I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 27 od ukupno 27
  1. #16

    Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Da, smatram se Madjarom, mada bi mogao da tvrdim i da sam Bunjevac, Hrvat ili Srbin.
    Da ti objasnim, nije Madjarska stala na strani zla, vec rezim koji je stajao na celu drzave u drugom svetskom ratu. Pa eto po logici analognoj rehabilitacije Draze, i mosti Miklosa Hortija su dopremljene kuci iz emigracije, ``jer on nije aktivno saradjivao sa Nemackom i njegov rezim nije aktivno podrzavao nedela, sve u svemu, bio je zrtva okolnosti koji je zadesio zemlju``.
    Sto se prvog svetskog rata tice, tu apsolutno nisi u pravu. Prvi svetski rat su izazvali slozeni istorijski procesi.
    Elem, cija je to nacionalisticka histerija rasturila Jugu, na kraju izazvavsi i sukob sa najvecom alijansom na svetu? Pazi, sudim po zakonu a ne po krvnoj i nacionalnoj osnovi!
    Ne razumem, sta ima Madjarska sa tematikom? Gradi i ti ogradu ako ti je milo.
    LM...nije Mađarska ratovala na strani najvećeg zla 20-og veka? Šta znam...vi u Vojvodini ste osetili tu "blagodet" mnogo više nego mi "malo južniji" tih godina Drugog svetskog rata.
    A za Prvi rat.."složeni istorijski odnosi" ? Ajde? Neće biti da je Austrougarska sa 50 miliona žitelja želela da malu i namučenu Srbiju sa 4,2 miliona izbriše sa karte? Jbg...moglo im se. Kada je bilo tako lepo što se onda Ugari pobuniše 1848 protiv "ćesara"? Ako već nisi obavešten, slobodno pročitaj ko je želeo rat! Sigurno NE Srbija koja je tek izašla iz Balkanskih ratova i sukoba sa Turskom i Bugarskom!
    Čija nacionalistička histerija? OK...mislim da znaš za Maspok 70-ih godina. Nije nacionalistički? Ili onaj raniji, kada je to bila NDH? Isto nije nacionalistički? Zar oba nisu htela da rasture Jugoslaviju? Zemlju koja ih je spasila Austrougarske? Ili je trebala da ih pusti da plate ratne odštete koje bi Slovence, Hrvate i Bosance doveo u kameno doba?
    Koliko se ja sećam...baš u vreme izbijanja građanskog rata skoro SVI najviši rukovodioci države NISU bili srpske nacionalnosti. Predsednik države, premijer, Načelnik Generalštaba, Ministra inostranih poslova, Komandant Avijacije, Vice admiral....treba još?
    Imaš dovoljno godina pa se sećaš da nije prošla ni godina dana od smrti Josipa Broza a već su bile nacionalističke demonstracije na Kosovu i Metohiji. Kraj marta i početak aprila 1981 g. Čiji je to nacionalizam ? A pošto videh da vodiš računa o ekonomiji onda sigurno ZNAŠ koliko je cela zemlja izdvajala za KiM decenijama. Jbt...svi im daju a oni bi šta?
    Upravo na kartu nacionalizma su strani faktori pocepali državu koja je imala mnogo više respekta u svetu nego bilo koja nastala njenim cepanjem.
    Ja sam bio budala i verovao sam da ljudi imaju više mozga nego da nasedaju na tako feudalno poturanje da su nacija "gospodara". Pa i sam Hitler je na tom "konju" nacionalizma napravio horor od sveta!!! Ali....jbg, ispostavilo se da mnogi NEMAJU MOZGA! E pa sad ti meni lepo dokaži da ne treba se UVEK boriti protiv nacista!
    Šta tada bude problem? Pa upravo to kada jedna strana krene đonom nacionalističkim izazove reakcije okoline koja se "zbija" pod sličnom kapom radi opstanka. A onda...bude haos koji ceo svet odvede u kameno doba!!
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  2. #17

    Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci

    Znaci Ugari se pobunise `48, ok prihvatam. Zasto su onda Srbi bili na strani Austrijanaca?

    Ostalo meni ne moras da pricas. Nacionalisti su zlo, definitivno, ma koje boje. Rekoh, NACIONALISTI!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #18

    Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Sto se tamnicara tice, da vas onda Madjari nisu primili da se naselite i cuvate juzne granice, te iste granice bi bile mnogo juznije i ovaj sajt bi se danas vodio na Madjarskom jeziku. ..
    Nešto mi se čini da nisu Mađari nikoga tada primali da čuvaju granice jer su i sami bili u svojevrsnoj okupaciji pod Austrijom. (A i nije baš bilo mnogo Mađara na prostoru današnje Vojvodine posle povlačenja Turaka.)

    Da problemi izmedju Mađara i Srba u Vojvodini postoje poduže svima je poznato. Ko hoće da zna (a lako će to naći u istorijskim knjigama) Austrougarska ('Tamnica naroda') nije bila omiljena tvorevina za slovenske narode u njoj. Ni za Madjare Austrija nije bila med i mleko - 1848. oni su ustali protiv nje. Da nije bilo nacionalističke iskčljučivosti Madjara, u savezu sa Srbima bi ratovali protiv Austrije.

    Evo jednog zrnca u kakvom se raspoloženju odigravao Prvi svetski rat.


    ''...28 jul 1914. U Klenak je došao prvi kontigenat vojske i odmah su određene patrole na sve strane. Ujutru 29 jula doneli su jednog mrtvog mađarskog vojnika sa Save, koji je u toku noći patrolirao i koga je neko od srpskih vojnika pogodio. Pukovi su se smenjivali, jedan je odlazio, a drugi dolazio, i to sve do vremena dok nije zaposednuta cela granica. U obe školske zgrade bili su smešteni vojnici koji su pevali njihovu šovinističku pesmu “Sozot”. “Sozot” je u Pešti napisao neki mađarski sveštenik i razdelio je vojnicima da je pevaju. Sadržina ove pesme je otprilike glasila: Vojnici budite srećni što idete u osvajački rat i kad dođete u Srbiju sve te gadove i ušljivce pokoljite. Kralja Petra i Pašića oderite. Oderite im kožu sa lica kao jarčevima...'' (Текст пребачен са чланка. -- Обрадовић Горан (разговор) 20:48, 21. јун 2007. (CEST)
    Đ u r đ e v i ć B r a n k o K L E N A K ..)

  4. #19

    Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Znaci Ugari se pobunise `48, ok prihvatam. Zasto su onda Srbi bili na strani Austrijanaca?

    Ostalo meni ne moras da pricas. Nacionalisti su zlo, definitivno, ma koje boje. Rekoh, NACIONALISTI!
    Možda...zato što su Mađari bili teži Srbima nego Austrijanci ? Vidi...Srbi pamte ugovor sa "ćesarem" koji im je sredinom 15 veka omogućavao da otkupe zemlju, naprave kuću i budu gospodari nad svojom imovinom. Zauzvrat su Srbi bili dužni da svoje grudi poture kao branu od Osmanlija.Tim ugovorom su bili izuzeti iz feudalizma (osnov sistema je vlasništvo nad zemljom) ali ta povlastica se plaćala krvlju. Da je stanovništvo Austrougarske uz granice sa Turskom valjalo kao vojska onda car ne bi nudio takve povlastice Srbima. Vojna krajina je pravljena na pustoj zemlji jer su stanovnici iste se razbežali pred upadima Turaka. E sad...ne kažem da oslobođenje od feudalnih nameta nije "bolo oči" domaćim kmetovima samo što zaboravljaju da carevi NIŠTA DŽABE NE DAJU.
    Mislim da grešiš u osnovnoj postavci...nacionalizam je LJUBAV prema svom narodu, rodoljublje. A kada neko mrzi druge narode, nacije, onda je to ŠOVINIZAM! Nadam se da shvataš da ja UVEK osuđujem "mrzitelje" a ne one koji samo vole svoj narod.
    P.S. Ranije sam, samo zbog razumevanja sagovornika, pisao o nacionalizmu KAKO GA VEĆINA ISKRIVLJENO definiše. Ali mislim da je red da stvari zovemo pravim imenima, ne iskrivljenim i falsifikovanim značenjima. Ako imaš nedoumice...dovoljno je da pogledaš engleski jezik koji rodoljublje i nacionalizam definiše ISTOM rečju, dok mržnju svih bez razlike definišu kao šovinizam.
    Poruku je izmenio Sivi, 02.07.2015 u 12:18 Razlog: rečca
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  5. #20

    Re: Odgovor: Re: Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nem

    Citat davorjanka kaže: Pogledaj poruku
    Mrzi me da citam sve,cudi me otkud Gavrilo ovde?Zaboravljate cinjenice,do rata bi doslo,kako god,Princip im naleteo samo kao izgovor ,da nije on bilo bi nesto drugo.Ko je imalo citao istorijske arhive,tadasnju prepisku ,to mu je jasno kao dan.Inace,Principa navesti kao razlog,najlakse je.
    Kao fan NOBa , nisam mogao da ne primetim da imas jako lepo ime drugarice Davorjanka...ah Davorjanka.!
    A to ...sta bi bilo da nije bilo ili ne bi bilo sto je bilo da nije bilo ...pitanje je ?
    U svakom slucaju ne bi bilo kako je bilo ili bi drugacije bilo ili i ne bi bilo.

    Elem, zanimljivo je kako su u svim drzavama u ovom regionu na vlasti desnicari., da ne kazem nacionalisti, od Madjarske, preko Srbije ..Hrvatske , Makedonije , Albanije i Republike Srpske ...normalno.
    Usled toga i nestabilnost.
    A od nestabilnosti do zapaljenja je jako tanka linija.
    Vidimo se u sledecem ratu.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  6. #21

    Odgovor: Re: Odgovor: Re: Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom,

    Nije pitanje,ali neka to ne bude razlog za dalju beskrajnu i bespredmetnu diskusiju. I nije cudno,ako se osvrnemo unazad,levicari uvek dovedu na vlast desnicare,a imam utisak da rat vec odavno traje,samo na neki drugi nacin..

  7. #22

    Re: Odgovor: Re: Odgovor: Re: Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonij

    QUOTE=Sivi;785996]
    Citat .
    [B
    kaže:
    bigrancer[/B] "I ne razumem ....zasto se ovde , u ovoj drzavi , slave , dizu im se spomenici , ljudima koji su urnisali ovaj narod."
    Kakav je onda tvoj mentalni sklop kada onoga koji se žrtvovao za slobodu svoje zemlje smatraš nedostojnim spomenika? Kažeš..moj slobodoljubivi sklop? Po tome ispada da je tvoj slugeranjski? A iskreno...ne verujem, jer u daljem tekstu vidim da izuzetno ceniš lične slobode. I znam da si dovoljno svestan da shvatiš da se za slobodu moraš boriti protiv mnogih osionih nasilnika. Nego...Italija već ima preko 60 000 izbeglica i svojim brodovima ih spašava sa nekih čamaca dok Mađarska želi postaviti zid? Znači li to da su, slučajem, pomorska zemlja da bi potapali te čamce?
    I da...cela EU u haosu zbog 60-100 hiljada izbeglica a ti zaboravljaš da je 250 hiljada izbeglica nagrnulo na ove prostore pre samo 20 godina?
    ?
    Zrtvovao se za slobodu svoje zemlje?
    Koje zemlje?
    Velike Srbije ...BIh ..ili Republike Sroske ?

    Spomeni danas nekom Srbinu iz Republike srpske ...Bih...pa ces cuti odgovor.
    A sta bi bilo da AustroUgarska nije napala Srbiju ?
    Dosla bi sloboda ?

    Srbija jeste bila izmucena i osakacena balkanskim ratovima ali je postojao sukob civilnih i vojnih vlasti , posto u Srbiji uvek je neki sukob . pa su vojne strukture , sa Apisom . obucili , naoruzali, da ne kazem indoktrinirali balavca koji je mozda i imao plemenite pobude ali kao i svaki zaslepljen mlad covek nije mislio o posledicama.
    A posledice jako dobro znamo.

    Nisi mi odgovorio na pitanje .....ako je Princio borac za slobodu sta su atentatori na Kralja Aleksandra?
    Borci za slobodu ili teroristi ?

    Kraljevinu Jugoslaviju drugi narodi nisu osecali kao tamnicu ?
    S razlogom ili ne ?

    Sloboda je relativan pojam........eto ...izvojevali smo slobodu .....ali koliko smo slobodni?
    Pitaj to sve one , a ovde ih je takvih mnogo ,,u ovoj drzavi , koje svoje gradjane tretira kao stoku , koja ih pljacka , ,osiromasuje , diskriminise , ponizava , posalje u besmislene ratove , zaglupljuje ,u kojoj nemas ni trunke dostojnstva ...sigurnosti......
    Malo je tu slobode...malo.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  8. #23

    Odgovor: Re: Odgovor: Re: Odgovor: Re: Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s

    pod 1. Vidim da je nekima zivotni cilj da budu zrtve i da mrze sve oko sebe. Na to samo mogu da kazem da ste u celoj istoriji uradili iste probleme kao i drugi, samo sa oko 60 godina zakasnjenja. Toliko vam kasni razvoj zbog turaka i toliko i treba da se prikljucite Evropi sa svim demokratskim idejama. Vi se promeniti necete, a s obzirom da nijednu negativnost ne zelite uvideti u vezi sebe, popraviti se ne mozete. To ce moci uraditi tek neka sledeca generacija.

    pod 2. Bacat cete i drva i babe i zabe na sve, samo da ne pricate o Srebrenici i ostalim problematicnim temama `90-ih

    pod 3. Szozat je najvelicanstvenija pesma Madjarskog naroda i nezvanicna himna. Spominjati u nadasve pokvarenom i prljavom kontekstu, kao sto se to desilo u nekom postu iznad, moze ciniti samo krajnje neuki i zlonameran covek.

    pod 4. granicne sluzbe Srbije i Madjarske decenijama uspesno saradjuju, u toj meri da su odigrali tradicionalnu fudbalsku utakmicu neposredno posle vojne intervencije NATO snaga. Nama vojvodjanima to ne smeta. Naprotiv!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #24

    Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci

    Mis'iiim, zaista se sve ubacilo u ovu temu.
    Aj' da pojednostavimo.
    Imaš kuću a oko kuće ograda.
    Postoji i kapija na koju može da uđe i pozvan i nepozvan.
    Moje lojtre, moj tavan i mogu kako 'oću.
    E, sad... ko 'oće preko ograde, bez obzira iz kojih razloga... pa ne meRRe.

    Jeste, veliki je problem izbeglica ali postoje granice i gostoljubivosti a i mogućnosti gostoprimstva.

  10. #25

    Odgovor: Re: Odgovor: Re: Odgovor: Re: Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    pod 1. Vidim da je nekima zivotni cilj da budu zrtve i da mrze sve oko sebe.
    Ček...pa zar sebe Mađari ne predstavljaju kao žrtve izbeglica pa grade zid "radi zaštite i ugroženosti" ? E sad o mržnji ne bih...Janoš Snow ako želi da živi u getou, njegova stvar.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Vi se promeniti necete, a s obzirom da nijednu negativnost ne zelite uvideti u vezi sebe, popraviti se ne mozete.
    To reče neko kome ni 100 g nije dovoljno da prizna istorijske činjenice ?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    pod 2. Bacat cete i drva i babe i zabe na sve, samo da ne pricate o Srebrenici i ostalim problematicnim temama `90-ih
    Što ne bi pričali? Otvori temu pa da uporedimo činjenice iz "zvanične verzije" i fakte koji su dostupni od pripadnika Holandskog bataljona, Youtube snimaka tadašnjih zvaničnika, liste navodnih žrtava, svedočenja i vojnih analiza. Samo da znaš, mnoge činjenice koje opovrgavaju zvaničnu verziju dolaze baš od strane pripadnika BiH formacija.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  11. #26

    Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci

    Koliko sam skapir'o, ova tema nema veze sa ogradom, nego, nas i dalje svi mrze.

    Ime: calimero.jpg Pregleda: 151 Veličina: 84.4 KB

  12. #27

    Odgovor: I Mađari kontrolišu granicu Srbije s Makedonijom, stizu Nemci i Austrijanci

    Znate sta je meni neshvatljivo,kad se dogadjaji ili osobe od pre sto godina pokusaju udenuti u danasnju terminologiju i ono sto predstavlja.Prosto je nemoguce Principa poistovetiti sa pojmom terorizma po definiciji,ili pojmom teroriste.Tako bi mogli i Bruta i njegovu ekipu ,kad su smakli Cezara,prekrstiti u teroriste.Ne ide jednostavno.
    A sto se tice zidica,ograda,izgleda pocinje neka nova era,kojoj smo mislili da je kraj.I ako cemo to po EG logici onda ja to vidim ovako- Znam ja da su moja jaca i starija braca polupala tim jadnicima kuce,i organizovala igranku bez prestanka,znam i da onaj gazda s Bosfora propusta te ovamo,pokazujuci im prstom gde da idu,ali njima ne smem nista da prigovorim.Ali cu zato da treniram strogocu na komsiji-slepcu,njemu cu da zatvorim dvoriste,e bas nece da viri ovamo..a to sto on ne moze da pregradi granicu,njegov problem..

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Tvrdjave Srbije
    Autor felix u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 02.03.2015, 19:45
  2. Manastiri Srbije
    Autor HLEBmaster u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 161
    Poslednja poruka: 27.02.2015, 20:50
  3. Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 12.06.2009, 16:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •