Emocionalna inteligencija
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Emocionalna inteligencija

    Malopre sam prateći iz bekgraunda raspravu na jednom drugom virtuelnom internet mest uočio da se u relativno pogrešnom kontekstu upotrebljava izraz - emocionalna inteligencija. Pošto se taj pojam sve češće sreće i u literaturi i u običnom životu, verujem da bi bilo dobro da ga ovde malo prodiskutujemo, tim pre što je emocionalna inteligencija od izuzetne važnosti za svakog od nas, odnosno za svakog čoveka. Ja (osim u duhu definicije i opštih i posebnih naznaka) emocionalnu inteligenciju doživljama i kao svojevrsan izraz naše mudrosti, ili našu sposbnost da se bitno približimo mudrosti, odnosno sreći samoj.

    Šta vi mislite o emocionalnoj inteligenciji?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Emocionalna inteligencija

    Namerno ili slučajno si baš ti pokrenuo ovu temu . Ja ću sad nalepiti ovde nešto što bi trebalo da pročitaju oni koji žele eventualno da kuckaju na ovu temu.Ja lično mislim da je lepa ,vredna da se o njoj piše i kao stvorena za tebe.

    Емоционалну интелигенцију представља склоп више способности — способност саморазумевања, самоконтроле, самоувереност и способност емпатије. Емоционална интелигенција није супротна, већ само различита, комплементарна способност у односу на рационалну интелигенцију.

    Појам емоционалне интелигенције обрадио је Данијел Гоулман (енгл. Daniel Goleman) у својој књизи „Емоционална интелигенција“, објављеној 1994. године.
    Према Гоулману, модел емоционалне интелигенције се састоји од неколико битних компонената:
    1. Самосвест – способност „читања“ сопствених емоција и схватање какав утицај имају на околину
    2. Лично доношење одлука – проучавање сопствених поступака и познавање последица
    3. Управљање осећањима – спознавање шта је подлога осећања
    4. Превазилажење стреса – научити опуштати се и разумети важност опуштања
    5. Емпатија – разумевање туђих осећања и уважавање различитости мишљења
    6. Комуникација – разговарати о осећањима са разумевањем и бити добар слушалац
    7. Самооткривање – разумевање потребе за отвореношћу и поверењем, научити када и како говорити о својим осећањима
    8. Проницљивост – препознавање образаца у личном и животу других људи
    9. Самоприхватање – умети прихватити своје мане, умети ценити своје врлине
    10. Лична одговорност – преузети одговорност и умети препознати последице личних одлука и реаговања
    11. Самопоуздање – умети изложити своје бриге и осећања без љутње и пасивности
    12. Групна динамика – спознати када пратити, а када водити
    13. Решење конфликта – модел „победити/освојити“ при преговарачком компромису
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  3. #3

    Odgovor: Emocionalna inteligencija

    Pojam "emocionalne inteligencije" je izveštačen, nastao u situaciji otuđivanja, sebičluka, sujete, samozaborava, situaciji u kojoj obitava i tendencizono nameće živovanje moderna civilizacija. Svako biće koje osvetli svoje postojanje, osvetli svoju tamnu stranu egzistencije (a time i stiče moć da kontroliše svoje promašaje), biva spremno da razumeva i pojmi drugo biće i njegove životne prilike i neprilike. Razumevanje, praštanje, komunikacija, sve dolazi iz čistog srca, iz otvorenosti. Kad sam zatvoren, kad sam zavidljiv, sujetan, sebičan, kad sam poganog srca, tad sam glup, neosetljiv, krut, taman, i kvarim postojanje. Kad osvetlim svoje postojanje, tamnu stranu svoga bića (a svi ljudi je poseduju), tad mogu da kontrolišem svoje emocije i tad sam u stanju da se oscilovanja moje duše poklapaju sa damarima drugih ljudi. To mogu da posvedočim svojim životom, jer radim i svakodnevno komuniciram sa ljudima kojima su teške sudbine zbrisale slast bitija.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  4. #4

    Odgovor: Emocionalna inteligencija

    pretpostavljam da je ta emocionalna inteligencija sposobnost da se razumeju medjuljudski odnosi i da umemo da prepoznamo sta je to dobro za nas a sta ne,kao i da postupamo u skladu s tim
    imati emotivnu inteligenciju znaci umeti citati tudja osecanja,upravljati svojim osecanjima
    takodje,mislim da ova inteligencija omogucava da dajemo TACNE odgovore na postavljena pitanja bez nuznog intimnog slaganja sa istim
    Ploviti se mora i bez broda ..

  5. #5

    Odgovor: Emocionalna inteligencija

    Sposobnost osobe da u određenoj situaciji odreaguje na najbezbedniji način
    po sebe samog,...predstavlja,po meni... emocionalnu inteligenciju

    Naravno da bi neko došao do ove sposobnosti,potrebno je da iz svog
    dugogodišnjeg iskustva izvuče pouke i primeni to znanje
    pri rešavanju i prevazilaženju novih ili sličnih situacija u budućnosti.
    Jer iskustvo ničemu ne služi ako iz njega nismo ništa naučili.

  6. #6

    Odgovor: Emocionalna inteligencija

    - eh,kad bi mogao ovako :

    EMOCIONALNA GENIJALNOST
    Sposobnost smirivanja uzrujanih emocija u drugima.
    Jednog poslijepodneva vraćao se,Theri koji je naučio borilačku vještinu iz Japana AIKIDO,kući,kada je u vagon ušao ratoborni,vrlo pijani radnik.Teturajući,taj je muškarac počeo tiranizirati putnike.Izvikujući psovke,najprije je zamahnuo prema jednoj ženi koja je u krilu držala jedno dijete,zbog čega je ona gotovo pala na postariji par,koji je potom ustao i pridružio se masovnom bijegu na drugi kraj vagona.Pijanac je nekoliko puta zamahnuo šakama,potom je uz urlik ščepao metalni stup u sredini vagona i pokušao ga iščupati.
    U tom trenutku,Theri koji je vježbao aikido,osjetio se pozvanim da se umiješa,kao neko ne bi ozbiljno nastradao.
    Ali tada se prisjetio riječi svog učitelja: aikido je umijeće pomirenja
    Tko god je spreman na borbu prekinuo je svoju vezu sa svemirom..Pokušaš li dominirati ljudima oko sebe već si poražen.
    Proučavamo načine razrješavanja sukoba a ne njihova započinjanja.i tako je Theri dok su ostali putnici nepomično sjedili,ustao polagano i promišljeno.Ugledavši ga,pijanac je zaurlao.Aha,stranac.Dobro ću te podučiti japanskom bon-tonu i počeo se spremati za napad.
    Upravo u tom trenutku kad se pijanac pripremao načiniti prvi korak,netko je iz sve snage radosnim glasom gotovo kriknuo: - Hej !
    U tom poviku bilo je vedrog prizvuka,pa je izgledalo da je taj netko upravo prepoznao dragog prijatelja.Pijanac se iznenađeno okrenuo i ugledao sićušnog Japanca,otprilike 70-godišnjaka koji je sjedio odjeven u kimono.Starac je razdragano i radosno promatrao pijanca,pozivajući ga laganim pokretom ruke i vedrim: - Dođi.
    Pijanac mu je prišao uz svadljivo: - Zašto bi trebao razgovarati s tobom?
    - Šta si pio,upita starac,s puno radosti promatrajući pijanog radnika.
    - Pio sam sake,a tebe se to ne tiče.
    - O,pa to je divno,odgovori starac.Znaš i ja volim sake.Svake večeri
    Moja supruga i ja zagrijemo bočicu sakea,iznesemo je u vrt i ondje sjedimo na staroj drvenoj klupi… i tako je nastavio pričati o jabuci u svom dvorištu.
    Dok je slušao starca,pijančevo lice postajalo je sve blaže,šake mu nisu bile više onako stisnute… - Da,i ja volim jabuke,rekao je.
    -Da,reče starac živahnim glasom,uvjeren sam da imaš divnu suprugu.
    -Ne,reče radnik,žena mi je umrla,jecajući počeo je pričati tužnu priču kako je izgubio suprugu,dom,posao,o tome kako se stidi samog sebe.
    Vlak se zaustavio na Terijevoj postaji.U trenutku kada je izlazio,osvrnuo se i začuo starca kako poziva pijanca da mu se pridruži i potanko mu ispriča sve o sebi.
    Tada je ugledao pijanca kako se ispružio na sjedalu,držeči glavu u starčevu krilu.

  7. #7

    Odgovor: Emocionalna inteligencija

    Rekla bih da osecaji ispunjavaju nase postojanje,tako da emocionalna ineteligencija predstavlja jednu vrstu sposobnosti prepoznavanja osecaja,svojih i tudjih emocija,upravljanje njima,kontrola nad njima.U porodici,skoli,na poslu..uopste u zivotu.Pre izvesnog vremena sam citala knjigu "Emocionalna inteligencija" Daniela Goleman-a,gde je autor jako dobro i detaljno pristupio ovom socioloskom "fenomenu"
    Oni koji me srecu,misle da ja to putujem.A ne putujem ja...to beskraj po meni hoda...

Slične teme

  1. Inteligencija ili talenat ?
    Autor DzuPiter u forumu Filozofija
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 27.10.2008, 00:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •