Funkcionalna muzika
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    Funkcionalna muzika

    Под функционалном музиком мисли се на употребу музике како би се радна средина оплеменила, учинила пријатнијом и на тај начин утицало на понашање радника и продуктивност рада.

    Присталице функционалне музике сматрају да је њен ефекат вишеструк: од стварања пријатног расположења до физиолошког јер надражује нервне ћелије у кори великог мозга и тиме смањује оптерећење оних ћелија које су радом оптерећеније. Даље, функционална музика доприноси продуктивности рада, формирању ритмичких покрета током рада што је са становишта студије покрета пожељно итд.

    Приликом увођења музике у радну средину неопходно је детаљно упознавање са структуром радника - слушалаца, њиховим културним навикама, природом посла и многим другим сазнањима која би определила најадекватнију музику која би била у функцији побољшања услова рада и продуктивности рада.

    Важно је напоменути да су индивидуалне разлике међу људима у погледу музике прилично велике и да музика може иритирати неке раднике, о чему се бар у ергономији мора водити рачуна.
    Ja kada spremam stan, briskam, usisavam, ribam ili kuvam, volim zivlju muziku, malo glasniju, koja me tera da se pokrecem i uliva mi raspolozenje tokom poslova koje bas ne volim da obavljam. Kada ucim prija mi tiha lagana muzika, neke stare domace i strane baladice...

    Kakva muzika vam prija a kakva ne dok nesto radite kod kuce, na poslu ili bilo gde drugo? Kako muzika utice na vas? Da li moze da vas dekoncentrise u nekim trenucima dok radite? Da li moze da vam pomogne da pregurate naporan dan na poslu? Da li vas stimulise na rad?
    Evo, promenila sam potpis

  2. #2

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Pustam i ja muziku kad nesto radim, i to glasno, narocito kad usisavam, nervira me onaj zvuk usisivaca nenormalno. Generalno me muzika dekoncentrise kad treba bas da se udubim u nesto, ali sam na faksu povremeno ucila uz klasiku i nije me to dekoncentrisalo Mada, sve zavisi od toga kako kad funkcionisem, nekad sam dekoncentrisana i kad je mrtva tisina
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #3

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    ja obavezno pustim glasnu muziku kada radim nesto po kuci, pa pomalo i zaigram... kada ucim ne slusam muziku, dekoncentrise me

  4. #4

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Dakad ne radim ništa onda nešto življe, zavisno od raspoloženja.
    Kad radim onda nešto laganije tipa baladice domaće i strane ili nesto tipa Vangelis, Enya ...
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  5. #5

    13 Odgovor: Funkcionalna muzika

    Kad radim kucne poslove, muzika mi da je elan, ne mora biti ziva ali mora biti mucikica koju volim!

    Kad sam u drustvu drage osobe onda mi jako prija lagana mjuza, ali u svakom slucaju muzika je jako vazan deo mog zivota i mrzim kad je tisina, zato je kod nas u stanu uvek zivo
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  6. #6

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Muzika može samo da me pokrene i da me oraspoloži. Čak smo u bivšoj firmi, koleginica i ja praktikovale da pojačamo muziku, da ne bi razogovarale i time ubrzale završavanje posla.
    Naravno, pogrešna muzika u pogrešno vreme takodje utiče. Recimo, najčešće se dešava da mi izlazak propadne zbog toga. Jednostavno se ne osećam dovoljno raspoloženom u takvom ambijentu gde muzika nije po mom ukusu.
    Obožavam da slušam muziku pogotovu kad radim nešto po kući. I to jako glasno! Obavezno mora da ima brz ritam, da me razveseli Medjutim, nisam u situaciji da često to sprovedem u delo, zbog gužve u kući i dva televizora koji su od omogućih 24h upaljena 23h.
    Tako da jedina uživancija koju sebi (trenutno ) mogu sebi da priuštim je, da uveče kad deca legnu u krevet, sednem za komp. stavim slušalice i.....odvrnem do daske
    Poruku je izmenio Najgora, 21.12.2006 u 10:04

  7. #7

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Glazba je jedna od najstarijih terapijskih sredstava koju kroz povijest spominju mnogi. Od Homera i Platona, preko Biblijskih priča, pa sve do srednjovjekovnih praznovjernih tumačenja. Sviranje i pjevanje služilo je kao sredstvo udobrovoljavanja bogova, uklanjanja epidemija, kao lijek protiv zmijskog ugriza te za istjerivanje zlih duhova. Dotadašnja, pomalo mistificirana, objašnjenja glazbe zamijenjena su u 19. stoljeću kada se počeo istraživati njen utjecaj na fiziološke funkcije.

    Učinak glazbe ovisi o njezinim karakteristikama kao što su tonalitet, intenzitet i boja zvuka. W. James i K. Lange su (prema Medicinskoj enciklopediji, 1958 ) ustanovili da se glazbenim podražajima, putem autonomnog živčanog sustava, može postići niz somatskih promjena kao što su povišenje krvnog tlaka, znojenje, usporavanje srčane aktivnosti, promjene u protoku krvi kroz pojedine organe, promjene u tonusu muskulature itd. Osim tih fizioloških učinaka na vegetativni živčani sustav, intenzivno se proučavaju područja korteksa koja se aktiviraju pod utjecajem glazbe i njenih komponenti ( detaljni nalazi navedeni su u sljedećem poglavlju: Mozak i glazba). To su bili počeci znanstvenog pristupa u proučavanju utjecaja glazbe na čovjeka. Stalno raste broj podataka od glazbenih terapeuta i fizijatara da glazba uspješno djeluje na smanjenje anksioznosti i stresa u raznim medicinskim okruženjima. Glazba po izboru pacijenta također može biti važna komponenta u kontroli boli, tako da neki zubari i liječnici nude pacijentima slušanje glazbe prilikom zahvata (Costa-Giomi, 1999).
    Preuzeto iz diplomskog rada UTJECAJ GLAZBE NA PROSTORNO ZAKLJUČIVANJE, Student: Lena Svetličić, Zagreb
    Evo, promenila sam potpis

  8. #8

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Muzika ima jako velik uticaj na mene.

    Uglavnom je koristim kao pokretac(gorivo).Dok sam isla u srednju skolu,i boravila za crtacom tablom po nekoliko sati,muzika je bila ta koja mi je podizala raspolozenje.I dok obavljam dosadne kucne poslove,muzika je opet ta koja mi stavlja osmeh na lice.
    Gde god da krenem,i sta god da radim,muzika je moj verni pratilac.
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  9. #9

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Citat Lady in red kaže: Pogledaj poruku
    Da li moze da vas dekoncentrise u nekim trenucima dok radite? Da li moze da vam pomogne da pregurate naporan dan na poslu? Da li vas stimulise na rad?
    Ne mogu ni da zamislim ni buđenje ni rad ni zabavu ni san bez muzike. I slušam zaista raznovrsnu muziku. Leči, definitivno.

    A sada sam se, čitajući ovaj citirani deo, setila kolege sa grudne hirurgije koji ne operiše bez muzike. Ništa novo, to sam prvi put videla davno u nekoj emisiji ili filmu, ne sećam se. Ali ima ali - ovaj kolega, drag čovek i dobar stručnjak, voli i ima u sali sve CD-ove narodnog pevača koji mi nije poznat iz granda i sličnih emisija obožavanih od mase ljudi, ali ubiVa slučni živac slično većini njih.
    Kako bih se snašla i funkcionisala da blisko sarađujemo, ne smem ni da mislim. Tu nema menjanja kanala .

  10. #10

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Ne mogu da zamislim svet bez muzike... Da mogu, imala bih neprestano slušalice u ušima... Naravno, ne mogu slušati istu vrstu muzike kada radim nešto ozbiljno ili za šta mi treba koncentracija kao kada sam u neobaveznom fazonu... Desi se da me toliko ponese da odvrnem zvučnike koliko mogu... Srećom, mogu da se vadim na klince ako komšiluk po...ludi Nikada mi nije smetala, niti me dekoncentrisala... Učila sam uz nju, spavala, tugovala, radovala se, spremala, leškarila, potovala, ludovala, uživala i šta sve ne još... Muzika je deo moga života...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  11. #11

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Previse muzike, kada radim nesto, dekoncentrise me i smanjuje moj unutrasnji sklad.
    Kad slusam onda slusam, a kad radim nesto drugo, onda se i najbolja muzika moze svesti pod: buka!
    Nisam od tipova kod kojeg nesto mora da svira, inace bi se osecao nelagodno, naprotiv...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #12

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    volim muziku....mnoge pesme povezujem sa sitnim dogodjajima iz proslosti....recimo....pamttim vreme kad sam stanovala u Kapetan-Misinoj u Be3ogradu....prolece,pet ujutru....one prolecne sitne kise....i kako hodam tom ulicom s vokmenom iz koga se cuje Mocart...i kako onda krademo (on i ja) mleko i novine iz Knez Mihajlove i onih sporednih ulicica....i kako odlazimo u pekaru na Studentskom trgu i kupujemo neke male,lisnate pogacice.....i kako trceci po kisi idemo nazad...i onda doruckujemo u krevetu....
    eto....Mocart za Kapetan-Misinu....
    onda...
    kad idem na traku za brzo hodanje volim da slusam tehno...daje mi ritam...
    u letnjim nocima slusam jazz...onaj standard-jazz,lepljiv i vruc,bas kakve umeju da budu letnje noci...
    energiju mi daje Prince,Bili Idol,Incognito,fanki jazz,tako nesto....
    nocu volim operu.....
    kad sam sjebana volim da potonem skroz....pa slusam sve sto me podseca na Dalmaciju....
    zimi volim da hodam po snegu i da slusam Tonny Benneta....podseca me na praznike ta muzika.....

    i tako.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  13. #13

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Muzika je apsolutno sveprisutna u mom zivotu, i vrlo raznovrsna, nijedna radnja ne uslovljava odredjen stil muzike, uslovljava je moje raspolozenje tog momenta. Jedino kad uglavnom ne mogu da je slusam je ako moram da se udubim u nesto, da ucim na primer, jer moj mozak toliko prati note i ritam da ja ne mogu da se koncetrisem na ono sto stvarno treba, ali tada mi mnogo vise prija opustena pozadinska buka...tipa smeh dece napolju, neko prolazi motorom niz ulicu, cvrkut ptica, padanje kise....i to stvara divnu muziku ponekad. Takodje defintivno postoje pravci koji me izludjuju i to smece ne mogu i ne zelim da slusam....tipa turbo folk, gangsta ghetto bull.....ne razumem sta ima u tome
    Odlicna tema

  14. #14

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Muzika je uvek prisutna u svakom prostoru u kom se nalazim..
    Imam u kuhinji neki stari dedin dugacki radio koji hvata sve zivo.
    Skala je na omiljenoj stanici i ne menja se.Samo ga kliknem cim progledam i on
    radi i kad nikog nema.Kadgod sam se uspavljivala s'muzikom.Tada sam pustala neke
    lake,relaksirajuce melodije...sad se svakako onesvestim,cim zalegnem.Volim muziku da slusam i
    kad god je prilika na svakom mestu u svakom trenutku ona je prisutna.
    U kuci,na dvoristu,u autu,na poslu,u hodu...
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  15. #15

    Odgovor: Funkcionalna muzika

    Da,funkcionalna muzika...

    Pročitala sam uvod u temu i prva asocijacija bio je dom zdravlja u mom gradu.Na svakom odeljenju,tj. u svakoj čekaonici ,pri samom plafonu, na zidovima okačeni su neki mali zvučnici iz kojih se neprestano čuje muzika.Tvorci i realizatori ove ideje su verovatno uzeli primer iz operacionih sala gde se pušta tiha i prijatna muzika ,po izboru hirurga koji vrši operativni zahvat( e to je prava primena funkcionalne muzike).Medjutim ,loše su sproveli tu ideju jer ta muzika koja se čuje iz zvučnika na zidu je prilično glasna,što čoveka sa zdravstvenim problemima vrlo iritira,a da ne pričam o jednoj istoj play listi koja jadnim med.sestrama verovatno već ide na ganglije.
    Jednom dok sam čekala da me lekar primi ,pod temperaturom koja mi je polomila telo, imala sam utisak da ću iskočiti iz kože od te "funkcionalne" muzike.

    E sad...muzika koju ja slušam kad radim nešto ...Pa,to je uglavnom neka instrumentalna,ako čitam ili učim..ili jednostavno radio, kad peglam uglavnom.Nekako mi tako taj bezlični posao lakše pada.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

Slične teme

  1. Muzika Raspoloženja
    Autor ANIBAS u forumu Muzika
    Odgovora: 689
    Poslednja poruka: 13.02.2019, 23:52
  2. Fotografija i muzika
    Autor DrinChe u forumu Umetnost
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 31.03.2015, 09:49
  3. Etno muzika
    Autor DrinChe u forumu Muzika
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 15.06.2012, 13:34
  4. Kantri muzika
    Autor bloom73 u forumu Muzika
    Odgovora: 170
    Poslednja poruka: 06.06.2010, 15:22
  5. Grčka muzika
    Autor Penelopi2006 u forumu Muzika
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 28.07.2009, 14:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •