Grčka - Strana 3
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 63

Tema: Grčka

  1. #31

    Halkidiki ili Tasos?

    Letovala bih sa mužićem u Grčkoj po prvi put. Idealna varijanta bi bila relativno mirno mestašce sa lepom plažom( poneko drvce, prirodni hlad), pristojni izbor za večernji izlazak, smeštaj u tzv. studio-apartmanu...
    Bili bismo spremni na određene kompromise, ali je dobra plaža imperativ, tu bismo, naravno, provodili najviše vremena.

    E, sad, čitajući po netu i slušajući ljude sa iskustvom letovanja u Grčkoj, izbor je pao na ove dve destinacije. Preciznije, Neos Marmaras("drugi prst" Halkidikija, poluostrvo Sitonija, zapadni deo) ili Sarti(istočni deo istog) vs Limenarija ili Potos(oba na jugu Tasosa).

    Pa, ako je neko rad da nam pomogne u izboru...
    "Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo.
    Trebalo je ziveti. "

  2. #32

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Na Halkidikiju nisam bila ali u Limenariji jesam i lično sam oduševljena. Pisala sam na Cezarovoj temi Grčka baš ovde na Turizmu i putovanjima, pa ako te interesuje možeš tamo da pogledaš .
    Ukratko, ostrvo je prelepo, vredi ga obići bilo u sopstvenom aranžmanu (što preporučujem) ili organizovano. Potos je manji od Limenarije, ali smo bili i tamo i jako je lep... Ako te interesuje još nešto, mogu i preko PP da ti javnem
    "Poznavati se, značilo bi znati ono to ne treba."

  3. #33

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Neos Maramaras je predivan gradić - meni jedan od najlepših na Halkidikiju.
    Možda je malo više za mlađu populaciju, ima zanimljivih mesta za noćni provod i prelepih restorana i kafića sa mirnijom atmosferom bilo pored mora ili na vrhu brda. Inače se N. Marmaras i jeste sav u brdašcima i lutrija je gde ćete biti smešteni, pa se može dogoditi da ima tu solidno pešačenja uzbrdo - nizbrdo do plaže. Plaža je OK - ali ništa spektakularno.

    Na Tasosu sam živela dve godine, u Limenasu ili Tasos town-u.
    I sada obavezno jednom godišnje posećujem prijatelje.
    Limenarija je ubedljivo najlepši grad na ostrvu i ima lepšu plažu nego Limenas ili Marmaras.
    Posebna pogodnost je što u okolini ima isto tako lepih plaža koje vredi obići. Inače, samo ostrvo je jako malo i sve ti je nekako blizu.
    Ukoliko planirate da iznajmite motor, obavezna je dozvola A kategorije - ne prihvataju B

    Moj savet: ove godine Limenarija, sledeće Marmaras, one tamo Hanioti...a onda jednom i Santorini...
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  4. #34

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Slozzio bih se Sans oko svega ovoga. Pretproshle godine provedoh odmorche u Marmarasu, a proshle na Tasosu.

    Marmaras je po atraktivnosti dobar izbor. U samom mestu imate dve ogromne plazze, jedna sa prirodnim sitnim peskom i shljunkom (mislim da se zove Paradiso, ne?..u ostalom tamo se svaka peta plazza zove paradizo chini mi se), ali bez puno zaklona kad upeche zvezda, okolni eukaliptusi nisu mnogo od pomoci, dok je druga, chistija i veca -gradska plazza nasuta finim peskom, voda je bolno plava i u Septembru je josh uvek topla kao u sred leta. Marmaras je gradic smeshten na nekoliko "brda" tako da ako planirate da peshke pichite sa plazze na plazzu ne gine mav malo planinarenja. Na udaljenom kraju gradske plazze nalazi se kompleks exluzivnih hotela Porto Karas chije bazene na otvorenom za dz mozzete posetiti ako dodjete plazzom pre 7 ujutru ili kasno uveche, kada nema chuvara i malo se brchkati u drushtvu pored gostiju hotela, ostalih padobranaca od kojih vecina pricha srpski...

    Ono shto me malo razocharalo je ne bash blagonakloni odnos domacina, u stvari vlasnika lokalnih prodavnica... u glavnom gledaju ljude kao da svi dolaze da im kradu neshto nebitno kojim jezikom prichate... a nedaj bozze da nemate sitno da platite hleb recimo ... No dobro, to je valjda posledica postojanja onih gore pa ..druga stvar .. ni u jednoj prodavnici nisu znali engleski... kad vide da ih ne razumete samo se deru glasnije ... tri juros karpouziiijeee!!! Cene u Neos Marmarasu su neznatno vishe nego u mestima na susednom "prstu" i shto se smeshtaja tiche i shto se tiche robe u prodavnicama.

    Dobra stvar je shto je mesto lepo, ima za svakog po neshto, ima dovoljno prodavnica svega i svachega i solidan broj kafica i mislim jednu diskoteku tako da vam nece biti dosadno...

    Hint: Ako idete kolima raspitajte se gde su najblizzi supermarketi ima jedno dva komada u blizini grada, jeftinije cete proci, mada nije sva roba top kvaliteta...

    Shto se Tasosa tiche, mozzda nije od presudne vazznosti gde chete biti jer se prosto podrazumeva da cete iznajmiti kola, osim ako bash ne ochekujete neki nochni zzivot. U suprotonom mislim da ce Limenas biti najblizzi onom shto trazzite.

    Mi smo bili u Potosu, koji je jako lep ali i jako mali tako da ako ste smeshteni iole blizu centra.. onda ste i blizu plazze Ovde su u glavnom svi prichali engleski, ako ne i Srpski.
    Ni jedno mesto na Thassosu osim Alikija nije samo po sebi neshto posebno atraktivno, sva su ok i lepa ... chak su lepi ostatci onih starih ribarskih kuchica koje mozete tu i tamo nachi ali zato ukupno gledajuci uz upotrebu renta cara, posecujuci svaaki dan drugu plazzu (a kojih ima na desetine) mozzete provesti vrlo ispunjenih petnaestak dana...Restorana ima svuda i likovi koji rade na vratima che vas po defaultu, valjda, pozvati na straight srpskom da udjete i ruchate bash kod njih.

    Hint: Odustanite od - trazenja vodopada kod Teologosa - to postoji samo s proleca.. Umesto toga, vec jednom kada ste u Teologosu provalite do koje vukohebine su oni doveli vodu, ulichnu rasvetu i telefonske govornice ... I da, probajte chuvenu jagnjetinu pa javite kakva je .. poshto ja nisam probao..


    Planinsko jezero kod Mariesa - je jedan zajazzeni potok koji pravi malo vechu baru... prijatno je ali chete se mozzda razocharati nakon dugog puta... mozete eventualno kupiti borov med u borovoj shumi ako vam to deluje interesantno..

    Mozzda che vam neko preporuchiti da vidite i Giolla bazene. Nema sumnje lepo mesto, prirodno izdubljen bazzen u steni na obali sa mozda desetak metara u prechniku koje i par metara dubine, koje talasi stalno dopunjavaju vodom. Medjutim odluchite li se na ovo, cheka vas oko 2-3 kilometra kolima po po najdrndavijem putu u istoriji drndavanja puteva, kroz maslinjake, a zatim peshaka preko stenja i makije.. uz malo srece nachiche te ih iz prve ...ako neko naidje iz suprotnog smera pa vam kazze pravac.. Onda cete dochi tamo videti - lepo- smoriti se, sprati znoj i prashinu i otici na pravu plazzu...

    I ako vas ne mrzi - najeshcete se smokvi .. pored puteva ima ih na sve strane... ili mozzete da ih kupite po tri evra kilo ako se dobro secam (koliko treba da vam nije dobro da bi ste platili neshto chega ima svuda free?) ...

    Posetite obavezno Panagiju, Limenas, Limenariju, Aliki i sve plazze usput...

    Ne obracajte previshe pazznju na znake - Ancient factory, ancient temple itd .. mozze se desiti da se nadjete u Ancient poterry factory apsolutno istu kao i susedni maslinjak..osim shto mozda ima vishe kamenja...

    Od Ancient gradjevina sasvim che vas zadovoljiti hram u Limenasu i ostaci starohrishcanske crkve na Alikiju...

    Poluostrvce Aliki, ako imate sklonosti i vremena - oplivajte ili obronite ...

    Ture brodom oko ostrva su besmislene. Bolje iznajmiti kola.

    Hint 2: Lepo se provedite..to je najvishe do vas samih

  5. #35

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Letovala bih sa mužićem u Grčkoj po prvi put. Idealna varijanta bi bila relativno mirno mestašce sa lepom plažom( poneko drvce, prirodni hlad), pristojni izbor za večernji izlazak, smeštaj u tzv. studio-apartmanu...
    Bili bismo spremni na određene kompromise, ali je dobra plaža imperativ, tu bismo, naravno, provodili najviše vremena.

    E, sad, čitajući po netu i slušajući ljude sa iskustvom letovanja u Grčkoj, izbor je pao na ove dve destinacije. Preciznije, Neos Marmaras("drugi prst" Halkidikija, poluostrvo Sitonija, zapadni deo) ili Sarti(istočni deo istog) vs Limenarija ili Potos(oba na jugu Tasosa).

    Pa, ako je neko rad da nam pomogne u izboru...
    Pre svega drago mi je sto si odlucila da ides u Grcku... Dalje, ja bih ti pre svega preporucio da ides na prvi umesto na drugi prst, ne samo zato sto je popularniji, vec zato sto je i plaza lepsa a i poseduje sve sto si nabrojila...

    Preporucio bih ti jedan od ova tri grada ako se odlucis za prvi prst:
    Najvise preporucujem Pefkohori
    Pa hanioti pa polihrono...

    Pefkohori cini jedna ulica i jedna predivna crkva. Nema mnogo buke, Grci su veoma ljubazni, more je tako kristalno bistro i cisto da ne trebaju uopste naocare za ronjenje... Sta jos reci...

    Za sta god da se odlucis (cak i za drugi prst) preporucio bi ti nesto sto bi ti ulepsalo odmor 79,16%... Raspitaj se da tvoja agencija organizuje letovanja od po 8 sati na waterlandu... Tamo ti je pravi Grcki raj, mislim da je ovo sajt (ima prevod na engleski) : www.waterland.gr

  6. #36

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Citat Cezar kaže: Pogledaj poruku
    Preporucio bih ti jedan od ova tri grada ako se odlucis za prvi prst:
    Najvise preporucujem Pefkohori
    Pa hanioti pa polihrono...
    Bila i preporučujem.

  7. #37

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Citat SansRomantic kaže: Pogledaj poruku
    Ukoliko planirate da iznajmite motor, obavezna je dozvola A kategorije - ne prihvataju B
    Mi smo imali samo Sašinu dozvolu "B" kategorije, srpsku, i nije bilo problema za dnevnu vožnju. Vlasnik skutera nam je samo skrenuo pažnju da jedino noću ima policije i da ne bismo trebali tad da vozimo (i tako je i bilo - danju nismo ni videli policajca, a noću je motorčić ostajao parkiran )
    Poruku je izmenio Tigerlily, 16.02.2007 u 10:46
    "Poznavati se, značilo bi znati ono to ne treba."

  8. #38

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Citat Tigerlily kaže: Pogledaj poruku
    Vlasnik skutera nam je samo skrenuo pažnju da jedino noću ima policije i da ne bismo trebali tad da vozimo )
    Znači, vi ste imali sreće...
    Ili smo nas dvoje ipak bili "sumnjiva lica"...

    Kad bolje razmislim, u pravu su...sumnjam da bi On mogao noću da ga ostavi parkiranog na parkingu hotela
    one krivine Tasosa su mu bile tako privlačne da mi je pozlilo nekoliko puta i u autu...
    a volim brzu vožnju
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  9. #39

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Puno vam hvala, drugari.

    Tasos, trenutno, vodi. Imam još jedno jaaaaaako važno pitanje.
    Kakva je situLacija na Tasosu što se tiče osa, pčela i ostalih zunzaravih i bodljikavih letača? Ja imam užasnu fobiju od istih, tako da...

    Čula sam da ne prskaju komarce upravo zbog tih pčela i čuvenog meda. Navodno je ozbiljnija situacija upravo na zapadnom delu, plaža Golden Beach kod Skale Potamie.
    Da li ste imali bliske susrete ovog tipa i imamo li razloga za zabrinutost?
    "Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo.
    Trebalo je ziveti. "

  10. #40

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    To sam i hteo da ti kazem... Moj najbolji drug je zajedno sa devojkom bio na Tasosu i vec treceg dana su se vratili zbog komaraca koji su, tako reci i kroz zatvoren prozor ulazili. Iskoristili su tri boce spreja ali nista, promenili su smestaj, jos gore... Nisu vise mogli da izdrze i vratili se...

    U Halkidikiju NIJEDNA, ama bas nijedno letece stvorenje ili insekta nismo videli za vreme letovanja.

    Kako god sama odluci...

  11. #41

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Citat Mater Vetru kaže: Pogledaj poruku
    Puno vam hvala, drugari.

    Tasos, trenutno, vodi. Imam još jedno jaaaaaako važno pitanje.
    Kakva je situLacija na Tasosu što se tiče osa, pčela i ostalih zunzaravih i bodljikavih letača? Ja imam užasnu fobiju od istih, tako da...

    Čula sam da ne prskaju komarce upravo zbog tih pčela i čuvenog meda. Navodno je ozbiljnija situacija upravo na zapadnom delu, plaža Golden Beach kod Skale Potamie.
    Da li ste imali bliske susrete ovog tipa i imamo li razloga za zabrinutost?
    Ima osa dosta ali dok ne jedesh giros na plazzi gotovo da si sigurna svudaDonesesh li klopu eto ih u rojevima...Ja ih u suprotnom nisam nigde video osim na prlichno divljoj plazzi podno chuvenog manastira... E, tu ima i koshnica, ali u glavnom, ako nemash nishta od klope pri sebi, ne diraju te... Ima komaraca, ali ne vishe nego ovde u sezoni...bar je tako bilo u Potosu...

    Tasos je malo specifichan jer tamo vetar (mater mu ) gotovo non stop duva (i talasicha ima koliko hochesh) tako da i to malo drzzi ose dalje od plazza...

  12. #42

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Ha... da kažem ja moje iskustvo - imali smo one tablete protiv komaraca, a za terasu smo nabavili sveće protiv komaraca, sve je delovalo odlično i stvarno se ne sećam da smo imali problem sa komarcima. E sad... za pčele je vezana jedna situacija... vrlo sramotna za mene (inače kad sam ja bila nije ni njih bilo nešto mnogo, stvarno - ništa više nego bilo gde na moru). Ležimo mi lepo na Alikiju, kad - osetim ja kako me nešto milki po nozi, onako leeeeeepo. Okrenem se, kad ono milki me osa (ili pčela, stvarno se nismo bliže upoznale). E, tu ja skočim kao luda, bacim peškir u vis i zajedno sa njim i gomilu peska, i uz vrisku i ciku otpuzim 4-5 metara odatle (inače scena je ličila na krvave scene iz horora kada žrtva zadnjim atomima snage puzi bežeći od troglavog čudovišta, samo što je ovde žrtva bila malo živahnija). Šaša se samo okrenuo (zajedno sa ostatkom plaže) i rekao mi da prestanem da ga sramotim .
    "Poznavati se, značilo bi znati ono to ne treba."

  13. #43

    Odgovor: Halkidiki ili Tasos?

    Kada sam prvi put bila - i živela na Tasosu - 1999/2001 problema sa osama nije bilo.
    Međutim, poslednja dva leta, nešto se čudno dogodilo, pa ose lete svuda.
    Prošlog septembra ih je posebno bilo mnogo. Čak je kupanje na Makriamosu - mojoj omiljenoj plaži posle Alikia bilo nemoguće. Letele su u rojevima i bilo ih je svuda po pesku.
    Koliko su mi prijatelji rekli planiraju da ove godine stave malo pod kontrolu situaciju sa osama. Jes' lep onaj tasoski med..al što je mlogo mlogo je.

    Komaraca ima u razumnoj meri, ali ništa što recept koji je Tigerlily napisala ne može da sredi.
    Posebno ja, odrasla pored Dunava na zemunskom keju nisam relevantna za kategorizaciju količine komaraca
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  14. #44

    Grčka - Atina

    Akropolj



    Oni koji dolaze u Atinu prvi put, smesta se upućuju na Akropolj. Jako je malo onih koji se ne srode odmah sa slikom ove citadele antičke Atine, smeštene visoko na vrhu ravne stene iznad grada.

    Ovo je mesto gde je Atina i klasična grčka civilizacija počela kao i sedište kolekcije prelepih hramova, većina njih posvećena boginji mudrosti, Atini. Ruine očuvane do današnjih dana, datiraju jos iz 4. veka.

    Posetioci će se sa teškom mukom penjati uzbrdo do ulaza gde stoje suveniri i obilaziti put kroz spomenike, Propilaju, gde je nakada u antičko doba bila umetnička galerija. Desno od ulaza je mali hram, Atine Nike, koji je rekonstruisan i obnovljen.

    Sam Akropolj obuhvata četiri građevine.

    -Partenona, najvećeg održanog spomenika dorske arhitekture. To je svakako najveća razglednica na Akropolju sa koga se pruža fantastičan pogled na Atinu. Hram je građen između 447. i 438. godine p.n.e. a potpuno dovršen 432. godine p.n.e. Hram krase mitološke scene rađanja Atine kao i rata između bogova, Atine i Posejdona oko imena grada.

    -Iza Partenona je drugi hram, Erehtion, jonski hram sagrađen 420. godine p.n.e poznat po svom tremu sa karijatidama.

    -Propileje je sagrađen između 437. i 432. godine p.n.e. Predstavljao je ulaznu kapiju u Akropolj.

    -Hrama Atine Pobednice sagrađenog od belog mermera.

    Postoji i muzej na Akropolju, gde se prikazuju neke dragocenosti hrama, međutim, većina arheoloških predmeta iz Akropolja danas su u britanskom muzeju u Londonu.

    Šetnja je najbolji način da se doživi atmosfera Atine zato što je saobraćaj noćna mora. Otvoren je svakog dana od 08:00 do 19:30 časova.

  15. #45

    Odgovor: Grčka - Atina

    Antička Agora





    Načičkani nizbrdo od Akropolja nalaze se ostaci Agore, antičkog komercijalnog i građjanskog centra Atine, gde su nekada šetali i razgovarali veliki filozofi Sokrat i Platon. Kada je bio ponižen i očajan, Sokrat je izvršio samoubistvo u zatvoru na juznozapadnom uglu Agore, popivši otrov. Ova oblast je obeležena ruinama brojnih antičkih zgrada, uključujući i Dionizijev teatar (najstariji teatar na svetu gde su izvođeni veliki komadi Ashilusa, Sofoklea i Euripida). Jedna od restauiranih zgrada je bila Stoja Atalosa, iz 200 g.n.e., dugačka promenada sa visokim krovom, koja je neka kombinacija palate suda, opštinske kancelarije i trgovačkog centra u klasičnoj Grčkoj. Rekonstruisana zgrada danas je muzej, koji na svom velikom prostoru prikazuje umetničke predmete iz 5.000 godina duge Atinske istorije.

    Radno vreme: svakog dana od 8:00 do 19:00 časova.

Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •