Koja je vaša slava?
Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 86
  1. #1

    Koja je vaša slava?

    Sveti Georgije



    Dan kada je pogubljen sveti Georgije slavi se kao Djurdjev dan - 23. aprila po starom, odnosno 6. maja po novom kalendaru. Ovog velikog svetitelja, koji se odrekao svega svog zbog Hrista, slave mnogi hriscani sirom sveta kao Krsnu slavu.

    Djurdjevdan je moja slava..

    a vasha?

  2. #2

    Odgovor: Koje je vasha slava..?

    SV. GRIGORIJE CUDOTVORAC EP. NEOKESARIJSKI

    Covek Bozji i silni cudotvorac, prozvan drugim Mojsijem. Rodjen od roditelja neznabozackih, Grigorije najpre uci jelinsku i misirsku filozofiju, no poznavsi njenu sturost obrati se hriscanskim uciteljima, narocito Origenu u Aleksandriji, od koga primi i krstenje. Cist dusom i telom, htede se posvetiti samo Hristu Gospodu, pa se udalji u pustinju i provede dugo vremena u mucnim podvizima. Slava o njemu pronese se svuda, pa ga Fedim, episkop amasijski htede postaviti za episkopa keasrijskog. Prozorljivi Grigorije opazi ovu nameru, pa se krijase po pustinji da ga izaslanici Fedimovi ne bi nasli. Najzad ga Fedim cudnim nacinom posveti, i Grigorije se morade primiti sluzbe arhipastirske. Javila mu se Presveta Bogorodica sa sv. Jovanom Bogoslovom, i po naredbi Bogorodice sv. Jovan mu predao Simvol Vere, poznat pod imenom Grigorijevim. Zapovedao je zlim dusima, zapovedao gorama i vodama, lecio sve muke i bolesti, pred goniteljima bivao nevidljiv, prozirao u daljinu ne samo dogadjaje nego i misli ljudske. Skoncao zivot zemno 270. godine u dubokoj starosti. Kada je dosao za episkopa u Kesariju, zatekao je sav grad neznabozacki sa samo 17 hriscana. Kada je odlazio iz ovoga zivota, ostavio je grad sav hriscanski sa samo 17 neznabozaca.

    Slavimo mu 30 Novembra po novom tj 17 po starom kalendaru
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  3. #3

    Odgovor: Koje je vasha slava..?

    Sabor svetog Arhangela Mihaila - Aranđelovdan
    (21.11-po novom kalendaru ili 08.11-po starom)

    Vas, vođe nebeskih vojski, mi nedostojni uvek molimo, da nas zaštitite svojim molitvama, kao zaklonom krila svoje bestelesne slave, čuvajući nas koji pred vama padamo i usrdno vapijemo: izbavite nas od beda kao vođe nebeskih sila.

    Mihail na jevrejskom jeziku znači: ko je kao Bog ili ko je ravan Bogu ? Sv.
    Mihail izobražava se još od prvih vremena hrišćanskih kao vojvoda, koji u desnoj ruci drži koplje, kojim potire Lucifera, satanu, a u levoj palmovu zelenu grančicu. Na vrh koplja ima platnenu traku sa crvenim krstom. Arhanđeo Mihail smatra se naročito čuvarem vere pravoslavne i borcem protiv jeresi verskih.
    Samo jedan klub,
    samo jedan grad,
    samo Partizan,
    samo Beograd!
    Njega volimo,
    njega bodrimo,

    njemu pevamo,
    brate Partizan!!!

  4. #4

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    Sveti Đorđe.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  5. #5

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    SVETI NIKOLA


    Moja slava je Nikoljdan, praznik posvećen Svetom Nikoli, proslavlja se 19. decembra u svim hramovima Srpske pravoslavne crkve i pravoslavnim srpskim porodicama, koje tog svetitelja smatraju svojim zaštitnikom.

    'Podajte slavu Bogu što vas je izbavio, a ja sam čovek grešan kao što ste i vi'.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    Ja slavim isto sto i moja seka... ova yige_gui (maaaan, morala sam da kopiram ) i isto sto i zec.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  7. #7

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    Po tati je Sv.Nikola, a mamina slava je Sv.Jovan. S obzirom da su mi roditelji iz Crne Gore, a da se tamo i nesto ne obelezava slava, tako ni ja ne praktikujem. U redu, obelezim sa vecim ruckom, ali sve protekne bez nekog teskog ica i pica.
    "Bupu pi du pu !"

  8. #8

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    A ja slavim lazarevu subotu - uvek nedelju dana pre uskrsa
    HAIL METAL

  9. #9

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    Po ocu Nikoljdan, a po majci Arandjelovdan.

  10. #10

  11. #11

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    Devojacka Djurdjevdan, sada Svet Jovan.

  12. #12

    Odgovor: Koja je vaša slava?

    Sabor svetog Arhangela Mihaila.

  13. #13

    12 Odgovor: Koja je vaša slava?


    SVETI JOVAN KRSTITELJ
    (20. januar)

    Sveti Jovan je rodjen nedaleko od Jerusalima. Njegov otac Zaharija je bio prvosvestenik, a majku mu se zvala Jelisaveta.

    Rodjenje Jovana, kao i njeogv zivot i smrt su ispunjeni divnim cudima Bozijim. Dok je Zaharija sluzio u hramu javi mu se Andjeo Gospodnji i rece da ce njegova zena iako stara zatrudneti i roditi sina i da ce sinu biti ime Jovan, kroz koga ce se mnoga srca obratiti Gospodu. Zaharija je bio zbunjen te nije poverovao Arhangelovoj vesti zbog cega je ostao nem do rodjenja Jovanova.

    Sveti Jovan je najveci od Proroka, on je dosao pre Hrista da narod pripremi za dolazak obecanog Spasitelja, Hrista. Za njega je sam Gospod rekao da je on, Jovan najveci rodjen od zene.

    Ovaj veliki propovednik i prorok provede svoju mladost u pustinji. Za njega je na nekoliko vekova pre pisao prorok Isaija i nazvao ga Glasom Vapijucega u pustinji. Jovan je taj koji je dosao iz pustinje i poceo da poziva narod na pokajanje da priprema put Gospdu i da poravna staze Njeogve. Propovedajuci narodu potrebu pokajanja on ih je krstavao vodom u reci Jordanu. Mnogi su pomislili da je Jovan taj Obecani Spasitelj koji treba da dodje, a Jovan se branio govoreci: "Zamnom ide Onaj koji je daleko od mene, Njemu ja nisam dostojan da odresim remena na obuci Njegovoj. Ja vas krstavam vodom , a On ce vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.

    Bez straha Jovan kritikovase ne samo narod nego i staresine narodne zbog mnostva grehova njihovih. No ne samo da je kritikovao, on ih je pozivao da se pokaju i poucavao sta treba da cine da bi se spasli.

    Njegova velika moralna cistota i ljubav prema Istini i Pravdi na kraju ga je odvela u smrt. Javno je kritikovao cara Iroda zbog toga sto je uzeo za zenu Irodijadu, koja je bila zena njegovog brata. Zbog toga ga je Irod stavio u tamnicu i uskoro pogubiio odsekavsi mu glavu. Uspomenu na Jovanovu mucenicku smrt Crkva proslavlja 11. septembra, Usekovanje Glave Sv. Jovana.

    Evandjelist Matej opisujuci nacin Jovanovog zivota naziva ga ne samo prorokom nego i vise od proroka, naziva ga "Andjelom" u telu. Andjelom ga Crkva u pesmama naziva, a ikonografi ga slikaju sa krilima. Kao takav on je bio jedini koji je mogao da pripremi put Gospodu i da ga Krsti na reci Jordanu.

    Ovaj ugodnik Boziji je veliki u celom hriscanskom svetu, a narocito kod nas Pravoslavnih. Nasa Crkva je u godini posvetila pet dana njemu i cudima vezanim za njega. Sabor Sv. Jovana koji proslavljamo 20. januara odmah posle Bogojavljenja je ustanovljen od ranih dana hriscanstva, jer je Jovanova licnost kao krstitelja tesno povezana sa javljanjem Gospoda u svetu, sa Bogojavljenjem.

  14. #14

    02 Odgovor: Koja je vaša slava?

    Djurdjevdan po ocu a majkina slava Sv.Arhangel Mihailo ...

  15. #15

Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 31.07.2011, 14:37
  2. Otiš'o je najbolji od nas. - Slava mu.
    Autor AdrijanKronauer u forumu Muška kafana
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.12.2010, 09:37
  3. Proslavljena Slava Novog Sada
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.11.2007, 19:54
  4. Novobecejska slava
    Autor goldie u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 08.10.2007, 02:13

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •