Naučna i epska fantastika
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32
  1. #1

    Naučna i epska fantastika

    Da li ovde ima ljubitelja naucne ili epske fantastike?

    Ako ima recite koje su vam omiljene knjige i preporucite ih ostalima? Koji su vam omiljeni pisci? Mozete da pomenete i neke filmove koji su radjeni na osnovu pisane reci....


  2. #2

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Ne mogu se samoprozvati ljubiteljOm naučne fantastike,
    ali jedna od omiljenijih knjiga ever mi je Autostoperski vodič kroz galaksiju.

    I svima koji nisu čitali, toplo preporučujem.
    Ne može se prepričati, ne može se opisati...
    treba da je doživite onako baš, baš u svojoj mašti.

    A nakon toga možete i film da pogledate.
    Nije loš...ali obavezno prvo knjiga!
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  3. #3

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Ima, ima A sve je počelo sa Elrikom od Melninbonea, Majkla Murkoka i ostalom epskom fantastikom u ediciji "Plave ptice" koju su mi moji kupovali, a ja je gutala

    Gospodar prstenova je stvarno veličina od dela. Monumentalan i nenadmašen. Takav svet iz glave pretočiti na papir, pregršt likova, a sve jako precizno iako je obimno. Kapa dole.

    U principu me zanimaju svi ti zmajevi, mačevi, putovanja kroz galaksije, teleportovanje, čarobnjaci n ostalo. Volim da vidim dokle nečija mašta ide. A izbegavaju ljudi to. Kao dosadno, detinjasto. Nezrelo. Opširno. Smara. Ja ne mislim tako. Al' razumem i one koji ove žanrove ne vole. Možda se u detinjstvu i nisu susretali sa istim, pa nešto i nisu mnogo oduševljeni. A i ukusi, jel da...

    Dugo nisam čitala ništa od ovog žanra, ako ne računam Pračeta, moglo bi nešto da mi padne šaka.

    Što se tiče filmova i Gospodar Prstenova i Herbertova Dina... i sve ostalo što se tiče epske fantastike i SF-a, volim da odgledam, ali to su tolike sage da ih je nemoguće smestiti u film pa makar on trajao 3 puta po 3 sata. Jednostavno, nijedan nije dorastao knjizi. Niti će.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Preporucila bih od Arthur-a Clarke-a knjigu "Rama" ( sve delove), Autostoperski vodic kroz galaksiju (definitivno je bolja od filma), Park iz doba jure, Svera (snimljen je i istoimeni film), Eaters of the dead(Oni koji jedu mrtve- po njoj je raden film 13 ratnik), To, ...

  5. #5

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Pesme leda i vatre
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  6. #6

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Na ovom forumu ima zaista malo ljubitelja naučne fantastike, bar mi se tako čini. Zadnje što sam pročitala je knjiga od A.Clarka "Oko vremena" prva knjiga vremenske odiseje sad vatam da čitam" Oluja sa sunca" (nastavak), a ima gomile dobrih knjiga uz koje možete uživati i preseliti se u sasvim drugačije, interesantnije i uzbudljivije svetove

  7. #7

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Na zalost, knjizevnost (mislim na epsku fantastiku) je poslednjih par decenija postala zanatski posao. Knjige se ne pocinju pisati bez 6 tomova, a onda jos nasi gramzivi izdavaci svaku knjigu podele u dva dela. Radi se na kvantitetu a kvalitet se gura pod tepih. Posle Tolkina sve su to samo blede kopije. Desi se po neki lucidni izlet Roberta Dzordana, Džordž R. R. Martina ili Dena Simonsa ali se te zvezdice brzo ugase.

    Evo male anegdote sa neta: Robert Dzordan je do sad napisao 12 knjiga u svom serijalu Tocak vremena i kraj se jos uvek ne nazire. Prilikom posete jednom forumu procitao sam molbu neke bakice koja ima 77 godina i brine se da ce umreti a da nece saznati sta se desilo na kraju knjige, pa moli Dzordana da zavrsi serijal. Toliko o epskojh fantastici danas.
    Bogu hvala sto sam Lala

  8. #8

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Citat SansRomantic kaže: Pogledaj poruku
    Ne mogu se samoprozvati ljubiteljOm naučne fantastike,
    ali jedna od omiljenijih knjiga ever mi je Autostoperski vodič kroz galaksiju.

    I svima koji nisu čitali, toplo preporučujem.
    Ne može se prepričati, ne može se opisati...
    treba da je doživite onako baš, baš u svojoj mašti.

    A nakon toga možete i film da pogledate.
    Nije loš...ali obavezno prvo knjiga!
    Verovatno ćete reći da je moje mišljenje subjektivno
    al ja mislim da je film loš - Martin Freeman me nikako nije odigraoo
    kao ni Simon Jones, i Chris Langham. u TV serijalima

    A knjiga je dobra Dagi je odradio svoj deo posla kako treba
    al ovi režiseri... bruka
    A i trebalo bi da ih je sramota
    ni na premijeru me nisu pozvali


    A sad šalu na stranu

    Čitam sve pa i SF
    Od Klarka I Herberta sam sve pročitao što je prevedeno
    Od Asimova skoro sve, no koliko ja znam u kasnijim godinama za njega je radio čitav tim ljudi, a on je bio tu da knjizi da svoj pečat
    - ako grešim slobodno me demantujte

    A za preporuku pa recimo serijal "Dina-peščana planeta" od Herberta ili od relativno novijih dela trilogiju Orsona Skota Karda o Enderu (Enderova igra, Govornik za mrtve i Enderova nadmoć) al tim redom, nemoj da prođeš kao ja
    prvo kupio govornik pa jedva našao igru pa je izdavač valjda propao i kad je posle 10 godina knjiga stigla na sajam (Beogradski sajam knjiga) meni nestale prve dve

    i pozdravite mi Marvina ako ga sretnete
    Poruku je izmenio Arthur Dent, 31.05.2007 u 21:42

  9. #9

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Od domaćih pisaca najvolijem SF Zorana Živkovića
    a ne zaostaje ni Božidar Damjanović Benedikt...

    Filip Dik je jedan od stranih pisaca, čije priče bi bila remek dela (pročitah negde)
    da je imao vremena da ih dotera.
    Inače, za 28 godina objavio je 40 knjiga
    Sanjaju li androidi električne ovce? i "Tecite suze moje, reče policajac" dve su mi omiljene.
    Obavezan je i Daglas Adams, Artur Klark, Isak Asimov, Rej Bredberi, Teri Pračet...

    ...što se tiče epske fantastike, sve manje je čitam a sve više igram....kaaaoo npr.
    heroes of might and magic


    "Iza svakog čoveka koji sada živi stoji trideset duhova, odnosno za toliko puta ukupan broj umrlih nadmašuje broj živih. Od osvita vremena približno sto milijardi ljudskih bića hodilo je planetom Zemljom.

    Posredi je zanimljiv broj, jer, jednom neobičnom podudarnošću, postoji takođe oko sto milijardi zvezda u našoj lokalnoj vaseljeni, Mlečnom Putu. Za svakog čoveka, dakle, koji je ikad živeo, u ovoj Vaseljeni sija po jedna zvezda.

    Ali svaka od tih zvezda jeste sunce, često daleko blistavije i veličanstvenije od male, obližnje zvezde koju mi nazivamo Sunce. A mnoga - možda pretežna većina - među tim stranim suncima imaju planete što kruže oko njih. Gotovo je, znači, izvesno da na nebu postoji dovoljno prostora da svaki pripadnik ljuske vrste, počev od prvog čovekolikog majmuna, dobije svoj vlastiti raj - ili pakao - veliki poput celog sveta.

    Koliko je od tih mogućih rajeva i pakala sada nastanjeno i kakvim sojem stvorenja - to ni na koji način ne možemo pretpostaviti; najbliži među njima milion puta je udaljeniji od Marsa ili Venere, odredišta koja će ostati nedostižna i narednom pokolenju ljudi. Ali prepreke razdaljine se ruše; jednog dana srešćemo sebi ravne ili svoje gospodare među zvezdama.

    Ljudi su se nevoljno suočavali sa ovom izglednom mogućnošču; neki se još nadaju da ona možda nikada neće postati stvarnost. No, sve veći broj se pita: 'Zašto do takvih susreta već nije došlo, budući da se i mi već nalazimo na pragu otiskivanja u svemir?'

    Uistinu, zašto nije? Evo jednog mogućeg odgovora na to veoma razložno pitanje. Ali molim vas da imate na umu: ovo je samo književno delo.

    Stvarnost će, kao i uvek, biti znatno neobičnija."
    Odiseja 2001 A. Klark
    tvoj poslednji umski patuljak...

  10. #10

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Obožavam SF i epsku fantastiku. I čitam sve što mi padne pod šake, mada sada ne tako često, zbog čega se stidim, ali...

    Što se tiče pisaca Artur Klark, za sada.
    Doviđenja Srbijo ma gde bila!!!

  11. #11

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Hmmm .................. šta napisati, a da već nije rečeno ( nemoguće je )

    Čitam od naučne/epske fantastike skoro sve što mi dođe pod ruku

    Što se epske fantastike tiče tu je Tolkin neprevaziđen (po meni ) sa svojim delima (Silmarilion, Hobit, Gospodar prstenova).

    Što se SF-a tiče, "najprihvatljiviji" mi je Orson Skot Kard - zbog neklasičnosti svojih dela (Enderova igra, Govornik za mrtve, Ksenocid, Deca uma...). U njegovim delima uvek vladaju i ona filozofiranja tipa "šta bi bilo, kad bi bilo" itd....
    To je dobro (a nekada baš i nije ) po nas sa bujnom maštom


    Od klasika : Klark fenomenalno piše, međutim više mi "leži" čitanje Herberta

    P.S Ah da, umalo da zaboravim: ovaj film "Ja sam legenda" (kao i mnoge druge filmove rađene po SF knjigama ) treba javno spaliti da ne bruka delo Ričarda Metisona, koje je po meni odlično

  12. #12

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Jedan od mojih favorita, kojeg niko dosad nije spomenuo je Stiven King. Čovek je majstorski napisao ‚‚To‚‚ knjigu od skoro dve hiljade stranica, a nema jednog segmenta u njoj koji je nezanimljiv. Takođa moram pomenuti ‚‚Autostoperski vodič kroz galaksiju‚‚ koji sam čitao tri puta, i sva tri puta sam crko od smeha. Teri Pračeta takođe poštujem, jer čovek ima urnebesan smisao za humor, i neverovatnu maštu. I da spomenem i Rodžera Zelaznija, čija me je knjig ‚‚Creatures of light and darkness‚‚ inspirisala dda počnem da pišem svoj roman, a i trenutno čitam njegove ‚‚Hronike Ambera‚‚ i dosad mi je super. Takođe, misliom da niko nije spomenuo Nila Gejmena, a trebali ste, jer su njegove knjige ‚‚Američki bogovi‚‚ ‚‚Anansijevi dečaci‚‚ i mnoge druge, odlične. Majkl Krajton je napisao nekoliko dobrih knjiga ‚‚Mreža vremena‚‚ (nije mi se svideo film) ‚‚Plen‚‚ i druge.

    Skoro svi filmovi ražani na osnovu knjiga su blede kopije. Pokušaj da se od knjige napravi nešto holivudski spektakularno, i tu se i gubi sam smisao i lepota dela.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  13. #13

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    King je stvarno majstor.....A IT je nenadmasiv...

    Daglas Adams i Autostoperski vodic su nezaobilazni. Secam se kada sam je prvi put citala, moja majka se ozbiljno zabrinula za mene, iz sobe su stalno dopirali zvuci umiranja od smeha. Zatim je knjigu poceo da cita i moj brat...Isti gromoglasni smeh. Stvarno joj nije bilo jasno sta se dogodilo.... I dan danas kada mi Vodic padne saka procitam po koju stranu i od srca se nasmejem.... Dobre su mi i ostale knjige od Adamsa. Njegova prerana smrt je stvarno veliki gubitak....Mogao nam je podariti bar jos koju knjigu......

    Niko nije sponenuo Stivena Donaldsona i njegove Hronike Tomasa Kovenanta. Sjajne knjige...i drugacije od ostle epske fantastike.... Ko voli taj zanr neka procita obavezno....

    Orson Skot Kard....pa stala sam posle Enderove igre, ne mogu nigde da nadjem Govornika.........Covek me je fascinirao...

    I na kraju a najveci po meni Tolkin..... Sta reci. Genije.
    Poruku je izmenio Kalina, 05.06.2009 u 08:21 Razlog: ...gramatika
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  14. #14

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    od knjiga retko koji drugi zanr i citam
    Dzon Ronald Rej Tolkin, na prvom mestu sa svojom epskom fantastikom i izmastanim svetom.. tako precizno preneseno na papir, stvorio je delo nepojmljivo dobro za sve generacije na dalje.. nema mu premca, zaista.. iako knjigu "Hobit" nisam procitala, "Silmarilion" i "Gospodar prstenova" su.. savrseni.. iako neki kazu da je suvise paznje posvetio opisivanju a manje dogadjajima.. takvu poeziju i takve price ne verujem da bi iko vise mogao da smisli

    Dzona Rouling, sada vec Lady Dzoana, koja napisa abnormalno fantasticnog "Hari Potera".. skoro sam knjige pocela da citam i posle svake procitane ostala bez reci.. iako je poubijala dobar deo glavnih likova knjige ().. Sav taj svet, pun magije i cini i kletvi i vestica.. neverovatno dobro

    volim i Teri Praceta, bas sam se nameracila na knjigu "Kosac", koju planiram da u'vatim posle Harija..
    mada mi je bolje da uhvatim knjigu da ucim..
    Krek, krek.. Ne gudra

  15. #15

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Evo procitah par zadnjih postova,
    i potpuno se slaze, svi su super...

    ali evo koga jos treba obavezno dodati na listu:
    Ursula LeGuin
    Brian Aldiss


    Eto, sad ce dobiti kompleks...

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •