Nasilje u porodici
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 31
  1. #1

    Nasilje u porodici

    Upravo sam zeleđena pričom sa jednog drugog foruma. Od ranije sam ga pratila i uglavnom znam ko su članovi. Jedan se od članova, uvek optimističan i veseo u postovima, dosta dugo nije pojavljivao. Danas je pokrenula temu "Ja sam žrtva nasilja". Da ne prepričavam, trpela je šta je trpela, ćutala, krila, i na kraju preko istog tog foruma zatražila pomoć. Dobila je i spasila se. Sada joj verovatno sledi psihički oporavak.

    Ja na svu sreću nisam imala prilike da spoznam u svojoj porodici nasilje. Znala sam, tu i tamo, da čujem urlike komšinica ili dece iza komšijskih vrata, čula sam tračeve o poznanicima koje tuku njihove žene, znam za slučajeve zapostavljanja dece kao i za slučajeve zapostavljanja starih roditelja.

    Nikad ništa nisam uradila da nekom u ovakvoj situaciji pomognem (a niko direktno pomoć od mene nije ni tražio). Najpre zbog onog što su nam još roditelji usadili: "to je njihova stvar, ne mešaj se". Potom iz ubeđenja da sigurno ima pozvanijih od mene (a koji takođe znaju šta ja znam) koji treba da odreaguju pre mene. I ko zna još koliko razloga sam sebi davala da znam, pričam, prepričavam, ali ne reagujem da bih tako nešto sprečila.

    Ko su žrtve porodičnog nasilja? Kako ih prepoznati? Kako ih otvoriti da priznaju? Kako ih
    podstaći da odreaguju i tome stanu na kraj? Kako im pomoći da se izvuku iz toga? Kako im pomoći kasnije da se psihički stabilizuju?
    Šta se dešava sa nasilnicima?
    Ko sve i na koji način na ovu spoznaju treba da odreaguje? ...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Citat Mish kaže:
    Ko su žrtve porodičnog nasilja? Kako ih prepoznati? Kako ih otvoriti da priznaju? Kako ih
    podstaći da odreaguju i tome stanu na kraj? Kako im pomoći da se izvuku iz toga? Kako im pomoći kasnije da se psihički stabilizuju?
    Šta se dešava sa nasilnicima?
    Ko sve i na koji način na ovu spoznaju treba da odreaguje? ...
    Uh, teška tema, tužna tema, ali to je na žalost ono što se ''dešava nekom drugom''..

    Slučaj za koji znam je ''dugogodišnji''. Nisam ćutala, rekla sam svoje mišljenje - da će za tu gospodju uvek biti mesta pod mojim krovom, ali...
    Ne možeš pomoći osobi koja, grubo rečeno, nije da ne želi, možda se plaši da prihvati pomoć ovakve vrste. Jako sam tužna kada pomislim da ona, negde tamo trpi psihičko ili fizičko maltretiranje. Jasno mi je da su u pitanju i godine provedene u braku, strah koji joj je uliven do srži. Na pitanje, ''dokle?'' odgovara sa ''navikla sam''... Dodje kod mene, poigra se sa Kikijem, ''napuni baterije'' i odlazi sa strahom i suzama u očima. I tako... u krug...
    Nasilnici, uglavnom prodju nekažnjeno...
    mislim da žrtvi nasilja treba pružiti maksimalnu podršku, zaštitu, ali dok ona sama ne ''preseče'' neke stvari, ne raščisti sama sa sobom, može reagovati hiljade socijalnih radnika, isto toliko policajaca, rodjaka, prijatelja...
    Meni preostaje da ''budem tu'', a boli...
    O deci kao žrtvama nasilja ne smem ni da pomislim.

  3. #3

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Citat Mish kaže:
    Ko su žrtve porodičnog nasilja?
    Zrtve porodicnog nasilja mogu biti bilo koji clanovi porodice jer ne zaboravimo na govorimo samo o fizickom vec i psihickom nasilju koje je i mnogo teze jer i teze se leci...

    Citat Mish kaže:
    Kako ih prepoznati?
    Kako prepoznati...To su extremna ponasanja ovisno o vrsti nasilja i naravno mentalnom sklopu ugrozenih..
    Neko ce reagovati tako sto ce se povuci u sebe,uvek imati strah u ocima,setni osmeh,obicno odeca koja prekriva celo telo u slucaju fizickog nasilja,cesto mrsavost,nemaju drustva jer sve izbegavaju,uvek zure kuci...
    Drugi extreme je preterana extrovertnost,uvek osmeh,uvek su vani,sklonost narkoticima,retko alkoholu(mada ovisno od slucaja do slucaja ali kod roditelja alkoholicara deca izbegavaju alkohol),gojaznost(dosta cesta kod psihickog zlostavljanja),no kad malo bolje pogledate videcete da je se to samo maska...

    Citat Mish kaže:
    Kako ih otvoriti da priznaju?
    Laganim pristupom,pricom o tamo nekom drugom,o clanku iz novina,objasnjavajuci bas njihovu situaciju,mozda na kraju im i reci da znaju da su u istoj situaciji...Najbolej prvo potraziti savjet strucnjaka u slucaju da imate ili znate nekoga ko je zrtva nasilja...

    Citat Mish kaže:
    Kako ih podstaći da odreaguju i tome stanu na kraj? Kako im pomoći da se izvuku iz toga?
    Pokusati razgovorima doprijeti do njih,objasniti im koliko gube trpeci zlostaljanje,objasniti im da imaju podrsku...
    Najcesce se lom ipak desi kada se desi neka katastrofa
    Pruziti ima skloniste ili potraziti alternativno,obratiti se polciji i centru za socijalni rad,organizacijama za brigu o zlostavljanim(ovisno o kojoj vrsti nasilja ej rec)...
    Ma kako to iluzorno zvucalo ipak se moramo obratiti drzavnim organima i tu potraziti zastitu...

    Citat Mish kaže:
    Kako im pomoći kasnije da se psihički stabilizuju?
    Potraziti pomoc strucnjaka,u ovom slucaju psihijatra,pruziti im ljubav i nikako sazaljenje vec im pomoci u jacanju samopouzdanja...

    Citat Mish kaže:
    Šta se dešava sa nasilnicima?
    Najcesce se izvuku i svoje nesilnistvo nastave na nekom drugom,na zalost takav nam je kazneni zakonik....

    Citat Mish kaže:
    Ko sve i na koji način na ovu spoznaju treba da odreaguje?
    Pa svi oni koji zele pomoci,koji primete nasilje jer te zrtve trebaju pomoc,podrsku zato sto u 99,99 % slucajeva ne mogu same da se suoce sa nasilnikom...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  4. #4

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Odrasla sam sa time. Bila bih tada zahvalna da je netko od susjeda reagirao na ono sto se desavalo u nasoj kuci godinama. Da nije sve zavrsilo samo navlacenjem zavjesna na prozor ...Ljudi imaju gadnu naviku ulaziti u tudje zivote onda kada to nitko od njih ne trazi , ali zato zatvaraju oci kod takvih stvari. Molim vas ako znate za takve slucajeve , a pogotovo kada su djeca u pitanju ponudite pomoc.
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  5. #5

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Nazalost,zivimo u takvom vremenu kad je uobicajeno da svi okrecu glavu i da "gledaju svoja posla".Zaista mi je zao svih ljudi koji su imali ili jos uvek imaju takav problem,ali mislim da od sto ljudi kojima se obratis za pomoc mozda dvoje ili troje ce pomoci a svi ostali ce biti samo"moralna podrska"!Da li se svi ti ostali plase neke osvete ili zajebancije sa zakonom,mislim na razna svedocenja,povlacenja po sudovima i kojekakvim institucijama?

  6. #6

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Otkada se javno progovorilo o porodičnom nasilju i otkada se po zakonu takvo ponašanje kažnjava, mnoge žrtve su se ohrabrile i počele da prijavljuju nasilnike. Ipak, mnoge žene se teško odlučuju da napuste svoju porodicu i dom, zbog dece, ali i zbog teške ekonomske situacije.

    Žene žrtve nasilja doživljavaju višegodišnje psihičko i fizičko maltretiranje. "Ovde se nasilje trpi godinama. Po našim istraživanjima prosek koliko žena trpi nasilje pre nego što se obrati za pomoć je između 15 i 20 godina. To su alarmantni podaci", kaže koordinatorka Savetovališta za borbu protiv nasilja u porodici, Vesna Stanojević. (B92)


    15-20 godina? Ne mogu ni da pomislim kako bi mi bilo da 20 godina trpim da budem maltretirana.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #7

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Nije lako uskociti u neciju pricu, jer cesto tada i zrtve reaguju zastitnicki u odnosu na nasilje. Da se nebi saznalo! Neko jednostavno ne shvata, da je jedno udaranje (maltretiranje) zene/muskarca/deteta nasilje i da ne reagovanje sa njihove strane, ohrabruje nasilje. Dok je cekanje da se neko promeni, pokusaj ostanka u proslosti koja je bila normalna, bez nasilja. Nasilnici jednostavno, ne prestaju i to je oblik sadizma. Batine su jedno, a zlostavljanje drugo.


    Mislim da sumnju, da nasilje postoji, treba javiti nekome, ko je strucnjak. Ko ima vise razradjenih pristupa i iskustva.

    Postoji razumljiv problem ne reklamiranja ovakvih i slicnih tema, koje bi dodatno pritiskale stanovnistvo. Politika je takva. Zamori ljude svojim temama, a oslobadja ih od realnosti.

    http://www.womenngo.org.yu/

    Znate li za jos neki link? A da nije lokalnog karaktera.
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  8. #8

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Evo do cega nasilje nazalost moze da dovede

    Niš - U Nišu odnedavno radi SOS telefon za žrtve porodičnog nasilja romske nacionalnosti koji je, prema dostupnim podacima, jedini te vrste u Evropi. Od njegovog osnivanja, februara ove godine, na ovaj SOS telefon, koji službeno koristi romski i srpski jezik, pomoć je zatražilo 40 žrtava porodičnog nasilja, od kojih su 33 Romkinje, a ostatak žene i muškarci srpske nacionalnosti.
    Niška Romkinja, koja želi da ostane anonimna, kaže da se javila na SOS telefon jer njena dva unuka, kako tvrdi, još trpe zlostavljanje od svog oca, zbog kojeg je njena 28-godišnja ćerka prošle godine izvršila samoubistvo. A možda bi bila živa da je prošle godine postojala pomoć ove vrste za Romkinje i decu žrtve nasilja.
    Preuzeto sa www.danas.co.yu
    Evo, promenila sam potpis

  9. #9

    Odgovor: Nasilje u porodici

    OTVORENA SIGURNA ŽENSKA KUĆA

    Trideset žena, žrtava porodičnog nasilja, konačno ima smeštaj, jer je juče otvorena Sigurna ženska kuća. Portparol Centra za socijalni rad Vesna Dereta kazala nam je da je kuća u potpunosti opremljena i u njoj će žene moći da organizuju život kao da su u svojoj kući.

    - Kuća maksimalno prima 30 osoba. Ne znamo da li će to biti dovoljno, jer su se do sada žene žrtve nasilja sporadično javljale. Predviđeno je da žene budu u kući do tri meseca, a za to vreme socijalni radnici i psiholozi će raditi sa nasilnikom, kako bi žene nakon ta tri meseca mogle da se vrate u svoju porodicu - navodi Dereta i dodaje da se ženama mora obezbediti povratak u sigurnu sredinu.

    Brojevi telefona

    Sigurna ženska kuća još uvek nema telefon, tako da se žene, žrtve porodičnog nasilja mogu javiti na broj Centra za socijalni rad 421-166. Tamo će kao i do sada prihvatati te žene, posle čega će ih odvoditi na zaštićenu lokaciju sigurne kuće.


    Lokacija sigurne ženske kuće je tajna, a postoje velike mere obezbeđenja. Dereta kaže da kuća ima video nadzor, kao i kućepaziteljsku porodicu koja će tu živeti. Opremljena je najkvalitetnijim nameštajem i žene će u njoj moći da organizuju život kako žele. Predviđeno je i da deca koja s majkama borave u Sigurnoj kući, mogu redovno da pohađaju nastavu i idu u školu.

    Gradska vlast će u potpunosti finansirati rad i troškove kuće, kao što je platila i izgradnju. Dereta navodi da je novosadska sigurna kuća deveta takva ustanova u Srbiji, a dogovorena je saradnja između njih, kako bi mogli da prihvate žene iz drugih gradova za koje nema trenutno mesta u njihovoj sigurnoj kući.
    Radnici Centra za socijalni rad juče su preuzeli ključeve od gradonačelnice Maje Gojković, a danas će prvi put obići lokaciju. Za sada još uvek nema žena koje čekaju smeštaj u ovakvoj ustanovi.


    preuzeto sa net-a
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  10. #10

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Dok nisam usla na ovaj link nisam znala da je i u mojoj kuci bilo nasilj.Nisam na to tako gledala.Moj muz je mana dva puta isamarao bez razloga.Na moje pitanje zasto samo je slegao ramenima. Zbog ispada njegove majke JA sam uvek bila kriva.Kad nema dovoljno para u kuci on bi rekao" PA ZARADI".Sebicno je postavlja stvari "ne mogu ,tesko mi je ". A deca, kad mu traze najneophodnije on jednostavno kaze"JA NEMAM" i tu je kraj.Evo bas juce je nasa curica (ima 15 godina) dosla iz skole i trazila mu dva eura, treba joj da uzme uzme knjizicu jer je polugodista, on je isto odgovorio"JA NEMAM".Ja sam odlucila da se razvedem i verovatno zato ovo sad i pisem, ali moj problem je smestaj.Ne mogu ni od koga da ocekujem pomoc . Imamo stan u koji ne mogu da ostanem iz koga on nece da izadje. Imam posao ali moja plata nije dovoljna da pokrije sve troskove.A ni socijalna politika u nasoj zemlji je katastrofalna.Herceg novi je malo mesto i vrlo je tesko naci neki stan.Ako neko moze da mi pomogne savetom ili ako neko zna za stan u ovom gradu ili ako neko ima kucu u kojoj ne zivi pa da je cuvam neka mi se javim.

  11. #11

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Svaki put kada se suočim sa ovom temom, zanemim. Kakvi to monstrumi žive tu, pored nas...? Čini mi se da sam okružena normalnim ljudima, normalnim porodicama, a možda baš neko od tih ljudi, nasmejanih, finih, pristojnih - maltretira svoje najbliže, ili trpi nasilje...?
    Verujem da je ekonomski momenat jedan od uzroka trpljenja svega i svačega, ali isto tako verujem da postoje i drugi razlozi koji žrtve navode na ostanak u blizini dželata. Ti, drugi razlozi, čini mi se, ponekad su jači od siromaštva i nemanja...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  12. #12

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Jednom nasilnik uvek nasilnik u porodici, ne treba čekati da se popravi, prekinite odmah manje će boleti, bez obzira na nešto lepo što je bilo, to su uspomene.

  13. #13

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku

    Uh, teška tema, tužna tema, ali to je na žalost ono što se ''dešava nekom drugom''..

    Slučaj za koji znam je ''dugogodišnji''. Nisam ćutala, rekla sam svoje mišljenje - da će za tu gospodju uvek biti mesta pod mojim krovom, ali...
    Ne možeš pomoći osobi koja, grubo rečeno, nije da ne želi, možda se plaši da prihvati pomoć ovakve vrste. Jako sam tužna kada pomislim da ona, negde tamo trpi psihičko ili fizičko maltretiranje. Jasno mi je da su u pitanju i godine provedene u braku, strah koji joj je uliven do srži. Na pitanje, ''dokle?'' odgovara sa ''navikla sam''... Dodje kod mene, poigra se sa Kikijem, ''napuni baterije'' i odlazi sa strahom i suzama u očima. I tako... u krug...
    Nasilnici, uglavnom prodju nekažnjeno...
    mislim da žrtvi nasilja treba pružiti maksimalnu podršku, zaštitu, ali dok ona sama ne ''preseče'' neke stvari, ne raščisti sama sa sobom, može reagovati hiljade socijalnih radnika, isto toliko policajaca, rodjaka, prijatelja...
    Meni preostaje da ''budem tu'', a boli...
    O deci kao žrtvama nasilja ne smem ni da pomislim.


    bolna tema , podrzavam ovo
    u zatvor na tezak fizicki rad sa bandom kukavica nek dodje da na mene digne ruku , ccc

  14. #14

    Odgovor: Nasilje u porodici

    To je tuzno.Na kraju deca odevaju.Za niv ce biti tezije ,uvek cu biti ranjivije od drugih,trba da prodze vremena da zalecu ranu.Da ne pate takva djeca mi roditelji od samog pocetka ne treba dozvoljavati da ne omalovazaju i vredzaju posto mi smo ludska bica ne monstrumi.Kad je jos rano spreci a ne ljeci.

  15. #15

    Odgovor: Nasilje u porodici

    Nije lako osloboditi se bestije,ako zena zavisi ekonomicki od njega,ili barem on placa stan,a zena jadna nema gde da ode,tesko je,bogami,jer stvarno ne zna jadna sta da radi,jos ako imaju decu,boze moj,to mi je jako poznato sto pise fenix,kad deca traze para ,Ja nemam,imas majku,trazi od nje,bem mu boga i sve,ta deca na kraju tolko ga omrze da to je pravo cudo.Ima socialne stanove za zene,barem ovde,gde mogu da se sklone,kad ih muz tuce,ali vecina nece da ga tuzi,jer on kaze nece vise,pa onda niko joj ne moze pomoci,ja sam videla slucajeve,ma strasne.Ali zena mora da uradi nesto,ne moze se ziveti sa takvom osobom,ja stvarno ne mogu da razumem takvog muskarca,zasto to radi,i verujte mi godinama sam strpila i ja svasta,i nikako da razumem koji mu je vrag,ma radi sta oces nikad nije dobro,sve mu smeta,ali kad zatvori vrata sa sobom,skroz je druga osoba,niko ne zna da kako se ponasa kuci,kad mene sretne neko i pita za njega,pa samo se cudi,i ja ,samo najblizima kazem istinu,ipak,nisu stvari za javnost.Ali da se vratim na temu,kad u porodicu ima ovaj slucaj,ne daj boze,zeno idi trazi pomoc,pocetak ce biti tezak,jos ako nema nikoga,ali slusaj me,ima bezplatnih prebivaliste,ako nece on iz stana,ali ako imas decu,on mora iz stana,barem zakon to kaze,zena ostaje u stanu sa decom,nema veze imas li skolu ili znanje,uvek se nadje neki posao,trazi,asociacije ce ti pomoci,imas prava kao svako ljudsko bice,isto i deca imaju prava na pristojan i miran zivot,on je duzan da plati penziju za decu,pola kiriju za stan,ako zena ne radi cak i penziju za zenu,jest nije puno ali pomaze mnogo,ali moras odmah posao traziti,nije sramota cistiti,peglati po stanovima,sramota sto taj covek radi,nemoj dopustiti da ti prodje tako zivot,to nije zivot,to je zatvor,a ti nisi nista kriva,on je takovaspitan,nije zadovoljan,pa eto ovako se izivljava,pa nek ide u pm,svima kazem,ko je u takvoj situaciju nemoj cekati,nece se promeniti,nikad od njega covek nece biti,a nemoj svoj zivot upropastiti zbog jednog djubreta. (izvinte za ruzne reci)
    Svim zenama ,samo napred,izadjite molim vas lepo,i zivite vas zivot,mirno i zdravo,kako treba da bude
    No me toques

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Nasilje, ludnica oko nas...
    Autor SQUAW u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 99
    Poslednja poruka: 26.06.2012, 19:32
  2. Olakšice za treće i četvrto dete u porodici
    Autor Mish u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.02.2010, 19:49
  3. Alkoholizam u porodici
    Autor Necromancer u forumu Porodica
    Odgovora: 78
    Poslednja poruka: 26.10.2009, 18:59
  4. Nasilje među decom
    Autor _baba_ u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 17.10.2009, 00:09
  5. Sajber buling - Elektronsko nasilje
    Autor Arthur Dent u forumu WWW
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 06.07.2009, 13:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •