Građanima Srbije koji se nakon prve sledeće posete domu zdravlja ne opredele u roku od najkasnije šest meseci za nekog lekara biće uskraćeno pravo na punu zdravstvenu zaštitu, sem hitne medicinske pomoći. U Ministarstvu zdravlja kažu da im je cilj da na ovaj način bude evidentirano što više pacijenata koji će pozivati na preventivne preglede kroz razne akcije.




Međutim, Ilija Radulović, advokat i bivši sudija, kaže da ovakvo uslovljavanje države nije moguće ni u jednom pravnom i uređenom društvu i da se na ovaj način satiru ljudska prava i građanske slobode.

-Sloboda znači mogućnost izbora, a ovde toga nema. Ovakva odluka je uperena protiv efikasnog i humanog lečenja- objašnjava Radulović.


U Ministarstvu se pozivaju na preporuku Svetske zdravstvene organizacije.
- Ovakva obaveza za pacijente postoji u svim evropskim zemljama. Ne znači da će pravo na lečenje izgubiti osoba kojoj nakon propisivanja ove obaveze nije trebala lekarska pomoć, odnosno onome kome lekar nije trebao godinu dana. Ali prvi sledeći put kad pacijentu bude bio potreban lekar, moraće da se opredeli za jednog - objašnjava Zorica Pavlović iz Ministarstva zdravlja.

Ona navodi da će na ovaj način biti lakše organizovati preventivne akcije i pozivanje građana na ove preglede.

- Želimo da razvijemo koncept odgovornosti kod svakog pojedinca u državi. U skandinavskim zemljama, na primer, čak se gubi pravo na knjižicu ukoliko se ne javite na preventivne preglede - kaže Pavlović.

I dr Tatjana Radosavljević, predsednica Lekarske komore Srbije, smatra da ovaj potez države nije demonstriranje moći i ucena građana.

- Izborni lekar je deo našeg sistema. Ovo je pokušaj da se ljudi ubede da se opredele za svog lekara opšte prakse, ginekologa ili pedijatra. Nema tu ničeg lošeg - kaže Radosavljević.



izvor: blic.rs



Ako ne izaberem lekara ukinuće mi zdravstvenu zaštitu? A to što plaćam zdravstveno osiguranje sve ove godine nikom ništa? Baš su mi vickasti, živo me zanima kako će ovo da sprovedu u praksi