Dva operativna sistema?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    Dva operativna sistema?

    Nešto mi je palo na pamet. Pošto imam dva hard diska na kompu, da li mogu na drugom da instaliram Linux pa da mogu da ga koristim tako da u biosu odaberem sa kog diska da se digne sistem?
    Ako može, kako da postavim jumper na drugom disku koji je trenutno na slave?

    Ili postoji neki drugi način da imam dva OS i da mogu da biram koji da koristim, a da najmanje moguće opteretim sistem?
    Hvala unapred!

  2. #2

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Windows XP nudi opciju dual boot. Mislim da je pritom nebitno da li je drugi OS na master ili slave hard disku.

    Medjutim, preporučujem ti da, ako već hoćeš, Linux testiraš preko CD-a ili DVD-a. Naime, većina distribucija Linux-a se isporučuje na tzv. bootabilnim optičkim diskovima, tako da kompjuter možeš direktno startovati preko CD odnosno DVD diska. Potrebno je samo da u BIOS-u podesiš Boot Sequence tako da ti na prvom mestu bude odgovarajući optički drajv (CD ili DVD).

    Ja upravo sa Neta skidam DVD image za Kubuntu Linux. Ako ti zatreba, javi mi na PM svoju snail mail adresu, pa ću i tebi poslati kopiju.
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  3. #3

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Sta znači dual boot? Da li tu nešto treba da podesim, ili će on automatski da prepozna dva OS pa da pita koji da startuje?
    Koji Linux da ubacim, po nekoj tvojoj preporuci (ako budem uopšte imao izbora, posto ću morati negde da nabavim CD, jer imam ISDN vezu)?
    I pod 3, neznam ni šta je DVD image, a ni snail mail, pa ako možeš da pojasniš!

  4. #4

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Citat Bacvanin kaže:
    Sta znači dual boot? Da li tu nešto treba da podesim, ili će on automatski da prepozna dva OS pa da pita koji da startuje?
    Dual boot je izraz za postojanje dva nezavisna operativna sistema na računaru, tako da ti se prilikom svakog njegovog startovanja nudi mogućnost da biraš koji OS želiš da "podigneš", ili na engleskom da "boot"-uješ. Kada sam rekao da Windows XP nudi opciju dual boot, mislio sam na trenutak kada ovaj OS po prvi put instaliraš na kompu. Kasnije, kada je Windows XP već instaliran, opciju dual boot je znatno teže obezbediti.
    Ne znam koliko dobro stojiš sa engleskim. Na Netu imaš gomilu uputstava kako da napraviš dual boot između različitih OS-a, pa između ostalog i kombinaciju Windows XP / Linux. Dovoljno je da u Google-u otkucaš "dual boot" i sve će ti se samo kaz'ti . Ponavljam, ukoliko nisi baš neki expert, postupak je poprilično komplikovan.
    Zato sam ti i preporučio da nabaviš boot-abilan CD ili DVD, koji ti omogućava da Linux pokreneš direktno sa optičkog drajva, uz prethodno sasvim jednostavno podešavanje BIOS-a. Naime, u programu BIOS Setup (u koji ulaziš tako što, prilikom pokretanja računara, držiš pritisnut taster Del ili F2, piše ti u dnu ekrana koji je tačno taster u pitanju) treba da potražiš opciju Boot Sequence ili nešto tome slično. Tamo ti verovatno stoji da je Boot Device 1 = IDE drive ili Hard Drive. E, tu treba da postaviš CD ili DVD drajv, tako da, prilikom svakog pokretanja kompa, BIOS najpre sa optičkog drajva traži OS, pa tek ako ga tu ne nadje, ide na hard disk. Onda restartuješ komp, ali mu prethodno ubaciš bootabilan disk sa Linuxom i to je to - radićeš u potpunom Linux okruženju, bez Windows-a i ne moraš uopšte da se maltretiraš oko podešavanja dual boot opcije. Uhhh... nadam se da sam bio jasan, valjda...
    Citat Bacvanin kaže:
    Koji Linux da ubacim, po nekoj tvojoj preporuci (ako budem uopšte imao izbora, posto ću morati negde da nabavim CD, jer imam ISDN vezu)?
    Ja sam nešto malo koristio Knoppix Linux i imam ga na CD-u. Nisam baš bio preterano raspoložen da ulazim u detalje njegovog korišćenja. Onda sam, pre par dana, na preporuku jednog drugara, potražio na Netu distribuciju Linuxa pod nazivom Ubuntu, podverzija Kubuntu, koju upravo u ovom trenutku skidam (negde sam na 85%). Radi se o bootabilnoj DVD "slici" (image), odnosno, prosto rečeno, verno preslikanoj kopiji bootabilnog DVD diska sa jezgrom (kernel) operativnog sistema Linux i gomilom dodatnih aplikativnih programa za Linux. Takvu sliku možeš direktno da narežeš na disk, uz pomoć, recimo, programa Nero, ili čak da je "podigneš" (mount) na virtualni CD, uz pomoć, recimo, programa egzotičnog naziva - Alcohol.
    Citat Bacvanin kaže:
    I pod 3, neznam ni šta je DVD image, a ni snail mail, pa ako možeš da pojasniš!
    Značenje termina DVD image sam ti već objasnio, a "snail mail" je izraz za običnu, poštansku adresu (snail je na engleskom puž, što asocira na sporost obične, u odnosu na elektronsku poštu). Daklem, raspoložan sam da ti pošaljem kopiju ovog DVD diska koji upravo skidam, ali mi prethodno moraš privatnom porukom poslati svoju adresu.

    Eto! Nadam se da smo sad sve razjasnili. Izvini na korišćenju ovih "fancy" termina. Inače sam protivnik korišćenja stranih reči za pojmove za koje već postoje adekvatni izrazi u srpskom jeziku. Verovatno sam sinoć bio umoran kad sam pisao svoj prethodni post! A možda sam poželeo da i ja malo zazvučim onako stručno, poput omraženih mi experata iz gej 17+
    Poruku je izmenio gogothegreat, 12.09.2006 u 21:43
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  5. #5

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Citat gogothegreat kaže:
    Tamo ti verovatno stoji da je Boot Device 1
    (this was completely beyond my control: A je l' to ima neke veze sa onim: конекцион девице нот конектед? )
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #6

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Hvala na iscrpnom objašnjenju i želji da pomogneš, ali nemam DVD pa ne znam šta bih radio sa tim diskom!
    Pustio sam sinoć download Knoppix-a (nestrpljivost je prevladala), negde do sutra ću ga valjda skinuti, pa imam još jedno pitanje! Ako te ne mrzi pogledaj ftp://xenia.sote.hu/pub/mirrors/knoppix/ , odatle sam pustio da skida KNOPPIX_V5.0.1CD-2006-06-01-EN.iso :: WinRAR archive :: 712.926 KB. E sada me interesuje da li odatle treba još nešto da skinem pa zajedno sa ovim narežem na CD, ili samo ovo raspakujem i narežem, ili nešto treće da bih dobio bootabilan CD?
    Hvala još jednom, podizaću ga za početak sa CD-a kao što si rekao. Naručio sam pored toga i Kubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake) CD sa https://shipit.kubuntu.org . Kao šalju besplatno, pa ćemo videti. Samo što treba da stigne za 6 - 10 nedelja!

  7. #7

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Citat Bacvanin kaže:
    odatle sam pustio da skida KNOPPIX_V5.0.1CD-2006-06-01-EN.iso :: WinRAR archive :: 712.926 KB. E sada me interesuje da li odatle treba još nešto da skinem pa zajedno sa ovim narežem na CD, ili samo ovo raspakujem i narežem, ili nešto treće da bih dobio bootabilan CD?
    Sve je OK, samo ne znam zašto si u naziv fajla dodao WinRAR archive, kada tog dela nema ni u nazivu originalnog fajla, niti se radi o arhiviranom fajlu. To je fajl sa ekstenzijom .iso i radi se upravo o CD image-u, o kome sam ti govorio u prethodnom postu. Vidiš i sam da ima skoro 700 MB, tako da, i da hoćeš, ništa više ne bi ni mogao staviti na CD. Dakle, to je sasvim dovoljno - sprži to na CD i nakrivi kapu. Opet napominjem - da bi komp podigao sa CD-a, moraš malo prepraviti BIOS!
    Citat Bacvanin kaže:
    Naručio sam pored toga i Kubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake) CD sa https://shipit.kubuntu.org . Kao šalju besplatno, pa ćemo videti. Samo što treba da stigne za 6 - 10 nedelja!
    Tako je, video sam i ja da šalju besplatno i siguran sam da ćeš ga dobiti, samo treba malo strpljenja. Videćeš i sam koliko je Kubuntu bolji i ima dopadljiviji interfejs od Knoppix-a. Ja sam već danas malo prčkao po Kubuntu i deluje mi sasvim OK!

    U svakom slučaju, želim ti puno sreće sa Linux-om, na koji uskoro i ja planiram da se prebacim u potpunosti i da konačno Bill Gates-u kažem: Why do me
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  8. #8

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    To je i mene bunilo, vidim da ekstenzija nije .rar, a tamo pored u tabeli ispod Type stoji WinRAR archive! Što se tiče BIOS-a, ponešto i ja znam!
    Pozdrav!

  9. #9

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Bacvanin> Za sve sto te interesuje oko Linuxa imas ovde...

    http://www.ns-linux.org/

    i

    http://forum.ns-linux.org

  10. #10

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    samo da dodam:
    I linux instalacije nude dual boot, i to mnogo bolji i lepsi
    Tako da je samo dovoljno da instaliras Linux na praznu particiju (koju ce on formatirati u ext2 ili 3) ... samo treba paziti da je ne instalira na C ili gde se vec nalazi WINDOWS.

  11. #11

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Izgleda da ne mogu ništa sa ovakvim podizanjem sa CD-a? Konkretno, hteo sam da instaliram drajver za modem (USB modem za ISDN), ali koliko sam proučio ne mogu ništa bez instalacije Knoppix-a na HDD?
    Zna li ko nešto o ovome?

  12. #12

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Citat Bacvanin kaže:
    Izgleda da ne mogu ništa sa ovakvim podizanjem sa CD-a? Konkretno, hteo sam da instaliram drajver za modem (USB modem za ISDN), ali koliko sam proučio ne mogu ništa bez instalacije Knoppix-a na HDD?
    Zna li ko nešto o ovome?

    Naravno da ne mozes...live CD je samo to, live Cd koji radi dok ga ne izbacis ..
    Bez instalacije na HDD neces zapravo osetiti Linux, niti sve njegove mogucnosti.

  13. #13

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Nemoj da se mucis da knoppix instaliras na hd .... to je malko komplikovanije jer on je ipak bash distribucija linux-a za live podizanje , a kada uspes da ga instaliras na hd ( nije da nemoze ) onda ustvari dobijes Debian distribuciju....
    Bolje probaj neku drugu distribuciju bash za instalaciju , nesto kao novi Ubuntu, Suse 10.a , Mandrivu i sl.
    Ako imas neku brzu vezu sa net-om mozes i da ih skines bez problema ..... ili ako ne da ih narucis , kostaju samo koliko i cd otprilike sa postanskim troskovima.
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  14. #14

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Prvi post sa Linux-a! Ljudi, pa nije ovo ni tako loše!
    Instalirah Ubuntu jer Kubuntu još ne stiže!

  15. #15

    Odgovor: Dva operativna sistema?

    Citat Bacvanin kaže: Pogledaj poruku
    Prvi post sa Linux-a! Ljudi, pa nije ovo ni tako loše!
    Instalirah Ubuntu jer Kubuntu još ne stiže!
    To je sve isto saom drugo desktop okruzenje.
    Samo uradi

    sudo apt-get update
    sudo apt-get install kde

    i imaces i kde tako da ti ne treba kubuntu

Slične teme

  1. Nastanak Suncevog sistema
    Autor vlado u forumu Astronomija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 06.08.2006, 09:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •