Sindrom vođe
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Sindrom vođe

    Kako objašnjavate činjenicu da se naš narod mnogo lakše okuplja oko lidera, nego oko neke ideje? Ta potreba da imamo vođu je valjda posebno izražena kod našega naroda, bilo da je to bio monarh, Tito, Milošević, Đinđić ili bilo ko ko je od naroda prihvatan kao vođa pa i u ovo vreme demokratije. Često čitajući o nezadovoljstvu naroda u Srbiji, pročitam da do ispoljavanja nezadovoljstva ne dolazi javno jer narod nema ko da povede. Dakle, opet nam treba vođa. Da ne govorim da iako su vođe često vodile narod i stranputicama, mi se rekao bih kroz istoriju stalno ponašamo kao stado ovaca kome je potreban vođa. Kako vi gledate na taj sindrom vođe, koji je kod nas oduvek prisutan?



  2. #2

    Odgovor: Sindrom vođe

    hm.... nekako me podseća na "kolektivnu odgovornost". u prevodu, treba vođa da bi mogli sa masom da prate i ako se zaHebu, onda su deo mase i nema odgovornosti ( kao za miloševića).
    ako sami slede ideju kao pojedinci onda i snose odgovornost kao pojedinac. problem je da svi vole da se "kite" uspehom ideje, ali im je frka da ideja ostane nerealizovana, jer onda zaboga, mogu da nadrljaju, neminovno je da se zameriš mnogima kada slediš ideju i oni naravno jedva čekaju da ti vrnu milo za drago.
    moj utisak je... neka se ljudi ne ljute na mene što to kažem, ali utisak je moj lični da naši baš i nisu toliko veliki u čojstvu kao što vole da misle da jesu. da pojednostavim........... u suštini u dubini duše ima više kukavica.
    al sam ga sad....

  3. #3

    Odgovor: Sindrom vođe

    Pre nego što se dete nauči na nošu, usadi mu se znanje o "čvrstoj ruci".

    A posle, ostaje da biramo hoćemo li se opredeliti za strah ili obožavanje.
    U svakom slučaju, pravimo sebi odstupnicu za sutra ukoliko uvidimo zabludu. Ili smo nešto činili iz straha ili nas je neki idol izneverio.
    Poruku je izmenio Mish, 06.02.2015 u 23:44
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  4. #4

    Odgovor: Sindrom vođe

    Kako objašnjavate činjenicu da se naš narod mnogo lakše okuplja oko lidera, nego oko neke ideje?
    Ne znam, možda idem preterano u filozofiju, ali mislim da nije u pitanju nikakav sindrom, već Cezaro papizam, kao model koji je usvojen na celom istoku, gde je onaj koji vlada iznad svih, neprikosnoven u svojoj moći. Kraljeve i Careve su zamenili Sultani, a velmože Begovi i Age. Posle toga despotska ruka Miloša Obrenovića, a ne možemo reći ni da je Aleksandar Karađorđević bio meke ruke i srca.
    Nekako cenim da je to stvar navike.


    Ta potreba da imamo vođu je valjda posebno izražena kod našega naroda, bilo da je to bio monarh, Tito, Milošević, Đinđić ili bilo ko ko je od naroda prihvatan kao vođa pa i u ovo vreme demokratije.
    Glede Tita, koga si dao kao primer, mislim da je njegova ideologija imala toliko uspeha iz prostog razloga što je Tito u mitološkom smislu zamenio Isusa, jer je komunizam preslikao neke stvari od Hrišćanstva i jednostavno na taj način prigrlio sebi ljude.
    Stvoreni su umesto kultova kakvih svetaca kultovi pobede nad antifašizmom, a umesto odlaska u Crkvu odlazilo se na sastanke partije, Nova Godina je zamenila Božić, a Uskrs je zamenjen 1. majem.


    Često čitajući o nezadovoljstvu naroda u Srbiji, pročitam da do ispoljavanja nezadovoljstva ne dolazi javno jer narod nema ko da povede. Dakle, opet nam treba vođa.
    Zar nije to normalno, jer bilo kakav neorganizovam skup ili pokret bi se raspao očas posla?
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #5

    Odgovor: Sindrom vođe

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Kako objašnjavate činjenicu da se naš narod mnogo lakše okuplja oko lidera, nego oko neke ideje? Ta potreba da imamo vođu je valjda posebno izražena kod našega naroda, bilo da je to bio monarh, Tito, Milošević, Đinđić ili bilo ko ko je od naroda prihvatan kao vođa pa i u ovo vreme demokratije.
    Не бих се сложио да је то особина само нашег народа, већ и многих других народа, код њих чак и више. Немци, нпр. су се одувек окупљали око моћних и харизматичних лидера, био то Кајзер, Бизмарк или Хитлер. Сама Немачка је уједињена актом воље пруског Цара, не од некакве "идеје" која постоји независно од вође. Садашње устројство у Немачкој је последица наметања система, од стране западних победника, не искрене воље немачког народа.

    Слично важи и за Италијане, са особама попут Гарибалдија, Кавура или Мусолинија. Па и сама идеја уједињене Италије и италијанске нације је продукт државне политике краљевине Пијемонт - Сардинија.

    Опет са друге стране, за разлику од Немаца и Италијана, обичан и неписмени свет по српским селима у Отоманско-Аустријском времену кад није ни било Србије, па чак ни СПЦ, је увек знао да су Срби и имало је живо сећање на идеју историје и државности Србије. Сваки гуслар из народа је одржавао ту идеју у животу, без да има свог Гарибалдија или Кавура да му говоре шта је по националности. Већина ауторитативних вођа међ' Србима је управо давила и потискивала српску свест, зарад апстрактне Југословенске, попут Александра, Тита, па чак и Милошевића (који је ипак био вођа СР Југославије, и имао алергију према српским националним знамењима).

    Са друге стране, ауторитативне вође попут Кајзера, Бизмарка, Цара, Краља и сл. су управо радили на стварању Немачке, Италијанске, Шпанске и др. нација и њихововом јачању. Код Срба су вође радиле на гашењу постојеће српске, њеном слабљењу, и стварању фиктивне Југословенске нације (али углавном само од Срба).

    Па и сама идеја Сједињених Држава је резултат ауторитативних фигура и вођа попут Вашингтона и Џеферсона, и њиховог делања. Па чак и чувена "атинска демократија" је била суштински аристократска олигархија, у којој већина људи није учествовала, нити доносила одлуке.

Slične teme

  1. Stendalov sindrom
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.05.2013, 18:04
  2. Ljubav i sindrom prazne šerpe
    Autor Mish u forumu Ljubav
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 24.05.2011, 15:25
  3. Jet Lag - Sindrom BPVZ
    Autor DrinChe u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 29.06.2009, 13:43
  4. Sindrom slomljenog srca nije tek metafora
    Autor Goga u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 29.11.2008, 00:02
  5. Dinaroidni sindrom u Vojvodini
    Autor Zlatni mis u forumu Spomenar
    Odgovora: 78
    Poslednja poruka: 13.02.2007, 19:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •