И? Пуштали су освајаче да раде шта хоће и обичан свет је уживао кад наиђе освајачка војска?
Nisu ih puštali, ali to nema nikakve veze sa nacijom, kmet srpske narodnosti bi se borio za svog vlastelina, bio on Ugar ili Bugarin, bez razlike.

Svaka feudalna država je bila sastavljena od oblasti koju su pod svojom upravom držali velikaši koji nisu svi bili iste etničke pripadnosti, pa su opet ti velikaši branili teritorije kraljevstva/carstva bez obzira ko je bio vladalac i koje je narodnosti bio.

Догађај који је утицао на судбину народа у наредних 5 векова по теби није био национално питање, али је постао касније?
U tom trenutku nije bio.

Не треба ми, ја сам најпаметнији и без тога.
Jašta

Ево нпр, Косовски бој. Са турске стране, Константин Дејановић. И, после тога, Турци овладавају Србијом. Хебем ли га, како то да Турци не створе неку српско-турску државу, кад је већ у њиховим редовима било Срба и кад то није национално односно државно питање?
Države u tom periodu nisu bile nacionalne, već su bile monarhije sastavljene iz poseda različitih velikaša.

Наравно да ратови појединих великаша не морају да имају национални карактер, али то не значи да ниједна битка није имала.
Nije.

наравно ако не говоримо о освајачком ратовању.


Cela poenta srednjovekovnog ratovanja je upravo u osvajanju teritorije i zgrtanju bogatsva.

То што је неки Прибислав војвода као мотив првенствено имао нову земљу и кметове, плен и робове, не мења карактер таквог ратовања.
Jok, nego je npr taj Pribislav pljačkao i otimao iz čisto nacionalnih razloga

Не разумем твоју логику. Ако неко хоће да ти освоји територију, што укључује и увођење своје власти, пљачке и паљевине, продају у робље и слично, то јесте питање од врхунског националног значаја. Не може неко да ти узме територију а да не дирне у народ или државу.

Ja i nisam rekao da će da se teleportuje na teritoriju bez žrtava i otimanja, ja isključivo pišem o cilju ratovanja.

Наравно да су постојали и непријатељи народа и државе.
Neprijatelji države svakako, svaki je kralj gledao da održi svoju vlast.

Функционисало је јако слично. Прочитај рецимо како је ишао поступак турског освајања неког подручја, шта би прво радили, и ко би био први на удару.
Čitao sam, ali to ne menja činjenicu da je država bila sastavljena iz feuda lojalnih vladaru,a ne da je bila nacionalnog tipa.