Usedelice
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 24

Tema: Usedelice

  1. #1

    Usedelice

    Termin usedelica je u suštini pogrdan, bez obzira na razloge zbog kojih neke osobe (bilo žene, bilo muškarci) žive sami, bez partnera...

    U kolokvijalnom govoru kažu da je bolje biti raspuštenica, ili čak udovica, nego usedelica...

    Da li danas u savremenom društvu uopšte još i postoje te granice usedelištva, odnosno koje su to godine života kada muškarci i žene, koji nisu u braku, dolaze u opasnost da od svog okruženja budu prozvani usedelicama?

    Lično mi se više dopada noviji termin za takve osobe – singl. Iako možda ne menja suštinu, meni deluje civilizovanje i humanije. Šta vi mislite o tome?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Usedelice

    Živim u manjem gradu, gde se većinom svi znaju, a radim u dva obližnja sela i ovde su ti termini usedelice još uvek jako, jako aktuelni..mnogo se vodi računa o tuđim životima i kad god može neko da se nazove nekim pogrdnim imenom, to se ne propušta..

    Briga o neudatoj devojci počinje odmah posle 25-e..vrši se pritisak, postavljaju pitanja: kad ćeš, pa šta čekaš, kad ćeš da rađaš i sl..a ako je neka zagazila u 30-u, ta je već baba devojka..još ako nije u vezi, pa ta je ugasila i etiketa joj ne gine..

    Možda grešim, ali imam utisak da se ovi termini mnogo manje koriste u većim gradovima i da ljudi manje brinu tuđe brige..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  3. #3

    Odgovor: Usedelice

    Ja nikad nisam čula da se za muškarca kaže da je usedelica. Koliko znam, taj termin se, baš kao i izraz "raspuštenica", odnosi samo na žene. Za muškarca koji se nije ženio, ili se razveo, uglavnom se kaže da je samac.
    Iz toga proizilazi da su nazivi sa negativnom konotacijom rezervisani ipak za žene.

    Uopšte ne volim da o osobama govorim u toj konotaciji. Mislim da su te izraze izmislili oni kojima je brak jedino što su postigli u životu, pa veličajući svoj "uspeh", nastoje da unize one druge. Same žene su uglavnom najnezaštićenija kategorija, a poznato je da je u to onda junačkim alapačama najlakše i udariti... Ti izrazi su iznikli iz slike našeg društva kakvo je nekad bilo, patrijarhalno i poprilično zatucano.

    Biti u braku, ili ne, je pitanje ličnog izbora ili okolnosti. Ne stavljam se u ulogu sudije, niti koristim navedene etikecije. Mada, stvarno mislim da nisam izuzetak i da se predstave o ljudima koji žive sami značajno menjaju.
    Vrag odneo šnalu...

  4. #4

    Odgovor: Usedelice

    Ima jos jedan, jos grdji termin, za zene, naravno: baba-devojka.
    Raspustenica mi je vise za zenu koja zivi malo raskalasnijim zivotom a singl je usedelica mi je vise termin za zenu koja je usamljena. Udovica mi je ocit pojam
    Za muskarca znam samo jedan pojam a to je samac, sto bi reklo da su zene oduvek bile pogodnije za smisljanje nadimaka, samom tom linijom dolazimo do zakljucka da su zene zanimljivije i imaju laksi takt za provod salu na stranu, verujem da je biti u braku vaznije zenama, mozda ne bas zbog tih pezorativa, ali ima i to udeo. Patrijarhalno vaspitanje, zene koje su ucene da je udaja nesto najbolje sto moze da im se u zivotu desi, dok su muskarci vOspitani da budu gazde, i za njih je uvek bila druga zena ako bez ove ostanu. Muskarci danas to preimucstvo nemaju, zene su muskracima ekvivalentne i brak im nije nuzno potreban da bi bile ostvarene kao zene, kao sto je nekad bio slucaj. Bas upravo zbog toga, ljudi se pronalaze na nekoj zlatnoj sredini, gde brak moze da bude i ne mora.
    Možda grešim, ali imam utisak da se ovi termini mnogo manje koriste u većim gradovima i da ljudi manje brinu tuđe brige..
    Zivim u selu, i jedina zabava dokonima je tracarenje i one zene i muskarci i oni brakovi koji nisu po standardima, ili, bolje receno, samci i konkubinati (al' sam strucna) odn. slobodna zajednica. Vise se prica po selima o tome zato sto se ljudi manje-vise svi poznaju
    Licno, bole me brige. Imam svoj malecki zivot i dovoljno mi je briga u mom da moram da brigam i tudje
    Krek, krek.. Ne gudra

  5. #5

    Odgovor: Usedelice

    Ni u vecim gradovima nije nesto promenjeno u vezi ovog. Zivim u naselju koji je deo glavnog grada Makedonije i ovde svako najvise zna sto se desava u komsiluku, a najmanje u svojoj kuci.
    Prvi primer je moja sestra koja ima 30 godina i svi od komsije su vec "duboko" zabrinuti kad ce ona da se uda, jel je moguce da ostane usedelica.
    Pitanja tipa "Jel ima momka?", Pa kad planirate svadbu?","Vreme joj je da se uda. Pa kad ce da radja?" su svakodnevica. A moji, koji su se ranije nervirali, vec su poceli da se zezaju sa ovakvim dusebriznicima.

    Prosle godine kad su moji renovirali kucu, ceo komsiluk je brujao da se ona koooonacno udaje. Mama i tata nisu nista negirali niti potvrdjivali, samo smeskali se...A komsinice pocrkase, koja ce prva da sazna preciznije detalje.

    Neke stvari se nece izmeniti, nikad....ili mozda treba jos dosta vremena.



  6. #6

    Odgovor: Usedelice

    Meni je ta sama reč usedelica vrlo uvredljiv. To što se neka devojka, žena nije udala i zasnovala porodicu (u onim godinama kada to i priliči ), ne znači da možda nije sama izabrala takav način života i sva ta staromodna shvatanja su stvarno fuj!

    Slažem se sa starsicom, pojam usedelice bi pre pridenula nekoj koja je usamljena, živi sama...

    A da još uvek se pravi razlika između muškog i ženskog sveta jeste činjenica da kada se muškarac ne oženi on ostane momak, a devojka dobije naziv usedelica

    I da, ne postoji razlika u tim shvatanjima i kategorisanju u gradu u odnosu na selo... I u gradovima se uvek sve zna...

  7. #7

    Odgovor: Usedelice

    Nazalost kod nas primitivizam jos nije iskorenjen.
    Grozim se od same te reci "usedelica" a pola baba u mom okruzenju,
    koji je veoma cesto koriste u konverzaciji, koriste je svesno da bi se podrugivali u nedostatku i ne znanju drugih reci, koje bi mogle zameniti ovu.

    Imam primer u komsiluku.
    Zena od 35 godina, fakultetski obrazovana,govori tri jezika, izuzetno inteligentna,
    mirna i stalozena.Trn u oku svima.Nije udata.Ona je za njih "ona matora usedelica".
    Njihov jedini argument i opravdanje kad udjem sa njima u debatu je - sta je drugo nego usedelica, sta je radila do sad kad se nije udala

    Mene muka uhvati od takvih primitivaca, na moju jednu oni imaju svojih deset, razloge ne znaju, ali jezik i da opletu znaju.Vise ni ne pokusavam da ulazim u debatu oko toga, jer vidim u startu da je svaki razgovor suvisan primitivac jednom, primitivac uvek,nema tu pomoci.

  8. #8

    Odgovor: Usedelice

    Ovakvo etiketiranje je karakteristika manjih sredina. Licno nikad nisam upotrebio takav izraz, valjda zato sto inace ne vodim racuna o tudjim zivotima, skoncentrisem se na to da svoj organizujem na najbolji nacin.

    Koji god izraz ljudi upotrebljavali, sustina je ista. Osobe koje u malo kasnijem dobu zivota nemaju partnera smatraju manje vrednim. Ovo je samo jedan slucaj, slicnih primera netolerancije ima jako mnogo.

    Ne treba obracati paznju na ovakve pojave. Ziveti svoj zivot, sam ili u vezi, biti svoj.


  9. #9

    Odgovor: Usedelice

    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    Meni je ta sama reč usedelica vrlo uvredljiv. To što se neka devojka, žena nije udala i zasnovala porodicu (u onim godinama kada to i priliči ), ne znači da možda nije sama izabrala takav način života i sva ta staromodna shvatanja su stvarno fuj!
    ajde de (:

    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    Slažem se sa starsicom, pojam usedelice bi pre pridenula nekoj koja je usamljena, živi sama...
    Ja pojam usedelica ne bi pridenuo nekoj koja je usamljena i živi sama(tačnije ne bi nijednoj ),jer brdo ljudi koji ne žive sami mogu da se osećajumnogo usamljenije od onih koji žive sami
    Isto tako ne mora da znači da ako neko živi sa nekim je srećan
    sreća,usamljenost kao i sva ostala osećanja nisu striktno vezane za to da li osoba živi sama ili ne...na njih utiče brdo drugih faktora...

    Inače usedelica je termin koji se upotrebljava za sve devojke koje pređu tridesetu a nisu se udale ili ne žive sa momkom od strane etiketarne komisije poznatije kao besposleni penzioneri





    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    A da još uvek se pravi razlika između muškog i ženskog sveta jeste činjenica da kada se muškarac ne oženi on ostane momak, a devojka dobije naziv usedelica
    ma da,prave se razlike,kako da ne...

    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    I da, ne postoji razlika u tim shvatanjima i kategorisanju u gradu u odnosu na selo... I u gradovima se uvek sve zna...
    ma sve se zna u krugovima ljudi,tj. ''interesnim grupama'',da ih tako nazovem...abronoše smo po prirodi svi,samo što oni ogovaraju,a mi pričamo o poznanicima


    Poruku je izmenio makilli, 02.04.2009 u 00:07 Razlog: Na pdf-u Želje,čestitke i pozdravi,slobodno izrazi svoje simpatije ili antipatije prema kome god hoćeš :)

  10. #10

    Odgovor: Usedelice

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Ovakvo etiketiranje je karakteristika manjih sredina. Licno nikad nisam upotrebio takav izraz, valjda zato sto inace ne vodim racuna o tudjim zivotima, skoncentrisem se na to da svoj organizujem na najbolji nacin.
    Slažem se, jedna od filozofija palanke = mesta u kojima se ništa ne dešava ili filozofija večitih statista = ljudi kojima se ništa u životu ne dešava ili nemaju nikakva interesovanja i zanimaciju.

    Ima i onaj rad kad iznajmiš stan sa dečkom ili devojkom, pa krene priča - "udala se" ili "oženio se"

    Razumem donekle brigu ljudi koji su već jednom nogom u grobu, a nemaju unučiće, preveliku želju da vide neku grupicu na okupu pre nego zatvore oči ili strah da će njihovo čedo ostati samo, i iz toga proizašla navaljivanja i zapitkivanja, ali te epitete koje deli okolina ne.

    Takođe nikada nisam čula da neko za muškarca kaže da je usedelica, već momak. I mnogo mnoooogo češće nego ovo usedelica se koristi izraz baba-devojka.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Usedelice

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku

    Ima i onaj rad kad iznajmiš stan sa dečkom ili devojkom, pa krene priča - "udala se" ili "oženio se"

    Za te parove koji zive zajedno se kaze "prizenio se" ili "priudala se".
    Izraz usedelica jos mogu da cujem kod starijih ljudi, odnosno dokonih penzionerki, bez unuka i bez drugih obaveza, koje ne vode racuna ni o cemu drugom, vec o tome ko je ostao "usedelica" ili "momak".
    Poruku je izmenio Mish, 02.04.2009 u 21:17 Razlog: Ispravljeno :)
    neunistiva zlojebaba!

  12. #12

    Odgovor: Usedelice

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku

    Ima i onaj rad kad iznajmiš stan sa dečkom ili devojkom, pa krene priča - "udala se" ili "oženio se"
    Ja sam ziveo sa devojkom nekoliko meseci pre nego sto sam je zaprosio i kad sam saopstio svojim roditeljima da smo se verili, oni su me zacudjeno gledali jer su oni svima vec rekli da sam se ja ozenio (otvorise mi oci meni neukom), jos samo da se vencam.

    Slazem se da svako treba da gleda svoje brige, ali to je valjda nacin da se komentarisanjem drugih koji su obrazovani, zaposleni, koji putuju i koji su ostvareni na mnoge nacine prikaci etiketa da im je to sve uzalud ako nisu u braku iako su cesto ti vencani u daleko sumornijoj zivotnoj situaciji.

  13. #13

    Odgovor: Usedelice

    Sve što sam pročitao na ovoj temi mi se sviđa,
    drago mi je da oni koji misle da je to "anomalija" nisu ostavili svoj komentar i ovde...

  14. #14

    Odgovor: Usedelice

    Kakvi uvredljivi nazivi za devojke i momke koji nisu zasnovali porodicebaba-devojka,usedelica,deda-momak....
    Ne razumem zasto omalovazavati, vredjati nekog ko je izabrao da bude sam , spletom okolnosti ili svojom odlukom kako god
    Smatram da nije lako ziveti sam ali isto tako nije lako ziveti ni u dvoje. Za obe opcije treba puno truda,ulaganja u sebe ili u vezu....cemu pogrdni nazivi za ljude koji su odabrali drugaciji zivot? Treba postovati tudje izbore.
    Zapravo kod nas na Balkanu mnogi vire u tudju avliju....
    Poruku je izmenio lado, 12.07.2009 u 12:36 Razlog: slova
    Najveca vlast je vladati sobom.

  15. #15

    14 Odgovor: Usedelice

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Izraz usedelica jos mogu da cujem kod starijih ljudi, odnosno dokonih penzionerki, bez unuka i bez drugih obaveza, koje ne vode racuna ni o cemu drugom, vec o tome ko je ostao "usedelica" ili "momak".


    Dokoni ljudi.
    U stanju su da sve što je ''njihovo'' pretvore u zlato, ali će zato da pronađu zamerku na svakom koraku.
    Žalosno je to...
    Šta koga zabolE ćošak, ako je nečiji izbor da živi 'vako, ili 'nako.
    Da li se iko zapitao, zašto je neka osoba sama? Da li je bila povređena? Da li se školovala? Da li možda jednostavno ne želi da se ''vezuje'' na bilo koji način?
    Šta god da je u pitanju - GSP
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •