Zasto pantalone?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 40

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Zasto pantalone?

    Zasto muskarci ne nose haljine a zene nose pantalone?

    Naravno mislim na haljine ne kao Karamela travestit (koji nije transseksualac negoi se smao pali da se maskira u zenu),

    nego kao pevac Luis -- zasto muskarci tako ne izlaze na ulicu?

    Skotlandjani tradicionalno nose kilt, grcki gardisti (evzoni) nose kosulju koja je kao mini haljinica i hulahopke, stari Rimljani su ogrtali togu po golom telu itd. Na srednejevekovnim slikama vecina ljudi nosi haljine -- ne samo kraljevi i popovi (oni uvek!), nego cak i trgovci, pa nekad i pastiri (mada ima pastira i u pantalonama).

    Dakle, pantalone svakako nisu jedini niti su apsolutno one uvek "pokazatelj" muskosti kroz istoriju.

    Ipak, kad su zene pocele normalno i svakodnevno da nose pantalone (sto je na pocetku bilo nezamislivo, zene su nosile suknje i kad su jahale konja),

    kad su muskarci 1960-tih vratili obicaj duge kose iz 18. veka (prethodno gotovo potpuno izobicajen od 1905. na ovamo),

    kad se sve drustvene "norme" dovode u pitanje... nikome nije palo na pamet da se muskarci oblace u prakticne haljine.

    Zasto?
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Zasto pantalone?

    Prvo, u nekim drugim zemljama to jeste obichaj od davnina.

    Mozda se oni pitaju zashto ne nose pantalone?

    Iz istog razloga zbog kog i mi ne nosimo haljine. Nije nam svojstveno, nije u istoriji i obichajima nasheg naroda. Uvek smo nosili nekakve chakshire jer nam nekada kada smo ziveli kao nomadi u kontinentalnim i hladnijim podruchjima duge hajine nisu bile podesne ni za smucanje i pentranje kroz shumu te ne mogu da zashtite od hladnoce ako nisu u dovoljnom sloju ..a tada vec postaju preteshke. Nashi preci sloveni zziveli su po shumama i haljine tu nisu praktichna stvar.

    Louis koliko sam video uzzivo nosi sasvim normalne farmerke kada ide po gradu . Ovaj "orijentalni" imidz sluzzi za scenu i radi ostavljanja utiska. Imidz je imidz!

    Duge haljine su svojstvene narodima koji zive u toplijim predelima.. azijskim stepama i pustinjama .. Pruzzaju bolju zashtitu od sunca ali i peska i peshcanih oluja kada se tom haljinom mozesh obmotati potpuno. Pri tom necesh pasti sa konja jer ti se aljina zakachila za neko drvo.

    Prema tome, nosimo ono shto nam je ostavljeno u nekakav amanet.

    Danas kada nam uslovi zivota dozvoljavaju ekstravaganciju kakvu god (u okvirima ekonomske opravdanosti ) nachin odevanja nam diktira okolina i moda koja se stvara "tamo negde..." i opet je sve to shodno obichajima..

    Mozzda cemo preci na haljine onda kada to postane normalno u ovom nekom nashem "zapadnjachkom" svetu..
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Zasto pantalone?

    I da dodam, srednjovekovne freske naravno potichu iz jednog vremena kada je na nash narod josh uvek bio jak uticaj Vizantije i vizantijskih obichaja, a Vizantija je kao shto znamo ostatak Rimskog carstva. RImljani su mnogo pre toga nosili toge i "haljine", a predpostavljam da su taj obichaj preuzeli od starih Grka..
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Zasto pantalone?

    Nisam pitao o Slovenima u sumama pre 1500 godina, nego o savremenom post-patrijarhalnom Zapadnom svetu u kojem zene jesu pocele da nose pantalone (a tabu na zeninu odecu je u patrijarhatu bio uvek jaci nego na musku) a muskarci nisu poceli da nose haljine.

    Inace, srpskim freskama svaka cast, ali nije uospte rec samo o njima -- rane srednjevekovne slike (do negde 11-12. veka) iz svih delova Evrope, od Norveske do Sicilije i od Novgoroda do Lisabona imaju muskarce u haljinama mnogo cesce nego one u pantalonama (a kad jesu u pantalonama to su gotovo iskljucivo pastiri u polju isl).
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Zasto pantalone?

    Nisam ni ja tebe pitao shta si ti mene pitao

    Dakle, kazem ti zashto su nekad nosili haljine i zashto se danas ne nose haljine

    Taj isti Rim je imao ogroman uticaj na celu evropu jerbo je ogroman deo evrope i osvojio.

    A ako cemo da si crtamo idemo na temu o grafici

    Zzene su pochele da nose pantalone onog trenutka kada su pozzelele da se ravnaju sa mushkarcima.

    Mushkarci nikada nisu tezzili suprotnom.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Zasto pantalone?

    Nisi pitao ko je tebe sta pitao... bla-bla... tandara-broc... Medjutim ti odgovaras na temu koju sam ja poceo.

    Naravno, ljudi imaju prava da pisu sta hoce, pa cak imaju prava i na shizofreniju u kojoj nemaju komunikaciju ni sa kim osim sa delovima samog sebe, ali to nije bilo predmet za diskusiju ovde.



    A to sto jeste bio predmet -- tj. ono zbog cega sam otpoceo ovu temu -- jeste bilo:

    kad su zene na Zapadu pocele da nose pantalone kao normalan deo garderobe

    -- ne ni u kakvoj Vizantiji nego u Evropi i Americi 1950-tih (jer u muslimanskom svetu one ih nose preko 1000 godina) --

    zasto muskarci nisu napravili isti takav iskorak da pocnu da nose haljine

    koje su inace neki drugi muskarci nosili u Srednejm veku u celoj hriscanskoj (i muslimanskoj) Evropi,

    dok zene u hriscanskoj Evropi nikad ranije nisu nosile pantalone (iako u muslimanskoj jesu) a onda su ih prihvatile?
      Vrh

Slične teme

  1. Zasto ljudi ogovaraju...?
    Autor dankaBg u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 19.02.2015, 10:22
  2. Zasto....?
    Autor Bombica u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 03.09.2013, 06:50
  3. Zasto bas taj avatar
    Autor Mind_reset u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 247
    Poslednja poruka: 20.04.2012, 00:16
  4. Zasto umetnik stvara...?
    Autor dankaBg u forumu Filozofija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.03.2011, 11:45
  5. Zasto - Zato
    Autor HLEBmaster u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 10.10.2010, 21:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •