Prisustvovati porodjaju - Strana 4
Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 66
  1. #46

    02 Tata na porodu

    Tata na porodu - kako ga pripremiti


    Muškarci u rađaoni

    Povlačenje je gotovo nemoguće - u današnje je vrijeme sasvim uobičajeno da budući očevi prate svoje partnerice kroz porod. Muškarci se često ne usude izreći vlastite sumnje: hoću li ja to preživjeti? Mogu li izdržati gledajući svoju ženu u trudovima kako se muči? Hoće li me postupci u rađaoni preplašiti? Jesam li ja uopće podrška ili sam previše strašljiv? I u konačnici: Teče li pri porodu mnogo krvi? Ovo tjeskobno pitanje muči mnoge muškarce koji se uzvrpolje već nakon nekoliko kapi krvi od ozljede nožem pri rezanju luka u kuhinjii. No sve su to dvojbe koje budući očevi trebaju shvatiti ozbiljno. Porod je jedan previše uznemirujuć događaj da biste ga dočekali nepripremljeni. Srećom priroda daje muškarcima vremena da odluče: Trudnoća nije samo za ženu nešto sa čime mora srasti. Mnogi muškarci koji se na samim počecima novoga života nisu mogli zamisliti u ulozi očeva miluju devetomjesečni trbuh i sigurni su: želim biti prisutan od početka!
    Najbolja priprema za muškarce: mnogo razgovora

    U neposrednoj blizini tijela žene, u neposrednoj blizini novoga života - većina se muškaraca postupno privikava na novi život. I to u pravom smislu riječi: oni pokušavaju osjetiti svoje dijete preko trbuha, ponosni su i dirnuti kada osjete ritanje. Istovremeno ih zastrašuje pomisao da ta sve veća beba mora na svijet doći kroz vrlo uska vratašca. Nikako nemojte omalovažavati muške strahove ("Ja moram roditi dijete, ti samo trebaš gledati"). Zajedničko priželjkivanje poroda, tog velikog događaja, stvara jednu potpuno novu bliskost. Jer u konačnici muškarac izjavljuje ljubav ako strahuje za svoju ženu, kada se iz dubine svoje duše preispituje želi li joj pružati podršku dok ona ima trudove. Gotovo jednako važni kao i razgovori između budućih roditelja su i razgovori između muškaraca. Mnogi očevi oduševljeno, ali i iskreno opisuju kako je to biti prisutan pri porodu djeteta. Ako u krugu prijatelja nema "novopečenih" očeva mnogi tečajevi u današnje vrijeme nude čiste muške večeri na koje se pozivaju mladi očevi. Mnoge informacije o samom tijeku poroda su vrlo korisne i rasterećujuće. Za njih su zadužene primalje. Vrlo intimna pitanja muškarci prije poroda mogu postaviti patronažnoj sestri. Ona čak često dolazi i u kućne posjete - u privatnom je okruženju muškarcima mnogo lakše razgovarati o svemu što ih zanima. Videosnimke proda vrlo zorno prikazuju što očekuje buduće roditelje. No najčešće se takve snimke prikazuju na tečajevima u prisutnosti primalje koja muškarcima izravno može odgovoriti na sva pitanja koja se uvijek javljaju.
    Samo bez straha: povlačenje je moguće i u bolnici

    Prema ispitivanjima provedenim na tečajevima pripreme za porod većina očeva nije od samoga početka odlučila biti prisutna u rađaoni. Neke buduće majke tek pred sam porod saznaju hoće li ih njihov partner pratiti u rađaonu. To ni u kom slučaju nije znak nestabilnog partnerstva ili kukavičluka. Priznate sumnje su dobre jer sprječavaju razočarenje. Za mnoge je muškarce olakšanje, ako jedna stražnja vrata ostave otvorena. To znači: dovode svoju ženu u kliniku, prisutni su kod rješavanja formalnosti oko prijave, odlaze u rađaonu i tek onda odlučuju koliko mogu podnijeti. U posljednjoj žestokoj fazi još se mogu povući. Gotovo nijedan muškarac nije koristio ta stražnja vrata. Porod je događaj s postupno rastućom dramatikom tako da je čovjek spreman za vrhunac. I pored svega toga: Mjesto budućeg oca u rađaoni je uz glavu svoje žene. Samo su primalja i liječnik na samome mjestu događaja.
    Tek rođena beba: ta sreća je neusporediva

    Prvi pogled na dijete - isto kao najmanje jednim okom u nebo. Jednostavno čudo, rođen je jedan potpuno novi čovjek, nešto jedinstveno, a opet jednim dijelom komadić tebe. Unatoč tome što mnogi muškarci više trezveno promrmljaju "na sreću je sve na svom mjestu", u stvarnosti ih se većina pretvori u osjećaje. U mnogim klinikama očevi smiju prerezati pupčanu vrpcu (bez brige, to dijete ne boli!). Iza toga se krije mnogo simbolike - nestaje simbioza između majke i djeteta, sada je i otac dio nje. Mnogi muškarci potvrđuju da je blizina prvih trenutaka važan djelić mozaika dobroga odnosa s djetetom.

    Izvor: Porod: Tata na porodu - kako ga pripremiti - Porod - Roditelji.hr
    Da je moj suprug izjavio da želi prisustvovati porodu, dopustila bih mu. Iako, mislim da mi je puno bolje bilo bez njega jer me tijekom trudova nitko nije ometao. Mogla sam se skoncetrirati samo na sebe a ne da još sa njime dijelim uzbuđenje ili strah.

    Ali, kažem još jednom, ukoliko ću ponovno ići rađati, izjavi li želju da prisustvuje - branit mu neću.

    Kako Vi gledate na njegovo prisustvo tijekom poroda?

    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  2. #47

    Odgovor: Tata na porodu

    Moj suprug nije prisustvovao porođajima, a tada to nisam ni želela..mislila sam da bi mi samo smetao jer je paničar po tom pitanju i da bi samo pogoršao situaciju..
    Međutim, od kako imamo problem sa ćerkicom, promenila sam mišljenje..ili se i on sticajem okolnosti promenio..bio je u bolnici sa nama od prvog do poslednjeg dana, samo nije spavao tamo jer nije dozvoljeno i videla sam kolika mi je podrška ustvari i koliko je lepše i lakše kada se takve brige podele na dva dela..

    Sad mi je žao što nije prisustvovao porođaju..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  3. #48

    Odgovor: Tata na porodu

    Kada bi radjala drugo dete, insistirala bi da otac prisustvuje porodjaju.
    Ne vidim u tome nishta nalik masakru shto bi njegovu osetljivu dushicu zauvek udaljilo od mene. Znachila bi mi moralna podrshka i sasvim je u redu da mushkarac, prijateljica, nebitno, treca osoba koja nam znachi, prisustvuje porodjaju.
    To je moj stav, ne mora da bude pravilo
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  4. #49

    Odgovor: Tata na porodu

    kad smo o ovome pricali moj muz je rekao - sve trazi samo to ne.
    i naravno postovala sam to.
    OK kod mene je bio unapred planiran carski rez, tako da nije bilo sanse da on udje u operacionoj sali, ali i da je bio prirodni porodjaj ne bih insistirala da udje, iako bih volela.
    mislim- on treba da zeli da to uradi, a ne radi mene i silom.


  5. #50

    Odgovor: Tata na porodu

    Da sam mogao, ja bi otisao da gledam kao ``elitni gost``-samo da ne moram pomagati ! Nema lepseg od radjanja svoga deteta, jedva sam ih cekao da ``dodju``...

    No u nasoj bolnici to nije bilo moguce a kako cujem u nekim drugim gradovima neki su bili, pa nista nisu videli, sve je prekriveno zidovima od krpa i carsava...

    A stvarnost je mnogo surovija, radio sam takvu vrstu posla pri kojem nisam mogao ni trenutno doci u bolnicu po porodjaju, a cak ni zivkati svakih pola sata.
    To je posle godinama bio izvor konflikta izmedju mene i moje zene...



    zene...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #51

    Odgovor: Tata na porodu

    Upravo sam pitala supruga bi li htio biti prisutan sljedećem porodu i energično je pozitivno zaklimao glavom. Ali, kaže on meni, neće lagati da ga nije frka kada je.

    Ah, do sljedećeg poroda se svašta toga može promijeniti.

    Nego, ima li istine u tome da tate moraju proći neki tečaj prije prisustva porodu?
    Trenutno sam lijena tražiti to ne netu pa me zanima jesam li krivo nekaj čula?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  7. #52

    Odgovor: Tata na porodu

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Upravo sam pitala supruga bi li htio biti prisutan sljedećem porodu i energično je pozitivno zaklimao glavom. Ali, kaže on meni, neće lagati da ga nije frka kada je.

    Ah, do sljedećeg poroda se svašta toga može promijeniti.

    Nego, ima li istine u tome da tate moraju proći neki tečaj prije prisustva porodu?
    Trenutno sam lijena tražiti to ne netu pa me zanima jesam li krivo nekaj čula?
    Nema tecaja...
    U nekim zemljama ima tecaja disanja i opustanja za majke koje zele da to pohadjaju i tate koje aktivno pomazu pri porodjaju.
    Naime kod nas koliko znam tate se zadrzavaju u ogradjenom prostoru, dok u nekim zemljama ocevi aktivno ucestvuju, drze majku za ruku, hrabre je, brisu joj celo i govore nezne reci.
    No ja nisam jos video balkanskog muskarca da izgovara nezne reci pred trecim licem, pa mislim da je tako nesto u nasim bolnicama prilicno nezamisliva pojava...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #53

    Odgovor: Tata na porodu

    Posebnoa kursa za muskarce, ili buduce oceve, koliko ja znam nema. Moze zajedno sa svojom dragom da prisustvuje vezbama u skoli za trudnice, cisto da bi znao kako da joj u trenutku kada se priblizi porodjaj pomogne.
    Nisam ni protiv toga da oni prisustvuju porodjaju, niti sam za to. Neki buduci ocevi, jednostavno ne podnose tu malo sluzavokrvavu, ni malo privlacnu sliku samog porodjaja, cak se desava da opandrche u nesvest. Onda lekar mora da trazi asistenta da bi ga povratio, a sve to u ovakvim momentima otezava, vec ionako tesko stanje porodilje!
    Poznajem muskarce koji su prisustvovali dolasku na svet svog deteta! Neki od njih su neizmerno pomogli porodilji, jer u takvim trenucima, topla, nezna ruka buduceg tate, na oznojanom, hladnom celu njegove ljubavi, znaci veoma, veoma mnogo. Takodje, njegov glas, hrabrenje, bodrenje.... Na kraju se, kada sve bude gotovo, tata najcesce rasplace (i to je za ljude) drzeci na rukama, po prvi put svoje dete.
    Da mogu opet da rodim, prepustila bih odluku njemu. Niti bih insistirala da bude prisutan, niti bih ga odgovarala. Ali, kako god, s tatom ili bez njega, dete mora da se rodi.... a tada, verujem, erupciju amocija, podjednako osecaju oba roditelja!
    neunistiva zlojebaba!

  9. #54

    Odgovor: Prisustvovati porodjaju

    Kada sam na svet donosila prvu devojčicu, imala sam neodoljivu želju da moj muž prisustvuje porodjaju. Sve vreme porodjaja sam mislila na njega i na to naše malo stvorenje.
    Pri drugom porodjaju sam želela da sama učestvujem u tome. Jednostavno ne bih podnela da me vidi takvu..u toj situaciji.

  10. #55

    Odgovor: Prisustvovati porodjaju

    Jesam, prisustvovala sam, nista strasno
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

  11. #56

    Odgovor: Prisustvovati porodjaju

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Sve je to divno, krasno... Te rađa se novi život, te majci treba podrška, ljubav, razumevanje...
    Ali, ja da nisam morala, ni svom ne bih prisustvovala...
    Amin und shlus
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  12. #57

    Odgovor: Prisustvovati porodjaju

    - kada nam neko dolazi u goste ... mi često izađemo pred njega na autobusnu stanicu da ga lijepo dočekamo ...
    zašto onda ne bi otišli tamo gdje se rađaju djeca,da dočekamo nešto najdraže...svoje dijete ?????

  13. #58

    Odgovor: Prisustvovati porodjaju

    Kad sam ja radjala decu nije se moglo prisustvovati,a i da jeste ne bih mu dozvolila,jer on to ne bi podneo.Jos jednu muku vise da imam neka hvala.
    Jako je osetljiv moj muzic,kad me glava boli on je van sebe,a tek porodjajne muke?...ne umro bi garant :D
    Nikad ne reci nikad !

  14. #59

    Ne bi' mog'o majke mi al' imam ideju za onog ko može

    Ne bih prisustvovao porođaju, osim kada bi mi neko za nagradu pokloni gajbu od 100m2 na Dedinju, ili evenualno Gornjem Voždovcu u Jove Ilića, ili Kapetana Zavišića.

    Mada, možda može da se zaradi kinta na ovaj način, kao okači čovek oglas, u Politici, ili u Halo oglasima, ili negde u nekom časopisu sa venčanicama, ili za trudnice, aktivira se i Bog ga veselio:

    prisustvujem porođajima umesto vaših muževa
    cena: dogovor
    kontakt telefon
    eMajl daresa

    I počne da polako zarađuje za neki pristojan život

    A najbolje od svega je što nemaš šefa, nema radnog vremena, a kinta konstantno kaplje
    ti se praviš da gledaš, a u stvari baciš sovu dok se sve to odigrava.
    Milina božija.
    Poruku je izmenio Bazilej, 09.03.2012 u 20:21 Razlog: stra'
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  15. #60

    Odgovor: Ne bi' mog'o majke mi al' imam ideju za onog ko može

    Prisustvovao sam porođajima po prirodi svog posla, tj.za vreme studija medicine imate obavezu da sedam dana provedete u porodilištu. Uglavnom sam držao žene za ruku, ili bih kvasio nekakvu gazu i brisao im oznojena čela, strepeo za život koji dolazi i za žene koje su donosile novi život. Nije bilo važno da li se žena jako muči, ili lako i brzo donosi na svet novi život, na kraju, taj osećaj radosti i slavlja koji bi nas sve obuzeo u sali, teško je opisati. Bilo mi je teško kad sam ušivao epiziotomije i patio zbog bola porodilja, kad sam asistirao pri carskom rezu te me osećaj jeze i groze stegao svom silinom kad beba nije zaplakala nakon što su je izvukli iz mamine utrobe (na sreću, ubrzo je celu salu osvojio gromki prodoran plač rođenog bića), ali mi je najteže bilo kada su mi sedam beba položili na ruke i zamolili da ih snesem sprat niže. Spuštanje niz tih desetak stepenica činilo mi se da traje čitavu večnost, a od napetosti i koncentracije bolelo me je čitavo telo. No sva nelagodnost nestade kad sam predao bebice babicama i telom se razlila radost i milina.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •