што говориш,али је чињеница да многи то доживљавају као увреду, шта да се ради. Не може се то бранити тиме што постоје људи међу "србијанцима" који то не доживљавају као увреду. Сигуран сам да у Срему (нпр) можеш наћи сељаке који би се чак поносили називом "сланинар", али то није оправдање за оне које тај назив вређа.
    Kažem ti, prilično me je začudilo kada sam čuo da se neko vređa tim nazivom. Kao što je rekao Turk, da sam Bazileja oslovio sa Gedža, razumeo bih njegovo negodovanje. Jednostavno odrastao sam u okruženju gde se tako govori, niko mi ranije nije skrenuo pažnju da je reč "Srbijanac" uvreda. A nije mi jasno onda kako se oseća devojka koja se zove Srbijanka? Da li ona mrzi svoje roditelje i smatra da su joj dali takvo ime, jer je mrze?
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  14. #29

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Prvu veću odbojnost sam primetio nakon što je Kosovo proglasilo nezavisnost, znači osam godina nakon 5. oktobra. Od tada čim se spomene Vojvodina, pravi se paralela sa Kosovom. A Vojvodina i Kosovo su nebo i zemlja, jedino zajedničko im je što u nazivu imaju AP. Separatizam je neuporedivo veći bio na Kosovu nego u Vojvodini. O mentalitetu da ne govorimo.
    Kosovo i Vojvodina se po malo čemu mogu uporediti, pa ne verujem da se tu i pravi neka analogija. Ali ako pogledaš unazad, proglašenje nezavisnosti Kosova, odvajanje Crne Gore, a pre toga ne moram da pišem šta je sve bilo od '91. do '95. i posle na KiM do '99. godine. Nakon svega toga imamo političke garniture koje sa jedne strane zagovaraju viši stepen autonomije pa čak i federalno uređenje kojime bi se izdvojila Vojvodina od ostatja Srbije, a sa druge strane političare koji zagovaraju unitarizam. Stanje na terenu je takvo da Vojvodina malo po malo dobija sve više nadležnosti, pa čak i više nego što je ustavom bilo predviđeno, ako se setimo šta se sve dešavalo sa ovim zadnjim statutom. Tu su i Albanci iz tri opštine sa juga Srbije, bošnjačke ekstremne struje u Raškoj, a sve to na neki način nailazi na razumevanje međunarodne zajednice kao što je Luctor već napisao.

    Vojvodina je pre demokratskih promena imala neuporedivo manje nadležnosti i umereniju autonomiju, a Srbija je bila unitarizovana ustavom SRJ, autonomaške struje nisu uživale neku bitnu podršku. Dolaskom DOSa na vlast stvari se polako menjaju, a dolaskom DS-a na vlast u pokrajini dobili smo ovo što smo dobili. Malo po malo, svaka sledeća vlast u pokrajini traži više nadležnosti i veći stepen nezavisnosti u odnosu na centralnu vlast. Ljudi to vide.



  15. #30

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Rodjena ovde i zivim ovde. Medjutim, cale i keva mi nisu poreklom Vojvodjani i upravo zato se valjda nikad i nisam busala u prsa da sam Vojvodjanka, niti mi je to narocito bitno u zivotu.
    Vojvodinu sam pocela da volim vise nego inace onog momenta kad sam upisala faks i otisla u Kragujevac. Fascinantna je bila ta kolicina negativne energije koja se osetila na svakom koraku. Gde god udjes, kome god se obratis, svi nesto nadrndani, gledaju preko nisana, ne daj Boze da bi se neko osmehnuo. Naravno da je glupost generalizovati i reci da su svi ljudi tamo takvi, ali moj neki opsti utisak je bio takav - da su ljudi hladni i neljubazni, a ja na to do tad nisam bila navikla.

    Elem, kad god bi me na faksu pitali odakle sam, namerno sam govorila ime grada, nisam govorila da sam "iz Vojvodine" jer sam kontala da bi me ljudi odma' doziveli kao separatistu al' bi zato odma' usledilo pitanje (ili konstatacija) o tome kako je to u Vojvodini, uz prikladan izraz lica (krajnje razocaran ) i niz opaski o tome kako je tamo "ravno i dosadno". Zena kod koje sam stanovala mi je otvoreno govorila da ne voli Vojvodinu i Vojvodjane, a svoj hejt je potkrepila i pricom o tome kako je neki njen prijatelj izbegao iz Bosne i doselio se u Novi Sad, pa je bio toliko deprimiran da je svaki dan isao na Frusku goru da pesaci i na kraju se i ubio od silne depresije A jedna koleginica sa faksa mi je rekla "Fuuuuj! Nikad ne bih mogla da zivim u Vojvodini i Holandiji!" Yeah, right, narocito u Holandiji



    Naravno da je bilo i pozitivnih komentara, cak i onih koji su isli do ushicenja Vojvodinom, ali ovi hejterski su mi vazda isli na jetru.


    Nego... moja keva je poreklom iz okoline Valjeva i uvek kad treba da se ide tamo pita "Kad cemo u Srbiju?". Ne kapiram zasto bi bilo koga potresao izraz "Srbijanac", osim ako ga, naravno, nije sramota sto zivi u zemlji Srbiji.
    Gather ye rosebuds while ye may...

Strana 2 od 7 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Dnevnik "Vojvodina Cafe"
    Autor kissigirl u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 512
    Poslednja poruka: 16.07.2011, 20:41
  2. "Vojvodina je ubudjala i zaostala..."
    Autor mikivs u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 12.02.2007, 23:32

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •