Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti - Strana 3
Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 108
  1. #31

    Odgovor: Najava izložbe

    Nova izložba fotografija na Kalemegdanu
    Prelepi predeli Rusije






    U Beogradu, u nedelju, na Kalemegdanu (plato ispod Velikog stepeništa), tačno u 13.50 biće upriličeno otvaranje izložbe fotografija Irine Stin i Anatolija Firsova.


    Izložbu otvaraju Konuzin Aleksandar Vasiljevič, ambasador Ruske federacije u Srbiji, i Kiril Kravčenko, direktor Naftne industrije Srbije. U programu učestvuje i gudački kvartet.
    Kompanija „Gasprom njeft“ radi u Srbiji nešto manje od godinu dana, ali je već uspela da primeti želju Srba da saznaju o Rusiji što je moguće više. Upravo iz tog razloga kompanija „Gasprom njeft“ poklanja Beograđanima i celoj Srbiju ovu foto-izložbu, koja govori o tome, koliko prelepa može da bude Rusija.
    Autori fotografija, Irina Stin i Anatolij Firsov, umetnici su po vokaciji. Oni su istomišljenici zahvaljujući spletom srećnih okolnosti. Već 50 godina oduševljeno „zaustavljaju“ prelepe trenutke života, posmatrajući kroz foto-objektiv sve ono što čoveka ne može da ostavi ravnodušnim. Irina i Anatolij odbacuju fotošop i tehničke specijalne efekte, pomoću kojih je tako lako izraditi, kako oni kažu, „surogat istine“. Snaga njihovog umetničkog metoda leži u prirodi.
    Njihova saradnja otelotvorena je kroz dugi niz od 30 knjiga, koje su se u različito vreme pojavljivale u Rusiji, SAD, Nemačkoj, Mađarskoj. Izvršni producent izložbe je Belef centar, a traje do 18. novembra.



    izvor Blic
    Poruku je izmenio Aiko, 20.10.2009 u 11:42
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  2. #32

    Odgovor: Najava izložbe

    Slike čuvaju sećanja










    IZLOŽBE i retrospektive Erroa, umetnika svetskog glasa više se ne mogu ni pobrojati. Islanđanin koji je živeo na mnogim meridijanima ponajviše boravi u Parizu i Španiji. Družio se i izlagao sa najvećim umetnicima 20. veka, sa Boterom, Dišanom... A, pariski “Mond” ga u podužem tekstu naziva poslednjim velikim živim i angažovanim umetnikom. Ovu zvezdu svetske likovne scene u Beograd dovodi Galerija “Haos” gde u utorak uveče otvara izložbu akvarela, kolaža i serigrafija.
    * Verujete li da umetnost može da popravi i(li) promeni situaciju u stvarnom životu?
    - Verujem da ona ima zadatak da očuva sećanje na vreme koje živimo. Nema slike koja bi uticala na političke promene. Ali, da nema Pikasove “Gernike” mi bismo zaboravili na tu strahotu i patnju. Umetničke slike će se koristiti u udžbenicima, a neke su već našle mesto u njima. Slike čuvaju sećanja, spasavaju mnoge relevantne događaje i situacije od zaborava.
    * Znači one kasnije služe za potvrdu stvarnog života?
    - Upravo tako. Jedna slika može da pobudi pažnju i da zahvaljujući njoj na svetlo dana izađu novi dokumenti, fotografije... Tako sećanje ostaje živo. Život nije apstraktan, čak postaje iz godine u godinu sve teži. Zapravo često zavisimo od multinacionalnih kompanija, korporacija, banaka, od gangstera oko nas kao što je Džordž Buš. Događa se da vam samo jedan ludak zagorča život.
    * Vaše delo lako komunicira s publikom, ali može li hermetičan, mada angažovan rad - kao što je Bojsov - da pošalje isto tako jasnu poruku?
    - Neke stvari se razjasne tek kasnije. Tako je bilo i sa mojim ciklusom “Put oko sveta Mao Ce Tunga” iz sedamdesetih. Naravno on je samo jednom napustio Kinu, posetio je Moskvu, ali danas ponovo u svetu slave Maoa. Sve te slike, njih oko 120 se nalaze po raznim muzejima. Kada sam pozvan da izlažem u Pekingu napravio sam identične kopije tih dela. Ministar kulture je odbio tu izložbu i u zadnji tren morao sam predviđene slike da zamenim drugima.
    * Sećate li se vaše izložbe iz 1996. u beogradskom Muzeju savremene umetnosti kad je tadašnji direktor deo slike prekrio papirom?
    - To mi se dopalo. Umetnost ne smemo da shvatimo suviše ozbiljno, jer ako je previše ozbiljna onda je i dosadna. Taj gest vidim kao nešto pozitivno i duhovito. Da, bio je prekriven Milošević, a to je bio ciklus slika o mučeničkim gradovima.
    * Koja je epoha za umetnike bila najuzbudljivija?
    - Često razgovaram sa prijateljima o vremenima u kojima živimo i mislim da su to za umetnike bila sjajna vremena - poslednjih 40 i 50 godina - zbog muzike, promena u umetnosti, novih tehnika i tehnologija kojima su umetnici mogli da rade.
    * To je i vreme apstraktne umetnosti?
    - Krajem pedesetih, kad sam došao u Pariz, vladala je apstraktna umetnost, odlična dela i danas, ali umetnici su potpuno zaboravljeni. Moja generacija je donela figuraciju i nas su svrstali u “narativnu figuraciju” što je odličan naslov. Ali iako nas neki brkaju sa pop-artom, to je daleko od popa. Mi se više bavimo pričanjem priča, više smo politički angažovani i više nas se tiče ono što se stvarno zbiva u životu. Pop-art se bazira na detaljima. U šali kažem da popartisti koriste tri slova, a mi 17. Osim toga mi “narativni figurativci” imamo sreće, jer smo još uvek svi živi, a popartisti, naši prijatelji iz Amerike su svi nestali.
    * Pariz Vam najviše odgovara za život?
    - Volim Pariz, ali ne i Parižane. Imaju izuzetno loš smisao za humor, nepristojni su prema strancima, sve traže u zadnji minut, ali onda to hoće istog trena. Mnogi od nas koji smo došli u Pariz, pod tim uticajem, menjamo karakter i počinjemo da ličimo na njih.

    VELIKI FORMATI
    * Volite velike formate - tako poruka bije u pleksus?

    - Nešto strašno mora da se dogodi da bih ponovo slikao u tako velikim dimenzijama. Poslednja velika slika koju sam uradio je “Bog blagoslovio Bagdad”, naravno to je parafraza Bušovog “Bog blagoslovio Ameriku” kad su Amerikanci kretali na Irak.

    SRPSKI UMETNICI I MANASTIRI
    * A kakvi su vam utisci o srpskom karakteru?

    - Najbolje poznajem Veličkovića, sa Dadom sam postao prijatelj istog trena kad je došao u Pariz, a znam i Ljubu. To su divni karakteri, nasmejani ljudi, veoma ljubazni. Zahvaljujući toj ljubaznosti sa Veličkovićem sam obišao srpske manastire. Jako me zanimalo fresko slikarstvo. Naime veoma sam vezan za tu umetnost, jer sam u Raveni završio studije na vizantijskom mozaiku i dobio diplomu koja potvrđuje da sam stručnjak koji može restaurisati stare mozaike svuda na svetu gde ih ima.



    izvor Večernje novosti
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  3. #33

    Odgovor: Najava izložbe

    Novi Muzej naive Ilijanum u Šidu i nova monografija o Bosilju


    Svaki čovek i istina imaju dva lica




    Tik uz Muzejsku galeriju Sava Šumanović, u Šidu je pre neki dan otvoren novi Muzej naivne umetnosti Ilijanum. U njemu je sada izloženo 60 Bosiljevih slika od 287, koliko ih je u njegovoj zaostavšini, rodnom gradu, zajedno sa još 50 dela Ivana Generalića, Ivana Rabuzina, Emerika Feješa, Mije Kovačića...

    Na postavci dominira „Pomračenje Sunca“, po mnogima remek-delo, uz ciklus „Ilijada“ i „Apokalipsa“. Ilijanum je, zapravo, iz donedavnog sedišta, vraćenog crkvi, nekoliko koraka dalje, premešten u prostorije nekadašnje mesne zajednice. Tako su dva školska druga, Sava Šumanović i Ilija Bosilj, sada ponovo jedan kraj drugog, mada i dalje nemaju podjednak tretman. Dok se u Savinoj galeriji intenzivno radi na izučavanju umetnikovog opusa, kroz izložbe i publikacije, u Ilijanumu se zaostavna volja darodavca zanemaruje, zbog čega Bosiljevi potomci vode dugogodišnji spor sa opštinom…. Ipak, pomaci u istraživanju i prezentovanju Ilijinog dela redovno se ispisuju. Prevashodno zahvaljujući trudu njegovih unuka Ivane, doktoranta na Univerzitetu umetnosti, Odsek za teoriju umetnosti i medija, i Ilije, autora Bosiljevog sajta, i istoričarima umetnosti Nebojši Milenkoviću, Jerku Denegriju, Mišku Šuvakoviću, Džejn Kalin i Rodžeru Kardinalu. Njihova najnovija studija o Bosilju je pre neki dan objavljena monografija „Svet po Iliji“, u recenziji književnika Vladimira Kopicla. Ovo je priča o njihovim najnovijim otkrićima, delom ilustrovana Bosiljevim slikama na nameštaju i zidovima rodne kuće u Džoguri (nezvanično ime Ilijine ulice u Šidu) snimljenim ekskluzivno za „Blic“ zahvaljujući ljubaznosti njegovog sina dr Vojina Bašičevića.
    Zna se da je Ilija Bašićević Bosilj (1895-1972) počeo da slika spontano, pošto obolevši od tuberkuloze više nije mogao da radi težačke poslove na zemlji, zna se i da je od tada, 1957. godine, do smrti naslikao dve hiljade dela, od kojih je najveći deo u Muzeju „Ilijanum“ u Šidu, takođe da mu je na Trećem trijenalu naivne umetnosti u Bratislavi 1972. posthumno dodeljeno priznanje međunarodnog žirija za dostignuća u tzv. naivi. Poznate su i njegove beleške u kojima objašnjava zašto često slika ljude s dva lica: „Teško je poznati život, a slikati je lako, treba samo započeti, posle sve ide samo, slaže se jedno na drugo i kada svršiš sliku vidiš da je na njoj šareno sve kao u životu i da svaka istina ima dva lica“.
    - Nova monografija, „Svet po Iliji“, koju je izdala Fondacija „Ilija&Mangelos“ uz nesebičnu finansijsku pomoć Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine, nastala je kao plod niza izložbi Ilije Bosilja u poslednjih nekoliko godina u inostarnstvu. Tako je polako sazrela ideja da se posle prve monografije objavljene 1996. (u izdanju prof. dr Vojina Bašičevića), priredi druga, sa esejima stranih autora. Takođe, člancima istaknutih autora iz Srbije baca se drugačije svetlo na Ilijin rad i postaje sasvim jasno koliko je pogrešno bilo stavljanje odrednice „naivno“ ispred Ilijinog slikarstva - kaže Ivana Bašičević, inače urednik monografije.
    Drugo, u muzeju Kolekcija „Art-brut“ u Lozani, gde je pohranjeno i nekoliko ranih Ilijinih radova, saznala sam za pismo osnivača Muzeja „Žan Dibife“ u kojem opisuje prvi susret s Ilijinim slikama. U tom pismu do kojeg sam došla nakon ne baš jednostavne procedure traganja po arhivi, vidi se iskreno oduševljenje jednog od najpoznatijih slikara XX veka radovima mog dede Ilije Bosilja. Naravno, posebno sam morala tražiti dozvolu Dibifeove fondacije iz Pariza da objavim to pismo.
    Pismo Dibife upućuje Mirjani Gvozdanović, istoričarki umetnosti iz Zagreba koja je bila organizator i kustos Ilijine prve samostalne izložbe 1963. u Beogradu. Preko nje je Dibife i saznao za opus Ilije Bosilja, o čijim slikama piše: „Ilijine slike su zastakljene i uramljene i sada se nalaze na našim zidovima, što nas čini izuzetno srećnim“.







    izvor Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #34

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Osmi međunarodni bijenale akvarela








    Na VIII međunarodnom bijenalu akvarela, Meksiko 2008/09. predstavljeni su radovi 6 umetnika iz Srbije različitih poetika i izraza, listom nagrađivanih na izložbama akvarela u zemlji i inostranstvu, zastupljenih u značajnim umetničkim kolekcijama. Isti umetnici (Leposava Milošević-Sibinović, Momčilo Antonović, Jasna Nikolić, Bojan Otašević, Miloš Sibinović i Zvonko Tilić), sa drugim radovima, prirediće prateću izložbu u Beogradu.

    - Iskustvo stečeno tokom višegodišnjeg boravka u Meksiku opredelilo je moju pažnju za dalje produbljivanje međunarodne kulturne saradnje uz poštovanje autentičnosti kulture i individualnog stila pojedinaca. Angažovanjem na realizaciji projekta „U slavu akvarela”, u okviru saradnje sa Nacionalnim muzejom akvarela „Alfredo Guati Roho” (Meksiko), od 2002. godine do sada, po šest umetnika iz Srbije učestvovalo je na V, VI, VII i VIII međunarodnom bijenalu akvarela u gradu Meksiku - kaže Leposava Milošević-Sibinović, likovni umetnik i autor projekta. - Takođe, organizovana je i prateća izložba učesnika VI bijenala u muzejima i galerijama pet gradova Srbije, kao i prateća izložba učesnika VII bijenala u devet gradova naše zemlje, te gostujuća izložba Muzeja akvarela iz Meksika u šest institucija kulture u Srbiji, kao i gostovanje izložbe dvadesetsedam slikara iz Srbije u gradovima: Meksiko Sitiju, Toluki i Moreliji.
    Nacionalni muzej akvarela „Alfredo Guati Roho” u gradu Meksiku je prva institucija u svetu posvećena isključivo toj vrsti izražavanja. Održavanjem 1. međunarodnog bijenala akvarela 1994. izvanrednom organizacijom narednih i uvođenjem 23. novembra kao međunarodnog dana akvarela, Muzej je stekao svetski ugled.

    izvor Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #35

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Изложба илустратора "Креативног центра"




    Поводом две деценије од оснивања "Креативног центра", у Музеју примењене уметности биће представљене илустрације око 60 уметника који су радили илустрације за тог издавача.
    Изложба "Илустратори Креативног центра", којом ће бити обележене две деценије рада те београдске издавачке куће, биће отворена од 12. новембра до 5. децембра у Музеју примењене уметности у Београду.


    Илустрација Добросава Боба Живковића

    У издању "Креативног центра" до сада је објављено више од 300 наслова домаћих аутора, које је илустровало око 60 уметника.
    Ти илустратори раде у различитим медијима, илуструјући књиге разних жанрова, намењене деци различитог узраста, али су њихове поетике утемељиле препознаљив стил "Креативног центра", близак карикатури, а створен под утицајем професора Душана Петричића и Растка Ћирића, саопштено је из МПУ.
    Први илустратор који је почео да ради за "Креативни центар" јесте Добросав Боб Живковић.
    Јарке боје, карикатурални ликови, пажња посвећена најситнијем детаљу и специфичан смисао за хумор основне су карактеристике његових илустрација.
    Живковић је у почетку илустровао сликовнице о животињама по текстовима Симеона Маринковића, оснивача "Креативног центра". Током наредних 20 година илустровао је око 80 књига те издавачке куће.
    На отварању изложбе 12. новембра у 19 часова говориће кустос МПУ Слободан Јовановић, списатељица Јасминка Петровић, илустратор Добросав Боб Живковић и директорка "Креативног центра" Љиљана Маринковић.


    RTS

    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #36

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Voda i tuš


    Nova slika: izložba savremenog kineskog slikarstva tušem; kustos: Hiaolin Šen; Istorijski muzej Srbije; Dani kineske kulture u Beogradu

    Slikanje tušem i vodom na pirinčanom papiru je drevna kineska tehnika za koju se mora reći da drži kontinuitet, a ne samo da ima svoje sledbenike u XXI veku. Na izložbi u Beogradu savremeni kineski umetnici (21) predstavili su 36 radova i pokazali kako slikarstvo tušem živi poštujući duh tradicije, ali i kako, budući vezan za sam život i duh prirode, neguje jedinstvo sa univerzumom, što je čista „dao“ filozofija.
    Uzvišenost te umetnosti nije samo u gore izrečenom, već i u činjenici da je rad tušem i vodom veoma brz, pa je, samim tim, prenošenje unutrašnje poruke iz dubine bića umetnika spontano i zato najsmislenije moguće. Budući da je ovde reč o savremenim kineskim umetnicima, vidljiv je današnji kulturološki kontekst. Kod umetnika kao što su Šang Jang, Bai Ming, Li Gang, Jang Jinsong, Jang Zilin, Ziu Kingšeng vidljiva je sklonost apstrakciji. Kod drugih je pak očigledna figuracija, a kod ponekog (Zang Zemgmin) i angažovanost.
    Svi umetnici, ipak, nose zajedničke crte. One su istančan ukus i gotovo genetsko umeće pretvaranja filozofskog mišljenja u slike („Prolaznost“, „Članstvo“, „Povratak nuli“, „Svetska tamnica“, „Duhovni dom Simon de Bovoar“).
    Razmena i dijalog Kine sa svetom vidljivi su i u sferi umetnosti. Međutim, otvorenost umetnika fascinira, pre svega zato što ne odstupaju od svoje istočnjačke filozofije, što neguju tradicionalnu tehniku, a poštuju drugog i moderni su. Pokazalo se to i u interakciji s publikom na nedavnom koncertu Centralnog folklornog ansambla Kine u Centru „Sava“.

    Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #37

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Slike Čedomira Krstića u Galeriji RTS-a







    Izložba slika Čedomira Krstića (Pirot, 1923 - Beograd, 1988 ) koja se otvara večeras (19) u Galeriji RTS nastala je radi sagledavanja stvaralaštva ovog slikara poetskog realizma, odnosno intimizma, predstavnika generacije umetnika koja je posle
    Drugog svetskog rata uspostavila kontinuitet sa najboljim izdancima naše međuratne umetnosti oslonjene na iskustva francuske škole. Na izložbi će biti predstavljena 33 ulja na platnu (enterijeri, pejzaži, portreti), na kojima je jedan rasni umetnik pokazao da i u vreme jednoumlja, apstrakcije i enformela mogu da se ispričaju i izatkaju likovne čarolije u staromodnoj figuraciji.
    Autor postavke i teksta u katalogu je istoričar umetnosti Natalija Cerović, koja sugeriše da je u Krstićevom slikarstvu reč o grčevitoj borbi za konačnu uspostavu reda, mira, harmonije.
    Krstić je poslednji put imao značajnu retrospektivnu izložbu u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić” pre 21 godinu, a zatim je pao u zaborav.
    - Na Krstićevo slikarstvo neizbrisiv trag je ostavilo detinjstvo u građanskoj porodici iz Pirota, u tihim salonima prekrivenim raskošnim pirotskim ćilimima i pitomi pejzaži njegovog rodnog kraja - primećuje Cerovićeva, navodeći reči ranopreminulog novinara Stevana Stanića iz predgovora kataloga za retrospektivnu izložbu 1988. „Krstić pre nudi misao o sreći nego samu sreću.”

    Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  8. #38

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Zapisi o prirodi ispisivani vodom








    Izložba Gordane Kaljalović-Odanović „Hidroglifi“, koja se otvara večeras (20) u galeriji „Otklon“ (Dečanska 21), traje do 1. decembra a predstavlja nastavak njenog istraživanja na temu vode, iniciranog prethodnim izložbama „Prozirno - neprozirno“ i „Oblik nepostojanog“.

    Umetnica se bavi vodenim stanjima i formom, fenomenom talasa, talasanja i kretanja. Jer voda oblikuje, nalazi put, urezuje, dubi, troši, ispisuje, ostavlja trag - vodeni zapis, to jest hidroglife.
    Danas kada postajemo svesni da su prirodni resursi ugroženi, a time i ekološka ravnoteža dovedena u pitanje, pokretanje ove višeznačne teme i u umetnosti aktuelizuje problem očuvanja i brige za okruženje. Izložba uključuje podnu instalaciju u drvetu i staklu (oko 10 skulptura), reljefe i video-rad.
    - Moja ideja je da vidljive i nevidljive aspekte prirode predstavim formama koje bi sugerisale unutrašnje procese prirodnog poretka. U prethodnim ciklusima moje skulpture su bile statične forme od drveta, stakla i svetla, u najnovije uvodim element pokretnog pomoću videa. I dalje, međutim, dominiraju primarne forme, svedeni oblici koji govore o unutrašnjoj energiji kojom oblik zrači. Moj cilj je da skrenem pažnju na prirodne vrednosti i značenja, da podstaknem publiku na razmišljanje o tome kako vidimo i osećamo svet oko sebe - kaže vajarka.
    Ciklus „Hidroglifi“ sadrži spoj prirodnih i vajarkinom rukom oblikovanih formi, uključujući video-rad sa refleksima svetlosti na morskom dnu ugrađen u skulpturu od kamena.


    Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #39

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Mozaik od četkica sa likom Majkla Džeksona




    Slušajući pesme Majkla Džeksona jedan albanski umetnik je mesec dana radio 16 sati dnevno da bi od ukupno 230.000 četkica napravio mozaik sa likom slavnog kralja popa.





    Saimir Strati je, koristeći smeđe i crne slikarske četkice, napravio ogromni mozaik koji prikazuje kralja popa kako peva dok mu je glava blago zabačena. "Sve vreme sam bio vođen njegovom muzikom, a i sklopio sam nemi dogovor sa njegovim duhom kako bih na ovaj način ovekovečio njegov lik i otkrio tajnu njegovog pevanja", izjavio je Strati.



    Ovlašćeni predstavnik Ginisove knjige rekorda izjavio je da je reč o novom svetskom rekordu, nakon merenja mozaika izloženog na Skenderbegovom trgu u centru Tirane, prenela je agencija Rojters.
    Ime Saimira Stratija, autora mozaika, neće prvi put dospeti u čuvenu knjigu jer je u njoj već registrovan tri puta zbog mozaika izrađenih od eksera, čačkalica i čepova.



    Blic

    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  10. #40

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    In memoriam

    Slike nežne siline





    KAD gledate ostrva u suton, predveče, kada se sve stopi i više nema sunca, čini vam se da obrisi obala i ostrva počinju da liče na monumentalne, zaobljene ženske forme, govorila je Kosara - Kosa Bokšan, koja je na svojim slikama stapala govor ljudskog tela i snagu prirode. Umetnica koja je u subotu preminula u Beogradu, a veći deo svog života provela u Parizu, verovala je da je atelje bedem i zaštita, mesto gde se živi punim intenzitetom.
    Kosa Bokšan je rođena 1. januara 1925. godine u Berlinu, od majke Helene Gertrude Jarius i oca Slavka Bokšana. Od treće godine živela je u Beogradu, u Miročkoj ulici. Upisala je Likovnu akademiju u klasi profesora Ivana Tabakovića, koji je, kako je isticala, svojim studentima “sistematski budio radoznalost, otvarao nove vidike i olakšavao da dođu do sopstvenog izraza.”
    Traženje tog sopstvenog izraza nastavila je odlaskom 1947. godine u ratom razrušeni Zadar, gde s Petrom Omčikusom, Mićom Popovićem, Batom Mihailovićem, Verom Božičković, Ljubinkom Jovanović i Miletom Andrejevićem osniva čuvenu “Zadarsku grupu”. Bio je to bunt protiv akademskih teorija i “slikarstvo u znaku nepristajanja”.
    Slede prve izložbe, sudar s novim svetom i odlazak u Pariz 1952. (“u kojem su se tada svi osećali kao kod kuće”), prvo pojavljivanje s “Narandžastom apstrakcijom” 1954, gradnja

    ateljea s Petrom i prijateljima 1957. u Žentijiu, odakle je nedavno i krenula na svoju poslednju izložbu u Ljubljanu.
    Odlazila je, ali se i vraćala, neraskidivo vezana za svoje poreklo. Zauvek su je obeležili obilasci manastira i Pećke patrijaršije, boravak u Ritopeku, intenzivni doživljaji stalnih letnjih odlazaka u Velu Luku. Izlagala je redovno u Parizu, ali i u Beogradu, Novom Sadu, Gornjem Milanovcu...
    Od ranih autoportreta, ekspresivnog realizma i apstraktnog ekspresionizma, preko apstraktne pariske faze, do njenog enformela i nove figuracije, i večitih apstraktnih pejzaža, Kosa je slikala simbolični doživljaj čovekove ambicije da se održi. Slikala je “Ikarov let”, kao krv crvene kosovske božure, prirodne, ekološke i ratne erupcije i eksplozije, čemprese, stogove sena, miris žetvi i polja, koji su je vraćali u Panoniju njenih stričeva.
    Njene slike, grafike kao stanje svetla i tame, mitovi, simboli i pasteli, skulpture i tapiserije, obraćali su se čovekovom razumevanju. Autonomna, simbolična, emancipovana, eruptivna, drugačija, izražajna, bezgranična i rodoljubiva, nije želela da se njeno slikarstvo dopadne, već da opomene, ukaže na trajnost i promenljivost, ustajanje i padanje. Što je i suština života.
    Komad vina i gutljaj hleba pod ribarskom mrežom pauka u pariskom južnom predgrađu Žentiji, i njen atelje, pod krošnjom kiselog drveta, bili su mediteranska oaza i način života Kose Bokšan i njenog supruga, slikara Petra Omčikusa.
    Uvek je ovde nekoga bilo. Prijatelji i namernici dolazili su da proniknu u slike nastale nežnom silinom, da porazgovaraju, o suštini života, u filteru stalno prisutne ozbiljne muzike. Kosa je volela muziku, slike, boju, ljude, prirodu i balet.

    SPLAV I BROD
    - U Parizu je sve počelo od Žerikoovog “Splava meduza”. Kontakt s ovim platnom u Luvru je bio jedan od mojih najvećih događaja i likovnih šokova: to njegovo ogromno platno, dramatika ljudi koji traže spas u održaju života. Onda je Meduzin splav preplavljen ”Pijanim brodom”. To je radost životu u kontaktu sa morem, suncem, mladošću, kao optimistički znak na novom putu. Da siđemo jednom sa Meduzinog splava - govorila je Kosa.


    Večernje novosti
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  11. #41

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Njujork na Slaviji






    Trideset devet dela od 38 umetnika od večeras (20 sati) u holu Narodne banke Srbije na Slaviji. Stižu iz „Linkoln centra“ (doma Metropoliten opere, Njujork siti baleta, Filharmonije, Džulijard škole... ukupno 12 umetničkih organizacija), koji ove godine slavi 50 godina postojanja. Među izlagačima su Endi Vorhol, Roj Lihtenštajn, Tom Veselman, pioniri pop-arta, čija dela poseduje i naš Muzej savremene umetnosti, kao i stotine drugih umetnika njujorške i svetske likovne scene.

    Likovna kolekcija „Linkoln centra“ sastoji se od grafika izvedenih tehnikom sitoštampe kao prijemčivog načina za popularizaciju umetnosti. Beograd je dobio priliku da u njima uživa do 24. decembra, posredstvom UKT iz Beograda i galerije „Visconti fine art“ iz Ljubljane. „Njujork u Beogradu“ je četvrti događaj organizovan u ovom tandemu. Prethodne izložbe su bile „Art & Sport“ i Dada Đurića „Svetlost tame“ u Francuskom kulturnom centru i Galeriji „Srbija“ u Nišu.
    Ovog puta, između ostalih, videćemo i grafike Denisa Asbauha, Vila Barneta, Dženifer Bartlet, Eda Beinarda, Mela Bohnera, Ilje Bolotovskog, Garija Bukovnika, Dena Kristensena, Dona Najsa, Doroti Gilespi, Sema Gilijama, Glena Goldberga, Džona Kelija, Džojsa Kozlova, Roberta Kušnera, Džudit Marej, Donald Saltana, Kliforda Singera, Džoan Torn, Benta Šonzejta...




    Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  12. #42

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    "Srebrno posuđe" u Etnografskom muzeju

    Izložba pod nazivom "Srebrno posuđe" otvara se U Etnografskom muzeju. Biće prikazani srebrni predmeti koji su nastali u 18, 19 i 20. veku u poznatim fabrikama srebra i zlata zemalja zapadne, srednje i severne Evrope.
    U Etnografskom muzeju biće otvorena izložba pod nazivom "Srebrno posuđe" iz zbirke tog muzeja, a koja do sada nije bila prikazana javnosti.











    Tada će javnosti biti prikazani srebrni predmeti koji su nastali u 18, 19 i 20. veku u poznatim fabrikama srebra i zlata zemalja zapadne, srednje i severne Evrope, najavljeno je iz Etnografkog muzeja.
    Kao deo kućnog inventara i stonog posuđa ti predmeti imaju ukrasne i upotrebne funkcije, a korišćeni su u svakodnevnom životu, a to su: tanjiri, tacne, poslužavnici, kašike, viljuške, bokali, čajnici, zvona za pokrivanje hrane, šećernice, slanici, vaze. Deo srebrnih predmeta činiće i suveniri ukrašeni različitim motivima.
    Najstariji eksponati na izložbi će biti kašike koje su izrađene u 18. veku u Francuskoj, u Parizu i Remsu. Nekoliko predmeta proizvedeno je tokom 19. i 20. veka u pariskom Kristoflu, zatim pehar sa potpisom radionice Lalik, kao i posude iz Velike Britanije i severne Evrope.
    Svi predmeti su visoke umetničke i zanatske izrade i njihova posebnost se oslikava u harmoničnom odnosu skulpturalnosti, finoće materijala, lepote i funkcije, navodi se u saopštenju.
    Na otvaranju izložbe, koju će posetioci moći da pogledaju do februara 2010. godine, biće prikazan kratak film posvećen istorijatu i načinu izrade tog posuđa.


    RTS
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #43

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Predstavljena "Tri veka srpskog slikarstva"

    Knjiga "Tri veka srpskog slikarstva", autora Miodraga Jovanovića, u kojoj je opisan životni i umetnički put najpoznatijih srpskih slikara, predstavljena je u prostorijama izdavačke kuće Dereta.
    "Tri veka srpskog slikarstva", knjiga autora Miodraga Jovanovića, predstavljena je u prostorijama izdavačke kuće Dereta. Knjiga predstavlja vodič kroz život i rad srpskih slikara u periodu od 18. do 20. veka.



    Paja Jovanović - Borba petlova



    "Na veoma popularan, koncizan i detaljan, naučni i anegdotski način Miodrag Jovanović opisuje životni i umetnički put najpoznatijih srpskih slikara. Iako je posvećena slikarima i slikarstvu, ova knjiga ima veoma širok kulturološki, naučni i umetnički kontekst", rekao je urednik "Derete", Petar Arbutina.
    Arbutina smatra da autor nadilazi geografsku i nacionalnu određenost srpskog slikarstva i smešta ga u evropski i svetski kulturološki aspekt na nivou značenja, vrednosti i uticaja, kao i umetničkih i kreativnih tokova južnoslovenske i evropske kulture.
    Izbor stvaralaca i reprodukcija podjednako zanimnjiv i onima kojima je slikarstvo profesionalna aspiracija, ali i onima koji se prvi put susreću sa ovim temama, rekao je urednik "Derete".
    Autor knjige, Miodrag Jovanović, rekao je da su ilustracije u knjizi bogate, da su to reprodukcije iz najpoznatijih muzeja i galerija Srbije i da ova knjiga predstavlja jedinstven istoriografski i umetnički vodič kroz tri veka srpskog slikarstva.
    O dizajnu se posebno vodilo računa, pa je na koricama je portret prve srpske slikarke Katarine Ivanović.
    "Moj profesor Dejan Medaković je često za knjigu, za koji je imao puno zamerki, govorio da ona uprkos svemu 'nije štetna', i ja se nadam da će čitaoci ovu knjigu razumeti tako, da ona 'nije štetna' iako joj možete zameriti neke stvari", rekao je autor.
    Prema njegovim rečima, mnogi su ga kritikovali što je uporedo sa umetničkim radom slikara, opisivao i njihov privatni život, ali autor smatra da je umetnički rad ovih slikara neodvojiv od načina života i perioda u kome su predstavljeni slikari stvarali.


    RTS
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #44

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Platna od jute i pamuka




    SLIKAR Nikola Žigon odlučio je da svoja dela još jednom ove godine pokaže Beogradu. U “Nju momentu” u maju izložio je svoje crteže, a izložba u Galeriji 212, koja će biti otvorena u utorak veče, obuhvata slike nastale od 2007. do sada.
    Ova izložba, pod nazivom “Everness”, već je putovala u Tivat, Petrovac i na Sveti Stefan. Autor se, koristeći potpuno kombinovanu tehniku - kombinujući gips, razne lepkove, platna od gaze, jute i pamuka - još jednom izrazio apstraktnim slikarstvom.
    - Apstraktno slikarstvo mi omogućava da se slobodno izrazim - objašnjava Žigon. - Sve što postoji, svaka crtica, svaki broj, svako slovo je deo likovnosti koji koristim i kroz to, čini mi se, uspevam da predstavim energiju i emociju prostora.
    Interesantno je da je Žigon većinu slika nazvao, uostalom kao i samu izložbu, teško prevodivim i pomalo apstraktnim nazivom “Everness” (oduvekost), a razloge za to objašnjava:
    - Pokušao sam da nazivom spojim savremeno i tradicionalno, što uostalom i pokušavam da iskažem na slikama. Ovaj ciklus bi mogao da se definiše kao savremeni tradicionalizam.
    Malo je poznato da je Žigon od 2002. član ekskluzivne Prom galerije iz Minhena. Desetak njegovih platna nalazi se u najznačajnijim nemačkim muzejima.
    - Moje slike se nalaze kod tamošnjih velikih kolekcionara, na primer kod vlasnika “Henkela”, baronice fon Bizmark i drugih. Budući da je “Prom” elitna galerija, koju posećuju uspešni poslovni ljudi i ljubitelji umetnosti iz celog sveta, slike su mi razasute po čuvenim kolekcijama i u Holandiji i Italiji. Interesantno je da tamo publika posmatra izložbe kao jednu vrstu psihoterapije. Smatraju da je jeftinije da dođu u galeriju i kupe sliku, nego da plaćaju psihijatra.
    Srpska publika je, prema njegovom mišljenju, drugačija, jer se teško izjašnjava.
    - Veoma sam zadovoljan što izlažem u ovoj galeriji, koja se mnogo razlikuje od drugih. Većina privatnih galerija forsira nešto što ne bi trebalo. Forsiraju puno kiča i puno nabeđenog kvaliteta. S druge strane, država finansira projekte koji su bleda kopija zapadnoevropskog savremenog slikarstva osamdesetih godina. To nije strašno. Tako da autentični i iskreni stvaraoci nemaju puno prostora da se pokažu.

    ROM U VENECIJI
    ŽIGON nam je otkrio da će se sa izložbom “Šiting”, koju je imao u “Nju momentu”, predstaviti na narednom Bijenalu u Veneciji. Tamo će predstavljati Rome!
    - Pozvali su me iz romskog udruženja i rekli da nemaju umetnika koji bi ih predstavio na ovoj manifestaciji. Pristao sam. Rekao sam im da sam celog života bio ciganin. Svakako ću tamo predstavljati našu državu. Romi na Bijenalu imaju svoj šator i na redu je da se predstave oni koji žive u Srbiji.

    SESTRI DAO TALENAT ZA GLUMU
    NIKOLA Žigon potiče iz slavne glumačke porodice. Otac Stevo, majka Jelena i sestra Ivana su ostvarili uspešne karijere u toj profesiji. Zato je odlučio da se posveti drugoj umetnosti:
    - Jedino što sam znao odmalena je da neću biti glumac. Često se šalim sa sestrom da sam joj dao sve ono što joj je potrebno da bi bila glumica, od sluha do egzibicionizma, a ona je meni dala sve svoje talente za slikarstvo. Ja nemam sluha, a ona ne zna ni liniju da nacrta! Nekad mi je pomagalo što potičem iz poznate porodice, ali mi je to još češće odmagalo. Naša sredina je ljubomorna na uspeh i kvalitet u svim oblastima ljudskog delanja. Uvreženo je mišljenje da je prosto nemoguće da u jednoj familiji svi budu uspešni i ako se to slučajno dogodi treba da se saseče.


    Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  15. #45

    Odgovor: Vesti i zanimljivosti iz sveta umetnosti

    Rembrant oborio sopstveni rekord


    Na jučerašnjoj aukciji u Londonu, Rembrantova slika koja je bila daleko od očiju javnosti skoro 4 decenije, postigla je novi rekord što se tiče sume koja je izdvojena za neko njegovo delo - 22,4 miliona evra.

    "Portret muškarca", Rembrantovo delo iz 1658. godine, prodat je na "Kristijevoj" aukciji u Londonu za sumu od 22 miliona i 400.000 evra, što je novi svetski rekord za neku sliku ovog holandskog umetnika.

    I dok su neki smatrali da je slika neprocenljive vrednosti, "Kristijevi" eksperti su vrlo dobro pretpostavili da bi mogla da ode za sumu između 20 i 25 miliona evra.

    Portret, nešto viši od jednog metra, koji prikazuje nepoznatog muškarca, najčešće zvanog "strani admiral" zbog odeće, u javnosti nije viđen gotovo 40 godina.

    Kupac slike je, naravno, ostao anoniman, kao i prethodni vlasnik, privatni kolekcionar.

    Prethodni rekord za neku Rembrantovu sliku postigao je "Portret žene, stare 62 godine", koji je u istoj aukcijskoj kući prodat decembra 2000. godine za 19,8 miliona dolara.

    Inače, još samo jedna njegova poznata slika iz 1658. je "preživela" do danas - autoportret. Naime, amsterdamski slikar je te godine bankrotirao i morao da napusti kuću.

    RTS
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Novosti i zanimljivosti iz sveta filma
    Autor silvia u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 229
    Poslednja poruka: 30.03.2012, 10:20
  2. Zanimljivosti iz auto-moto sveta
    Autor alokin74 u forumu Auto-moto
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 22.11.2011, 10:13
  3. Zanimljivosti iz životinjskog sveta
    Autor SQUAW u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 23.04.2011, 22:13
  4. Vesti iz sveta zdravlja
    Autor silvia u forumu Zdravlje
    Odgovora: 140
    Poslednja poruka: 08.03.2011, 11:16
  5. Zanimljivosti iz sveta nauke
    Autor irnik u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 30.03.2010, 19:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •