Vinski putevi Vojvodine
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Vinski putevi Vojvodine

    Sa ovim putokazima se često srećemo.
    Malo sam pročeprkao da više o njima doznam...

    Ime: V.jpg Pregleda: 1427 Veličina: 101.0 KB

    Ime: V (1).jpg Pregleda: 1243 Veličina: 161.5 KB

    ’’Vinski put ili vinski turizam je specifičan oblik odmora, koji kombinuje degustaciju vina određenog vinogradarskog kraja sa prirodnim lepotama, običajima i kulturno – istorijskim spomenicima tog područja.’’

    Ime: V (9).jpg Pregleda: 1150 Veličina: 173.7 KB
    Na jednoj manifestaciji u Beočinu.

    ''Put Vina Srbije: Predstavlja i pozicionira vinogradare i vinarije, vinarije i vinske kuce na domacim i inostranim trzištima ..
    Ciljevi projekta Put Vina Srbije
    Popularizacija vinarija i vinogradara kroz vinski turizam u Srbiji;
    Popularizacija autenticnih vinskih regiona u Srbiji kroz vinski put Srbije itd.

    Razlicitost podneblja Srbije se ogleda i u vrstama vina. Najveci broj vinograda se nalazi duž tri reke – Južne, Zapadne i Velike Morave, u centralnoj Srbiji i duž reka Save, Dunava i Tise u Vojvodini.'' (Sajt Put Vina Srbije)

    Iako nisam vinopija jer alkohol ne podnosim dobro, ponekad na švrljanu po Vojvodini zavirim u neku vinariju, podrum.

    Evo jedne vinarije označene putokazima 'vinskog puta' u Beočinu.

    Ime: V (2).jpg Pregleda: 1397 Veličina: 151.3 KB

    Do sada sam zavirio u više podruma i vinarija tragajući za onom starinskim podrumima koji nestaju. Video sam i sasvim savremene i za naše prilike povelike a i one manje ili sasvim male.

    'Vinariju Prekogačić' u Beočinu svrstao bih u male.

    Ime: V (3).jpg Pregleda: 1220 Veličina: 176.8 KB

    Ime: V (4).jpg Pregleda: 1138 Veličina: 109.7 KB

    ''U Vojvodini, vinari uzgajaju plemenite sorte vinove loze koje daju kvalitetna sortna bela vina severnog tipa, a u centralnoj Srbiji radaju plemenite sorte crnog grožda. Bela vina podneblja Srbije, zavisno od sorte, odlikuju se svetlije zelenkastom do svetlije žutom bojom. Ona su laganija, srednje do umereno alkoholna, najcešce suvog ukusa.'' (Sajt Put Vina Srbije)

    Ime: V (5).jpg Pregleda: 1031 Veličina: 92.5 KB

    ''Vinski regoini Srbije su: Kosovsko-Orahovacki, Župski, Knjaževacko-Niški, Negotinski, Šumadijski, Smederevski, Fruškogorski, Vršacki i Palicki region.
    U Srbiji postoji oko 700 vrsta vina, koja se prema boji dele na: belo, ružicasto i crveno. Vina mogu da budu: vrhunska sa geografskim poreklom, kvalitetna sa geografskim poreklom, stona sa geografskim poreklom i stona vina. Prema sadržaju šecera vina se dele na: suva, polusuva, poluslatka i slatka. Polazeci od uslova proizvodnje grožda i vina u Srbiji se proizvode kvalitetne kategorije vina: cuvena vrhunska, kvalitetna vina i stona vina, sva sa zašticenim geografskim poreklom.'' (Sajt Put Vina Srbije)

    Ime: V (6).jpg Pregleda: 1145 Veličina: 157.4 KB

    Ime: V (7).jpg Pregleda: 1093 Veličina: 169.0 KB

    U svim vinarijama sam video manje ili veće delove uredjenje za ugošćavanje turista.

    Ime: V (8).jpg Pregleda: 1095 Veličina: 162.9 KB

    ''Najcešce sorte grožda od kojih se proizvode vrhunska crvena vina su: kaberne sovinjon, game crni, burgundac crni, merlo, pino nuar, sve poreklom iz Francuske i vranac i prokupac, autohtone sorte.'' (Put vina Srbije)

    Ime: V (10).jpg Pregleda: 1066 Veličina: 131.0 KB

    Časkajući sa gazdaricom shvatio sam da sam pre koji dan slikao teleobjektivom vinograd ove vinarije i orezivanje.

    Ime: V (11).jpg Pregleda: 1071 Veličina: 181.3 KB
    Put Sremska Mitrovica - Beočin preko Bešenova, a na prilazu Beočinu. Vinograd koji je na prethodnoj slici je na zaravni iznad desne strane puta na mestu sa koga je ova slika napravljena.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 30.01.2015 u 18:28

  2. #2

    Odgovor: Vinski putevi Vojvodine

    SURDUK - NEŠTO SASVIM DRUGAČIJE

    ''Vinarija Milanović: Vina sa ukusom Vojvodine''


    Ime: 1.jpg Pregleda: 1187 Veličina: 125.4 KB
    Samo da podsetim na oznake na putevima. Ovo je kod skretanja za Čortanovce.

    Kada sam skrenuo iz glavne ulice prema Dunavu tražeći neki lep pogled na Banat, nisam očekivao da ću naići na nešto ovakvo.

    Ime: 1 (1).jpg Pregleda: 1127 Veličina: 161.2 KB

    Ime: 1 (2).jpg Pregleda: 1001 Veličina: 151.1 KB

    Ime: 1 (3).jpg Pregleda: 987 Veličina: 159.3 KB

    Ime: 1 (4).jpg Pregleda: 995 Veličina: 172.0 KB

    Ime: 1 (5).jpg Pregleda: 1074 Veličina: 152.9 KB

    Ime: 1 (6).jpg Pregleda: 1140 Veličina: 161.8 KB

    O turističkoj poseti ovoj vinariji nalazim članak na sajtu 'Top Srbija', pa da ne pišem ono što je već napisano, prenosim odlomke odande:

    ''... Za kratko vreme od kada postoji (2010), ova vinarija promenila je prvobitno ime “Rittium” (drevno ime za Surduk) u porodično ime, pošto po Novom zakonu o vinu vinarije ne mogu nositi ime toponima ili antičkih imena vezana za podneblje.

    Da li “Milanović” ili “Rittium”, ova vinarija izgrađena je na platou ispred koje se pruža dva hektara do perfekcije uređenih vinograda, kada se zemljište survava u Dunav. U neposrednoj blizini nalaze se još tri i po hektara vinograda, sa sortama proizvedenim na Institutu za voćarstvo i vinogradarstvo u Sremskim Karlovcima: Neoplanta i Sila od belih i Probus od crveniih sorti i od odomaćenih Italijanski Rizling i Frankovka. Postoji plan da ovih pet i po hektara vinograda postepeno preraste u petnaest do dvadeset hektara, jer je kapacitet vinarije projektovan za te količine.

    -Kada smo podizali vinariju odlučili smo se za lokalne sorte, jer je to meni bio jedini logičan put. Razmišljao sam da sadim neke svetske sorte, ali bih onda bio samo jedan u nizu koji gaji Chardonnay, Cabernet Sauvignon i sl. Bojim se da je ljudima već pomalo nezanimljivo da probaju ista. Zato sam želeo da ponudim nešto novo, nešto naše, nešto što imaju možda tri vinarije - objašnjava gospodin Milanović.

    Iako domaće sorte Sila, Neoplanta i Probus, nisu nepoznati na padinama Fruške gore, retki su vinogradari koji se odlučuju za ove sorte, stvorene upravo za ove prostore.

    -Da ironija bude veća Nepolantu smo najbrže prodali, doduše i količine su bile najmanje. U nekoj budućoj sadnji vinograd ćemo proširiti sa Neoplatnom jer nam se to pokazalo kao jako zanimljiva sorta, a ljudi su je jako lepo prihvatili - naglašava gospodin Milanović.

    U vinariji „Milanović“ je sve je namenski građeno, vrhunski, bez improvizacije.
    Moderne mašine, tankovi i punilice, magacini sa ambalažom, arhivska sala, podrum, barrique sala sa buradima od američkog, francuskog i mađarskog hrasta, i njihova kombinacija, u kojim trenutno odležava Probus. Kao kruna svega, tu je i degustaciona sala obložena kombinacijom drveta i opeke, prigušenim svetlom i naravo ukusnim vinom.

    I mada se Dejan Milanović u ovom poslu zadesio slučajno*, od dolaska autobusa, kada je lično sačekao goste i širom otvorio vrata prvo svog vinograda, a potom i vinarije, način na koji je predstavljao vinograd i svoja vina, rečito govore o čoveku koji i zna i voli to što radi.

    Gospodin Milanović je svojim primerom pokazao kako se na nenametljiv i suptilan način gradi kult dobrog domaćina. Kao odličnim pokazao se i hrabar kurs vinarije “Milanović” da se bazira na domaćim sortama, jer su lovci na dobre ukuse, kako iz zemlje tako i iz inostranstva, više nego spremni da prihvate nešto novo, posebno, drugačije.''

    * Ja sam, u razgovu sa najstarijim članom porodice koga sam tamo zatekao, doznao da su se Milanovići obreli u Surduku posle raspada SFRJ došavši iz drugog vinogorja, Vukovarsko-Iločkog. Da li su se i tamo bavili ovim posloma, ne znam.

    Ime: 1 (7).jpg Pregleda: 1167 Veličina: 190.0 KB

    Ime: 1 (8).jpg Pregleda: 1016 Veličina: 226.3 KB

    Ime: 1 (9).jpg Pregleda: 989 Veličina: 158.3 KB

    Ime: 1 (10).jpg Pregleda: 1807 Veličina: 197.0 KB

    Ime: 1 (11).jpg Pregleda: 2109 Veličina: 172.5 KB

    Ime: 1 (12).jpg Pregleda: 3737 Veličina: 123.3 KB

    Na ulazu u omanji vinograd (pored koga ima i nešto povrća kao u svakoj okućnici) je kapija. Koliko sam ja shvatio iz onoga što sam video, kapija ima samo estetsku funkciju. Iza vinograda je zatravnjeni vidikovac sa koga se pruža pogled na Dunav i Banat - ono što sam tražio kada sam zašao ovde.

    Ime: 1 (13).jpg Pregleda: 936 Veličina: 185.2 KB

    Ime: 1 (14).jpg Pregleda: 941 Veličina: 132.2 KB

    Ime: 1 (17).jpg Pregleda: 1021 Veličina: 143.3 KB

    Ime: 1 (18).jpg Pregleda: 1030 Veličina: 196.9 KB

  3. #3

    Odgovor: Vinski putevi Vojvodine

    JEDNA OD KARLOVAČKOH VINARIJA

    Sremski Karlovci su nadaleko poznati po vinarima i vinima.

    Zavirio sam u jednu koja postoji od 1864. Posle perioda tavorenja privatnog vinarstva, obnovljena je pre par godina i ova vinarija.

    Ime: 0.JPG Pregleda: 956 Veličina: 214.4 KB
    Putokazi sa svih raskrsnica puteva navode na vinske puteve. Ovaj je na vrhu Banstola.

    Ime: 0 (1).JPG Pregleda: 1025 Veličina: 222.9 KB
    Ulaz u Sremske karlovce iz pravca Beograda.

    Ime: 0 (2).JPG Pregleda: 975 Veličina: 298.7 KB

    Vinarija, tj kako stoji na ulazu, 'Podrum Bajilo' je na manje od 100 metara od česme 'Četiri lava'.

    Ime: 1DSC_4928.JPG Pregleda: 970 Veličina: 239.6 KB

    Ime: 0 (3).JPG Pregleda: 1122 Veličina: 268.1 KB
    Na ulazu u podrum u dvorištu.

    Ime: 0 (4).JPG Pregleda: 1114 Veličina: 264.9 KB

    Ime: 0 (5).JPG Pregleda: 1004 Veličina: 278.5 KB
    Uz nove prohromske posude za vino, postavljeno je u veliko klasično bure.

    Ime: 0 (7).JPG Pregleda: 959 Veličina: 300.3 KB
    Podrum je u lagumu ukopanom u brdo. To su izuzetno povoljni uslovi za proizvodnju kvalitetnih vina.

    Ime: 0 (10).JPG Pregleda: 1057 Veličina: 253.2 KB

    Ime: 0 (11).JPG Pregleda: 1608 Veličina: 269.6 KB
    Starinske pumpe za pretakanje vina sada su ukras pored vrata.

    Ime: 0 (12).JPG Pregleda: 982 Veličina: 262.1 KB
    Vagonet kojim su nekada burad izvožena na ulicu sada je dobio novu namenu - služi kao podloga za klupe i sto u prostoru za degustaciju.

    Ime: 0 (13).JPG Pregleda: 954 Veličina: 313.6 KB
    Komšije su u dvorištima radile proletnje poslove, a na ogradi im je bilo druženje.

    Ime: 0 (14).JPG Pregleda: 1023 Veličina: 248.5 KB
    Pruga kojom je vagonet išao izmedju ulice i podruma.

  4. #4

    Odgovor: Vinski putevi Vojvodine

    Nadjoh se u Novom Sadu sa svojom decom koja tamo studiraju. Znali su da ću doći i nisu mi, kao što obično radim, dozvolili da kuvam ručak nego me seli u auto i rekli da budem strpljiva...
    Evo gde smo ručali i pili izuzetno vino


    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  5. #5

    Odgovor: Vinski putevi Vojvodine

    Vršac i Sremski Karlovci

Slične teme

  1. Svinjski ili vinski srem?
    Autor broj310 u forumu Srem
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 20.12.2022, 15:44
  2. Hrišćanstvo – putevi i stranputice
    Autor nenad.bds u forumu Religija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 25.06.2015, 14:32
  3. Navijači Vojvodine sa zastavom Vojvodine sa zvezdicama
    Autor vojvodina2 u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 15.05.2011, 19:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •