Kletve
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8

Tema: Kletve

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Kletve

    Ne znam baš tačno pod koju oblast bih mogla uvrstiti ovu temu ali čini mi se da je najpribližnija oblasti psihologije,jer kletve imaju za cilj da psihički utiču na čoveka time ga blokiirajući da napreduje.

    Kletve su proizašle iz ljudskog nezadovoljstva ,mržnje,želje za osvetom.Kao takve postoje odavnina u našem narodu a ima ih raznih.

    Šta vi mislite o kletvama? Jesu li one u opšte delotvorne i u kom smislu?

    Da ste indiferentni kad čujete neku kletvu upućenu vama? Da li ste uopšte imali prilike da se "susretnete" sa njima?

    Napokon,hajde da to razmotrimo kako takav vid obraćanja utiče na ljudsku psihu i da se malkice zabavimo smišljajući šaljive kletve za one koje baš i ne volimo previše.

  2. #2

    Odgovor: Kletve

    Kletve su prastari običaj kojeg su praktikovali mnogi narodi u gotovo svim kulturama. Kletve ili zaklinjanja su nastala u čvrstom uvernju u magijsku moć reči i mogu biti dobre ili loše, odnosno da li se njihovom idejnom usmerenošći želi postići sreća ili nesreća, dobro ili zlo. Njihov koren je svakako preistorijski, ali se kletve protežu preko Rima, Starog Zaveta, svih religija pa do dana današnjeg što nije ni čudo pošto je magija od samog njenog nastanka jedan od najvažnijih elemenata kulture...

    Kletve se mugu naći u mnogim zapisima i narodnim umotvorinama i kod Srba, od kojih je posebno poznata kneževa (Lazareva) kletva pred Kosovsku bitku.

    Kada se govori o kletvama gotovo po pravilu se pominju one koje imaju zlu nameru i kojima se priziva tuđa nesreća. Međutim, ja sam u jednom južnobanatskom selu čuo jednu pozitivnu, odnosno, kletvu kojom se želi sreća nekoj osobi (o čemu sam već negde pisao na ovom forumu, čini mi se). Pa tako u toj kletvi, otac (ili majka, naravno) kune sina (ili ćerku):

    - Da bogda ostario (ostarila)!

    Nije teško zaključiti da ovom rečenicim roditelj priziva svom detetu dug život, a ne ništa loše.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Kletve

    - Da bogda ostario (ostarila)!

    Nije teško zaključiti da ovom rečenicim roditelj priziva svom detetu dug život, a ne ništa loše.

    Danas sam se i ja po prvi put u životu srela sa jednom od kletvi ove fele.Ova kaže:"Dabogda se cijeli život penjao uz brdo i da Bog da jaki da nikada na vrh ne izadješ!".

    Čudno zvuče ovakve kletve ,zar ne?
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  4. #4

    Odgovor: Kletve

    Uglavnom ljudi kunu,ako su povredjeni,neko im naneo nepravdu,zlo...ili iz same zlobe.U nasem narodu je ukorenjeno mnogo ruznih kletvi,od kojih se kosa dize na glavi.Neko sam ko ih prezire i ne koristi.
    Secam se da sam kao dete bila jajko pogodjena kletvom koju mi je u lice sasula jedna teta,jer je bila jako ljuta na moju mamu.Rekla mi je"Da bogda joj ne odrasla vec te ujutru u mrtvo celo ljubila" Bila sam sokirana,uplasena i mislila da cu sigurno umreti.Placuci sam otrcala kuci,od jecanja jedva objasnila mami sta mi je,a ona me naravno tesila i kazala,da ne obracam paznju na zlu zenu i da kletva moze da stigne samo od roditelja !Znate i to me je uplasilo...
    Suprotno kletvama su blagosiljanja,tako ova gore dva navedena primera ( memeto i cista iluzija) ja bih svrstala u blagosiljanje.
    Nikad ne reci nikad !

  5. #5

    Odgovor: Kletve

    Ne pridajem puno značaja sujeverju i kletvama, ali nisam od onih koji kunu.
    Nekako mi sama pomisao da se nekom želi nešto loše nikako ne prija. Kad bi neko mene kunuo ne bih se ni obazirao, smatrao bi to za praznoverje, ali jezivo mi je da ja nekog počastim kletvom,...bliža mi je psovka.
    Možda se bojim da mu se stvarno nešto desi, pa da moja teorija padne i ufuram se da sam veštac s čarobmim prutom .
    Mada ima i onih veselih...
    -Dabog' ti Palma pravio svadbu ili Oliver Dulić sajt...
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  6. #6

    Odgovor: Kletve

    Iju...ja mislila ova tema neki zez...kad ono medjutim
    Nisam se bas susretala sa takvim osobama, niti sam ikada razmisljala na ovu temu.
    Ali kada sam vec ovde da napisem i moju...omiljenu...

    "Da Bog da ti se piz@a ogadila".
    E takoC
    Budi pametan i pravi se lud

  7. #7

    Odgovor: Kletve

    Mislim da su današnje kletve pre zezanje među odraslima nego nešto "magijsko".
    Ilustracija:
    Crnogorska kletva: dabogda te zvali sa biroa!
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  8. #8

    Odgovor: Kletve

    Citat čista iluzija kaže: Pogledaj poruku
    Šta vi mislite o kletvama? Jesu li one u opšte delotvorne i u kom smislu?
    Ako i jesu delotvorne, onda tvore kao bumerang.

    ...i da se malkice zabavimo smišljajući šaljive kletve za one koje baš i ne volimo previše.
    Jedan prijatelj mi je za neku zgodu uputio kletvu: "Dabogda pucala od zdravlja!"

Slične teme

  1. Srpske kletve i sl.
    Autor BaneK u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 07.06.2014, 16:36

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •