Како доживљавате Божић?
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Како доживљавате Божић?

    Свима онима који данас прослављају овај велики хришћански празник желим да га проведу радосно, у миру својих домова и са својим најближима.

    Међутим, не улазећи у религијско или догматско објашњење дана Христовог рођења, нити у вечиту расправу - Има ли Бога или не, а пошто смо сви ми са ових простора упућени на различите календаре и обичаје па тако и на божић, интересује ме какав је ваш однос према овом дану.

    Да ли је га доживљавате као нешто свето, односно ка део својих религијских ставова чиме се учвршћује лични однос према вери, или је то више израз традиције у вашој породици, или су вам на данашњи дан осећања помешана, баш као мени, јер се сећам свог детињства и времена када сам као дечак, дан раније, ишао са дедом у шуму да сечемо бадњак док нас је бака брижно чекала код качаре и вајата у које смо прво по повратку свраћали како би се у њима и касније у кући извршили обреди како би долазећа година била берићетнија, боља и благороднија за све нас...

    Нема више нити мога деде, нити баке, а и качара, вајат и стара кућа су већ давно прошлост. Не пече се на бадњи дан више печеница, а бадњаци се купују на пијаци за сто динџи. Међутим, јутрос сам, као и сваке године, поранио са својим синовима и женом и већ попио кувану ракију. Изломили смо и чесницу (мене је запао динар, јер то супруга увек тако удеси)...

    Хоћу да кажем да волим божић, без обзира како је и зашто је настао, јер тај дан се код мене у породици сви посвећујемо једно другом и лично га доживљавам (као и иначе религију) пре свега као прворазредним култоролошким феноменом, како појединца тако и нашег (односно било којег другог) народа...

    Мир божији, Христос се роди!

    Како ви доживљавате божић?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Како доживљавате божић?

    Upravo tako kao što reče Memento u svom postu,više ga doživljavam kao lep,topao,radostan događaj unutar
    porodice uz svu tu pripremu koja mu predhodi,spravljanju jela,kupovini poklona,darivanja,pravljenja posebnog
    ambijenta u kome će se to sve odigrati.Tradicionalno svakog Badnjeg dana punim šarana i spremam za svečanu večeru
    koju proslavljam isključivo u krugu najuže porodice bez pompi,odlaska u crkvu,prangijanja do sitnih jutarnjih
    sati,uličarenja i sl. šta se već radi.Božić proslavljam svečanim ručkom sa svojom porodicom,ne idem nigde.

    Svako dobro svima koji ga slave.Hristos se rodi.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  3. #3

    Odgovor: Како доживљавате божић?

    Neka sam antihrist što na današnji dan ovako pišem.

    Ali, moj doživljaj Božića je dođivljaj karikature Božića koje pamtim iz detinjstva.

    Najpre, užasavam se telefona koji ne prestaje da pišti sa porukama koje su možda nekom i smislene na ovaj dan, ali meni nisu. Što kaže Pokojna Mileva, postoji poseban krug pakla za ljude koji šalju božićne poruke u stihu i rimuju Isusa sa Mercedesom. Uopšte, obeležavanje Božića sa telefonom u rukama me užasava.
    I kult hrane. Planiraj, spremaj, jedi, kukaj šta je sve ostalo nepojedeno....


    Šta ja znam. Mislim da su ti praznici najlepši deci kojima se svi trudimo da dočaramo atmosferu koju pamtimo iz svog detinjstva, kojima se prenosi tradicija i koji se raduju. Možda se još više od te dečurlije raduju starci kojima je to šansa da okupe svoje koji odavno nemaju vremena, sluha, strpljenja ili nečeg trećeg za duža porodična sedenja.

    Obeležavam, ali ne uživam kao nekad. Eto, sada mi je najveće uživanje taj dan nabaciti nekom detetu kez oko ušiju ili videti razgoračene oči u išćekivanu dinara iz česnice (iako se kod nas u porodici vazda dešava da baš dete dobije dinar, pa čak i svojevremeno se broj novčića uvek poklapao sa brojem dece za astalom).
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  4. #4

    Odgovor: Како доживљавате божић?

    Вастину се роди!

    Моја осећања су помешана, сећања из детињства и мојих личних религијских осећања. Све Божиће, Васкрсе, проводила сам код деде и бабе који су све обичаје поштовали. Божић је био увек за памћење, деда би целу собу прекрио гомилом сламе, браћа су са њим уносила Бадњак, певали божићне песме, бадња вечера је била послужена на поду, тј. слами...

    Са друге стране моја лична религијска осећања су окренута веровању у Бога и поштовању Њега. Волим да одем у цркву, али последњих година избегавам да идем кад је рецимо, Божић, јер је већи део народа који дође тад дошао из неког, да кажем, помодарства. Пола њих не уме да се понаша у храму, док су неки ту ноћ толико преподобни да ми се гади. Да напоменем да живим у насељу где се људи претежно сви знају, тако да преподобно понашање појединих, заиста уме да се човеку згади. Из тих разлога у цркву идем кад осетим потребу, а не кад су велики празници.

    У свом дому Божић прослављамо по обичајима, колико нам комотит стана дозвољава. Мој син је задужен за богослужбени део, јер је завршио Богословски факултет, ако Бог да још да га оженим и биће свештеник.

  5. #5

    Odgovor: Како доживљавате божић?

    Za mene se (ovde) zna da sam ateista, ali poštujem, pa i volim Božić kao dan kada se okupim sa najmilijima. A da ne pičam o uživanju u trpezi koje je nerazdvivo od Božića. I nikakve veze on za mene nema sa verom.
    Poruku je izmenio Mish, 27.01.2013 u 13:56 Razlog: uklonjen odgovor na obrisan post

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

Slične teme

  1. Како се ишчупати из блата
    Autor Acanik u forumu Hobi - Uradi sam
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 29.09.2015, 08:09
  2. Српско Војводство
    Autor yossarian u forumu Politika
    Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 22.01.2012, 09:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •